περι τεε

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Απάντηση
DieSmil1n
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2015 5:43 pm
Real Name: mike

περι τεε

Δημοσίευση από DieSmil1n »

Καλησπερα φιλοι μου, ειμαι ο μιχαλης και σκεφτομαι αν με το καλο εξασφαλισω τα απαραιτητα μορια να δηλωσω την σεμφε ως πρωτη μου επιλογη...πρωταρχικος λογος ειναι το απιστευτο προγραμμα σπουδων , που με ελκυει σε μεγαλο βαθμο...θα ηθελα να ρωτησω ομως και τι μεταπτυχιακα μπορω να κανω και πως μπορω να απορροφηθω απο την αγορα ( οχι απαραιτητα την ελληνικη) στον ερευνητικο τομεα , καθως η διδασκαλια , τουλαχιστον στην δευτεροβαθμια δεν με ενδιαφερει..επισης τι γινετε με το τεε? υπαρχει πιθανοτητα ενταξης τον αποφοιτων της σχολης μας στο τεε? απο οτι βλεπω δεν υστερουν σε τιποτα...αυτα τα λιγα ..α και για τον χαβαλε.. απο κοριτσακια τι παιζει? ευχαριστωω
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: περι τεε

Δημοσίευση από DeXteR »

Μπορείς να μπεις στο site των αποφοίτων http://www.semfealumni.gr και κλικάρωντας στον χάρτη "Μετά την σέμφε τι;" στην αρχική σελίδα να δεις που βρίσκονται σήμερα διάφοροι απόφοιτοι της σέμφε τόσο επαγγελματικά όσο και ακαδημαϊκά.Φυσικά δεν περιέχει όλους τους αποφοίτους της σεμφε αλλά μόνο αυτούς που συμφώνησαν να εμφανίζονται.Οπως και νά χει μια εικόνα πάντως θα πάρεις.

Για το θέμα του ΤΕΕ μπορείς επίσης να ενημερωθείς απο το site των αποφοίτων

http://www.semfealumni.gr/announcements ... -updates-1

http://www.semfealumni.gr/announcements ... aApril2015

Το οτι οι απόφοιτοι της Σεμφε πρέπει να εγγράφονται στο ΤΕΕ το έχει αναγνωρίσει και η εθνική αρχή διασφάλισης της ποιότητας στην ανώτατη εκπαίδευση (ΑΔΙΠ) στην έκθεση αξιολόγησης της σχολής

http://www.semfe.ntua.gr/doc/ExwterikhA ... 131128.pdf

Λογικά αυτό σημαίνει οτι θα εγγραφεί η Σεμφε στο ΤΕΕ.Ομως επειδή δεν είναι περίεργο στην Ελλάδα οι αποφάσεις οι αποφάσεις των ανεξάρτητων αρχών να αγνοούνται ή και να αντιβαίνουν η μια την άλλη κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος.

Προσωπική μου άποψη είναι οτι εάν για κάποιο λόγο το να μπεις στο ΤΕΕ είναι η προτεραιότητα σου μπες σε κάποια από τις υπόλοιπες σχολές του πολυτεχνείου.
Άβαταρ μέλους
Dare Devil
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 12:33 pm
Real Name: Δημήτρης Κάραλης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Re: περι τεε

Δημοσίευση από Dare Devil »

Αγαπητέ DieSmil1n,

Χαιρετίζουμε το ενδιαφέρον σου για την σχολή μας. Ευχαριστούμε και τον DeΧteR για τις παραπομπές.

Μία διευκρινίση για το θέμα του ΤΕΕ, το οποίο για εμάς τους διπλωματούχους είναι κομβικό για τον ίδιο τον χαρακτήρα της σχολής. Αναφέρθηκε ότι η θετική αξιολόγηση της Α.ΔΙ.Π. (η οποία δεν είναι εθνική, αλλά ανεξάρτητη αρχή) για το ΤΕΕ σημαίνει "λογικά" ότι οι διπλωματούχοι θα μπαίνουμε στο ΤΕΕ. Αυτό δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση. Η θετική απόκριση της συγκεκριμένης αρχής -η οποία δεν ήρθε απο μόνη της αλλά κατόπιν επενέργησης του Συλλόγου μας κατά την διενέργεια της αξιολόγησης- αποτελεί ένα επιχείρημα στον δικαστικό αγώνα 15 συναδέλφων που έχουν κινηθεί νομικά εναντίον του ΤΕΕ. Μέχρι εκεί. Τα ανώτατα δικαστήρια θα αποφανθούν για το δίκαιο του αιτήματός μας.

Και οι προπτυχιακοί θα μπορούσατε να αυτο-οργανωθείτε και να συνεισφέρετε στο κοινό μας μέτωπο. Θεωρούμε ότι πρόκειται για καθολικό ζήτημα και ως τέτοιο απαιτεί την συνδρομή όλων των υγιών δυνάμεων εντός και εκτός σχολής.

Ο Σύλλογος συνεχίζει δυναμικά και αγωνιστικά να προασπίζεται τα συμφέροντα των αποφοίτων της σχολής.

Για απορίες ή προτάσεις, μπορείτε να απευθύνεστε στο email του συλλόγου gradsemfe@gmail.com.
Site Συλλόγου Διπλωματούχων ΣΕΜΦΕ
Άβαταρ μέλους
Giannis_G
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2007 2:48 am
Real Name: Γιαπιτζάκης Ιωάννης Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Γερμανία

Re: περι τεε

Δημοσίευση από Giannis_G »

Αγαπητέ DieSmil1n,

Καλησπέρα και σου εύχομαι ο,τι το καλύτερο σχετικά με τα αποτελέσματα. Έχω να γράψω στο φορουμ εδώ και κάτι χρόνια... το πώς θυμάμαι το κωδικό ακόμη είναι αποριας άξιον! Το παραπάνω email μου θύμισε τις απορίες-προβληματισμούς που είχα και εγώ όταν πριν απο περίπου 9 χρόνια μπήκα στη σχολή, για αυτό το λόγο θεωρώ οτι θα ήταν χρήσιμο να καταθέσω την άποψή μου.

Σχετικά με το πρώτο κομμάτι και την έρευνα στην συστήνω ανεπιφύλακτα. Το επίπεδο σπουδών είναι αρκετά υψηλό χωρίς αυτό να σημαίνει οτι άλλες σχολές υστερούν. Όμως το πλεονέκτημα αυτής της σχολής- το ατού της είναι το εύρος των πεδίων που καλύπτει! Όσοι κάνουν έρευνα ή ασχολούνται με έρευνα μπορούν να στο επιβεβαιώσουν αυτό. Πάλι να τονίσω οτι αυτό δεν σημαίνει οτι αυτό δεν συμβαίνει και σε άλλες σχολές απλά λόγω της φύσης της σχολής είναι πιο εύκολο να ασχοληθείς και με πιο συνδιαστικά πράγματα.

Όσον αφορά την απορρόφηση, στην Ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται αλλα σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης Γερμανία, Ελβετία, Γαλλία απο προσωπική πείρα μπορώ να σου πώ οτι με ένα καλό μεταπτυχιακό μπορείς να βρείς αρκετά εύκολα δουλειά είτε να συνεχίσεις για διδακτορικό. Το δίπλωμα της ΣΕΜΦΕ θεωρείτε ένα δυνατό χαρτί το οποίο αναγνωρίζεται απο τα καλύτερα πανεπιστήμια της Ευρώπης (υποθέτω και της Αμερικής). Όλα τα καλά πολυτεχνεία της Ευρώπης (ΕΤΗ, TUM, Imperial etc ) έχουν σχολές αντίστοιχης φύσης με της ΣΕΜΦΕ καθώς πλέον γενιούνται τομείς της μηχανικής-φυσικής που απαιτούν μια ευρεία γκάμα γνώσεων.

Ως προς το τελευταίο κομμάτι, προσωπικά έχω πλήρη άγνοια! Το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι μόνο στην Ελλάδα έχω δεί τέτοιο μπάχαλο με το θέμα του μηχανικού! Ναι σε όλες τις χώρες χρειάζεται να έχεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και τα ανάλογα προσόντα αλλά αυτη η "συντεχιοποίηση" δεν υπάρχει. Άν έχεις τις γνώσεις να κάνεις μια μελέτη θα την κάνεις! Μελέτη δεν είναι μόνο το να φτιάξεις μια πολυκατοικία ή μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση είναι και το να προσομοιώσεις το τι γίνεται με τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο ή το αν μια συσκευή πληροί κάποιες προδιαγραφές ασφαλείας. Επίσης η έννοια του μηχανικόυ στο εξωτερικό δεν τελειώνει στο ηλεκτρολογος-πολιτικός-χημικός μηχανικός κτλπ. Σε κάθε περίπτωση, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά το ΤΕΕ τότε θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους και θα σου προτείνω να επιλέξεις μια άλλη σχολή καθώς η ΣΕΜΦΕ δεν έχει κάτι κατοχυρωμένο ως προς αυτό. Όμως και πάλι δεν σημαίνει οτι το αν είσαι στο ΤΕΕ σου εξασφαλίζει κάτι! Ξέρω πολλούς ηλεκτρολόγους μηχ οι οποίοι είναι στο εξωτερικό και οποίοι ούτε καν εγγεγραμμένοι είναι. Το ΤΕΕ είναι μια ελληνική πραγματικότητα και πέρα απο την Ελλάδα δεν έχει καμμιά ισχύ συνήθως στο εξωτερικό τέτοια σωματεία έχουν υποστηρικτό ρόλο π.χ όπως είναι ο σύλλογος αποφοίτων και τίποτα παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”