Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Τομέας Μηχανικής

Συντονιστής: Nomad

Απάντηση
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από olga »

Γεια σας! θα ηθελα να με πληροφορησετε σχετικα με το μεταπτυχιακο της εφαρμοσμενης μηχανικης!Τελειωσα μαθηματικο και θελω να ξερω τι πιθανοτητες εχω να με δεχτουνε και ποσο δυσκολο ειναι για να το τελειωσω.ακομα αν ξερει κανεις τι επαγγελματικη διεξοδο εχεις με ενα τετοιο μεταπτυχιακο!ευχαριστω
andreasPhD
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2008 2:27 pm
Real Name: andreas
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από andreasPhD »

Όσον αφορά ένα μεταπτυχιακό, απλώς να αναφέρω ότι δεν σου εξασφαλίζει κάποια επαγγελματικά δικαιώματα, π.χ. αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό στους Πολιτικούς Μηχανικούς (Δομοστατική κτλ.) δεν παίρνει δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού. Τα δικαιώματα εξασφαλίζονται από το Προπτυχιακό που έχει κάποιος, το "πρώτο" δηλαδή πτυχίο...
Για το συγκεκριμένο Μεταπτυχιακό - και μιλάω για αυτό επειδή το έχω παρακολουθήσει και το έχω τελειώσει - θεωρώ ότι κάποιος από ΣΕΜΦΕ μπορεί να το παρακολουθήσει εύκολα, ακόμα και αν δεν έχει ροή μηχανικής καθώς είχαμε και φοιτητές που ήταν από Μαθηματικό, Φυσικό κτλ. Υπάρχουν αρκετά μαθήματα που ουσιαστικά αποτελούν συνέχεια μαθημάτων του προπτυχιακού, σε κάποια μαθήματα μάλιστα νομίζω ότι η ύλη δεν ήταν δραματικά διαφορετική αλλά βέβαια ήταν περισσότερες οι απαιτήσεις από τους καθηγητές...Επίσης υπήρχαν κάποια μαθήματα με μεγάλο ενδιαφέρον και άμεση εφαρμογή σε κλάδους της Επιστήμης και της Τεχνολογίας που νομίζω ότι κάποιος θα μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί για να αναζητήσει εργασία σε συναφή αντικείμενα (μιλάω βέβαια περισσότερο για περιπτώσεις στο Εξωτερικό που θα λάβουν βέβαια σοβαρά υπόψη αν κάποιος έχει γνώση και εμπειρία σε σύνθετα υλικά, μη καταστροφικούς ελεγχους - καθώς είναι απαραίτητα εργαλεία για να κάνεις έλεγχο ποιότητας σε γραμμή παραγωγής κτλ. - και όχι στη Έλλαδα που ποτέ δεν υπήρχε και ούτε θα υπάρχει σοβαρή ανάπτυξη και Βιομηχανία στην οποία θα φαίνονταν η αναγκαιότητα απόφοιτου με Επιστημονικό αντικείμενο που προέρχεται από τη ΣΕΜΦΕ)...
Για κάποιον που προέρχεται από Μαθηματικό μπορεί να γίνει δεκτός, κάθε χρόνο έχουμε απόφοιτους μαθηματικού-απλά τον υποχρεώνουν να πάρει ένα έξτρα μάθημα που θεωρείται προπτυχιακό...Επίσης νομίζω ότι θα του ταιριάζε περισσότερο η ροή Δυναμικής που είναι αρκετα Μαθηματικοποιημένη και με κάποιον προσανατολισμό σε Υπολογιστικά.
Απλά να αναφέρω ότι τα υπολογιστικά (Computational Mathematics) αποτελούν ένα τρομερό εργαλείο για το μέλλον-επιτρέψτε μου να το ξέρω από προσωπική εμπειρία στο διδακτορικό μου - με προοπτικές για να συνεχίσει κάποιος σε ερευνητική εργασία...έχω συγκεκριμένα παραδείγματα είτε από δουλειές που ζητάνε είτε από Διδακτορικά που το ζητούμενο είναι η Υπολογιστική επίλυση και προσομοίωση (κυρίως βέβαια στο εξωτερικό): ειδικά κάποιος από ΣΕΜΦΕ θα έπρεπε να έχει δεδομένο αυτόν τον δρόμο αλλά δυστυχώς δεν τον βλέπω να υπάρχει...Και επίσης να τονίσω ότι η πολύ καλή γνώση και εμβάθυνση των Θεωρητικών Μαθηματικών είναι απαραίτητη και επιβεβλημένη για να κάνεις κάποιος Υπολογιστική Μοντελοποίηση: από μόνη της όμως αυτή η γνώση (των Θεωρητικών Μαθηματικών που σίγουρα διδάσκονται στη ΣΕΜΦΕ με μικρή δυστυχώς εμβάθυνση και στόχο τα Εφαρμοσμένα Μαθηματικά-αφορά όσους έχουν ροή Μαθηματικό Εφαρμογών) δεν αρκεί για να κάνεις Επιστήμη...
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από olga »

Σ΄ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και για το χρονο σου.Μαλλον θα κανω τα χαρτια μου αν και πιστευω πως επειδη στα Γιαννενα δεν ειχαμε πολλα επιλογης μηχανικης θα δυσκολευτω...
Άβαταρ μέλους
Dare Devil
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 12:33 pm
Real Name: Δημήτρης Κάραλης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: ATHENS
Επικοινωνία:

Re: Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από Dare Devil »

andreasPhD έγραψε:Απλά να αναφέρω ότι τα υπολογιστικά (Computational Mathematics) αποτελούν ένα τρομερό εργαλείο για το μέλλον-επιτρέψτε μου να το ξέρω από προσωπική εμπειρία στο διδακτορικό μου - με προοπτικές για να συνεχίσει κάποιος σε ερευνητική εργασία...έχω συγκεκριμένα παραδείγματα είτε από δουλειές που ζητάνε είτε από Διδακτορικά που το ζητούμενο είναι η Υπολογιστική επίλυση και προσομοίωση (κυρίως βέβαια στο εξωτερικό): ειδικά κάποιος από ΣΕΜΦΕ θα έπρεπε να έχει δεδομένο αυτόν τον δρόμο αλλά δυστυχώς δεν τον βλέπω να υπάρχει..
Πολύ εύστοχη άποψη!




@olga: Καλή τύχη με τις αιτήσεις!
Site Συλλόγου Διπλωματούχων ΣΕΜΦΕ
olga
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 02, 2010 4:18 pm
Real Name: olga
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από olga »

Ακριβως, εχετε δικιο για το συγκεκριμενο κλαδο,μου το ειχε αναφερει και ενας καθηγητης πριν 2 χρονια οτι εχει πολυ μελλον δεν ξερω βεβαια αν εχει στην Ελλάδα.Ευχαριστω αν και εχω δει τοσα πολλα να γινονται με μεσο που εχω σιχαθει πια...Μεταπτυχιακο χωρις πτυχιο ας πουμε!
panos84
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2010 3:56 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Μεταπτυχιακό στη Μηχανική

Δημοσίευση από panos84 »

Φίλε andreasPhD

Ετοιμάζω την αίτηση μου για το ΔΠΜΣ "Εφαρμοσμένη Μηχανική" και μιας που τελείωσες το συγκεκριμένο θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα..

Βασικά είμαι πτυχιούχος του τμήματος Μηχανικών Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και απο τη στιγμή που τελείωσα μέχρι τώρα δουλέυω σε μια χημική βιομιχανία στον τεχνολογικό έλεγχο ( ουσιαστικά κάνω μη καταστροφικούς ελέγχους σε δεξαμενές,γραμμές,σωλήνωσεις κτλ των τμημάτων παραγωγής της βιομηχανίας). Γενικότερα έχω αρκέτες γνώσεις τοσο πρακτικά οσο και θεωρητικά πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο άλλα δεν έχω καμία σχέση με μαθηματικά..
Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω για τα μαθήματα κορμού και γενικότερα το επίπεδο των μαθημάτων στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εφαρμοσμένη Μηχανική”