[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Chris »

el_greco έγραψε:Τόσο στη σχολή Πολιτικών Μηχανικών, όσο και στους ΗΜΜΥ, στις εγγραφές πρωτοετών ενεργοποιήθηκε η διάταξη του νόμου-πλαίσιο για τη "βιβλιοκάρτα" - συγκεκριμένα δίνεται μια λίστα με "προτεινόμενα συγγράμματα" για κάθε μάθημα, από τα οποία οι εγγραφόμενοι επιλέγουν ένα και μόνο, φαντάζομαι με την πανάρχαια μέθοδο "μυρίζω τα νύχια μου".

Από Δευτέρα που γράφονται και οι δικοί μας ροφοί, για να δούμε τι έχει να γίνει... :(
Για πέστε μας εσείς οι "μεγαλύτεροι" τι συγγράμματα να διαλέξουμε..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Τρί Οκτ 05, 2010 11:14 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Το διέσπασα από την αρχική συζήτηση, αφού είναι προτιμότερο να συζητηθεί ξεχωριστά.
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: [22-23 Σεπ. 08] Εγγραφές πρωτοετών ΣΕΜΦΕ

Δημοσίευση από HeartDoc »

Κοίτα, αν όντως εφαρμοστεί και σε εμάς, το μόνο θετικό είναι ότι οι παλαιότεροι μπορούν να βοηθούν τους μικρότερους για να αποφύγουν τα άθλια βιβλία (βλ. Στατικής). Τώρα για να απαντήσω και στον chris παρακάτω βάζω μια λίστα με τα βιβλία που θα διάλεγα ή θα απέφευγα εγώ από το 1ο εξάμηνο:
  • Μαθηματική Ανάλυση Ι - Το βιβλίο του Ρασσιά (δε νομίζω να αμφιβάλει και κανείς)
  • Αλγεβρα - Το βιβλίο των Καδιανάκη/Καρανάσιου ήταν πολύ καλό και αρκετό και για το 2ο εξάμηνο
  • Μηχανική 1 - Καλό είναι να αποφύγετε τη Τεχνική Μηχανική του Βαρδουλάκη γιατί απλά θα σας πιάνει χώρο στη βιβλιοθήκη
  • Java 1 - Πάρτε όποιο να 'ναι, έτσι κι αλλιώς από το εργαστήριο και από τις διαφάνειες του Συμβώνη μαθαίνετε.
  • Μικροοικονομική - Το βιβλίο των Μήλιου/Οικονομάκη ήταν ευανάγνωστο ( το άλλο δεν έχω ιδέα τι είναι )
  • Φυσική 1 - Εδώ είναι το μεγάλο δίλλημα. Και τα δύο τούβλα (Μηχανική του Berkeley και Πανεπιστημιακή Φυσική Τόμος Α' του Young) είναι καλά βιβλία. Διαλιέχτε. ;)
Χμμ.. τελικά, "σας φώτισα" ε; :oops:
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
toPic
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Τρί Μάιος 08, 2007 1:37 am
Real Name: Maria
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Τερψιθέα

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από toPic »

Mhpws omws yparksoun ki alles protaseis vivliwn?Giati an mpoun ki alla sth lista, tote thelei psaksimo. An dothoun ta idia vivlia ,symfwnw me ton synadelfo. Alla re paidia..ti vivliokarta? Apo ATM tha pernoume vivlia? Ti mlkies! Afto htan to provlhma mas dhladh!
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Προτείνω τα εξής μιας και τα έχω διαβάσει

1)ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ Ι: Τσεκρέκος ή Spivak...Ρασιάς = τούβλο για τη βιβλιοθήκη (δε κάνει για τη θεωρητική σχολή μας τουλάχιστον)
2) ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ : ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΑΛΓΕΒΡΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ Α. ΦΕΛΛΟΥΡΗΣ
3) Java I kai 2 : ΟΔΗΓΟΣ ΤΗΣ JAVA 2 αν και προτείνω τον W. Savitch Absolute Java
4)ΦΥΣΙΚΗ Ι (ΜΗΧΑΝΙΚΗ) : ΜΗΧΑΝΙΚΗ ΤΟΥ BERKLEY [C.KITTLER]
5) ΜΗΧΑΝΙΚΗ Ι (ΣΤΑΤΙΚΗ) : ΜΗΧΑΝΙΚΗ Ι BEER JOHNSTON ΤΖΙΟΛΑ 1999 ή STATICS HIBBELLER PRENTICE HALL ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ στο πνεύμα του Κουρκουλή
6) Μικροοικονομία : Οτιδήποτε εκτός του Μηλιού αν θες να μάθεις και λίγο Οικονομικά!

Και για άλλα εξάμηνα αν θέλετε ρωτήστε....

P.S. Η βιβλιοκάρτα είναι φοβερό πράγμα και νομίζω θαναι προς όφελος όλων μας και ας διαφωνούν μερικοί μερικοί :wink:
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από noir »

Μονο σε μενα "αρεσαν" τα βιβλια του Παντελιδη για την αναλυση 1 (και τη 2) ;;; :P
Οσο για γραμμικη αλγεβρα το βιβλιο Καδιανακη-Καρανασιου ειναι πολυ καλο!
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pao132003 »

Αν δεν το λες ειρωνικά, θέλω να πω ότι και σε μένα άρεσαν τα βιβλία του Παντελίδη.

Επίσης τη λίστα με τα προτεινόμενα συγγράματα θα τη βρείτε εδώ http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=2216
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Paidia ennoeitai pws to book tou Karanasiou einai kalo alla tou Fellouri (poli prosfato, 2006) perilambanei polles beltiwseis kai einai kalytero!!!
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από noir »

@pao132003
Δε το λεω ειρωνικα. :wink:

Ενα κοκκινοασπρο που ειχα του φελλουρη αλλα σιγουρα πλιοτερης εκδοσης, δε με ειχε εντυπωσιασει καθολου... Ισως και να χεις δικιο maThemaGician. Δεν εχω δει το καινουργιο.
Παντως αρκετα καλα (ειδικα για αλγεβρα 2ου εξαμηνου) ειναι τα βοηθηματα του Αρνού για αλγεβρα. Εχουν αρκετες λυμενες και αλυτες ασκησεις και παραδειγματα. :wink:
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από apolski »

maThemaGician™ έγραψε:
Ρασιάς = τούβλο για τη βιβλιοθήκη (δε κάνει για τη θεωρητική σχολή μας τουλάχιστον)
Απο ποτε η σχολη μας ειναι θεωρητικη? :shock:

Οσο για το βιβλιο του Ρασσια κανεις λαθος, ειναι απο τα καλυτερα βιβλια που προσφερονται στην σχολη μας και δεν το λεω μονο εγω...
Άβαταρ μέλους
Nasia!
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 8:06 pm
Real Name: Νάσια παραγοντικό
Gender: Female
Facebook ID: 1169014285

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Nasia! »

Απορία:
Μόνο για τους πρωτοετείς θα ισχύει η βιβλιοκάρτα??? Η ισχύει για όλα τα εξάμηνα?


edit: Btw, το βιβλίο του Ρασσιά είναι πραγματικά πολύ καλό! Έχει πολλές λυμένες ασκήσεις, είναι ευκολοδιάβαστο (όσο μπορεί να είναι μια Ανάλυση τελοσπάντων.. :wink: ) και είναι σχετικά κοντά σε νοοτροπία λυκειακού βοηθήματος, δε θα σας ξενίσει καθόλου δηλαδή.
The world is not enough, but it is such a perfect place to start, my love.
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Chris »

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Τώρα δε χρειάζεται να μυρίσουμε να νύχια μας :wink: . Και καλή η κίνηση των moderators για μεταφορά σε ξεχωριστό thread, έτσι το προσέχει πιο πολύ ο κόσμος (γλείψιμο στους διαχειριστές σλουρπ σλουρπ :mrgreen: )
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από HeartDoc »

maThemaGician™ έγραψε:Ρασιάς = τούβλο για τη βιβλιοθήκη (δε κάνει για τη θεωρητική σχολή μας τουλάχιστον)
Και είχα μείνει με την απορία τι σημαίνει το πρώτο "Ε" στο "ΣΕΜΦΕ" ... :? :lol:
Βρε, μην τα πετάμε έτσι! Ακόμη και θεωρητική να ήταν η σχολή μας ή να σκόπευε ο Χ πρωτοετής να ακολουθήσει εντελώς "θεωρητικά μαθηματικά" πάλι κάποιο τούβλο θα διάλεγε με θεωρία/αποδείξεις/εφαρμογές/παραδείγματα/ασκήσεις. :D

Δεν ξέρω αν μαζί με την εγγραφή θα δηλωθούν και τα βιβλία και αν θα μπορεί να γίνει αλλαγή για μερικές μέρες. Αν είναι δυνατό το τελευταίο, εγώ θα πήγαινα, θα έπαιρνα το πάσο μου και κατευθείαν βιβλιοθήκη (για να βγάλω κάρτα) και να δω τα προτεινόμενα βιβλία. Λίγο πολύ όλα θα περιέχουν την ύλη, αφού προτείνονται από τους καθηγητές, αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του στα βιβλία (είναι ασπρόμαυρα, δεν έχουν εικόνες/σχεδιαγράμματα, έχουν λυμένες ασκήσεις κλπ). Εμείς οι γέροι, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να πούμε τις απόψεις μας γύρω από τα βιβλία που διαβάσαμε εμείς, οι οποίες αποτελούν μόνο ένα στατιστικό δείγμα.


Γουστάρω το topic.. προβλέπω σφαγές :D

PS.: A, τις πρώτες μέρες έχετε τα αυτιά σας ανοιχτά μπας και πει ο καθηγητής στη Φυσική Ι ποιο θα προτιμούσε.... ξέρω τι λέω.. (καλά αμα σας πει "Μechanics by L.D.Landau" μην τον ακούσετε).

Καλή δύναμη αδέρφια! ;)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Άβαταρ μέλους
sergios
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:44 pm

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από sergios »

Η απαντηση εξαρτάται από το αν εχεις σκοπό να παρακολουθείς τα μαθήματα ή όχι.

Αν παρακολουθείς πάρε ότι ξένο και ακριβό υπάρχει για να σου μείνουν για τη βιβλιοθήκη σου.

Αν οχι τοτε πάρε αυτά των καθηγητών για να διαβάσεις από μέσα.
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από armaos »

Καταρχας να πω οτι συμφωνω απολυτα με τη γνωμη του Σεργιου

Επισης γενικα ο καθενας εχει διαφορετικες αναγκες ενδιανφεροντα κ γουστα οποτε καλο θα ειναι σε αυτο το τοπικ να λεμε και την πλευρα απο την οποια λεμε την αποψη μας για να ξερει καποιος αν μπορει να ταυτιστει μαζι μας.
(Εγω ειμαι μαθηματικο, ροη στατιστικης(αλλαγη απο αναλυσης) και πληροφορικης)
Πχ στο θεμα της αναλυσης 1 που εκφραστηκαν καποιες φαινομενικα αντιθετες αποψεις,
#το βιβλιο του ρασσια ειναι γενικα ενα πολυ user friendly βιβλιο για οποιονδηποτε δεν σκοπευει να ακολουθησει κατ.μαθηματικου-ροη ανάλυσης και μαλιστα προσφερει περισσοτερα παραδειγματα.Ως εκ τουτου θα προτεινα να το δηλωσουν ιδιως οσοι ειναι σιγουροι οτι θα πανε φυσικο κ οσοι δεν γουσταρουν πολυ την αναλυση.
Τωρα για οσους ακολουθησουν ροη αναλυσης, το βιβλιο του ρασσια ειναι μεγαλο λαθος,κατα κυριο λογο διοτι δινει μια αρκετα εσφαλμενη εικονα για το τι ακριβως ειναι η αναλυση(με ενδεχομενο αποτελεσμα να την ακολουθησουν ως ροη καποιοι που μετα θα το μετανιωσουν πικρα).Επισης δεν χρησιμοποιει την ιδια γλωσσα με τα βιβλια αναλυσης των μεγαλων εξαμηνων κ αυτο δημιουργει προβλημα.
#το βιβλιο του παντελιδη ειναι απο τα πιο φτηνα στην αγορα οποτε προτιμηστε καποιο αλλο(να κερδισουμε κ κατι απο αυτο τον νομο)
#το βιβλιο του τσεκρεκου ειναι πολυ καλο για οσους πανε για αναλυση μετα(αλλα ειναι υπο μορφη σημειωσεων)
Οποτε εμπιστευομενος τον magician θα προτεινω του Spivac.
Γραμμικη Αλγεβρα:του καρανασιου ειναι πολυ καλο, του φελλουρη δεν το ξερω, καλα θα κανετε να τα κοιταξετε πριν τα παρετε
Φυσικη 1 Τα ειπε ολα ο heartdoc. Προσοχη!!
για τα υπολοιπα του 1ου εξαμηνου δεν μπορω να πω υπευθυνα

Επισης,@Nasia μπες στο λινκ που εχει δωσει ο παο και θα δεις ολα τα βιβλια για ολα τα εξαμηνα.
για τα υπολοιπα εξαμηνα θα πω για οσα εχω μια καποια αποψη

#3ο Εξαμηνο:
ΣΔΕ-Boyce diPrima δαγκωτο (του Κραββαριτη ειναι μετριο ,του σταυρακακη χαλια με ελαχιστα καλα στοιχεια,ο Δαλικος ποιος ειναι;)
Φιλοσοφια:Του αυγελη ειναι ενα πολυ μετριο βιβλιο,το αλλο δεν το ξερω
Αναλυση 3:Tου καδιανακη ειναι εγγυηση,πολυ καλο βιβλιο και για το αλλο εχω ακουσει τα καλυτερα
Πιθανοτητες: χωρις να ξερω το 2ο, το προτεινω. του σπηλιωτη πλακα εχει αλλα ειναι πολυ μικρο(και αρα και φθηνο 15ε νομιζω)

5ο Εξαμηνο
Παρατηρηση:Αργυρος-Κανελος θα σπασουν αμα δωσουν κ κανα βιβλιο; Δεν επιτρεπεται απο τον νομο να δωσουν μονο ενα βιβλιο (ποσο μαλλον αν ειναι αυτη η μπουρδα του αργυρου), οποτε εαν δεν εμπλουτισουν τον καταλογο θα τους πιεσουμε.Ειναι υποχρεωμενοι,το επαναλαμβανω!

Αλγεβρα ρωτηστε την κα Λαμπροπυλου.Του Fraleigh ειναι παρα πολυ καλο(ΠΕΚ ΙΤΕ γαρ) αλλα και τα αλλα για να τα προτεινει κατι θα ξερει
Κβαντομηχανικη 2 Γενικα τα βιβλια του τραχανα ειναι απαιχτα για διαβασμα, αλλα δεν βοηθουν και πολυ να περασεις τα μαθηματα

θα επανελθω μετα την εξεταστικη


για όσους (από κάτω) επιμένουν να γράφουν για άλλα έτη: έχουν δημιουργηθεί αντίστοιχα θέματα για κάθε έτος στα subfora των κατευθύνσεων
-pao132003
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από NickNafplio »

Εγω διαλεξα στην τυχη... μια κοπελα που ηρθε να με βοηθησει στο να συμπληρωσω τα χαρτια που μου εδωσαν, μου ειπε να επιλεξω το πρωτο βιβλιο σε καθε μαθημα (μου ειπε οτι ειναι αυτα που προτεινουν οι περισσοτεροι). Στην Γραμμικη Αλγεβρα κ Αναλυτικη Γεωμετρια ομως πηγα να διαλεξω το 2ο (επηδη εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για τον κ. Φελλουρη), αλλα τελικα διαλεξα και εκει το 1ο επηδη η κοπελα μου ειπε οτι τα πρωτα στις λιστες ειναι αυτα που προτεινουν ολοι.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”