[Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από apolski »

Ναι του Ρασσια ειναι οντως πολυ καλο και το προτεινω κι γω :)
Άβαταρ μέλους
Fallen angel
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 7:24 pm
Real Name: Κοραλία
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Asylum
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Fallen angel »

Μη μου βάζετε και 3ο στα διλήμματα μου.. :P

Είπα να βγάλω εκτός του Ρασσιά, γιατί:

armaos έγραψε: Πχ στο θεμα της αναλυσης 1 που εκφραστηκαν καποιες φαινομενικα αντιθετες αποψεις,
#το βιβλιο του ρασσια ειναι γενικα ενα πολυ user friendly βιβλιο για οποιονδηποτε δεν σκοπευει να ακολουθησει κατ.μαθηματικου-ροη ανάλυσης και μαλιστα προσφερει περισσοτερα παραδειγματα.Ως εκ τουτου θα προτεινα να το δηλωσουν ιδιως οσοι ειναι σιγουροι οτι θα πανε φυσικο κ οσοι δεν γουσταρουν πολυ την αναλυση.
Τωρα για οσους ακολουθησουν ροη αναλυσης, το βιβλιο του ρασσια ειναι μεγαλο λαθος,κατα κυριο λογο διοτι δινει μια αρκετα εσφαλμενη εικονα για το τι ακριβως ειναι η αναλυση(με ενδεχομενο αποτελεσμα να την ακολουθησουν ως ροη καποιοι που μετα θα το μετανιωσουν πικρα).Επισης δεν χρησιμοποιει την ιδια γλωσσα με τα βιβλια αναλυσης των μεγαλων εξαμηνων κ αυτο δημιουργει προβλημα.
#το βιβλιο του παντελιδη ειναι απο τα πιο φτηνα στην αγορα οποτε προτιμηστε καποιο αλλο(να κερδισουμε κ κατι απο αυτο τον νομο)
#το βιβλιο του τσεκρεκου ειναι πολυ καλο για οσους πανε για αναλυση μετα(αλλα ειναι υπο μορφη σημειωσεων)
Οποτε εμπιστευομενος τον magician θα προτεινω του Spivac.
..ισχύει;

Ευχαριστώ πάντως!

Και για Μηχανική έχετε να προτείνετε κάποιο; Αν και απ' ό,τι κατάλαβα το βιβλίο δεν έχει τόση σημασία όσο κυρίως να παρακολουθείς και να κρατάς σημειώσεις στον Κουρκουλή..
Think of your darkest night. Think of your soul alone. If you can bear the sight, think of the love you've never known...
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Ισχύουν γενικά αυτά που έγραψε ο αρμάος.
γι'αυτό και το πρότεινα ως πολύ καλό "μεταβατικό" βιβλίο, μιλάει πιο πολύ τη γλώσσα σου ρε παιδί μου.
όταν ήμουν για παράδειγμα πρωτοετής (με το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ βιβλίο του παντελίδη) δεν πέρναγα με τίποτα. μόλις πήραμε του ρασσιά, ήρθε ενα ωραιότατο 8αράκι και με βοήθησε στο να καταλάβω και μαθήματα σε μεγαλύτερα εξάμηνα (το μεγάλο του πλεονέκτημα νομίζω είναι οι λυμένες ασκήσεις. δυστυχώς είναι είδος προσ εξαφάνιση στα πανεπιστημιακά βιβλία :P ). είναι σαν τις "διατάσεις" ας πουμε, πριν το τρέξιμο:P
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από staxti »

Για μηχανικη ειχε πει ο Σπαθης οτι το βιβλιο του Χρυσακη ειναι κατανοητο. Μου το ειπαν και κατι αλλα παιδια αυτο.
Εγω σκεφτομαι παρολα αυτα στη μηχανικη να δηλωσω του Beer επειδη ειναι πιο ακριβο(κανει 106 ευρω!) κ αν δεν μου κανει να αγορασω του Χρυσακη (23 ευρω) ή να βγαζω φωτοτυπιες.
Το ιδιο σκεφτομαι και για την Αναλυση.. Να παρω του Spivak και αν δεν με καλυπτει να αγορασω του Ρασσια που δεν ειναι πολυ ακριβα..Το ++ στο Ρασσια ειναι τα παραδειγματα οντως!
Δεν ξερω αν σε βοηθησα παντως..Μην ξεχνας οτι υπαρχει κ η βιβλιοθηκη,πραγμα παρα πολυ θετικο αφου μπορεις να δανειστεις κιολας βιβλια..
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pao132003 »

νομίζω ότι του Spivak είναι για τη βιβλιοθήκη.
του ρασσιά είναι πολύ πιο user friendly.
όσο για αυτό που λέει ο armaos, διάβασα παντελίδη και ρασσιά για ανάλυση Ι και δεν είχα κανένα πρόβλημα στην κατεύθυνση, πέρασα πραγματική-συναρτησιακή με την πρώτη (ίσως να βοήθησε ο παντελίδης σε αυτό).

edit: μόλις είδα ότι ο armaos είχε χρησιμοποιήσει τον ίδιο χαρακτηρισμό για το βιβλίο του ρασσιά. ειλικρινά το έγραψα χωρίς να το έχω δει! :!:
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Artemoila »

Fallen angel έγραψε:
armaos έγραψε: Πχ στο θεμα της αναλυσης 1 που εκφραστηκαν καποιες φαινομενικα αντιθετες αποψεις,
#το βιβλιο του ρασσια ειναι γενικα ενα πολυ user friendly βιβλιο για οποιονδηποτε δεν σκοπευει να ακολουθησει κατ.μαθηματικου-ροη ανάλυσης και μαλιστα προσφερει περισσοτερα παραδειγματα.Ως εκ τουτου θα προτεινα να το δηλωσουν ιδιως οσοι ειναι σιγουροι οτι θα πανε φυσικο κ οσοι δεν γουσταρουν πολυ την αναλυση.
Τωρα για οσους ακολουθησουν ροη αναλυσης, το βιβλιο του ρασσια ειναι μεγαλο λαθος,κατα κυριο λογο διοτι δινει μια αρκετα εσφαλμενη εικονα για το τι ακριβως ειναι η αναλυση(με ενδεχομενο αποτελεσμα να την ακολουθησουν ως ροη καποιοι που μετα θα το μετανιωσουν πικρα).Επισης δεν χρησιμοποιει την ιδια γλωσσα με τα βιβλια αναλυσης των μεγαλων εξαμηνων κ αυτο δημιουργει προβλημα.
#το βιβλιο του παντελιδη ειναι απο τα πιο φτηνα στην αγορα οποτε προτιμηστε καποιο αλλο(να κερδισουμε κ κατι απο αυτο τον νομο)
#το βιβλιο του τσεκρεκου ειναι πολυ καλο για οσους πανε για αναλυση μετα(αλλα ειναι υπο μορφη σημειωσεων)
Οποτε εμπιστευομενος τον magician θα προτεινω του Spivac.
Και για Μηχανική έχετε να προτείνετε κάποιο; Αν και απ' ό,τι κατάλαβα το βιβλίο δεν έχει τόση σημασία όσο κυρίως να παρακολουθείς και να κρατάς σημειώσεις στον Κουρκουλή..
Άτομα που πήγαν στην κατεύθυνση της ανάλυσης από το έτος μου, είπαν ότι του τσεκρέκου το βιβλίο τους βοήθησε πάρα πολύ. Εγώ είμαι φυσικό κ τα βιβλία του ρασσιά με βοήθησε να περάσω με την πρώτη τις 2 πρώτες αναλύσεις με 7. Είναι τελείως σχετικό λοιπόν. Για του Spivak δεν έχω ιδέα τι παίζει.. Mηχανική μετράν πιο πολύ οι σημειώσεις και η παρακολούθηση, πάντως εγώ πήρα φέτος του Beer το οποίο είναι πανω απο 1000 σελίδες!!! Επίσης είναι τζιόλας, άρα είναι προσεγμένη έκδοση, αλλά το περιεχομενό του δεν το χω τσεκάρει ακόμα. Είναι λογικό λοιπόν να κάνει κανείς, αυτό που λέει η staxti και να αγοράσει του χρυσάκη ύστερα. Αν κ με σημειώσεις είσαι κομπλέ γενικώς.
Άβαταρ μέλους
Fallen angel
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 22, 2010 7:24 pm
Real Name: Κοραλία
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Asylum
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από Fallen angel »

Σας ευχαριστώ! Οπότε μάλλον θα δηλώσω ή Spivak ή Τσεκρέκο ή Παντελίδη για ανάλυση και θα αγοράσω του Ρασσιά και για μηχανική θα δηλώσω του Beer (106 ευρώ;; ) και αν χρειαστεί θα πάρω και του Χρυσάκη..
Think of your darkest night. Think of your soul alone. If you can bear the sight, think of the love you've never known...
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από staxti »

Ναι 106 !! Πηγα και το ειδα στον Παπασωτηριου!
Ποιο ειναι το βιβλιο του Berkeley? Πηγα να δηλωσω συγγραματα και δεν ειδα πουθενα να λεει Berkeley στη Φυσικη!! Ειναι αυτο του Kittel κτλ?
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από antony07 »

staxti έγραψε:Ναι 106 !! Πηγα και το ειδα στον Παπασωτηριου!
Ποιο ειναι το βιβλιο του Berkeley? Πηγα να δηλωσω συγγραματα και δεν ειδα πουθενα να λεει Berkeley στη Φυσικη!! Ειναι αυτο του Kittel κτλ?
Ναι, είναι αυτό.
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από staxti »

antony07 έγραψε:
staxti έγραψε:Ναι 106 !! Πηγα και το ειδα στον Παπασωτηριου!
Ποιο ειναι το βιβλιο του Berkeley? Πηγα να δηλωσω συγγραματα και δεν ειδα πουθενα να λεει Berkeley στη Φυσικη!! Ειναι αυτο του Kittel κτλ?
Ναι, είναι αυτό.
Ευχαριστω!!!! :e_biggrin:
hannibal
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:46 pm
Real Name: Περικλης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από hannibal »

re paidia uparxei kamia protash gia logismiko mhxanikh 2 kai hlektromagnhtismo?
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από O kanenas »

Για μηχανική 2 προτείνω τσαμασφύρο.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
hannibal
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 23, 2011 11:46 pm
Real Name: Περικλης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από hannibal »

Ok se euxaristw re file...
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από constant »

Για μάτλαβ μαθεματικα πάρε το
[24782] "Σύγχρονο μαθηματικό λογισμικό MATLAB-MATHEMATICA"Σύγγραμμα, Παπαγεωργίου,Τσίτουρας,Φαμέλης
Τα άλλα είναι από την εποχή που υπήρχαν δισκέτες..
pauldirac
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 31, 2013 4:30 pm
Real Name: ?
Gender: Male

Re: [Βιβλιοκάρτα] Τι βιβλία να επιλέξω?

Δημοσίευση από pauldirac »

Θα ήθελα μία μικρή βοήθεια στη δήλωση συγγαμμάτων του 2ου εξαμήνου.Συγκεκριμένα για Ανάλυση ΙΙ προτείνετε Ρασσιά ή Τσεκρέκο;Έχω δει το βιβλίο του Ρασσιά για Ανάλυση Ι και παρατήρησα πως παραλείπει αρκετά θεωρητικά κομμάτια (αποδείξεις θεωρημάτων κλπ) άρα φαντάζομαι πως και στην Ανάλυση ΙΙ θα κινείται στο ίδιο πνεύμα.Για γραμμική άλγεβρα έχω ακούσει πως το βιβλίο Καρανάσιου&Καδιανάκη είναι καλό αλλά του Gilbert Strang θεωρείται το καλύτερο στον κόσμο.Επίσης για ηλεκτρομαγνητισμό καλύτερο βιβλίο είναι των Young&Freedman ή Purcell;Είχα πάρει του Young για μηχανική και δεν έμεινα ικανοποιημένος.Τέλος, για μηχανική ΙΙ προτείνετε Beer&Johnston ή Τσαμασφύρο;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”