Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Γεωμετρικές Τεχνικές Σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Επειδη δεν ηρθα στο σημερινο μαθημα μηπως καποιος μπορει να μου πει μεχρι που προχωρησε ο Μαρκατης και η Παλλα;


ΕYXAΡΙΣΤΩ
Άβαταρ μέλους
Chris88
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 8:05 pm
Real Name: ­
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Chris88 »

Η Πάλλα έκανε μια εισαγωγή στις "Χαρακτηριστικές ευθείες πάνω στο επίπεδο":
  • Ιχνοπαράλληλες
  • Ιχνοκάθετες
και εφαρμογές των ιχνοπαραλλήλων.

Ο Μαρκάτης έκανε εισαγωγή στην "Αρχή του Δυασμού" και στο "Θεώρημα του Desargues"


Δεν έχω τις σημειώσεις μπροστά μου αυτή τη στιγμή, αλλά αυτά είναι τα βασικά που είπαν σήμερα.

[Edit] Επίσης ο Μαρκάτης έδωσε ένα ένα μικρό βιβλίο με σημειώσεις και επεξηγήσεις. Καλό θα ήταν να περάσεις από το γραφείο του κάποια στιγμή να το παραλάβεις. (Γρ. 303 κτίριο Ε, 11:00-13:00) Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος για τις ώρες.
٩๏̯͡๏)۶
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Έχεις μήπως γενικότερα τις σημειώσεις της Πάλλα;Αν ναι θα με βοηθούσες πολύ αν τις εφερνες.....


ΤΥ Chris88
Άβαταρ μέλους
Chris88
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 8:05 pm
Real Name: ­
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Chris88 »

Έγινε, θα τις φέρω μαζί μου αύριο αν είναι. Παρακολουθώ τα μάθήματα του ΠΒ102 (Εκεί που κάνει και ο Κουρκουλής) και κάθομαι συνήθως μπροστά, στην αριστερή λωρίδα όπως μπαίνεις. Είμαι ένας τύπος με γυαλιά.

Η Πάλλα παρέδωσε σχετικά βιαστικά/γρήγορα το μάθημα σήμερα οπότε αναγκάστηκα να γράψω γρήγορα και με συντομογραφίες πού και πού (Πχ, ιχνοπαράλληλες τις γράφω ως ιχνο//ς :P) Οπότε, μπορεί και να υπάρχουν λάθη στις σημειώσεις, αν και δεν νομίζω πως θα είναι τίποτα σοβαρά λάθη.

Θα είμαι αύριο στην σχολή από τις 8:30 περίπου μέχρι τις 10:30.

Σε περίπτωση που θές και τις προηγούμενες δυστυχώς δεν τις έχω όλες τις σημειώσεις της Πάλλα, έχω την σημερινή και ίσως 1-2 προηγούμενων εβδομάδων.
٩๏̯͡๏)۶
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

ακριβως τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω χασει...Μην σε ενδιαφερουν οι σημειωσεις.Τις θςλω για να δω περιπου την υλη.....Διαβαζω απο ξενη βιβλιογραφια...Κι εγω φοραω γυαλια.Ειμαι μεγαλυτερο ετος οποτε δεν ξερω ποτε εχεις μαθημα αυριο...Πες μου ποτε και που να περασω.Σε ευχαριστω πολυ Chris.....
Άβαταρ μέλους
Chris88
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 8:05 pm
Real Name: ­
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Chris88 »

Σου έστειλα PM. :wink:
٩๏̯͡๏)۶
Άβαταρ μέλους
congi
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2007 6:29 pm
Real Name: CG
Gender: Male

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από congi »

Spartiatisgx και εγώ ενδιαφερόμουν να παρακολουθήσω το μάθημα, αλλά φέτος δεν το προλάβαινα... Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει το μάθημα για κάποιον που έχει προχωρήσει στη σχολή; Αν εμπεριέχει γνώσεις που χρησιμεύουν σε άλλα μαθήματα; και γενικότερα ποια είναι η χρησιμότητα του;;
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

H χρησιμοτητα του ειναι οτι μαθαινεις γεωμετρια και στο πως να αναπαραστεις στο χαρτι σχηματα του χωρου....Κανουμε κι ενα εργαστηριο autocad και αυτο ειναι το καινουργιο με το μαθημα αυτο.Κατα τα αλλα ειναι κλασικη ευκλειδια γεωμετρια,παραστατικη γεωμετρια που ειναι κυριως να μαθαινεις να σχεδιαζεις αλλα και στοιχεια προβολικης γεωμετριας.Η προβολικη γεωμετρια ειναι για την γεωμετρια οτι η θεωρια συνολων για τα μαθηματικα.Εξηγει τα παντα οσον αφορα την γεωμετρια...νομιζω δηλαδη γιατι εχω διαβασει προβολικη αρκετα μονος μου.....

Συμπερασμα:autocad χρησιμο ,το να μαθεις να σχεδιαζεις δεν ξερω κι αν ειναι.Αλλα τουλαχιστον οποιος θελει να ασχοληθει ή του αρεσει η γεωμετρια ΔΕΝ γινεται να μην ξερει Προβολικη γεωμετρια....Εγω το παρακολουθω για να μαθω γεωμετρια για να καταλαβεις...Δεν εχουμε και πολλα μαθηματα γεωμετριας στην Σ.Ε.Μ.Φ.Ε.



Αυτα...
Άβαταρ μέλους
sciroccakias
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2009 8:32 pm
Real Name: -
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από sciroccakias »

Η Πάλλα έχει βγάλει ασκήσεις προς λύση. Μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να τις ανεβάσει;
Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Glaurung »

Είχα ακούσει ότι θα μας δώσει αλλά δεν νομίζω να το έχει ήδη κάνει ,δεν το έχω πάρει εγώ τουλάχιστον χαμπάρι :e_confused:
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Τελικα ξερει κανεις αν η Πάλλα εχει δωσει ασκησεις;
Άβαταρ μέλους
sciroccakias
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Ιουν 02, 2009 8:32 pm
Real Name: -
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από sciroccakias »

Θα δώσει κάποιες ασκήσεις οι οποίες δεν έχουν συγκεκριμένη ημερομηνία παράδοσης κ όπως είπε χαρακτηριστικά μπορούμε να τις δώσουμε ακόμα και την ώρα της εξέτασης.
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Πέρα απο την αρχη του δυασμου και το θεωρημα Desargues τι άλλο έχει κανει ο Μαρκατης;Έχει μπει στον διπλο λογο;
Άβαταρ μέλους
Glaurung
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Παρ Μάιος 29, 2009 9:15 pm
Real Name: ....
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από Glaurung »

Σημερα αυτο καναμε
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Γεωμετρικές τεχνικές σχεδίασης

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Χρονια πολλα σε ολους και καλες γιορτες.Μηπως καποιος ξερει αν η Παλλα περα απο την κατακλιση ως προς αξονα εχει κανει και τις αλλες δυο μεθοδους;Δηλαδη την μεθοδο της αλλαγης και την μεθοδο της στροφης;Το βιβλιο του Μαρκατη εχει και αυτες και δεν ξερω αν ειναι μεσα στην υλη.

Ευχαριστω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”