Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
Mclarenakias
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Ιαν 04, 2010 4:13 pm
Real Name: Petros
Gender: Male
Facebook ID: 0

Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από Mclarenakias »

καλησπέρα απανταχού σεμφίτες και χρόνια πολλά....εγώ φίλοι μου 2 ερώτησεις έχω να θέσω οι οποίες εκφράζουν και πολλούς συμφοιτητές μου και περιμένω μια απάντηση απο οποιονδήποτε, μεγαλύτερο η μη, γνωρίζει........εγώ αποτελώ έναν απο όλους εκείνους τους φοιτητές του πρώτου εξαμήνου που όντας καινούριοι στην σχολή και ολίγον τι άσχετοι δεν πολυέψαξα το θέμα σεμφε και τώρα καλούμαι να παω για εξεταστική...έχω διαβάσει τόσο ώστε να πάω και να γράψω 3-4 5άρια και κατα συνέπεια να περάσω σε 3-4 μαθήματα..δεν ξέρω όμως αν αξίζει όλο αυτό...ξέρω οτι σε πολλά μαθήματα μπορώ να γράψω και πολυ παραπάνω αλλά τώρα δεν προλαβαίνω να διαβάσω..η βασική ερώτηση που έχω να κάνω είναι η εξής: μήπως να πάω εξεταστική μόνο για την εμπείρια τώρα και ακόμα και να περάσω τώρα να τα κόψω τα μαθήματα; και την ερώτηση αυτή την κάνω για έναν και μοναδικό λόγο..είμαστε σε μια δύσκολη σχολή την οποία και όταν ολοκληρώσουμε θα χρειαστεί να κάνουμε κάποιο μεταπτυχιακό...και εδώ έχω να κάνω και την δεύτερη ερώτησή μου..στην δική μας σχολή χρειάζεται να έχουμε πτύχιο με κάποιον συγκεκριμένο βαθμό και πάνω;γιατί αν είναι έτσι εδώ έρχεται και δένει η πρώτη ερώτησή μου..η σχολή μας είναι δύσκολη και δεν ξέρω σε πόσα μαθήματα στο μέλλον θα έχω την ευκαιρία να γράψω βαθμό....και τώρα πιστεύω πως αν και έχω την δυνατότητα δεν έχω τον χρόνο..θέλω λοιπόν να ξέρω, γιατί δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος τώρα και στο μέλλον να τραβάω τα μαλλιά μου και να μην μπορώ να το μαζέψω με τπτ...και για να προλάβω κάποιους που μπορεί να μου πουν για την χαριστική του σεπτέμβρη προτιμώ να έχω την χαριστική αυτη ως βοήθεια παρα ως καβάτζα για να διορθώσω παρελθοντικά λάθη...........προτιμώ να δώσω όλα τα μαθήματα τον σεπτέμβρη η τον φλεβάρη και να πάρω έναν καλύτερο βαθμό παρα τώρα.....και αν δεν τα καταφέρω τότε να χρησιμοποιήσω την χαριστική...ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας και επίσης ευχαριστώ προκαταβολικά και για την απάντησή σας η οποία δεν θα βοηθήσει μόνο εμένα αλλα και πολλούς άλλους πρωτοετείς.............
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pao132003 την Δευ Ιαν 04, 2010 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: όχι κεφαλαία στους τίτλους και όχι υπερβολές με τα σημεία στίξης
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από pan »

Φίλε μου, τα πέντε έτη σχολής γίνονται πολύ εύκολα 6,7,8,...! Μην αφήνεις εξεταστική! Ο καλός βαθμός καλός είναι, αλλά και η βάση 5 καλύτερη, απ'το... μηδέν! Το καλοκαίρι καλύτερα να κάνεις τις διακοπές σου, δε χρειάζεται να αφήνεις μαθήματα, άκου και μας τους παλιούς! Επίσης, τί χαριστική λες; Χαριστική δίνουν στους επί πτυχίω! Πέρνα μαθήματα τώρα που είναι η ώρα τους! Μην κάνεις τα ίδια λάθη με μερικούς από εμάς! Θα δεις, με ένα φυσιολογικό διάβασμα,στα περισσότερα μαθήματα, θα έρθει και το 7 και το 8. Θέλει τρόπο, όχι πολύ κόπο. Βαθμός εργαστηρίων, λίγη παρακολούθηση, σημειώσεις, και οπωσδήποτε να λύσεις παλιά θέματα.
Άβαταρ μέλους
Alekos
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 02, 2008 2:18 pm
Real Name: Alekos
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Los Alimos

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από Alekos »

Προσωπική μου άποψη:
1) Μην αφήνεις ποτέ μαθήματα που μπορείς να δώσεις τώρα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Στη χειρότερη να μην το περάσεις κ να το ξαναδώσεις το Σεπτέμβρη. Αλλά ακόμα κ αν το περάσεις μπορείς να το ξαναδώσεις (αν θέλεις) το Σεπτέμβρη για βελτίωση (για βελτίωση μπορείς να δώσεις όσα μαθήματα θες). Οπότε καλό είναι να πας να δώσεις μερικά κ για να δεις κ πως είναι π.χ. σε μερικά μαθήματα είναι οριακός ο χρόνος οπότε θα σου κάνει καλό η εμπειρία

2) Η βάση είναι το 5. Αλλά αν θες να κάνεις μεταπτυχιακό (χωρίς να δώσεις εξετάσεις) χρειάζεσαι >= 7.5 (αυτό δεν το λέω εγώ το λένε καθηγητές της σχολής).

Συμπέρασμα: Κοίτα σε ποια μαθήματα μπορείς να πάρεις βαθμό και κοίτα να τον πάρεις γιατί σε κάποια αναγκαστικά δεν θα πας καλά οπότε πρέπει να εξισορροπείς το μέσο όρο.
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από otinanai »

συμφωνω απόλυτα με τους προλαλησαντες! Επίσης να σου πω οτι ακόμα εχεις αρκετό καιρό μεχρι την εξεταστικη. Πιστεύω οτι μπορεις να περασεις με καλό βαθμο και τα 6 μαθηματα του εξαμηνου αν διαβασεις σοβαρα και με καλο προγραμματισμο. Αλλα οπως ειπε και ο αλεκος παντα υπαρχει ο σεπτεμβρης που μπορεις να δωσεις το μαθημα για βελτιωση. Επισης μπορεις τωρα να δωσεις μεγαλο βαρος σε 1-2 μαθηματα και οχι τοσο στα υπολοιπα ωστε να "σιγουρεψεις" εναν καλο βαθμο (πχ στην μηχανικη1 ή την ανάλυση1). Γενικα παντως ΜΗΝ αφηνεις εξεταστικες! θα τα βρεις μπροστα σου!
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Agapite Mclarenakias mou thymizeis kata poly ton eayto mou prin 4 xronia! Egw akoma kai twra sto 5o etos 2 bdomades prin tin eksetastiki den exw diavasei tpt...kai poso mallon otan imoun psarwmenos prwtoetis. Se symbouleyw na ta dwseis OLA kai an den ikanopoiitheis me tous bathmous pou tha pareis, yparxei kai o Septebris gia BELTIWSH. Twra an kai tote den ta beltiwseis...nomizw 2 eyakaireies gia ENA mathima einai polles kai tha dyskoleyteis poly na pas parapanw afinontas to mathima gia argotera! Mhn exeis poly ypsiles apaitiseis apo twra oute kai teleiomania gt to EMP einai diaforetiko apo to sxoleio. Na ksereis pantws pws o,ti kai na pareis sto 1o etos sta epomena eti (oso dyskola mathimata k na kaneis) tha anebaseis kata poly ton meso oro sou.
A kai kati allo oson afora tin exetastiki tou Septebri kai tin logiki tou "afinw mathimata gia argotera". Opws dystyxws tha diapistwseis apo monos sou sto mellon, ta themata ton Sept einai dyskolotera se genikes grammes kai to programma tis eksetastikis kata poly xeirotero (ektos ki an thes na dwseis 2 mathimata px). Opws leei k o laos..."min afineis tpt gia ayrio pou mporeis na kaneis simera".
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από aeriko »

....Γενικά,θα συμφωνήσω κι εγώ με όσα ειπώθηκαν(γράφτηκαν δλδ...)....
Και θέλω να τονίσω και την αξία του να έχεις ασχοληθεί , έστω και λίγο, μ'ένα μάθημα...Προσωπικά, έχω συνειδητοποιήσει ότι είναι πολύ σημαντικό να έχεις διαβάσει ένα μάθημα έστω και λίγο και να ξέρεις πέρι τίνος πρόκειται και να πας να το δώσεις για να δεις τις δυνατότητές σου..Κι εντάξει,το πιθανότερο είναι ότι το αποτέλεσμα δε θα είναι και πολύ καλό...Αναμενόμενο....'Οταν αποφασίσεις όμως, να δώσεις σοβαρά το μάθημα,θα σου είναι πολύ πιο εύκολο απ'ό,τι αν το έπιανες για πρώτη φορά...Και,γενικά,θεωρώ ότι η καλύτερη στιγμή για να ασχοληθείς μ'ένα μάθημα είναι η ώρα του,δλδ το 6μηνό του...Γιατί μετά,θα φορτωθείς κι άλλα μαθήματα(το πιθανότερο... :roll: )και ποτέ το πρόγραμμα της εξεταστικής δε θα είναι όπως το θες.......
'Ασε που δεν πιστεύω ότι θα σε χαλάσει να κάνεις περισσότερες και πιο ξένοιαστες διακοπές το καλοκαίρι..... :e_wink:
Πάντως,και τώρα να ξεκινήσεις διάβασμα,δεν είναι και τόσο άσχημα...Ειδικά,αν πέρναγες και καμιά βόλτα απ'τη σχολή(απ'τ'αμφιθέατρα εννοώ...όχι απ'το κυλικειό.... :lolmen: ) μες στο 6μηνο.....
Κι επίσης,όπως είπε και κάποιος προηγουμένως,και τα 5αράκια καλά είναι κάποιες φορές..... :roll:
.....'Ο,τι κι αν αποφασίσεις,καλή τύχη....!!! :D
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από pao132003 »

Mclarenakias, όταν λες χαριστική, εννοείς εξέταση για βελτίωση; Όπως και να'χει όλα τα παραπάνω posts θα σου έχουν δώσει να καταλάβεις ότι αγχώθηκες άδικα.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από O kanenas »

Το ότι τα 5 χρόνια γίνονται εύκολα 6, 7 ή και 8 δεν είναι απαραίτητα κακό. Εξαρτάται από το πόσο (και από το αν) βιάζεται κανείς να πάρει το πτυχίο. Το δικό μου σύστημα είναι να φροντίζω να έχω καλούς βαθμούς σε μαθήματα για τα οποία ενδιαφέρομαι ή μαθήματα που μου φαίνονται εύκολα και για τα υπόλοιπα κάνω ό,τι μπορώ (κάνα 5άρι άντε και 6άρι). Παίζει όμως και η εξής παράμετρος: μαθήματα του εξαμήνου σου μπορεί αρχικά να σου φανούν δύσκολα, αλλά αν τα πιάσεις κάνα-δυο χρόνια αργότερα, παίζει να τα κατανοήσεις καλύτερα και πιο εύκολα (δεν ξέρω γιατί και πώς συμβαίνει αυτό) και άρα να έχεις ένα καλύτερο βαθμό συν πληρέστερη γνώση, αν σε ενδιαφέρει το τελευταίο.

Οπότε, προσωπικά, αυτό που έχω να σου προτείνω είναι να κάνεις ό,τι νιώθεις. Δε φεύγουν τα μαθήματα...
Just follow your heart... :violin:
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Tzanampets
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 2:28 am
Real Name: Call me 'mate'
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από Tzanampets »

Mclarenakias έγραψε:έχω διαβάσει τόσο ώστε να πάω και να γράψω 3-4 5άρια και κατα συνέπεια να περάσω σε 3-4 μαθήματα..δεν ξέρω όμως αν αξίζει όλο αυτό...

3-4 μαθήματα είναι πολλά. αν δεν κάνω λάθος άλλωστε 6-7 μαθήματα έχετε στο πρώτο εξάμηνο
μάζευε κι ας είν' και ρόγες! ειδικά τώρα που είσαι πρωτοετής. οι βαθμοί θα έρθουνε και αυτοί
6 μαθήματα σε μια εξεταστική είναι νορμάλ, δώστα όλα και ας πάρεις... ξέρεις... :e_biggrin:
Elen síla lúmenn' omentielvo.

Εικόνα

For those about to troll... we salute you!
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Η ΤΣΑΜΠΑ ΚΟΠΟΣ;;;;;......!!!!!

Δημοσίευση από Hengeo »

Θα συμφωνήσω με την O kanenas ότι, ό,τι και να σου πούμε εμείς, περισσότερο μετράει το τι αρέσει σε εσένα περισσότερο. Αν ζητάς να σου πούμε τι είναι καλύτερο για εσένα, δυστυχώς δεν γίνεται, μόνο εσύ το ξέρεις! Αν ζητάς απλώς να ακούσεις τι θεωρούν οι άλλοι καλό, τότε θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο να μην αφήνεις μαθήματα.
otinanai έγραψε:ωστε να "σιγουρεψεις" εναν καλο βαθμο πχ στην μηχανικη1
Ατυχές παράδειγμα. Για τον Κουρκουλή άριστα είναι το 6.. :( :lol:

Σοβαρά τώρα, όσο αναφορά το βαθμό, ίσως φανεί λίγο υπερβολική ή ακραία η γνώμη μου, αλλά με εξαίρεση κάποια μαθήματα που προσφέρονται λόγω ευκολίας (π.χ. Αγγλικά, Φυσική Ι, Συνήθεις Διαφορικές Εξισώσεις, ορισμένα του ΑΚΕΔ) ή εξέτασης με ανοιχτό βιβλίο (π.χ. μαθήματα του Παπαϊωάννου), καθώς και όσα έχουν εργασίες-εργαστήρια για προσαύξηση του βαθμού, στα υπόλοιπα (~70%), λόγω του τρόπου εξέτασης, για να πάρεις πάνω από 6, πρέπει να γίνεις μηχανάκι αποστήθισης και γρήγορης γραφής, κάτι που κατά τη γνώμη μου δεν έχει σχέση με το μεράκι ή την αγάπη για το αντικείμενο, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση..

Οπότε και πάλι, διαλέγεις τι θέλεις-ταιριάζει περισσότερο σε εσένα, και διαλέγεις.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
m3Lt3D
Δημοσιεύσεις: 136
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 2:38 pm
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από m3Lt3D »

Μια ερωτηση που νομιζω ειναι εμμεσα σχετικη:Υπαρχει καπου στο ιντερνετ ο τυπος που βγαινει ο βαθμος πτυχιου;
"Σκατά στους φασίστες" - όχι Μπρεχτ
thalia
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τρί Ιουν 10, 2008 12:29 pm
Real Name: Θάλεια
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από thalia »

Συμβουλή από μια παλιά.....
Κάτσε στρώσου διάβασε χωρίς πολλά πολλά!!!!
1. Βρες ποια μαθήματα σε βολεύει να δώσεις και διάβασε όσο μπορείς...
2. Τα μαθήματα ειδικά τα πρώτα χρόνια είναι (άτυπα)αλυσίδα και θα ζοριστείς αργότερα χωρίς λόγο.
3. Υπάρχουν παλιά θέματα στο site για όλα τα μαθήματα και πολλοί μπορούν να σε βοηθήσουν....
4. Αφησε 1 μέρα τουλάχιστον για επανάληψη και λύσε θέματα ξεκινώντας από τα πιο πρόσφατα....

Χωρίς άγχος...Τις πανελλήνιες τις έδωσες....Μην κ......βαράς όμως.......!!!!!!

@m3Lt3D Ο μέσος όρος των μαθημάτων αποτελεί το 80% του βαθμού και το υπόλοιπο 20% είναι η διπλωματική....Με ένα 7 Μ.Ο και 10 διπλωματική βγάζεις 7.6 βαθμό! Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαίνεται....
Άβαταρ μέλους
prochatz
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 11:30 am
Real Name: Πρόδρομος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Anywhere besides SEMFE

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από prochatz »

Φίλε Mclarenakias, κάτσε ζορίσου τώρα που έχεις ακόμα άντερα, γιατί όταν θα ξυπνήσεις μια μέρα που θα είσαι 5ο-6ο-7ο έτος και θα χρωστάς Μηχανικές, Αναλύσεις και Java, θα σου τη σπάει πάρα πολύ και ίσως να μη μπορέσεις να επανέλθεις.

Αν βρίσκεσαι κοντά στη σχολή, μη χάσεις ούτε ένα εξεταζόμενο μάθημα. Και μόνο τα θέματα να πάρεις καλό θα σου κάνει.

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά για τους πιο νέους εδώ μέσα, μην τυχόν και πάθετε κανένα σοκ βλέποντας τα πρώτα αποτελέσματα. Ηρεμία. Εγώ, το πρώτο εξάμηνο στη σχολή πέρασα 2 μαθήματα από τα 7. Το δεύτερο τα ίδια πάνω κάτω. Στο τέλος του χρόνου δε χρωστούσα τπτ, τα κάλυψα όλα τον Σεπτέμβρη. Οπότε μην τρελαίνεστε.

Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά. Πέρα από αυτά της τεράστιας ζήτησης και από αυτά που διεκδικούν οι φοιτητές υποτροφίες κλπ, στα υπόλοιπα σε γενικές γραμμές μπαίνεις σχετικά εύκολα. Σε πολλές περιπτώσεις δεν ζητείται καν ο βαθμός του πτυχίου. Για να μην πούμε για εξωτερικό, που τα κριτήρια είναι τελείως διαφορετικά. Αλλά ακόμα και για τα καλά μεταπτυχιακά, θα τη βρείτε την άκρη. Υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στο ίδιο σημείο. Μπορεί να χρειαστεί να ξαναδώσεις κάποιες εξετάσεις, μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις (δλδ να μην πάρεις υποτροφία). Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όμως, άμα το θες πολύ, μπορείς να τα καταφέρεις.
Την ουρά τη φάγαμε. Το γαϊδούρι έμεινε...
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από O kanenas »

prochatz έγραψε:Φίλε Mclarenakias, κάτσε ζορίσου τώρα που έχεις ακόμα άντερα, γιατί όταν θα ξυπνήσεις μια μέρα που θα είσαι 5ο-6ο-7ο έτος και θα χρωστάς Μηχανικές, Αναλύσεις και Java, θα σου τη σπάει πάρα πολύ και ίσως να μη μπορέσεις να επανέλθεις.
Ντάξει, προφανώς είναι καλό από τη στιγμή που το'χει να περάσει 3-4 μαθήματα έστω και με βάση, να τα δώσει, αλλά δεν χρειάζεται να τρομοκρατούμαστε κιόλας. Φαντάσου να έμπαινε κιόλας σε εφαρμογή τίποτα του στιλ n+2 ή κάτι τέτοιο*... Αυτοκτονίες θα είχαμε! Ντάξει, όλος ο κόσμος χρωστάει και η τεράστια πλειοψηφία το παίρνει τελικά το πτυχίο. Στη τελική, απ'όσο έχω ακούσει, ο μέσος όρος αποφοίτησης από τη ΣΕΜΦΕ είναι στα 7 χρόνια που σημαίνει ότι αρκετός κόσμος βγάζει τη σχολή και σε 5 και σε 6 και σε 7 και σε 8, αλλά και σε 9 χρόνια (<- ναι)!


*Παρεμπιπτόντως, για το Πολυτεχνείο τουλάχιστον, δεν ισχύει τέτοιος περιορισμός.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
panos48al
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 31, 2008 12:13 am
Real Name: Πάνος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Αξίζει να πάω στην εξεταστική ή τσάμπα κόπος;

Δημοσίευση από panos48al »

ΦΙλαρακι και Φιλαρακια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

(ο νεος χρονος να ευχεστε να ειναι γκεύ και αδύναμος, διοτι ο προηγουμενος ηταν στρεητ και βαρβατωμενος και μας ...πηδηξε!)

Λοιπον, εγω ειμαι απο τη 2η φουρνια ΣΕΜΦΕ. Η Σχολη δεν ειναι δυσκολη. Θελει την ελαχιστη δυνατη προσπαθεια. Βαζοντας μεσα ολη τη 'σχετικοτητα'. Κατα τη γνωμη μου ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΔΩΣΕΙΣ ΟΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΤΕΧΕΙΣ και ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ.

1. Το πτυχειο και ο βαθμος του (στην περιπτωση που δε θες να πας στο Γεηλ, για καθηγητης) ειναι ..ανουσια!
Η 'αρση επι των χειρων' του πτυχειου δεν ειναι τιποτα αλλο απο ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ για να μπεις σε μεταπτυχειακο και μετα σε Διδακτορικο.

2. Επισης εκτος των γνωσεων ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΜΟΝΟΝ 'ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΕΙΣ Ο ΙΔΙΟΣ' να παρεις, το πιο σοβαρο κομματι του πτυχειου ειναι η Διπλωματικη Εργασια, απο την οποια μπορει να προκυψει η συμμεντοχη σου (εστω μονο σαν ονομα) σε καποιο συνεδριο ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ σε μια ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ (paper-όνι!!!!) Αυτα θα ειναι τα καλυτερα συστατικα του ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟΥ σου. Τα οποια μαζι με το 'πιασαρικο' όνομα της σχολης (Applications Phycisist or Mathematician) θα ειναι ..τα εργαλεια σου γαι το ΜΕΛΛΟΝ! Επισης το Ε.Μ.Π δεν ειναι 'ευκαταφρονητο εξω' και ειναι στο χερι των πτυχειουχων και των ερευνητικων ομαδων να το κανουν 'Μεγαλυτερο Ονομα' όπως και τα μεταπτυχειακα, τα εδώ!

Φιλάκια
Πάνος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”