Καλή αρχή!

Παρακολουθώ όλα τα μαθήματα.

Συντονιστές: markelos, Ryu, φιάλη klein, meleneemil

Άβαταρ μέλους
serenity08
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 8:42 pm
Real Name: gigi..!
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από serenity08 »

glaurung με την περιγραφή της διαδρομής θα νομίζουν τα παιδιά πως είμαστε ξεκομμένοι από τον πολιτισμό μεσα σε χωματόδρομους και μονοπάτια... :P για αρχή προτείνω την πύλη Ζωγράφου κ μέσω κόκκινου μονοπατιού=κόκκινου διαδρόμου=(the)Red Alley θα φτάσετε στο εκκλησάκι της Σέμφε(βοήθεια μας!!)...
+1 στο οτι χρειάζονται παρακολούθηση τα μαθήματα αλλιώς θα είναι ζόρικα τα πράγματα..!πολύ ζόρικα για την ακρίβεια!
εντάξει, αφού δε θα χετε Κουρκουλή(μάλλον), δεν υπάρχει πρόβλημα στο να παρακολουθήσετε ένα συγκεκριμένο μάθημα με κάποιον άλλο καθηγητή..don't worry!
επίσης ο χώρος δεν μου άρεσε αρχικά λόγω κτηρίων, των γενικών εδρών συγκεκριμένα.τον βρήκα πολύ σκοτεινό, γκρίζο, μουντό κ ειδικά το χειμώνα.το κυλικείο μας σε σχέση με το κυλικείο Ηλεκτρολόγων , Πολιτικών & Τοπογράφων είναι πολύ πίσω.κ όσο για τις Π.Β. θα σας αφήσω να σχηματίσετε δική σας γνώμη τώρα που θα ξεχειμωνιάσετε εκεί!!μουαχαχαχα!!! :twisted: έχουν πολύ ωραίο μπαλκονάκι όμως!! :e_biggrin:
Ας παίξουμε! Η γνώση είναι χαρά, δεν είναι επιστράτευση απ'τα σχολεία .


"Oι άνθρωποι παλεύουν και χάνουν τη μάχη, και το πράγμα για το οποίο πάλεψαν έρχεται παρά την ήττα τους..και όταν έρχεται προκύπτει οτι δεν ήταν αυτό που εννοούσαν..και άλλοι ανθρωποι πρέπει να παλέψουν για αυτό που εννοούσαν με ένα άλλο όνομα.."
Άβαταρ μέλους
dimone
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2010 2:23 pm
Real Name: Δημητρης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από dimone »

Αρχικα θα ηθελα να καλωσορισω τους καινουργιους......
Λοιπον "Staxti" θα σ μιλησω απο προσωπικη εμπειρια και με βαση αυτα που αποκομισα και εγω ενα χρονο που ειμαι τωρ5α στη Σ.Ε.Μ.Φ.Ε....

Οσον αφορα τη παρακολουθηση των μαθηματων θα σ προτεινα να τα παρακολουθεις ολα στην αρχη και μετα να κανεις τις δικες σ προσωπικες επιλογες.....Οπως και να εχει μην εισαι προκατειλλημενη με καποια μαθηματα επειδη εχεις ακουσει "φημες" γι αυτα...

Ακομα,ειναι καλο το να παρακολουθεις γιατι σε βαζει και σε μια αλλη φιλοσοφια,αυτη του Πανεπιστημιου κα να καταλαβεις οτι δεν εισαι ακομα σχολοειο....

Συγκεκριμενα,αναλυση, μηχανικη και αλγεβρα πιστευω οτι θελουν οπωσδηποτε προσοχη και οχι μονο διαβασμα στο σπιτι...

Αυτο που εχω να σ προτεινω ειναι να ρωτας μεγαλυτερους για το πως θα οργανωθεις,πως θα διαβασεις για το σκοπο των μαθηματων και επισης να δωσεις σημασια στον οδηγο σπουδων....

Συμπερασματικα,οταν ερθεις να προσπαθησεις να ακουσεις πολλες γνωμες και τελικα σ συνδυασμο με τα δικα σ συμπερασματα να κρινεις και να ενεργησεις αναλογα....Να μη φοβασαι τη σχολη και να ψαχνεσαι...

Καλη αρχη λοιπον και ραντεβου στα αμφιθεατρα....
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από aeriko »

Για Γενικές 'Εδρες, και η 4η - εντός ΕΜΠ- στάση, μιά χαρά είναι...Περνάς και μέσα απ'το δασάκι...!!χιχι!
serenity08 έγραψε:
εντάξει, αφού δε θα χετε Κουρκουλή(μάλλον), δεν υπάρχει πρόβλημα στο να παρακολουθήσετε ένα συγκεκριμένο μάθημα με κάποιον άλλο καθηγητή..don't worry!
Τί έχω χάσει....????? :o
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από antony07 »

Glaurung έγραψε: Αν σας φαίνεται περίεργο να πάτε στο κυλικείο και να αρχίσετε έτσι κουβέντα με κάποιον είναι πολύ λογικό , και μένα μου φαίνεται και δεν μπορώ να με φανταστώ να το κάνω . Να ξέρετε όμως πως όποιον και να ρωτήσετε για βοήθεια ή πληροφορίες θα ανταποκριθεί , συνήθως με μεγάλη προθυμία . Ειδικά τις πρώτες μέρες μην το σκέφτεστε καν , απλά ρωτήστε ( μπορείτε να κάνετε και γνωριμίες έτσι :wink: )
Όσο για τις παρατάξεις , η αλήθεια είναι πως είμαστε αρκετά καλά . Στις δικές μας έγραφες δεν είδα καταστάσεις όπως το να σε περιμένουν στη στάση του λεωφορείου , να σε παίρνουν από το χεράκι και να σου κάνουν την εγράφη . Αλλά θα τα δείτε μόνοι σας αυτά , μην επηρεάζεστε από τώρα
Ναι ρε, μην κολώνετε!! Ο καθένας από μας έχει βρεθεί στην ίδια θέση, οπότε θα χαρεί πολύ να σας βοηθήσει! Εξάλλου, δεν θα είστε οι μόνοι, όλοι ρωτάνε!!

Προσωπικά, κάθε χρόνο τέτοια εποχή, απαντάω συνεχώς σε ερωτήσεις παιδιών που με σταματάνε στο δρόμο, όπως "Πού είναι το κτίριο φυσικής?", "Που είναι το γυμναστήριο;" (ακόμα δεν ήρθαν, θέλουν να κάνουν και μούσκουλα), "τι είναι ΠΒ;", "που πήγαν όλα τα κορίτσια, στρατό είμαστε;" (ακόμα δεν ήρθαν, θέλουν να κάνουν και κόρτε (sic)), "ποία η σχέσις του Κουρκουλί με το κουρκούτι", "που είναι το κυλικείο;", "που είναι το εκκλησάκι να κάνουμε μετάνοιες;", "που κατουράμε εδώ;", "σε ποιόν πρέπει να κάτσω για να μου εξηγήσει τι είναι το supremum;" και πολλά άλλα..

Καλωσήρθατε βρε!
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Katsarola »

ΑΧ ΦΡΕΣΚΟ ΑΙΜΑ.
ΑΧ ΤΑ ΝΙΑΤΑ.
ΑΧ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ
ΟΙ ΕΣ ΑΕΙ 17ΧΡΟΝΟΙ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ
ΑΧ ΒΑΧ, ΚΑΤΑΒΑΧ



Λοιπον, επειδη αρκετες μπουρδες ακουστηκαν, ακουστε τι ΟΝΤΩΣ παιζει.

1) ΟΦΕΙΛΕΤΕ να παρακολουθησετε τα παντα, μπας και παρουμε σημειωσεις. ειδικα μηχανικη.
2) οι "εγκαταστασεις" μας ειναι κατα 95% ιδιες με τις πιστες του Doom 2. Μονο η φιλοσοφικη μας κερδιζει εδω, με ποσοστο τεινον στο 100%. μονο τα ροζ τερατα λειπουν.
3) ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΕΔΩ ΔΕΝ ΜΑΝ. (αν και ακομα θυμαμαι τί εντυπωση μου ειχε αφησει το προπερσινο [2008-2009] πρωτο ετος. αχ)
4) ΦΤΗΝΟΣ ΚΑΦΕΣ ΡΕ ΜΑΔΕΡΦΑΚΕΡΣ

ΓΟΥΪΝΤΜΙΛΛ, ΓΟΥΪΝΤΜΙΛΛ, ΚΗΠ ΟΝ ΤΕΕΡΝΙΝΓΚ.
Άβαταρ μέλους
Artemoila
Δημοσιεύσεις: 961
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 6:05 pm
Real Name: Artemis
Facebook ID: 1003775262
Τοποθεσία: κάπου μωβ

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Artemoila »

antony07 έγραψε:
Glaurung έγραψε: "σε ποιόν πρέπει να κάτσω για να μου εξηγήσει τι είναι το supremum;"
σε μένα, μην το ξεχάσετε...
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από staxti »

antony07 έγραψε:"που είναι το εκκλησάκι να κάνουμε μετάνοιες;"
Αυτο το εκκλησακι το εχω δει,πως και δεν το εχουν καταστρεψει ακομα? Εχω ακουσει οτι μια φορα ειχαν κανει κ μια συναυλια εκει μεσα,ισχυει? :P

Καλως σας βρηκαμε βρε :e_biggrin:
Στις δικές μας έγραφες δεν είδα καταστάσεις όπως το να σε περιμένουν στη στάση του λεωφορείου , να σε παίρνουν από το χεράκι και να σου κάνουν την εγράφη .
:shock: :shock: :shock: Πλακα κανεις!! Που συμβαινει αυτο; :shock: :shock: :shock: Τραγικο!!
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από antony07 »

staxti έγραψε:Αυτο το εκκλησακι το εχω δει,πως και δεν το εχουν καταστρεψει ακομα? Εχω ακουσει οτι μια φορα ειχαν κανει κ μια συναυλια εκει μεσα,ισχυει? :P
Για συναυλία δεν ξέρω, πάντως μου θύμισες απίστευτες στιγμές (άντε βρε! Με συγκίνησες :sky: ). Πάρτε ένα μικρό απόσπασμα, για να θυμούνται οι παλιοί (γκουχ) και να μαθαίνουν οι νεότεροι:
30 Ιανουαρίου 2007, εορτή των Τριών Ιεραρχών και γιορτή των γραμμάτων, σχολική αργία, έχει καθιερωθεί, όπως και πρέπει, να εορτάζεται η μνήμη των αγίων και να λειτουργείται ο ομώνυμος ναός.
Ο όρθρος άρχιζε 0745. Μπαίνοντας στο πολυτεχνείο μας βρίσκει μια κυρία και μας ρωτάει "Φοιτητές είστε; Είναι τρεις αλήτες και δεν αφήνουν να γίνει λειτουργία και φωνάζουν ο παπάς ο παχύς έφαγε παχιά φακή."[...]
5-6 τραμπούκοι δεν μας άφηναν να μπούμε μέσα. Τους ρώτησα από ποια παράταξη είναι και μου απάντησαν "από τους φοιτητές, από το σύλλογο και έχουμε κατάληψη"[...]
Εγώ μπήκα, βρήκα τον ιερέα να έχει αρχίσει, παρόλο που δεν ακουγόταν από τις φωνές των τραμπούκων. Κάποιοι πιστοί σταυροκοπιούνταν και φαινόταν η απορία και η ανησυχία στα πρόσωπά τους. Καταφέραμε να ξεκινήσουμε τη μικροφωνική και οι ψάλτες φώναζαν για να καλύψουν τις φωνές τους. Οι διαμαρτυρόμενοι φώναζαν περισσότερο, κτυπούσαν τις πόρτες. Κάποι Χριστιανοί φοιτητές στάθηκαν στην είσοδο για να μην τους αφήσουν να μπούν μέσα και να κάνουν ζημιές ή να φωνάζουν. Οι άλλοι συνέχιζαν με ζήλο τα συνθήματα και τα κτυπήματα και έσπρωχναν τους "πορτιέρηδες". Οι ψάλτες και ο ιερέας συνέχιζαν την πανηγυρική ακολουθία χωρίς να ακουει ο ένας τι λέει ο άλλος. Σιγά-σιγά κατέφθανε και άλλος κόσμος, καθηγητές, φοιτητές και μη, και όσοι πριν φοβούνταν τελικά μπήκαν στην εκκλησία, όταν είδαν ότι θα συνέχιζε η λειτουργία. Λίγο μετά το τέλος του όρθρου, είχε γεμίσει η εκκλησία και κόσμος άρχισε να μαζεύτεται και έξω.
Ολόκληρο το topic εδώ
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από aeriko »

Επειδή κανείς δε μου έδωσε σημασία :( , λέω να ξαναρωτήσω τί εννοούσες μ'αυτό:
serenity08 έγραψε:
εντάξει, αφού δε θα χετε Κουρκουλή(μάλλον), δεν υπάρχει πρόβλημα στο να παρακολουθήσετε ένα συγκεκριμένο μάθημα με κάποιον άλλο καθηγητή..don't worry!
Είπε πχ ο Κουρκουλής ότι θα αφήσει κάποια απ'τις Μηχανικές...??
(Είναι λίγο offtopic η απορία μου, αλλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε την ανησυχία μου...χιχι!)
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από con »

akousa pws de tha didaskei sth semfe gia ena xrono ... borei na nai kai fhmes omws :twisted:
Άβαταρ μέλους
staxti
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2010 7:47 pm
Real Name: .
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από staxti »

con έγραψε:akousa pws de tha didaskei sth semfe gia ena xrono ... borei na nai kai fhmes omws :twisted:
Το οτι δεν θα διδασκει ειναι καλο ή κακο? :P Καλο απο οτι καταλαβα....?
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από aeriko »

@staxti:Καλός καθηγητής, αλλά και πολύ αυστηρός/απαιτητικός.....
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Falgorn »

staxti έγραψε:
con έγραψε:akousa pws de tha didaskei sth semfe gia ena xrono ... borei na nai kai fhmes omws :twisted:
Το οτι δεν θα διδασκει ειναι καλο ή κακο? :P Καλο απο οτι καταλαβα....?
Για να μην ανοίξουμε φιλοσοφική κουβέντα περί του αν υπάρχει καλό/κακό, αν αυτές οι έννοιες εφαρμόζονται στη διδασκαλία και άλλα πολλά, ας πούμε απλά ότι αν γίνει έτσι, θα μειωθούν κατά αρκετές εκατοντάδες όσοι χρωστάνε μαθήματά του. :twisted:
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από snodrion »

fantazeste na erthei kanenas xeiroteros??0ax0ax0a0xa ore gelia kai klamata pou exoume na ri3oume!!!
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Καλή αρχή!

Δημοσίευση από Falgorn »

Εικόνα
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρώτο Έτος”