Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (ΗΠΑ και Ευρώπη)

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό (ΗΠΑ και Ευρώπη)

Δημοσίευση από apolski »

Προτείνω σε αυτό το topic να συγκεντρώσουμε χρήσιμες(και μη) πληροφορίες για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό(κυρίως ΗΠΑ και Ευρώπη). Θα κάνω μερικές ερωτήσεις οι οποίες με ενδιαφέρουν προσωπικά αλλά οποίος έχει και άλλες ας τις γράψει...

1) Τι απαιτείται για να σε επιλέξει ένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού για μεταπτυχιακό?

Καλός βαθμός πτυχίου(πόσο καλός?), καλές συστατικές (χμ, τι είναι αυτό?), καλοί βαθμοί στα διπλώματα ξένων γλωσσών(ανάλογα με την χώρα του εξωτερικού) και τι άλλο?

2)Έχει όνομα η σχολή μας στο εξωτερικό(το ΕΜΠ σίγουρα αλλά η σχολή είναι σχετικά καινούργια οπότε...)?

3)Τι μεταπτυχιακά μπορεί να κάνει ένας Σεμφιτης και κατά πόσο είναι εύκολα να τον δεχτούν(με υποτροφία) σε ένα καλό πανεπιστήμιο(MIT, Stanford, Imperial, ETH κτλ.)?
Μπορώ να κάνω μεταπτυχιακό πχ. σε Mechanical Engineering ή Arospace Engineering?

4)Υπάρχει κάνας Σεφφιτης αυτή την στιγμή σε κάποιο αξιόλογο πανεπιστήμιο του εξωτερικού?

:roll:  :roll:  :roll:
sawtooth
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 11:47 am
Real Name: Επαμεινώνδας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sawtooth »

GRE προθεσμία 28/9 (για οσους θέλουν να προλάβουν την Εξέταση 3 Νοεμβρίου στο subject (φυσική). Άλλα δεν ξέρω.
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευση από apolski »

Τι ειναι το GRE?
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Βρε πουλάκι μου apolski, ακόμα δεν ξεκίνησες τη ΣΕΜΦΕ και ψάχνεσαι για μεταπτυχιακά; Ωραίος... :)
                 
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Για να μη σε αφήσω σε αγωνία πάντως, φυσικά και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό και μάλιστα σε πληθώρα καλών πανεπιστημίων και αντικειμένων, αρκεί να το παλέψεις και να το επιδιώξεις. Σίγουρα θέλεις ένα βαθμό πάνω από 7 για να είσαι πιο σίγουρος. Το GRE είναι ένα διεθνές τεστ σε κάποιο γνωστικό αντικείμενο που ζητά να έχεις περάσει το πανεπιστήμιο που θα σε δεχτεί, κυρίως στις ΗΠΑ, σαν επιπλέον του πτυχίου σου, ώστε να αξιολογήσει κατά κάποιον τρόπο τους υποψηφίους.

Βέβαια όλες σου οι απορίες θα λυθούν με τον καιρό, και αφού φυσικά γνωρίσεις συναδέλφους μεγαλυτέρων ετών ή/και αποφοίτους που θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.
                 
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Ούτε εγώ γνωρίζω πάρα πολλά γύρω απ'τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό (αν και θα'πρεπε καθώς θέλω να κάνω) οπότε τα μόνα που μπορώ να γράψω είναι αυτά που ξέρω απο φίλους μου που κάνουν μεταπτυχιακά (πήραν όλοι πτυχίο εκτός απο έναν :( )
Δύο φίλοι μου κάνουν διδακτορικό στην Αμερική,με υποτροφία (χωρίς υποτροφία δεν αξίζει αφού είναι 5 χρόνια) κοντά στα 20.000 δολλάρια ετησίως.
Βέβαια δε σημαίνει οτι όποιο πανεπιστήμιο σε δεχτεί θα σου δώσει και υποτροφία·μερικά σε δέχονται χωρίς να πληρώσεις δίδακτρα αλλά και χωρίς να σου δώσουν υποτροφία.
Υπάρχουν παιδιά που σπουδάζουν στο Imperial (ξέρω τρείς περιπτώσεις).
Μια κοπέλα μάλιστα πήρε και υποτροφία (διδακτορικό 3 χρόνια),απλώς δεν είναι τόσο καλά τα λεφτά όσο είναι στην Αμερική.
Απ'όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω,για να πας στην Αγγλία για μεταπτυχιακό χρειάζεσαι Toefl.
Βαθμός απο 7 και πάνω·αν και ξέρω παιδιά που πήγαν και με μικρότερο βαθμό.
Συστατικές χρειάζεσαι συνήθως δύο.
Επίσης μια καλή διπλωματική είναι πάντα χρήσιμη -αν όχι η πιο χρήσιμη.
GRE,GMAT απαιτούνται για σπουδές στην Αμερική (αν θυμάμαι καλά).
Εικόνα


Don't worry be happy...
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Δημοσίευση από timos_m »

Επειδή και μένα μ' ενδιαφέρει, τι χρειάζεται για να πάρεις υποτροφία σε ένα πανεπιστήμιο; Τις συστατικές επιστολές πώς τις παίρνεις; Γενικότερα, ό,τι σχετικό ξέρετε ευπρόσδεκτο είναι. :)
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευση από apolski »

Είναι καλύτερο το phd ή το master? Ποιες οι διαφορές τους? Μετα στην εύρεση εργασίας ποιο είναι πιο χρήσιμο? Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με ερευνα ή/και να κανεις ακαδημαϊκή καριέρα τοτε πρεπει οπωσδήποτε να κάνεις διδακτορικό?

Επισης, απο τα ατομα που ξέρετε οτι ειναι στο εξωτερικό καλο θα ηταν να αναφέρετε και το αντικείμενο πανω στο οποιο κάνουν το μεταπτυχιακό.

Και όπως ειπε ο timos_m ό,τι σχετικό ξέρετε ευπρόσδεκτο είναι!
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Η υποτροφία εξαρτάται απο το κάθε πανεπιστήμιο ξεχωριστά.
Εσύ κάνεις τις αιτήσεις σου κανονικά και απο εκεί και πέρα έγκειται στο πανεπιστήμιο αν θα σε δεχθεί ή όχι,αν θα σου δώσει υποτροφία ή όχι.
Για παράδειγμα,αν κάποιος θέλει να κάνει αίτηση για διδακτορικό στην Αμερική χρειάζεται να κάνει τα εξής:
-Να δώσει κάποιες εξετάσεις (GRE,GMAT δεν ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα).
-Να πάρει συστατικές επιστολές.Οι συστατικές επιστολές δίνονται απο καθηγητές.Υποτίθεται οτι δεν ξέρεις τι έχει γράψει ο καθηγητής αλλά ορισμένοι τη γράφουν μπροστά σου!!!
Συνήθως 2 είναι αρκετές.Τη μία λογικά την παίρνεις απ'τον υπεύθυνο της διπλωματικής σου,την άλλη την ψάχνεις δεξιά κι αριστερά.Όπου βρείς.Συνήθως βρίσκεις.Υπάρχουν καθηγητές που είναι ιδιαίτερα συνεργάσιμοι και φιλότιμοι,όπως ήταν ο συγχωρεμένος ο Σωφρόνιος Παπαδόπουλος·σου έδινε συστατική χωρίς πρόβλημα (φυσικά έπρεπε να είχες περάσει και κάποιο μάθημά του).
-Αν δεν καταφέρεις να κερδίσεις υποτροφία,μπορείς να δώσεις εξετάσεις σε διάφορα ιδρύματα όπως το ΙΚΥ
Αν θες ψάξε κι αυτό.Νομίζω πως αυτό είναι το site.


Επίσης-κι αυτό το ξέρω απο φίλους μου που έκαναν αιτήσεις για διδακτορικό-μπορεί ένα πανεπιστήμιο να σε δεχθεί δίνοντας υποτροφία-και χωρίς να πληρώσεις δίδακτρα.
Υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν δίχως να πληρώσεις δίδακτρα αλλά και δίχως να πάρεις υποτροφία.
Τέλος,μπορεί και να σε δεχθούν χωρίς υποτροφία αλλά να αναγκαστείς να πληρώσεις τα δίδακτρα.
Κοινώς,οι απαντήσεις στις αιτήσεις ποικίλλουν,απλά όταν είναι να ξενιτευτείς για 3-5 χρονάκια καλό είναι να έχεις εξασφαλισμένη μια υποτροφία.Αν είναι για ένα χρόνο,σφίγγουν λίγο οι κώλοι και τα ψιλοφέρνεις βόλτα.Βρίσκεις και μια part-time job και όλα καλά (λέμε τώρα). :?
Εικόνα


Don't worry be happy...
Lifo
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 4:26 pm

Δημοσίευση από Lifo »

Νομίζω συστατικές επιστολές συνήθως ζητάς από κάποιον καθηγητή που σε ξέρει και σου έχει προτίμηση ( όχι κανέναν "γρουσούζη" που θα σε "κάψει"  :lol: ).
Οι περισσότεροι που ξέρω είχαν ζητήσει από τον επιβλέπων καθηγητή της διπλωματικής τους.
Είναι καλύτερο το phd ή το master?  Ποιες οι διαφορές τους?
Μετα, στην εύρεση εργασίας ποιο είναι πιο χρήσιμο?
Αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς με ερευνα ή/και να κανεις ακαδημαϊκή καριέρα τοτε πρεπει οπωσδήποτε να κάνεις διδακτορικό?

Επισης, απο τα ατομα που ξέρετε οτι ειναι στο εξωτερικό καλο θα ηταν να αναφέρετε και το αντικείμενο πανω στο οποιο κάνουν το μεταπτυχιακό.
Ορεξάτος έ? Ελπίζω έτσι να συνεχίσεις. :)

Λοιπόν, ο Διδακτορικός τίτλος ( PhD __ abbreviation, Latin - Philosophiae Doctor
aka Doctor of Philosophy ) δεν έχει καμία σχέση με τον Μεταπτυχιακό ( Master __ in Business Administration, in Arts, in Science, in Engineering ) - εκτός φυσικά ότι και οι δύο αποκτώνται μετά την ολοκληρωση του πρώτου κύκλου σπουδών ( Bachelor ).

O πρώτος είναι απαραίτητος για αίτηση πρόσληψης σε οποιαδήποτε βαθμίδα καθηγητικής θέσης της Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στον δυτικό κόσμο - ή τέλοσπάντων όπου ακολουθούνται τα στάνταρ του δυτικού κόσμου, όπως στα πανεπιστήμια της Άπω Ανατολής.

Ο δεύτερος είναι ένα αναγκαίο πλέον εφόδιο στον εργασιακό στίβο στην περίπτωση που δεν είσαι το αφεντικό του εαυτού σου και θέλεις να έχεις ιεραρχική εξέλιξη στην εταιρεία όπου απασχολείσαι - a bachelor degree can only get you this far... :wink:  
Μπορείς να πάρεις περισσότερα από ένα master, ανάλογα με τα αντικείμενα που σε ενδιαφέρουν και τα σχέδια που έχεις για την επαγγελματική ζωή σου.

Γενικά, ο τιτλος του Master θεωρείται περισσότερο "εύκολος" από εκείνον του PhD· σκέψου ότι ο σπουδαστής στην πρώτη περίπτωση είναι ένας upgraded college student ενώ στη δεύτερη περνάει στο στάδιο του research and present a new idea or a new approach in his field of expertise.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρητικά - η πραγματικότητα είναι λίγο διαφορετική και αρκετά λιγότερο ρομαντική. Αλλά έχεις χρόνο μπροστά σου, θα δεις και θα κρίνεις μόνος σου. :wink:
Όπως είπα και σ' ένα άλλο παιδί, ακριβώς επειδή πλεόν έχει κορεστεί η προσφορά εργασίας από κατόχους Master, πολλοί προχωρούν και στην απόκτηση διδακτορικού τίτλου.
Στις μεγάλες εταιρίες, για παράδειγμα Intracom ή ΕΛΠΕ, oι υποψήφιοι γενικοί διευθυντές θα πρέπει πια να διαθέτουν παραπάνω από έναν μεταπτυχιακό τίτλο.

Tυπικά πάντως, διδακτορικό (PhD) απαιτείται μόνο για ακαδημαϊκή καριέρα ενώ στην αγορά εργασίας τα αναγκαία προσόντα είναι θέμα σχέσης προσφοράς/ζήτησης υπαλλήλων.

Α, ξέχασα, μία συχνή παρανόηση - μπορείς να προχωρήσεις σε απόκτηση PhD χωρίς προηγουμένως να είσαι κάτοχος Master.
Όπως έχεις καταλάβει από τα παραπάνω, είναι ανεξάρτητοι οι στόχοι και το αποτέλεσμα των δύο αυτών πτυχίων.
' Όσο υπάρχουν σφαγεία θα υπάρχουν και πεδία μαχών ' - L. Τolstoy
Άβαταρ μέλους
apolski
Δημοσιεύσεις: 846
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 21, 2007 3:09 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευση από apolski »

Άλλη μια διαφορά του phd απο το master ειναι η διάρκεια σπουδών, το πρώτο ειναι 5 χρονιά και το δεύτερο 2.

Όμως  αυτο που δεν μπορω να καταλάβω ειναι τι ακριβώς κανεις εκει. Ξεκινάς απο την αρχη σαν να μπήκες σε μια καινούργια σχολη ή απο ενα πιο προχωρημένο επίπεδ? Αν ειναι το δεύτερο τοτε πως γινετε να κανεις μεταπτυχιακό πανω σε κατι που ειναι άσχετο με την σχολή που τελείωσες(πχ. Απο την σεμφε να κανεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό στην μοριακή βιολογία)?  :roll:
nouvelle vague
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τετ Δεκ 06, 2006 11:53 pm
Real Name: nada
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από nouvelle vague »

Το master σε αρκετους τομεις μπορει να εχει διαρκεια και ενος μονο ετους.Στο master παρακαλουθεις διαλεξεις και διεξαγεις ισως και καποια ερευνα, στο τελος του καθε εξαμηνου δινεις και καποιες εξετασεις.Αφοτου περασεις ολες τις εξετασεις, με το περας του ενος ετους η των δυο-αναλογως ποσο διαρκει το master-γραφεις μια εργασια με θεμα το οποιο επιλεγεις μαζι με τον επιβλεποντα καθηγητη.
Στο διδακτορικο ουσιστικα γραφεις ενα βιβλιο πανω σε ενα πολυ συγκεκριμενο θεμα..Τα πρωτα χρονια διεξαγεις ερευνα, βρισκεις βιβλιογραφια κλπ κλπ και μετα ξεκινα η συγγραφη.Δεν διαρκει απαραιτητα 5 χρονια, ειδικα σε θετικες επιστημες μπορει να διαρκεσει ακομα και 2 η 3 ετη.
Οσον αφορα τις υποτροφιες και το τι ζητα καθε πανεπιστημιο για να σε δεχτει, αυτο εξαρταται ξεχωριστα απο το καθε πανεπιστημιο και μπορεις  πολυ ευκολα να το μαθεις στην ιστοσελιδα του καθε ιδρυματος-ειναι πολυ κατατοπιστικες συνηθως.Υπαρχουν ομως και διαφοροι οργανισμοι οι οποιοι δινουν υποτροφιες, πρεπει ομως να πληροις διαφορα κριτηρια και να δωσεις και καποιες εξετασεις.
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 10:32 pm

Δημοσίευση από Rainbow »

Ο LIFO έγραψε:
Α, ξέχασα, μία συχνή παρανόηση - μπορείς να προχωρήσεις σε απόκτηση PhD χωρίς προηγουμένως να είσαι κάτοχος Master.
Όπως έχεις καταλάβει από τα παραπάνω, είναι ανεξάρτητοι οι στόχοι και το αποτέλεσμα των δύο αυτών πτυχίων.


       Από όσο γνωρίζω για την δική μας σχολή,ΔΕΝ μπορείς να κάνεις διδακτορικό αν δεν έχεις κάνει πρωτα το μάστερ.Ρώτησα τη γραμμάτεια και μου το είπε οπότε είναι μαλλον έγκυρο...
       Επίσης,μήπως γνωρίζει κανείς ο τίτλος που μας δίνει η σχολή(στα 5 χρόνια,χωρίς μεταπτυχιακά κτλ) αν αναγνωρίζεται ως μπάτσελορ ή μαστερ?
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Ρώτησα τη γραμμάτεια και μου το είπε οπότε είναι μαλλον έγκυρο...
Μάλλον δεν είναι...Αν ρώταγες το θυρωρό ίσως και να ήταν... :D
Εικόνα


Don't worry be happy...
Rainbow
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2007 10:32 pm

Δημοσίευση από Rainbow »

Εσύ γνωρίζεισ κάτι διαφορετικό?Σοβαρα,γιατί με ενδιαφέρει το θέμα. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”