Τελεσίγραφο από τα πανεπιστήμια στους «αιώνιους» φοιτητές

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Τελεσίγραφο από τα πανεπιστήμια στους «αιώνιους» φοιτητές

Δημοσίευση από darth »

www.in.gr έγραψε:Ιδιαιτέρως «θερμή» διαφαίνεται και η φετινή ακαδημαϊκή χρονιά, καθώς οι πρώτες... παρενέργειες από την εφαρμογή του νέου νόμου-πλαισίου για τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ έκαναν ήδη την εμφάνισή τους. Σε πρώτη φάση, πολλές αντιδράσεις εγείρει η εφαρμογή σε διάφορα τμήματα της διάταξης με την οποία μπαίνει «φρένο» στο καθεστώς των «αιώνιων» φοιτητών.

Όπως σημειώνει την Τετάρτη η εφημερίδα Έθνος, πολλά τμήμα ενημέρωσαν ήδη με προσωπικές επιστολές φοιτητές και σπουδαστές που έχουν ξεπεράσει το όριο σπουδών και τους ζητούν να δηλώσουν εάν θέλουν να συνεχίσουν ή όχι τις σπουδές τους.

Όσοι δεν απαντούν, διαγράφονται από τα μητρώα των τμημάτων, ενώ όσοι δηλώσουν ότι επιθυμούν να συνεχίσουν, προβλέπεται από το νέο νόμο ότι θα έχουν στη διάθεσή τους άλλα πέντε ακαδημαϊκά έτη.

Τέτοιες επιστολές έχουν σταλεί ήδη από το Πολυτεχνείο της Κρήτης, το ΤΕΙ Λάρισας (οι φοιτητές προχώρησαν σε κατάληψη της διοίκησης) και από ένα τμήμα του ΑΠΘ. Σε ανάλογες κινήσεις προσανατολίζονται δεκάδες ακόμη τμήματα.

Η εκκαθάριση αυτή υπολογίζεται ότι αφορά περίπου 200-250.000 «αιώνιους» φοιτητές, αφού περίπου τόσοι υπολογίζονται ότι είναι εκείνοι που έχουν ξεπεράσει κατά πολύ το όριο σπουδών τους.
πηγή : www.in.gr

Σχετικό άρθρο στο Έθνος
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

καλη φαση....αντε να ξυπναμε μετα την εξεταστικη....
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από antony07 »

Έλα...να φεύγουν οι παλιοί :wink:  :wink:  :roll:

Ωραία τα καταφέρανε, θα διώχνουνε τους φοιτητές από τα Πανεπιστήμια, λες και τους δίνουν μισθό και έχουν "ζημιά", ενώ  θα είναι όλοι τόσο χαρούμενοι για την νέα Παιδεία,που θα κάνει η Γιάννα ανενόχλητη τις δεξιώσεις της,βάζοντας φωτιές στα πέριξ, και η Μαριέττα θα κατουριέται από την περηφάνεια της για τη "εξυγείανση" που επετέλεσε.

Παρεπιπτόντως, ακούσατε τις διαφημίσεις;
"New York College","American University of Athens", με τρέντυ φωνές...Σε καλές περιοχές πάντα,Ψυχικό,Πολιτεία,Κηφισιά...μάλλον για τα παιδιά που η τσέπη του μπαμπά τούς απαλλάσει από την υποχρέωση να διαβάσουν...Και με πτυχία "πανεπιστημίου"...χωρίς ΔΙΚΑΤΣΑ και ΔΟΑΤΑΠ (έτσι λέει....)

Μπράβο Μαριέττα,ωραία μεταρρύθμιση....
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

O_Xamenos έγραψε:αντε να ξυπναμε μετα την εξεταστικη....
Θα προλογίσω και εγώ την χειμαρρώδη γιούχα που προβλέπω (άσχετα με την θέση μου επί των μεταρρυθμίσεων και την μορφή των κινητοποιήσεων) ότι θα ακολουθήσει από το μαινόμενο και ζημιωθέν (από τις κινητοποιήσεις) πλήθος με ένα σχόλιο... Μου έχει κάνει και εμένα εντύπωση το πλήθος και η πυκνότητα των διαφημίσεων ιδιωτικών σχολών στην τηλεόραση, μου έκανε εντύπωση η εφαρμογή του μέτρου των 2n ετών, όπως ξέρω ότι έκανε και σε πολύ κόσμο (σαν να ήταν καθαρά θεωρητικό όλον αυτόν τον καιρό), αλλά δεν μπορούμε να παραβλέψουμε κάτι απλό: Οι ειδικοί χειρισμοί, το ύφος και η ρητορική ανήκουν στην Μαριέττα, η οποία τιμωρήθηκε από τον λαό, μένοντας εκτός Βουλής και Κυβέρνησης. Η εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, όμως, που τόσο πολεμήθηκε από τους φοιτητές, είναι της Κυβέρνησης της Ν.Δ. η οποία υπερψηφίστηκε από τον κόσμο πριν από μερικές εβδομάδες (μην αρχίσουμε πάλι θεωρητικές συζητήσεις για την αστική δημοκρατία και το εκλογικό σύστημα, η Ν.Δ. είναι Κυβέρνηση).

Με δεδομένη, λοιπόν, την "ανανέωση της εντολής" για 4 ακόμη χρόνια, την εφαρμογή (ήδη) του νόμου από αρκετά ιδρύματα καθώς και την αντικατάσταση της Μαριέττας με νέο εκτελεστικό όργανο/υπουργό, δεν νομίζω ότι θα ιδρώσει ιδιαίτερα το αφτί της Κυβέρνησης από μελλοντικές κινητοποιήσεις, τουλ. της ίδιας μορφής (με τα ίδια αποτελέσματα που εξαγρίωσαν τόσους φοιτητές).
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Η φασαρία γίνεται γι'αυτούς που είναι στο 10ο έτος ή όχι?
Ακόμη δεν έχω καταλάβει.Ποιούς θεωρούν τελικά αιώνιους φοιτητές?
Εκείνο που γνωρίζω είναι πως δικαίωμα οι φοιτητές στη σίτιση και στο φοιτητικό πάσο -σύμφωνα με τα προηγούμενα δεδομένα και πρίν αλλάξει ο νόμος- είχαν μέχρι τα 7 έτη.Απ'το όγδοο και μετά παύουν αυτά τα προνόμια.
Βιβλία δεν παίρνουν,καθώς ό,τι ήταν να πάρουν το'χουν πάρει,οπότε που είναι το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω.Δεν κοστίζουν τίποτα.
Αν γίνεται για λόγους "βιτρίνας",τί να πώ?
Όλα τα'χε η μαριορή ο φερετζες της έλειπε...
Εικόνα


Don't worry be happy...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Εννοούν αυτούς που είναι στο 2n έτος (δηλ. για εμάς 10 χρόνια, για το πανεπιστήμιο τα 8 ). Οι περισσότεροι "ιθύνοντες" της γαλάζιας παράταξης (είτε του κόμματος είτε της ΔΑΠ) αναγνωρίζουν πως πρακτικά οι αιώνιοι δεν κοστίζουν τίποτα στα πανεπιστήμια, παρόλα αυτά τα επιχειρήματά τους είναι 2:
  • Ζήτημα αίγλης/αισθητικής (ή κάτι τέτοιο) του ελληνικού Πανεπιστημίου (ότι στα κορυφαία ιδρύματα μας συνιστούν παραφωνία άνθρωποι που μετά από 10 χρόνια δεν έχουν αποφοιτήσει)
  • Πρόβλημα με τους "λιμνάζοντες" συνδικαλιστές, εντολοδόχους κομματικών παρατάξεων που καθυστερούν επίτηδες την αποφοίτησή τους για να οργανώνουν αυτό που μπορείτε να ακούσετε είτε ως "ταραχές" είτε ως "πολιτική ζύμωση"
Όπως και να 'χει, το να ξεκινάς κάτι που θες να βαφτίσεις "εκπαιδευτική μεταρρύθμιση" (με ματιά στο μέλλον και στόχο την πρόοδο) διώχνοντας φοιτητές με ένα αυθαίρετο (με την έννοια ότι δεν απορρέει εύλογα από κάποιον λογικό, φυσικό, οικονομικό ή κοινωνικό κανόνα) χρονικό περιθώριο και κόβοντας τις δωρεάν σημειώσεις είναι αν μη τι άλλο αστείο.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

Συγνώμη αλλά για τη σχολή μας πχ το προβλεπόμενο όριο σύμφωνα με το νόμο είναι 10 χρόνια. Όπερ σημαίναι ότι με 30+ εξεταστικές που θα γίνουν σε αυτά τα 10 χρόνια πρέπει κάθε εξεταστική να περνάς 2 μαθήματα. Έλεος. Δεν πειράζει όμως, αν υπάρχει οχλοβοή και κινητοποιήσεις του χρόνου θα είμαι υπέρ. Πιος ξέρει μπορεί και να μου βγεί σε καλό με τόσες εμβόλιμες που γίνονται πάντα, αφού θα είμαι επίσημα 5ο έτος  :wink:  .
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Δημοσίευση από Hengeo »

Για να σκεφτώ.. Οκ, ας κάνουμε άλλους τρεις μήνες καταλήψεις επειδή δεν μπορούμε να περνάμε 2 μαθήματα την εξεταστική, όπως είπε και ο προλαλήσας. Δεν λέω, είναι εμφανές τι θέλει να πετύχει η κυβέρνηση. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι είναι ελάσσωνος σημασίας το θέμα του 2ν σε σχέση με άλλα πιο φλέγοντα ζητήματα. Κλασσικά όμως η κάθέ παράταξη προσπαθεί να κερδίσει τις εντυπώσεις αλλά από ουσία 0. Δεν πειράζει όμως, ας κάνουμε και τρίτη σερί διπλή εξεταστική, συνηθίσαμε πλέον :P

off topic: drcypher θεϊκό άβαταρ! Έγραψες λέμε  :supz:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
obelix
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 3:02 pm

Δημοσίευση από obelix »

ελπίζω τλχστον μέσα στα 5 χρόνια που μου δίνουν,να αναβαθμίσουν και τις προσφερόμενες υπηρεσίες(ΟΝΛΑΗΝ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ-ΛΥΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ)...

μήπως να τους στείλω μια επιστολή??

κάνω κ εγω το ίδιο...φουσέκης,θέλω να περάσω 2 μαθήματα...

πάντως εμένα μου το φέρανε σιγά σιγά,με τρόπο...αύριο γράφω νεες τεχνολογίες στην εκπαίδευση,και ενώ το όνομα μου είναι εδώ και 2-3 μήνες στην κατάσταση των εργαστηρίων,στην κατανομή της εξέτασης άφαντοστ!?!?!?!
μάλλον θα γράψω html se notepad κυριολεκτικά (:
BO
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 5:46 am

Δημοσίευση από BO »

Godfather άμα είσαι μέχρι και εσύ υπέρ της επανάστασης φέτος, καλύτερα να το κλείσουμε από τώρα το μαγαζί...

Ελπίζω να μην έχουμε άλλον ένα "καυτό" χειμώνα...
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

Εγώ θέλω να υπερτονίσω και να επαυξήσω σε αυτό που είπε ο σοφός Hengeo:
Ο Σοφός έγραψε:είναι ελάσσωνος σημασίας το θέμα του 2ν σε σχέση με άλλα πιο φλέγοντα ζητήματα
Ας μην πιανόμαστε από την παραμικρή αφορμή πια..!
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Lifo
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Παρ Δεκ 08, 2006 4:26 pm

Δημοσίευση από Lifo »

+1

Άλλωστε υπάρχουν λόγοι για να γίνει ένα ξεκαθάρισμα πέρα από εκείνους που προβάλλει η κυβέρνηση και οι παρατάξεις.
Δεν είναι οργανωμένο ένα τμήμα αν δεν μπορεί να έχει σταθερή ροή εισακτέων/αποφοίτων και σωρεύει υπεράριθμους ( βλ. Φυσικομαθητικό ή σχολές Θεωρητικών σπουδών ).

Άλλωστε τα 10 ή τα 8 χρόνια είναι υπέραρκετά, αν λάβουμε υπόψη τη σύγχρονη οικονομική κατάσταση
των φοιτητών και των -ελληνικών- οικογενειών που τους συντηρούν.

Τέλος, τα πιο πολυπληθή και προβληματικά ιδρύματα (πχ. το Αριστοτέλειο και το Καπποδιστριακό ) δεν έχουν προβεί σε αντίστοιχες κινήσεις - έχουμε δηλαδή ένα ανούσιο και ελληνικότατο μπάχαλο ακόμα και σε αυτό το διαδικαστικό θέμα.  :roll:

Τί θα γίνει με το οριζόντιο scroll? :)
' Όσο υπάρχουν σφαγεία θα υπάρχουν και πεδία μαχών ' - L. Τolstoy
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

Bo ως σχήμα λόγου ανάφερα την στήριξή μου. Νομίζω ότι κατάλαβες που στρέφονται τα βέλη. :wink:
BO
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 5:46 am

Δημοσίευση από BO »

Μια χαρά το κατάλαβα Νονέ. Απλά έπρεπε να γίνει ξεκάθαρο σε όλους, γιατί τώρα με τα μαθήματα τον Ιούλιο και την διπλή μαραθώνιο κάποιοι έχουν αρχίσει να ξεχνάνε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”