Repeater / Adsl Router / Ethernet cable

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Takis
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 1:03 am
Real Name: Παναγιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα Βριλήσσια

Repeater / Adsl Router / Ethernet cable

Δημοσίευση από Takis »

:mad: Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα:
Έχουμε Adsl internet στο σπίτι 768 kbps αλλά το router είναι στο γραφείο του πατέρα μου (δεν κουνιέται από κει το θέλει κοντά στον υπολογιστή του και να συνδέεται με καλώδιο για να έχει ασφάλεια στην συνδεσή του) συνδεδεμένο με ethernet στον υπολογιστή του. Εγώ συνδέομαι ασύρματα στο router μέσω wifi αλλά το δωμάτιο μου με το δωμάτιο του πατέρα το χωρίζει το WC δηλαδή το laptopaki χωρίζεται από το router από δύο σκυλοτράχηλους τοίχους με αποτέλεσμα το σήμα που ποιάνω να έχει μέγιστη απόδοση "καλό" αλλά συνήθως είναι "χαμηλό" ή "πολύ χαμηλό".

 :-) Γιατί σας τα λέω όλα αυτά:
Θέλω να βρώ την καλύτερη δυνατή λύση για να αυξήσω όσο δυνατόν γίνεται την ταχύτητα του internet μου αλλά συγχρόνως να μην κάνω τρελή φασαρία στο σπίτι -σε στυλ να τρυπάμε τοίχους να περνάμε καλώδια-.
Έχω ζητήσει την γνώμη φίλων μου και γενικά γνωστών και μαζί τους κατέληξα στις εξής τρείς λύσεις (συνολικά) :

     1) Repeater - Από ότι κατάλαβα λαμβάνει ασύρματο σήμα και το εκπέμπει ξανά. Οπότε μια λύση θα ήταν να το βάλω στον διάδρομο κάπου στη μέση.

     2) Adsl Router - Το router που έχουμε είναι απλό router που είχε το  πακέτο του conn-x. Οπότε μια λύση είναι να πάρουμε καινούργιο καλύτερο Router με μεγαλύτερη εμβέλεια.

     3) Ethernet cable - Δηλαδή να σύρω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο καλώδιο μέσα από τους τοίχους ή στον διάδρομο καλώδιο.

Αυτές από ότι έχω καταλάβει είναι όλες οι δυνατές επιλογές μου... Θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σε αυτό το θέμα και εάν έχετε κάποια άλλη λύση καλύτερη ή υπάρχουν κάποιες λεπτομέρειες για τις παραπάνω λύσεις που δεν ξέρω πείτε μου.... τα πάντα :-)
Επίσης εάν θεωρείτε ότι κάποια λύση είναι πολύ καλή κατά την γνώμη σας προτείνεται μου συγκεκριμένα προϊόντα...
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την πολύτιμη βοήθεια σας:shifty:

Γενικά δεν με νοιάζει μια πολύ φτηνή λύση αλλά μια λύση με κάτω απο 150 Ευρώ θα ήταν ιδιαίτερα ευπρόσδεκτη...
"Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction." {Albert Einstein}

"Great spirits have often encountered violent opposition from weak minds."
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Δημοσίευση από Hengeo »

Αν δεν σε πειράζει να περάσει καλώδιο από τον διάδρομο, προτείνω την τρίτη λύση. Θα χρειαστείς ένα switch, και δύο ακόμα καλώδια ethernet.

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα καλο router που έχει θύρες για πάνω από ένα pc, όπως αυτό. Πρόσεξε μόνο να πάρεις το κατάλληλό ανάλογα αν έχεις pstn/isdn (το λινκ που έδωσα είναι για pstn).
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Δημοσίευση από Entreri »

Εγώ θα επέλεγα την πιο φασαριόζικη (όπως λες  :wink: ) λύση.

Θα τράβαγα ένα καλώδιο ethernet μέχρι το δωμάτιο και θα ηρεμούσα...

Οφέλη, εκτός από μηδαμινό κόστος, λιγότερη εναέρια "ρύπανση" και μελλοντική δυνατότητα διασύνδεσης υπολογιστών με το υπάρχον καλώδιο, με ταχύτητες μέχρι και 1Gbit (αρκεί να προσέξεις και να αγοράσεις καλώδιο ethernet, προδιαγραφών τουλάχιστον cat5e...).

Εγώ αυτή τη συνδεσμολογία έχω υλοποιήσει στο σπίτι μου, αν και έχω ασύρματο router...
Άβαταρ μέλους
Takis
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 1:03 am
Real Name: Παναγιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα Βριλήσσια

Δημοσίευση από Takis »

Hengeo έγραψε:Αν δεν σε πειράζει να περάσει καλώδιο από τον διάδρομο, προτείνω την τρίτη λύση. Θα χρειαστείς ένα switch, και δύο ακόμα καλώδια ethernet.

Εναλλακτικά μπορείς να πάρεις ένα καλο router που έχει θύρες για πάνω από ένα pc, όπως αυτό. Πρόσεξε μόνο να πάρεις το κατάλληλό ανάλογα αν έχεις pstn/isdn (το λινκ που έδωσα είναι για pstn).
Σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες και έψαξες λύσεις για το πρόβλημα μου. :)
Όμως το router έχει 4 θύρες ethernet και δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω καλώδιο, διότι δεν θα κλείνουν οι πόρτες και δεν παίζει σε καμία περίπτωση να τρυπήσω τους τοίχους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Takis την Δευ Οκτ 29, 2007 7:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction." {Albert Einstein}

"Great spirits have often encountered violent opposition from weak minds."
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Παρατηρήσεις που συνδυάζονται αναλόγως με τα κριτήρια του καθενός:
1. Αν έχεις laptop και όχι desktop pc, το καλώδιο δεν θα βολέψει γιατί θα σου καθηλώσει τον φορητό σε ένα σημείο. Αλλιώς θα πρέπει να κυκλοφορείς μέσα στο σπίτι μαζί με το καλώδιο (το έχω κάνει και δεν είχε πλάκα, τουλ. όπως το έβλεπε η μάνα μου :P )

2. Ένας τυπικός προς καλό wifi router (ή access point) σου δίνει πολύ καλό σήμερα (δηλ. 80 στα 100) ακόμα και με 4 ενδιάμεσους τοίχους. Εγώ έχω access point της linksys και πιάνω σήμα στον κάτω όροφο και στα μπαλκόνια (ανάμεσα στα οποία και το wifi μεσολαβούν 3 τοίχοι). Συνεπώς αν έχεις τόσο αδύναμο σήμα μόνο με δυο τοίχους ενδεχομένως να μην κάνει καλή δουλειά ο router ή η κάρτα δικτύου του laptop σου (συμβαίνει).

3. Γενικά φρόντισε ο πομποδέκτης του wifi (εν προκειμένω ο router σου) να βρίσκεται σχετικά ψηλά (π.χ. πάνω από μια ψηλή βιβλιοθήκη ή κάτι τέτοιο). Σκέψου ότι αν το έχεις π.χ. σε ύψος 1 μέτρου, εκτός από τους τοίχους που μεσολαβούν ανάμεσα σε αυτό και στο laptop σου είναι και όλα τα άλλα αντικείμενα ύψους >= 1 μέτρου ;)

4. Συμμερίζομαι την άποψη σχετικά με την εναέρια ρύπανση του wifi.

5. Repeater να πάρεις αν θες να αναμεταδόσεις σήμα από τα 50 μέτρα σε άλλα 50. Από το ένα δωμάτιο στο άλλο με ενδιάμεσο την τουαλέτα μάλλον υποδεικνύει ως λύση την αγορά είτε νέου router είτε απλώς ενός access point. Αν ο router σου έχει 1 μόνο έξοδο σε lan τότε θα χρειαστείς και ένα switch (ή hub).

6. Εγώ προσωπικά έχω κάνει το εξής:
 * Router με 1 lan, συνδέεται μέσω ethernet σε switch 8 θέσεων
 * έχω τρυπήσει 2 τοίχους ώστε 2 επιτραπέζια pc να συνδέονται πάνω στο switch με καλώδιο ethernet 100MBit
 * access point συνδεδεμένο με ethernet καλώδιο πάνω στο switch
 * το laptop μέσω ασύρματου δικτύου (λόγω του access point)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Takis
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 27, 2006 1:03 am
Real Name: Παναγιώτης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα Βριλήσσια

Δημοσίευση από Takis »

drcypher έγραψε: Repeater να πάρεις αν θες να αναμεταδόσεις σήμα από τα 50 μέτρα σε άλλα 50. Από το ένα δωμάτιο στο άλλο με ενδιάμεσο την τουαλέτα μάλλον υποδεικνύει ως λύση την αγορά είτε νέου router είτε απλώς ενός access point.
Σόρρυ γιατί έχω μπερδευτεί πια είναι η διαφορά μεταξύ ενός Repeater ενός access point και -για να έχει ενδιαφέρον- ενός καλού Router (εκτός από το προφανές ότι διαχειρίζεται το internet)
"Any intelligent fool can make things bigger, more complex, and more violent. It takes a touch of genius -- and a lot of courage -- to move in the opposite direction." {Albert Einstein}

"Great spirits have often encountered violent opposition from weak minds."
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Repeater

Access Point

Όταν λέω καλό router, το εννοώ με έμφαση στο ασύρματο κομμάτι, δηλ. να έχει κεραία ικανή να μεταδώσει νορμάλ σήμα διαμέσου δυο τοίχων. Δεν ξέρω τι λογιού είναι ο router του conn-x, οπότε δεν έχει νόημα να σχολιάσουμε περισσότερα χαρακτηριστικά ενός καλού router ως δρομολογητή (και όχι ως ασύρματη συσκευή).
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Η πιο εύκολη και φτηνή λύση είναι να αλλάξεις κεραία. Όλα τα εργοστασιακά wireless rooters έρχονται με κεραία στα 2dBi. Στο εμπόριο μπορείς να βρεις για κάθε μάρκα φτηνές κεραίες στα 5dBi, αλλά και ακριβότερες μέχρι τα 15dBi. Μερικές από αυτές τις κεραίες έρχονται με καλώδιο έτσι ώστε να μπορούν να μπουν σε κάποια απόσταση από το rooter. Κοντά σε πόρτα ή κάτι τέτοιο.

Προσωπικά, με κεραία 5dBi έχω "καλό" σήμα στο μπαλκόνι του κάτω ορόφου, στην άλλη άκρη του σπιτιού, περίπου 12 μέτρα στην ευθεία.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Δημοσίευση από Entreri »

Θα συμφωνήσω με τον sparc. Μπορείς να αλλάξεις την κεραιούλα με κάποια πιο ισχυρή...

Επίσης, θα μπορούσες ίσως να ανεβάσεις την ισχύ της κάρτας του φορητού, αν και δεν θα το έκανα προσωπικά... :P

Μία άλλη τελείως διαφορετική λύση από όσες έχουν αναφερθεί ακούει στο όνομα homeplug.

Ουσιαστικά χρησιμοποιείς το υπάρχον ηλεκτρικό δίκτυο για να επικοινωνήσουν συσκευές μεταξύ τους. Ρίξε μία ματιά αν έχεις όρεξη για λίγο πειραματισμό... Τέτοιες συσκευές βρίσκεις κανονικά στο εμπόριο.

Από skroutz: www.skroutz.gr/products/list?keyphrase=homeplug
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Δοκίμασε αν θέλεις και ένα access point σαν πιο οικονομική λύση. Ίσως να σε παιδέψει στο στήσιμο, αλλά τα λεφτά του τα αξίζει.

Πάντως στο σπίτι μου στην Κρήτη (που είναι όσο να' ναι και πιο μεγάλο από αυτό που μένω εδώ), έχουμε ένα wireless router και έχουμε σήμα ακόμα και στο υπόγειο. Τόσο καλό, που έχω βάλει τους παλιούς υπολογιστές σε LAN.

Φαντάζομαι ότι με ένα wireless router λοιπόν, γύρω στα 90€ θα είσαι jet.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”