[Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Βρήκες ή ψάχνεις κάτι ενδιαφέρον για τους τομείς των Μαθηματικών, της Φυσικής ή της Πληροφορικής; Για πέρνα να τα πούμε...

Συντονιστές: kostas213, markelos, Tulis

Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από drcypher »

AmmonRa έγραψε:Τουλάχιστον εξήγησέ μας πως γίνεται η κίνηση 2πρ σε τριγωνικό ραντάρ.
:prayer: :supz: :chair: :drunk: :ROFL2: [Ο Φουσέκης είναι ανάμεσά μας... και τρέμει μόνο μπροστά σε Chuck Norris και Dr. Tsolkas!]

Τσόλκα, μπορείς να μου εξηγήσεις πώς ανάμεσα σε όλους αυτούς τους "κάφρους" που αμφισβητείς τη γλίτωσε ο Newton? Μου κάνει τεράστια εντύπωση που κράτησες έστω αυτές τις 2-3 εξισώσεις από όλο το Φυσικό Σύστημα για να χτίσεις πάνω τους αυτή τη γλίτσα που μας παρουσιάζεις για "επανάσταση".

Btw, υπάρχει περίπτωση να σου αποσπάσω κάποιο αυτόγραφο τώρα που θεωρείσαι ακόμα απλός θνητός ή θα μείνω για πάντα στο όνειρο; Σκέψου το και πες μου... κι αν περάσεις καθόλου από Αθήνα, εγώ κερνάω τριπάκια (oops, εσύ δεν χρειάζεσαι :P )


Υ.Γ.: Έριξα μια ματιά και στο forum.physorg.com... Σε πόσες γλώσσες πρέπει να σου πουν ότι λες μα$%#ες για να το καταλάβεις; :S
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
tsolkas
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 27, 2007 1:06 pm
Real Name: Tsolkas

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από tsolkas »

"When I despair, I remember that all through history the way of truth and love has always won. There have been tyrants and murderers and for a time they seem invincible, but in the end, they always fall — think of it, always."
-Mahatma Gandhi


LocknLoad,

Ο Mahatma Gandhi, διαγραφοντας το "οφθαλμου αντι οφθαλμου" ειπε και το αλλο:
"Eαν, ο καθενας μας βγαζει το ματι του αλλου στο τελος θα γινουμε ολοι τυφλοι!!!!" ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!!!

Και επειδη "εξαπτεσαι" πολυ ευκολα να ξερεις οτι οι ιδεες πολεμωνται μονο με τις ιδεες !!!

...και οσον αφορα τις απειλες σου, σου συνιστω να προσεχεις παρα πολυ γιατι ξερεις τι σημαινει "εργω, λογω, εξυβριση και απειλη", συμφωνα με το Ποινικο Κωδικα και με ποσα χρονακια τιμωρειται σαν πλημμελημα που ειναι?
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.

Tελος, επειδη φανταρος υπηρετησα χρονακια δυο στις Ο.Υ.Κ, αυτο σου λεει τιποτα? Τις εχεις υποψη σου τις Ο.Υ.Κ ? Αν δεν τις γνωριζεις για ρωτησε να μαθεις τι "σο'ι' φρουτο" ειναι αυτο?
Προς το παρων "γκεγκε" ?

Χρ. Τσολκας
τεως Λοχιας Ο.Υ.Κ
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από drcypher »

Έπαψες πλέον να είσαι και αστείος. Το μόνο που έχει απομείνει για να κάνεις θεαματική έξοδο είναι να λουστείς με πίσα και πούπουλα και να μοιράζεις νευτώνειες, περιστρεφόμενες κλωτσοπατινάδες παριστάνωντας τον ασπρόμαυρο χιμπατζή "ΟΥ(Γ)Κ", πνευματικό πρωτοξάδερφο του ένδοξου Μακάκα.

Αν έχεις να πεις καμιά μπούρδα παραπάνω καλώς, αλλιώς να το κλείσουμε. Είναι νομοτέλεια -όπως φαίνεται- κάθε ανόητο ψώνιο κάποια στιγμή να βαρεθεί την χλεύη που το έκανε γνωστό στο κοινό και να στραφεί τσαντισμένο στις απειλές (έτσι έχει κάνει αν θυμάσαι η Έφη Σαρρή, η Ελένη Λουκά, ο Λιακόπουλος και ένα σωρό άλλοι μαϊντανοί). Κάθε γελωτοποιός που σέβεται τον εαυτό του σταματάει πάνω στο απόγειο της καριέρας του, πριν γίνει ανιαρός και αυτό προτείνω και σε σένα (τουλ. σε αυτό το forum)... γιατί γίνεσαι ανιαρός.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από LocknLoad »

"Eαν, ο καθενας μας βγαζει το ματι του αλλου στο τελος θα γινουμε ολοι τυφλοι!!!!" ΣΩΣΤΟΤΑΤΟ!!!!!
Συμφωνω, και δυστυχως "στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος". Μηπως θες να του βγαλουμε και αυτουνου το ματι?
οι ιδεες πολεμωνται μονο με τις ιδεες !!!
Και παλι συμφωνω. Ομως δεν εχω θυμωσει με τις ιδεες σου αλλα με την συμπεριφορα σου.
...και οσον αφορα τις απειλες σου, σου συνιστω να προσεχεις παρα πολυ γιατι ξερεις τι σημαινει "εργω, λογω, εξυβριση και απειλη", συμφωνα με το Ποινικο Κωδικα και με ποσα χρονακια τιμωρειται σαν πλημμελημα που ειναι?
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.
Οχι, αλλα νομιζω καταλαβες τι θελω να πω εγω για οταν εσυ μας εβριζες. Δεν καταλαβαινω! Τι θες πια? Αφου δεν μας πειθεις και περισσοτερο με την συμπεριφορα σου παρα με τις ιδεες σου (μιας που εχω και μια εφημεριδα στην οποια ενας λεει και εκεινος κατι για την σχετικοτητα, αλλα δεν την εχω διαβασει ακομα) μας εχεις βαλει ΟΛΟΥΣ εναντιον σου. Γιατι δεν μας αφηνεις στην ησυχια μας και να συγκεντρωθεις καπου αλλου? Σαν παπας που προσπαθει να πεισει ιδωλολατρες να γινουν χριστιανοι κανεις.

Μου θυμιζεις τον Forest Gamp (ετσι δεν γραφοταν?) οταν ειπε "για καποιο λογο ταιριαξα στον στρατο"
Tελος, επειδη φανταρος υπηρετησα χρονακια δυο στις Ο.Υ.Κ, αυτο σου λεει τιποτα? Τις εχεις υποψη σου τις Ο.Υ.Κ ? Αν δεν τις γνωριζεις για ρωτησε να μαθεις τι "σο'ι' φρουτο" ειναι αυτο?
Ναι, κατι σαν 2 που ξερω να υπηρετησαν εκει καθως εναν ακομα τωρα. (Αν καταλαβα τα αρχικα Ο.Υ.Κ., συνηθως μου το λενε ολοκληρο)
Προς το παρων "γκεγκε" ?
"γκεγκε"? Ετσι μιλανε οι φυσικοι? (θα μου πεις τωρα οτι εγω δεν ειμαι φυσικος [που δεν ειμαι] αλλα τουλαχιστον στο αθωο μου μυαλο τους εχω για πιο... εξευγενισμενους... (?)
Χρ. Τσολκας
τεως Λοχιας Ο.Υ.Κ
Σαν πολλα δεν εισαι? Μας ζαλισες!

P.S. Τις εχω σβησει ωρα τωρα. Μην τρελενεσαι!
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Neo »

To θολωμένο μου μυαλό μέσα...

Επρόκειτο για παρεξήγηση LocknLoad. Απλά είναι όλα λίγο μπερδεμένα στο κεφάλι μου και έσβησα το post όταν ξαναδιάβασα το δικό σου.

Στα δικά μας τώρα. Δεν το συνηθίζω -για λόγους που έχουν χιλιοειπωθεί-, αλλά η παρακάτω παράθεση αξίζει τον κόπο...

Αν κι απ' όσο βλέπω η εγκυρότητα του γειτονικού site θα αρχίσει να αμφισβητείται με τον tsolka top poster στα "Ζητήματα Μαθηματικών και Φυσικής"...

Κι έλεγα πού τον είχα ξαναπετύχει!

Απέχετε έτη φωτός κύριε Τσόλκα από αυτούς τους ανθρώπους που επικαλείστε. Άντε, κι ακόμα παραπέρα.

ΥΓ: Τώρα εγώ φταίω που μου θυμίζει κάποιον που υπέγραφε με 150 διαφορετικούς τρόπους;
ΥΓ2: Στον Ιππικό όμιλο του Μαρκόπουλου, υπάρχει μια επιγραφή σύμφωνα με την οποία, το πιο επικίνδυνο άλογο είναι το καλάμι. Κατεβείτε λίγο κύριε Τσόλκα και χαλαρώστε. Πραγματικά τρομοκρατήθηκα τώρα που ξέρω ότι υπηρετήσατε στα ΟΥΚ. Είστε ο μοναδικός που γνωρίζω...
ΥΓ3: Έλα να τα βρούμε αλλιώς αν δεν παίρνεις από λόγια...
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από LocknLoad »

(Gia kapoio logo den mporw na balw ellinika)

Sto katw katw tis grafeis, oute kan se apeilisa! Aplws eksefrasa kapoies skepseis mou dunata sto Neo (tis opoies meta kai esbisa) Alla telika isws o ilios na gyrisei gyrw sou opote ti milaw...
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από drcypher »

Locknload: Δεδομένου ότι σύντομα θα βαρεθεί να κάνει λάθος ως "Φυσικός" θα αρχίσει να το παίζει δικηγόρος, οπότε καλό είναι να μην του δίνουμε πατήματα. Ας κλείσω με την τελευταία γραμμή ενός θεωρήματος που απέδειξα με τη βοήθεια των Μαθηματικών (?) Βαθμίδας (TM) Tsolkas (C):

Τελικά μαϊντανοί υπάρχουν πολλοί... Τσόλκας, όμως, μόνο ένας. Ο.Ε.Δ.

(Από το "Θεώρημα Ύπαρξης και Μοναδικότητας του Τσόλκα")
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
durandal
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Ιαν 29, 2007 12:14 pm

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από durandal »

Tsolka ti ginete? yrthes na mas peis gia fysikh alla meta apo ena shmeio den apantas..... na papso na asxoloume kai na pistepso oti apla eirthes na kaneis plaka h exeis na peis kati? kaneis tosh fasaria gia peiramata pou thes na ginoun kai den rotas katholou gia ayta pou exoun ginei mhpos leo mhpos apla den xereis apo fysikh apla papagalizeis merikous typous?
Petagese san thn droutsa se ena forum fysikhs les 3 asynarthsies kai meta apla arxhzeis tous tsampouksades thn briskeis etsi? ela mia mera na mas doseis dialexh apo konta kai na apanthseis sths erwthseis ta exoda dika mou (gia na mhn synexizeis thn karamela gia to kostos) eisai mesa?
kai na poume kai ena gnomiko kai emeis

O metysmenos kapia stigmh xemethaei
O blakas mia zwh blakas menei.....
"Mortal danger is an effective antidote for fixed ideas."

Erwin Johannes Eugen Rommel
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: [Σχόλιο] Η Φυσική σήμερα

Δημοσίευση από Wizard »

Κι επειδή λοιπόν το παπάκι πάει στην ποταμιά (καλά ντε τόσες μ....ίες έχει πει ο "κύριος" Τσόλκας να μη πω κι εγώ μία που του μιλάω σοβαρά τόση ώρα...)
το θέμα κλειδώνεται. Ο τύπος έκανε την πλάκα του, μας απείλησε (πωπω ρε μεγάλε είσαι στα ΟΥΚ λέρωσα το βρακάκι μου :P ), μας έβρισε, όταν στριμώχθηκε στον τοίχο σταμάτησε να ασχολείται με φυσική....
Συνεπώς το θέμα όσο γέλιο ήταν να βγάλει το έβγαλε, δεν έχει νόημα να συνεχιστεί.
Κλειδώνεται (και κάνε μου μήνυση ζώο :P)
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ζητήματα Μαθηματικών - Φυσικής - Πληροφορικής”