Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
Jason24
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευ Μάιος 07, 2007 12:33 am
Real Name: Christodoulou Iasonas
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Manchester - U.K

Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από Jason24 »

ΔΕΥΤΕΡΑ 7/5/07 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΞΤΡΑ ΜΑΘΗΜΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΣΤΙΣ 10:30.Η ΑΙΘΟΥΣΑ ΘΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΙ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΩΡΑ.ΤΟΠΟΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗΣ Ο 2ος ΟΡΟΦΟΣ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Ανέβηκαν τα θέματα της κανονικής εξεταστικής 2006 καθώς και οι λύσεις τους. Μπορείτε να τα βρείτε στο εργαλείο
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
frantux
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:50 am
Real Name: Δημήτρης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από frantux »

Διάβασα τις σημειώσεις που υπάρχουν στο site του Κολέτσου (http://www.math.ntua.gr/~coletsos/ -> μαθήματα -> επιχειρησιακή)...
Πήγα ακολούθως να δω τα θέματα (που κατέβασα επίσης από τη σελίδα του)...
Κοιτάω Φεβρουάριο 06, όλα ΟΚ
κοιτάω επαναληπτική, τι να δω; ΕΛΕΟΣ... Ούτε ένα πρόβλημα βελτιστοποίησης από τα γνωστά ωραία με τις γραφικές παραστασούλες, ούτε μια simplex... Κάτι άλλα πράγματα που ίσως λέει σε κάποιο βιβλίο που δίνει και δεν έχω ζήταγε μάλλον. Ξέρει κάποιος κάτι;
life passes most people by, while they are making grand plans for it
stavrakos
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 8:04 pm

Δημοσίευση από stavrakos »

Ποια επαναληπτικη κοιταξες? 2006? Παλιοτερα θεματα που υπαρχουν στο site ειναι αλλου καθηγητη.
frantux
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:50 am
Real Name: Δημήτρης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Δημοσίευση από frantux »

2006 κοίταξα. τα κατέβασα από το site του Κολέτσου μαζί με τις λύσεις τους.
τα θέματα του Φεβρουαρίου 2006 ήταν στυλ Παπαγεωργίου, μια χαρά θεματάκια. Το Σεπτέμβρη τι τον έπιασε; Και που τα γράφει αυτά που ζήταγε το Σεπτέμβρη;;
life passes most people by, while they are making grand plans for it
stavrakos
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 8:04 pm

Δημοσίευση από stavrakos »

Μολις τα ειδα.Να σου πω τα εχω δει καπου σε παλιες σημειωσεις που εχω αλλα δεν ξερω αυριο αν θα βαλει τετοια παλι γιατι το μαθημα του γ$#@^% λιγο φετος και δν ξερω αν τα εκανε φετος.
stavrakos
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Απρ 14, 2007 8:04 pm

Επιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από stavrakos »

έβγαλε ο κολέτσος τις λύσεις της τελευταίας εξεταστικής στο site του.

Tο μετέφερα εδώ
-Wizard
"What's your scene, man?"  "Reification."
"Yeah?  I guess that means pretty hard work with big books and piles of paper on a big table."
"Nope. I drift.  Mostly I just drift."
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από msl »

Αύριο (19/12) δε θα γίνει το μάθημα λόγω απεργίας. :)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
smartiger
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:55 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από smartiger »

Περιμενω να ακουσω κριτικες για τα σημερινα θεματα!Οσοι πιστοι προσελθετε..!Βασικα ευχομαι καλο Σεπτεμβρη..:P
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από O_Xamenos »

ποποποοοοο ποποποποποοοο τι τσιμπουσι ηταν αυτο....!!!
δεν ξερω... πιστευω οτι το μαθημα το ψυλοκατεχω, αλλα θες η αυπνια μου, θες η μη εξοικειωση μου στις γραμμοπραξεις του σιμπλεξ, θες ο χρονος που σπαταλησα στο να ασχολουμαι με το πρωτο θεμα με κανουν να αμφιβαλλω για το αν το περασα....
δεν συζηταω καν για τα θεματα... με βλεπεις τι ομορφη σταση κραταω :P
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
smartiger
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:55 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από smartiger »

Αστα χαμενε..λοιπον εαν απαλυνει λιγο τον πονο σου δεν φταει καθολου η αυπνια σου..οι πιο πολλοι σημερα αυπνοι ηταν ειτε γιατι ηρθαν απο τις 7 για να πιασουν θεσεις στο αμφ. 1 ειτε ξεκινησαν απο τα σπιτια τους στις 6 φοβουμενοι αν θα συναντησουν παγο, παγετο, χιονοστοιβαδες στο δρομο. Ας υποθεσουμε ακομη οτι υπαρχει και αλλη μια κατηγορια που περιλαμβανει και τις δυο παραμετρους..:)..Κατα τον αγαπητο καθηγητη λοιπον το 1ο θεμα ηταν για τους εξυπνους (ηθελες 15' η 15'' αναλογα με το ποσο εξυπνος εισαι), το 2ο χαριζε 2,5 μοναδες, το 3ο ηταν για τους φιλοτιμους και το 4ο ηταν για τους εξοικειωμενους με πραξεις και χαριζε 2,5 μοναδες στους παλιους. Στην ουσια ομως στο 1ο θεμα αν οριζες αντικειμενικη συναρτηση σωστα ησουν διανοια, στο 3ο για να λυσεις γραφικα επρεπε να ορισεις 2 προβληματα με 2 μεταβλητες καθε φορα (ή να ορισεις ενα με 2 διπλες οπως ειπε..κριμα που πρωτη φορα το ακουγαμε αυτο) και στο 4ο-το ευκολο-αφου επρεπε δεις ποιες μεταβλητες ειναι βασικες η περιθωριες να κανεις καμποσες γραμμοπραξεις. Οι ουρες αναμονης απο την αλλη, που φαγαμε 1 μηνα στην ταξη να τις ακουμε ηταν αφαντες. Για να μην λεμε μονο κακιες ομως το 2ο θεμα ηταν σχετικα ευκολο (αντε πηραμε 2!!). Επισης επειδη στις μερες μας η ειλικρινεια σπανιζει οφειλω να παραδεχτω οτι ο αγαπητος καθηγητης ειπε πως θα βαλει δυσκολα και το εκανε. Πιο πολυ στεναχωριεμαι γιατι αφιερωσα τοσο χρονο να παρακολουθησω αυτο το μαθημα και στο τελος καταλαβα οτι δεν χρειαζοταν καν μιας και ουσιαστικα δεν απεκτησα εφοδια για να λυσω τις ασκησης που εβαλε. Τοσο καιρο αναλωνομασταν στα προβληματα διαιτας, στις ουρες αναμονης και σε ωραιες συζητησεις για την forthnet και για τα Αλουμινια της Ελλαδος αλλα την κρισιμη ωρα επρεπε "να εισαι εξυπνος" και να σκαρφιζεσαι κολπα. Αυτα εχω να πω καλα αποτελεσματα σε οσα παιδια τα καταφεραν σημερα!
semfe2004
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 12:42 am

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από semfe2004 »

Συμφωνώ απόλυτα με ό,τι λέτε.. ακόμα απορώ πού ήταν οι ορισμοί των λύσεων που έλεγε οτι θα βάλει, οι υποθέσεις για το σημείο βέλτιστης παραγγελίας, η πολύ "SOS" ABC καμπύλη(που θα την έγραφαν μόνο όσοι παρακολουθούσαν γιατί δεν υπάρχει στις σημειώσεις του στο ίντερνετ) και τόσα άλλα που έλεγε κατά την διάρκεια του μαθήματος!! τί να πεις?????
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από O_Xamenos »

smartiger έγραψε: Τοσο καιρο αναλωνομασταν στα προβληματα διαιτας, στις ουρες αναμονης και σε ωραιες συζητησεις για την forthnet και για τα Αλουμινια της Ελλαδος αλλα την κρισιμη ωρα επρεπε "να εισαι εξυπνος" και να σκαρφιζεσαι κολπα. Αυτα εχω να πω καλα αποτελεσματα σε οσα παιδια τα καταφεραν σημερα!
και τις κασες! δεν εχεις το προβλημα με τις κασες????
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
smartiger
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2007 1:55 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από smartiger »

Μα πως ειναι δυνατον!!!!Ξεχασα τις κασες!!!Ευτυχως που δεν ηταν απο ξυλο μαονι!!!Ρε τι παθαμεεεε..κανουμε πλακα αλλα η κατασταση δεν ειναι πολυ ευχαριστη..Αν κολλαμε και σε μαθηματα οπως αυτο τυφλα να χουν τα υπολοιπα που ερχονται..
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Re: [M7o] Εισαγωγή στην Eπιχειρησιακή Έρευνα

Δημοσίευση από O_Xamenos »

τον κολετσο γενικα τον εχω για καλο τυπακι... ελπιζω να βαθμολογησει καταλληλως... ασε που ειναι και ιντερνετακιας και μπορει να μας παρακολουθει τωρα :P
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”