Απεργίες και Μ.Μ.Μ.

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Απεργίες και Μ.Μ.Μ.

Δημοσίευση από Hengeo »

Μερικά πράγματα μόνο στην Ελλάδα γίνονται..

Σήμερα στις 12 έδινα μάθημα. Ξεκίνησα να πάω, ως συνήθως, με ΜΜΜ. Δυστυχώς όμως στον Νέο Κόσμος διαπίστωσα ότι, απροειδοποίητα σχεδόν, το μετρό δεν λειτουργούσε, λόγω στάσης εργασίας! Το αποτέλεσμα ήταν, ελλείψει άλλης εναλλακτικής λύσης, να ψάχνω, χωρίς αποτέλεσμα, επί μισή ώρα ταξί, και τελικά να χάσω την εξέταση. Και λέω απροειδοποίητα σχεδόν, διότι εχθές που είχα κοιτάξει, δεν αναφερόταν πουθενά τίποτα, ενω ακόμα και αφού γύρισα, μόνο κάτι ανακοινώσεις με ώρα 7 το πρωί σήμερα υπήρχαν σε in.gr και Ναυτεμπορική, και στη σελίδα του μετρό τίποτα! Περισσότερα για το θέμα έγραψα στο blog μου:

http://hengeo.pblogs.gr/2008/03/kalamportzia-ole.html

Δεν ξέρω αν αντιμετώπισαν και άλλοι τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως εγώ, πάντως είναι πραγματικά απαράδεκτη η στάση αυτή τον συνδικαλιστών. Δεν είμαι φασίστας ή εναντίον των απεργιών, όμως δεν μπορεί να γίνονται με τέτοιο τρόπο, χωρίς να λογαριάζουν τίποτα, στην ουσία έτσι στρέφουν εναντίον τους το κοινωνικό σύνολο!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Δευ Απρ 18, 2011 10:08 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Άλλαξα τον τίτλο μιας και πλέον το topic χρησιμοποιείται για ενημέρωση. Παλιός τίτλος: Καλαμπορτζία ολέ!
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από LocknLoad »

Αν θυμαμαι καλα, στο Νεο Κοσμο εχει σταση το 245. Ειναι της υπομονης αλλα ισως να'χες ελπιδα (και θα σ'εφερνε μεσα στο ΕΜΠ)

Δες το καλυτερα να το γνωριζεις για την επομενη που θα μας την φερουν υπουλα!
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από sparc »

Χωρίς να θέλω να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, εγώ χτες άκουσα πολλές φορές στο ραδιόφωνο (Red & Galaxy νομίζω) για στάση εργασίας 10:00 με 14:00 στο μετρό.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από Hengeo »

LocknLoad έγραψε:Αν θυμαμαι καλα, στο Νεο Κοσμο εχει σταση το 245. Ειναι της υπομονης αλλα ισως να'χες ελπιδα (και θα σ'εφερνε μεσα στο ΕΜΠ)

Δες το καλυτερα να το γνωριζεις για την επομενη που θα μας την φερουν υπουλα!
Το έχω υπόψιν μου το 245, όμως μόνο.. στην τύχη μπορείς να το πετύχεις, με την συχνότητα που έχει! Όση ώρα πρασπαθούσα να βρω ταξί, δεν το είδα να περνάει..
sparc έγραψε:Χωρίς να θέλω να παίξω τον δικηγόρο του διαβόλου, εγώ χτες άκουσα πολλές φορές στο ραδιόφωνο (Red & Galaxy νομίζω) για στάση εργασίας 10:00 με 14:00 στο μετρό.
Τι να πω. Προσωπικά είχα κοιτάξει χθες in.gr, Ναυτεμπορική, Ελευθεροτυπία, και δεν έλεγαν τίποτα. Τηλεόραση-ραδιόφωνο ούτως η άλλως δεν ανοίγω πολύ, πόσω μάλλον εχθές που διάβαζα. Πάντως ούτε η μητέρα μου, που είχε ανοιχτή αρκετή ώρα την τηλεόραση, είχε ακούσει κάτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι όση ώρα ήμουν εκεί, πήγαιοερχόταν πολύς κόσμος στο μετρό, άρα ήταν πολλοί που δεν το γνώριζαν..
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από O kanenas »

Hengeo έγραψε:Δεν ξέρω αν αντιμετώπισαν και άλλοι τόσο σοβαρό πρόβλημα όπως εγώ
Ευκαιρία να τα ξαναπώ, να τα ξαναβγάλω.

Δεν έχασα την εξέταση του μαθήματος, γιατί (αυτό ήταν ένα τυχερό μέσα στην ατυχία μου) έδινα Λογισμικό για τα Μαθηματικά και τη Φυσική, οπότε απλά μπήκα να γράψω στο επόμενο τμήμα απ'αυτό που ήμουν.
Αλλά τα'παιξα, γιατί σηκώθηκα με πυρετό να πάω να δώσω και από τις 12 μέχρι τις 14:30 πάλευα να φτάσω στη σχολή, τρώγοντας στη μάπα κίνηση, στριμοξίδι και άγχος!
Ντάξει, τουλάχιστον τα πήγα καλά στην εξέταση. :)

Ούτε εγώ είχα ακούσει για στάση εργασίας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι είμαι από τα άτομα που παρακολουθούν τακτικά τα μέσα ενημέρωσης... :roll:

Btw, είδα ανακοίνωση στον ηλεκτρικό του Πειραιά ότι σήμερα (Τετάρτη 5/3) οι εργαζόμενοι του ηλεκτρικού έχουν στάση εργασίας 12:00-16:00.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Για να μην υπαρξει αντιστοιχο προβλημα,θελω να ρωτησω: την τεταρτη 19 που ξεκινουν κανονικα τα μαθηματα,θα γινει μαθημα?Απ τα λιγα που ακουω στα ΜΜΕ,δεν υποτιθεται οτι θα εχει γενικη απεργια?Κ αν δεν κανουν τα μελη ΔΕΠ,οι συγκοινωνιες θα λειτουργουν κανονικα?
Κατι ακομα.Την παραπανω τριτη ο μηνας εχει 25-λογικα δεν λειτουργει το ΕΜΠ.Την παραμονη,δευτερα 24 ομως?
nicolas
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από O kanenas »

Είναι σχετικά άσχετο με το topic, αλλά ρε παιδιά αυτή η εξεταστική έχει καταντήσει σίριαλ!
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από Hengeo »

ran-tan-plan έγραψε:Την παραπανω τριτη ο μηνας εχει 25-λογικα δεν λειτουργει το ΕΜΠ.Την παραμονη,δευτερα 24 ομως?
24/3 είναι ημιαργία, γίνονται μαθήματα μέχρι τις 12, και μετά κάτι σαν εκδήλωση στην πρυτανεία, που δεν είναι υποχρεωτικό να πας.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από noir »

Hengeo έγραψε: 24/3 είναι ημιαργία, γίνονται μαθήματα μέχρι τις 12, και μετά κάτι σαν εκδήλωση στην πρυτανεία, που δεν είναι υποχρεωτικό να πας.
Στην εκδήλωση έχει και φαΐ;;;;; :P
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από el_greco »

Η εκδήλωση είναι η καθιερωμένη γιορτή στην οποία συμμετέχει και το Μουσικό Τμήμα του ΕΜΠ (χορωδία και χορευτικό).

Επαφίεται στις ορέξεις (και τη γαλαντομία) της διοίκησης για να έχει catering. Συνήθως έχει.
                 
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από O kanenas »

Σήμερα το ΜΕΤΡΟ είχε στάση εργασίας 9-12. Είχε ακούσει κανείς τίποτα?

Ξανά λοιπόν έφαγα πόρτα από το περίφημό μας υπόγειο ταχύτατο τρένο, αφού βέβαια αυτή τη φορά περίμενα και ένα 40λεπτο το λεωφορείο.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από pao132003 »

υπήρχαν ανακοινώσεις στο μετρό από χθες (χθες τις είδα εγώ τουλάχιστον). για την ακρίβεια 9.45-12 ήταν η στάση εργασίας
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από pao132003 »

in.gr έγραψε:Στάσεις εργασίας πραγματοποιούν οι εργαζόμενοι στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς την ερχόμενη Πέμπτη, εκφράζοντας την αντίθεσή τους στην απόλυση δύο ηλεκτροδηγών από το Τράμ.

Αναλυτικά, τα λεωφορεία θα κυκλοφορήσουν μετά τις 8 το πρωί και θα αποσυρθούν στις 10 το βράδυ.

Το Μετρό και ο Προαστιακός θα ακινητοποιηθούν από τις 12 το μεσημέρι έως τις 4 το απόγευμα, ενώ το Τραμ δεν θα εκτελεί δρομολόγια από τις 8 το πρωί μέχρι τις 12 το μεσημέρι.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από O kanenas »

ΠΡΟΣΟΧΗ! ΠΡΟΣΟΧΗ!

Αύριο ή σήμερα (εξαρτάται πώς αντιλαμβάνεται κανείς την ημέρα), Πέμπτη 18/9 το Μετρό δεν θα λειτουργεί από τις 12:00 ως τις 16:00, λόγω στάσης εργασίας.

ΥΓ: Ρε παιδιά, όλο στάσεις εργασίας κάνουν, αλλά ποτέ δεν μας έχουν πει τους λόγους τους.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Καλαμπορτζία ολέ!

Δημοσίευση από el_greco »

Η στάση εργασίας των εργαζομένων στην ΑΜΕΛ είναι συμπαράσταση στην απεργία της ΠΟΣ (Πανελλήνια Ομοσπονδία Σιδηροδρομικών), η οποία γίνεται σαν απάντηση στο "σχέδιο αναδιάρθρωσης του ΟΣΕ", έμπνευσης του Υπουργού Μεταφορών Χατζηδάκη.

Λόγω της απεργίας της ΠΟΣ μάλιστα, σήμερα δε θα κινηθούν καθόλου συρμοί του μετρό στο τμήμα Πλακεντίας - Αεροδρόμιο, αφού τη γραμμή διαχειρίζεται ο ΕΔΙΣΥ.
                 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”