Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμιο

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από Katsarola »

Η στάση "Αγία Παρασκευή" είναι όντως στην μέση του πουθενά και χωρίς ιδιαίτερο νόημα.

Το μετρό είναι κλειστό. Στον ηλεκτρικό κάνουν έργα και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Ο προαστιακός τον έπαιρνε από πάντα. Για τα λεωφορεία δεν χρειάζεται να πω κάτι.


Συνάδελφοι. Χάσαμε. Μας έκαναν gang από όλες τις πλευρές και μας γρονθοκοπούν με το +2 που προσφέρει το flank.

Ο ένας είναι και rogue.


ΠΟΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από noir »

Katsarola έγραψε:Το μετρό είναι κλειστό.
:roll:
Katsarola έγραψε:Στον ηλεκτρικό κάνουν έργα και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.
:?
Katsarola έγραψε:Ο προαστιακός τον έπαιρνε από πάντα.
:(
Katsarola έγραψε:Για τα λεωφορεία δεν χρειάζεται να πω κάτι.
:e_sad:
Katsarola έγραψε:ΠΟΝΟΣ
ΠΟΝΟΣ
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από msl »

noir be strong! (είσαι και περίπτωση, παναθεμά σε!)

katsarola δε χρειάζετε να απελπιστούμε κιόλας .. Και χωρίς το μετρό ζούσαμε! Απλά θα μας παίρνει λίγη περισσότερη ώρα να φτάσουμε στον προορισμό μας!Άλλωστε μετρό δεν έχουμε απο Εθνική Άμυνα ως Αεροδρόμιο.

Σήμερα πήρα το Χ6, το οποίο έχει τακτικότατα δρομολόγια. Από Εθνική Άμυνα προς Δουκίσσης Πλακεντίας έκανε περίπου 15 λεπτά. Δε νομίζω να χρειαστεί πάνω απο 20 λεπτά να εκτελέσει το δρομολόγιο.

Όσο για το τρένο, οι εργασίες δε θα κρατήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και το μόνο απρόβλεπτο είναι μια καθυστέρηση της τάξης των 15 λεπτών. Αλλιώς είναι γνωστό το ποιές μέρες δε διέρχεται απο κάποιους σταθμούς και ποιοί είναι αυτοί και υπάρχει λεωφορείο για να καλύψει το "κενό".

Για τον προαστιακό δεν ακούω λόγο .. Έχει σταθερά και ακριβή δρομολόγια.

Συνεπώς .. νομίζω πως αν πληροφορούμαστε λίγο παραπάνω για τα δρομολόγια και την κατάσταση των ΜΜΜ, τότε δε θα έχουμε πάνω απο 15 λεπτά διαφορά με τους χρόνους που κάναμε πριν.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από Katsarola »

msl έγραψε:katsarola δε χρειάζετε να απελπιστούμε κιόλας .. Και χωρίς το μετρό ζούσαμε! Απλά θα μας παίρνει λίγη περισσότερη ώρα να φτάσουμε στον προορισμό μας!Άλλωστε μετρό δεν έχουμε απο Εθνική Άμυνα ως Αεροδρόμιο.
Στ.Κατεχάκη - Σπίτι μου (Βριλήσσια) με μετρό στην ΒΕΛΤΙΣΤΗ περίπτωση 15', αν γαμηθεί ο Διας, 40'
Με λεωφορεία, στην καλύτερη των περιπτώσεων κάνω 40' :Ρ
msl έγραψε:Σήμερα πήρα το Χ6, το οποίο έχει τακτικότατα δρομολόγια. Από Εθνική Άμυνα προς Δουκίσσης Πλακεντίας έκανε περίπου 15 λεπτά. Δε νομίζω να χρειαστεί πάνω απο 20 λεπτά να εκτελέσει το δρομολόγιο.
Τι ώρα το πήρες; Γιατί απ' όσο ξέρω μπαίνει Μεσογείων, η οποία την λάθος ώρα μπορεί να γίνει θάνατος
(ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα Χ5/Χ6)
msl έγραψε:Όσο για το τρένο, οι εργασίες δε θα κρατήσουν για μεγάλο χρονικό διάστημα και το μόνο απρόβλεπτο είναι μια καθυστέρηση της τάξης των 15 λεπτών. Αλλιώς είναι γνωστό το ποιές μέρες δε διέρχεται απο κάποιους σταθμούς και ποιοί είναι αυτοί και υπάρχει λεωφορείο για να καλύψει το "κενό".
Έχει τύχει να πάρω ένα τέτοιο τρένο. Μου θύμισε Ιαπωνία, όπου στους σταθμούς του τρένου (υπέργειου ή μη) έχουν ΕΙΔΙΚΟΥΣ υπάλληλους (όχι σεκιουριτάδες!) για να σπρώχνουν τον κόσμο μέσα στα βαγόνια.
Ναι, σαρδέλες.
msl έγραψε:Για τον προαστιακό δεν ακούω λόγο .. Έχει σταθερά και ακριβή δρομολόγια.
Τον προαστιακό, δυστυχώς, τον έχω φάει τα δυο τελευταία χρόνια επι καθημερινής σχεδόν βάσεως. Στο τμήμα Νερατζιώτισσα - Αεροδρόμιο (πλέον Άνω Λιόσια - Αεροδρόμιο) όντως τα δρομολόγια είναι σε γενικές γραμμές ακριβή (αν και μου έχει τύχει αρκετές φορές κάποιο τρένο να έρθει 2-3 λεπτά πριν την ώρα του και να ΜΗΝ περιμένει ή ακόμα και να ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝ, χωρίς καμία προειδοποίηση βεβαίως). Στο κομμάτι όμως που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ακόμα, τα πράγματα είναι άγρια. Χθες, ανεβαίνοντας απο Πειραιά σταμάτησε 20' στον σταθμό Λαρίσης για "λόγους κυκλοφορίας".
Για να μην αναφερθώ και σε άλλα ευτράπελα που -ευτυχώς- φαίνεται πως έχουν αρχίσει να διορθώνονται.

msl έγραψε:Συνεπώς .. νομίζω πως αν πληροφορούμαστε λίγο παραπάνω για τα δρομολόγια και την κατάσταση των ΜΜΜ, τότε δε θα έχουμε πάνω απο 15 λεπτά διαφορά με τους χρόνους που κάναμε πριν.
Γίνεται όμως η αρμόζουσα πληροφόρηση; Γιατί εαν εξαιρέσεις τους "κεντρικούς" σταθμούς, οι υπόλοιποι φαίνονται παρατημένοι στην μοίρα τους. Στον προαστιακό της Πεντέλης έχουν αφήσει ακόμα ανακοινώσεις της προ-προτελευταίας αλλαγής των δρομολογίων.

Ακόμα, έπρεπε να γίνουν και τα δυο έργα ταυτόχρονα; Αναφέρομαι στην κατασκευή των στάσεων του μετρό και στην αναβάθμιση των γραμμών του ηλεκτρικού.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από msl »

Katsarola έγραψε:Στ.Κατεχάκη - Σπίτι μου (Βριλήσσια) με μετρό στην ΒΕΛΤΙΣΤΗ περίπτωση 15', αν γαμηθεί ο Διας, 40'
Με λεωφορεία, στην καλύτερη των περιπτώσεων κάνω 40' :Ρ
Katsarola έγραψε:Τι ώρα το πήρες; Γιατί απ' όσο ξέρω μπαίνει Μεσογείων, η οποία την λάθος ώρα μπορεί να γίνει θάνατος
(ειλικρινά ρωτάω, δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα Χ5/Χ6)
Δε ξέρω πως συνδιάζεις τα λεωφορεία .. 403 ή Πεντέλης; Πήρα κατά τις 9 το βράδυ το Χ6 για πρώτη φορά. Ε από τη πλατεία Αγίας Παρασκευής *κ μέχρι Δουκίσσης Πλακεντίας* κόβει τελείως η όποια κίνηση. Και αφου δεν κάνει στάσεις και κάνει χρήση *όποτε θέλει* της λεωφορειολωρίδας, πήγαίνει γρήγορα. Αυτό που είπα ουασιατικά, είναι πως με το μετρό έκανες πες 5 λεπτά και με το λεωφορείο κάνεις το πολύ 20 (από την ώρα που ξεκινάει η "μεταφορά" .. μπορείς να δεις ότι τα λεωφορεία έχουν εξίσου τακτικά δρομολόγια με αυτά που είχε το τρένο)
Katsarola έγραψε:Έχει τύχει να πάρω ένα τέτοιο τρένο. Μου θύμισε Ιαπωνία, όπου στους σταθμούς του τρένου (υπέργειου ή μη) έχουν ΕΙΔΙΚΟΥΣ υπάλληλους (όχι σεκιουριτάδες!) για να σπρώχνουν τον κόσμο μέσα στα βαγόνια.
Ναι, σαρδέλες.
Και εγώ χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τον Προαστικακό και δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό. :?
Katsarola έγραψε:Τον προαστιακό, δυστυχώς, τον έχω φάει τα δυο τελευταία χρόνια επι καθημερινής σχεδόν βάσεως. Στο τμήμα Νερατζιώτισσα - Αεροδρόμιο (πλέον Άνω Λιόσια - Αεροδρόμιο) όντως τα δρομολόγια είναι σε γενικές γραμμές ακριβή (αν και μου έχει τύχει αρκετές φορές κάποιο τρένο να έρθει 2-3 λεπτά πριν την ώρα του και να ΜΗΝ περιμένει ή ακόμα και να ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΝ, χωρίς καμία προειδοποίηση βεβαίως). Στο κομμάτι όμως που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί ακόμα, τα πράγματα είναι άγρια. Χθες, ανεβαίνοντας απο Πειραιά σταμάτησε 20' στον σταθμό Λαρίσης για "λόγους κυκλοφορίας".
Για να μην αναφερθώ και σε άλλα ευτράπελα που -ευτυχώς- φαίνεται πως έχουν αρχίσει να διορθώνονται.
Είναι πάλι Νερατζιώτισσα - Αεροδρόμιο εδώ και κάτι μήνες :) Μετεπιβίβαση απο Νετατζιώτισσα για να πας Α. Λιόσια. Από Αθήνα ως Πειραιά δεν έχω πάει ακόμα για να ξέρω .. Πάντως, ηταν κάποια περίοδος το καλοκαίρι που έκαναν έργα. Μήπως τότε είχες πρόβλημα με τα δρομολόγια;
Katsarola έγραψε:Γίνεται όμως η αρμόζουσα πληροφόρηση; Γιατί εαν εξαιρέσεις τους "κεντρικούς" σταθμούς, οι υπόλοιποι φαίνονται παρατημένοι στην μοίρα τους. Στον προαστιακό της Πεντέλης έχουν αφήσει ακόμα ανακοινώσεις της προ-προτελευταίας αλλαγής των δρομολογίων.

Ακόμα, έπρεπε να γίνουν και τα δυο έργα ταυτόχρονα; Αναφέρομαι στην κατασκευή των στάσεων του μετρό και στην αναβάθμιση των γραμμών του ηλεκτρικού.
Agree with u .. Άλλα αν θες να ενημερωθείς, μπορείς να ζητήσεις τα δρομολόγια απο το σταθμό ή να τα δεις απο το internet! Επίσης, δοκίμασες ποτέ να κάνεις παράπονα στο σταθμό;
Όσο για την τελευταία σου πρόταση, δεν τη σχολιάζω .. :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από Katsarola »

msl έγραψε:Δε ξέρω πως συνδιάζεις τα λεωφορεία .. 403 ή Πεντέλης; Πήρα κατά τις 9 το βράδυ το Χ6 για πρώτη φορά. Ε από τη πλατεία Αγίας Παρασκευής *κ μέχρι Δουκίσσης Πλακεντίας* κόβει τελείως η όποια κίνηση. Και αφου δεν κάνει στάσεις και κάνει χρήση *όποτε θέλει* της λεωφορειολωρίδας, πήγαίνει γρήγορα. Αυτό που είπα ουασιατικά, είναι πως με το μετρό έκανες πες 5 λεπτά και με το λεωφορείο κάνεις το πολύ 20 (από την ώρα που ξεκινάει η "μεταφορά" .. μπορείς να δεις ότι τα λεωφορεία έχουν εξίσου τακτικά δρομολόγια με αυτά που είχε το τρένο)
Ο καλύτερος τρόπος για να πας απο Κατεχάκη προς Βριλήσσια/Χαλάνδρι πιστεύω πως είναι μέσω του 402, το οποίο δεν μένει σχεδόν καθόλου στην Μεσογείων και κάνει στάση στο κέντρο του Χαλανδρίου, απ' όπου διέρχονται πολλά λεωφορεία, συμπεριλαμβανομένων των 451Α και 451Β.
Το 403 ανεβαίνει όλη την Μεσογείων μέχρι την Πλατεία της Αγίας Παρασκευής κάνοντας πάρα πολλές στάσεις και μετά μπαίνει σε κάτι ηλίθια στενά στο Χαλάνδρι προτού φτάσει Πλακεντίας, δεν συμφέρει. Για τα δρομολόγια τώρα των Χ6/Χ7 έχω κι εγώ ακούσει από όσους τα έχουν χρησιμοποιήσει πως είναι τακτικά, ευτυχώς τους έκοψε να κάνουν τουλάχιστον αυτό.
msl έγραψε:Και εγώ χρησιμοποιώ αρκετά συχνά τον Προαστικακό και δε μου έχει τύχει ποτέ αυτό. :?
Αυτό μου συνέβη στον ηλεκτρικό, όχι στον προαστιακό :wink:
Έγινε επειδή το τρενο έκανε 15' να έρθει.
msl έγραψε:Είναι πάλι Νερατζιώτισσα - Αεροδρόμιο εδώ και κάτι μήνες :) Μετεπιβίβαση απο Νετατζιώτισσα για να πας Α. Λιόσια. Από Αθήνα ως Πειραιά δεν έχω πάει ακόμα για να ξέρω .. Πάντως, ηταν κάποια περίοδος το καλοκαίρι που έκαναν έργα. Μήπως τότε είχες πρόβλημα με τα δρομολόγια;
Όχι, από προχθές (14/2) το άλλαξαν ξανά :Ρ
Πλέον έχει δυο γραμμές, την Άνω Λιόσια - Αεροδρόμιο με 4 δρομολόγια ανα ώρα και την Κιάτο - Άνω Λιόσια - Πειραιά με συχνότητα μιας ώρας. Δεν είναι μπέρδεμα που τα αλλάζουν καθε 3 και λίγο; :Ρ

Έργα στο τμήμα Αεροδρόμιο - Νερατζιώτισσα έχουν να κάνουν απο την κατασκευή του σταθμού της Πεντέλης και ακόμα και τότε τα δρομολόγια εκτελούνταν κανόνικα (αν και πολύ πιο αραιά)


Σε ωθούν να πάρεις δίπλωμα ενώ δεν θέλεις οι παλιοτεντυμπόηδες :evil:
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από noir »

Χθες, ανεβαίνοντας απο Πειραιά σταμάτησε 20' στον σταθμό Λαρίσης για "λόγους κυκλοφορίας".
Για να μην αναφερθώ και σε άλλα ευτράπελα που -ευτυχώς- φαίνεται πως έχουν αρχίσει να διορθώνονται.
Απιστευτο! ημουν και εγω στο ιδιο δρομολογιο υποπτευομαι! :P Τελικα η φραση παντου υπαρχει ενας σεμφιτης πρεπει να γινει παντου υπαρχει τουλαχιστον ενας! :lol:

Και μιας και μιλαμε για προαστιακο τα δρομολογια απο πειραια ειναι ανα μια ωρα... οχι και πολυ εξυπηρετικο οταν δε δουλευει ηλεκτρικος ή εστω μετρο για τις περιοχες απο εθνικη αμυνα και πανω.

Οσο για το λεωφορειο που βαζουν για την διαδορμη ομονοια-ταυρος που δε λειτουργει τα ΣΚ ο ηλεκτρικος ας μη μιλησω καλυτερα. Μισαωρο κανει για να καταφερει να περασει απο την κινηση της σοφοκλεους και μονο... Τι σκεφτονταν οταν εφτιαχναν την "εξπρες" διαδρομη;; :?

κατα τα αλλα η δηθεν πυκνωση των δρομολογιων των λεωφορειακων γραμμων ισχυει μονο για λεωφορεια που κανουν της διαδομες μεταξυ των στθμων του μετρο που δε λειτουργουν. Μαλλον ηταν πολυ δυσκολο να σκεφτουν πως ο κοσμος που χρησιμοποιουσε το μετρο δεν ηταν τοσο για τη τοποθεσια του σταθμου οσο για τη ταχυτητα που σε καμια περιπτωση δε μπορει να προσφερει το λεωφορειο. Ετσι το συνολο sxedon των λεωφορειακων γραμμων που πλεον εξυπηρετει αρκετα περισσοτερο κοσμο για να παει στο προορισμο του εχει την ιδια συχνοτητα δρομολογιων με παλια, και οσοι ειχαν συνυπολογισει το χρονο των μετακινησεων στο προγραμμα τους, ειναι αναγκασμενοι να το υπολογισουν εκ νεου.
Ηλιθιοτητα Uber Alles! Οχι, πως περιμενα κατι καλυτερο...
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από msl »

@Katsarola
Off Topic
(ε που να κάνω quote τέτοια ώρα .. :P)
Εμένα με καλύπτει το 404. Πάει εσωτερικά και δε μπλέκει σχεδόν ποτέ σε κίνηση. Άλλα ΟΚ, εξαρτάται από το που μένει ο καθένας! Άλλαξαν το δρομολόγιο του 403; :S Δε νομίζω να εννοείς ηλίθο στενό τη Δουκίσσης Πλακεντίας .. :P

Άλλαξαν .. τα δρομολόγια .. του προαστιακού .. Και η σελίδα τους τι κάνει; :cursing: Ε;! Ψυχούλα δεν έχει;!
Αυτά που είχε (και ίσχυαν μέχρι πρόσφατα!) ηταν απο τις 7/8/2008
(σκάω επειδή μπορεί κ να προλάβαινα τον προαστιακό σήμερα και να περπάτησα τελικά άδικα ως το σπίτι .. :( )
(και επειδή τζάμπα έκανα στις 14/2 ολόκληρο σημειωματάριο με δρομολόγια για λεωφορεία και προαστιακό!)

@noir: Τσώπα τσώπα .. (ε είσαι και λίγο άτυχος πουλάκι μου .. πως να το κάνουμε;! :P)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος msl την Δευ Φεβ 16, 2009 11:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
dj manos
Banned
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 12:57 pm
Real Name: Μάνος
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από dj manos »

Katsarola έγραψε:Το μετρό είναι κλειστό. Στον ηλεκτρικό κάνουν έργα και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει. Ο προαστιακός τον έπαιρνε από πάντα. Για τα λεωφορεία δεν χρειάζεται να πω κάτι.
Και μετά διαμαρτυρόμαστε όταν ο κάθε υστερικός παίρνει το αμάξι του για ψύλλου πήδημα και κατεβαίνει στο κέντρο να το 'μποτιλιάρει'.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από Katsarola »

@msl: Παίζει και να λέω μπούδες, γιατί η αλήθεια είναι πως ήμουν ολίγον τι ΖΑΜΠΟΝ (sic) την μοναδική φορά που το είχα πάρει σε αυτό το κομμάτι.

402 φορ λάηφ όπως και να'χει.

Πάντως ο προαστιακός σίγουρα έχει αλλάξει, σ' αυτό μπορείς να με εμπιστευτείς :Ρ
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από el_greco »

Στο σιδηροδρομικό διάδρομο Πειραιάς - Αθήνα - ΣΚΑ αυτή τη στιγμή είναι αδύνατον να μπει άλλο τρένο για λόγους κυκλοφορίας. Ας μην ξεχνάμε ότι τα πάντα έχουν μπλοκάρει στο τμήμα Ρουφ - Τρεις Γέφυρες λόγω της υπογειοποίησης της γραμμής σε εκείνο το σημείο, ώστε το από πάνω να γίνει πρεζοπάρκο πολυτελείας... και το "κακό τρένο" να σταματήσει να διχοτομεί την πόλη, και να ανασάνουν επιτέλους βρε αδερφέ τα καημένα τα αυτοκίνητα που σταματούσαν τόσα χρόνια στα πασάγια της Αγ. Μελετίου, της Σιώκου και της Σεπολίων... Αλλιώς θα είχαμε εδώ και καιρό αντίστοιχη κυκλοφορία (και ηλεκτροδότηση) και σε αυτό το τμήμα, με απευθείας πυκνά δρομολόγια από Πειραιά/Αθήνα εναλλάξ προς Κιάτο, Οινόη/Χαλκίδα, Αεροδρόμιο... Τώρα σε 2 γραμμές ουσιαστικά πρέπει να χωρέσει η κυκλοφορία προαστιακών και υπεραστικών τρένων...

Και ναι, από τις 14/2 έγινε επέκταση της ηλεκτροδότησης στο τμήμα Νερατζιώτισσα - Άνω Λιόσια και τα δρομολόγια πλέον είναι Άνω Λιόσια - Αεροδρόμιο με τα Desiro EMU...
                 
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Διακοπή κυκλοφορίας γραμμής 3 ΜΕΤΡΟ - Εθνική Άμυνα/Αεροδρόμι

Δημοσίευση από msl »

Διόρθωση: ΟΚ, έχουν αλλάξει τα δρομολόγια του Προαστιακού στη σελίδα, άλλα όχι εκεί που τα κοιτάω εγώ! Στο link που δείχνει τα Δρομολόγια, στην οριζόντια μπάρα, έχει μόνο αυτά που είναι από Αεροδρόμιο προς Α. Λιόσια. Τα υπόλοιπα είναι σε ένα χαριτωμένο πινακάκι που εμφανίζεται αν πατήσεις αναζήτηση στη φόρμα εύρεσης δρομολογίου, χωρίς να συμπληρώσεις τα στοιχεία .. ( :oops: :P ) καλή ώρα, εδώ. :mrgreen:

Μόλις ήρθε mail απο ntua .. που γράφει το παρακάτω:
Σας ενημερώνουμε ότι έχει αναρτηθεί στις Γενικές Ανακοινώσεις του Ιδρύματος, ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ από τον Οργανισμό Αστικών Συγκοινωνιών Αθηνών (ΟΑΣΑ), σχετικά με τις νέες λεωφορειακές γραμμές που έχουν τεθεί σε λειτουργία για την εξυπηρέτηση του επιβατικού κοινού:

http://www.ntua.gr/announcements/general/
Το αρχείο είναι αυτό, που δε λέει τίποτα περισσότερο από όσα έχουμε αναφέρει ως τώρα, παρά μόνο τι ισχύει για όσους έχουν προμηθευτεί κάρτες διαδρομών (μηνιαίες / ετήσιες). Α .. τελειώνει με ανακοίνωση της ΤΡΑΙΝΟΣΕ με τις αλλαγές στα δρομολόγια του Προαστιακού. :oops: ( :cursing: ) Έχει τα νέα δρομολόγια (Α. Λιόσια - Αεροδρόμιο), καθώς και κάποια που ακυρώνονται για κάποιες μέρες λόγω εργασιών, με βάση τον αριθμό της αμαξοστοιχίας.
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”