Περί Χριστού

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

Είμαι επιστήμων και πιστεύω ότι...

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μάιος 03, 2009 2:38 am

Ο Χριστός πέθανε, αναστήθηκε, επέστρεψε και αναλήφθηκε (κάνει και ρίμα)
5
13%
Ο Χριστός πέθανε, αναστήθηκε και επέστρεψε απλά για να την πει στο Θωμά
5
13%
Ο Χριστός πέθανε και αναστήθηκε (όλο ξεχνάω τη συνέχεια)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ο Χριστός πέθανε (σκέτο)
9
23%
Ο Χριστός είναι Θεός
1
3%
Ο Χριστός και ο Χρήστος
3
8%
Δε ψηφίζω σε ψηφοφορίες
3
8%
Ο Χριστός (σω)ζει
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ο Έλβις ζει
8
20%
Ο Χριστός δεν υπήρξε ποτέ
6
15%
 
Σύνολο ψήφων: 40

Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από Falgorn »

philip έγραψε:
O kanenas έγραψε:Είχαν ανοίξει τρία topic με διαφορετικά θέματα και καταλήξατε και στα τρία να μιλάτε για το ίδιο θέμα (τον χριστιανισμό) και μάλιστα οι περισσότεροι έγραφαν ασόβαρα (τρόλλαραν). Θα μπορούσα, σύμφωνα με τους κανόνες του forum, να κρύψω τα τρόλλικα posts, αλλά το θέμα είναι ότι στα περισσότερα από αυτά τα posts υπήρχαν και κάποια σοβαρά σημεία (εννοώ ότι ο χρήστης τα'γραφε σοβαρά). Οπότε, δεν ήξερα τι να κρύψω και τι να μην κρύψω. Επιπροσθέτως, η συχνότητα posting ήταν αρκετά μεγάλη και αυτό δεν βοηθάει, όταν στο moderation βρίσκεται ένα άτομο (αν και η αλήθεια είναι ότι δεν ζήτησα βοήθεια). Αν υπάρχουν άτομα που μπορούν να μου υποδείξουν ποια posts θα μπορούσαν να κρυφτούν, ας μου στείλουν ένα pm να το συζητήσουμε. Εννοείται ότι είμαι ανοιχτή, μιας και το forum (και πιο συγκεκριμένα το "Περί ανέμων και υδάτων") δεν είναι δικό μου, αλλά ένας ανοιχτός χώρος συζήτησης για όλους τους σεμφίτες.

Επίσης, σε ένα από τα τελευταία posts, ένα από τα μέλη μας έβρισε άσχημα στο topic ένα άλλο μέλος. philip και otinanai, ίσως να μην προλάβατε να το δείτε, γιατί προφανώς η βρισιά σβήστηκε.

Τέλος πάντων, αφού υπάρχουν διαμαρτυρίες για το κλείδωμα του topic (παρά το ότι υπάρχουν ήδη άλλα δύο topics με το ίδιο θέμα), μπορούμε να το συζητήσουμε. Κατά τη γνώμη μου, αν είναι να ξανανοίξει το topic, θα ήταν καλό οι τρολlιές να κρυφτούν, ώστε να μην συνεχίσει από εκείνο το επίπεδο η συζήτηση. Αν είναι και έχει καταφέρει κάποιος ή προτίθεται να "καθαρίσει" το topic από τις τρολιές, χωρίς να χαθούν τα σοβαρά σημεία και χωρίς να χαθεί η ροή του λόγου, ας τα προτείνει για κρύψιμο.
Όφου, μα ακριβως επειδή επαιζε η συζήτηση σε πολλα τοπικ παράλληλα αλλά σε όλα ηταν σχετικά offtopic γι αυτο το άνοιξα το συγκεκριμένο και το γραφω και στην αρχή του κιόλας, ότι το ανοιγω για να συζηταμε εδω περι χριστιανισμού και να μην ειμαστε offtopic αλλου...! Εγώ τις βρισιές δεν τις πρόλαβα αλλά αφού τις έσβησε o wizard που είναι το πρόβλημα; Το θέμα μου είναι ότι έλειψα για λίγες μέρες και όταν γύρισα βρήκα πολλά πράγματα στα οποία θα ήθελα να απαντήσω και μετα βλέπω locked! πχ. θα ήθελα να συζητήσω με τον abakas για κάποια πράγματα τα οποία γράφει αλλά δεν έχει κανένα νόημα να τα συζητήσω εδώ!
Οσο για το τρολάρισμα, βασικά δεν έχω καταλάβει τι εννοείτε με αυτόν το όρο παρόλο που το συναντώ συχνά, μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;
Και μπορώ να βοηθήσω εγώ στο "καθαρισμα" του topic αν και δεν έχω καταλάβει τι εννοείς και γιατί χρειάζεται καθάρισμα..
Πάντως στα σοβαρά, ζητάω να ξεκλειδωθεί το άλλο topic για να συνεχίσουμε τη συζήτηση όσοι θέλουμε, άλλωστε εκει κάποιοι συζητούσαμε σοβαρά ενώ εδώ το topic εχει εξ αρχής σαρκαστικό προσανατολισμό..
Εικόνα

10111100 11101101 11110100 11111001 11110010 00101100 00100000 11100100
11100101 00100000 11101100 11100101 00100000 11110100 11101001 11101100
11100101 11011111 00100000 11110100 11101111 00100000 11100011 11100101
11100011 11101111 11101101 11111100 11110010 00100000 11111100 11110100
11101001 00100000 11011101 11110001 11101001 11101110 11100001 00100000
11101100 11110000 11101001 11101101 11100101 11101011 11011111 11101010
11101001 00101110
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
papagalakos

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από papagalakos »

Μετά από λαική έκκληση να μην κλείσει το τοπικ επαναφέρω τη συζήτηση με έναν απλό προβληματισμό.

Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνει εκκλησία, υπάρχει άλλος λόγος για να πιστέψει κανείς στην ύπαρξη του Θεού;
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από abakas7 »

papagalakos έγραψε:Μετά από λαική έκκληση να μην κλείσει το τοπικ επαναφέρω τη συζήτηση με έναν απλό προβληματισμό.

Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνει εκκλησία, υπάρχει άλλος λόγος για να πιστέψει κανείς στην ύπαρξη του Θεού;
Είναι σαν να λες:
"Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνουν τα βιβλία Φυσικής, υπάρχει άλλος λόγος να πιστέψει κανείς π.χ. στο φωτοηλεκτρικό φαινόμενο;"
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
papagalakos

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από papagalakos »

abakas7 έγραψε:
papagalakos έγραψε:Μετά από λαική έκκληση να μην κλείσει το τοπικ επαναφέρω τη συζήτηση με έναν απλό προβληματισμό.

Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνει εκκλησία, υπάρχει άλλος λόγος για να πιστέψει κανείς στην ύπαρξη του Θεού;
Είναι σαν να λες:
"Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνουν τα βιβλία Φυσικής, υπάρχει άλλος λόγος να πιστέψει κανείς π.χ. στο φωτοηλεκτρικό φαινόμενο;"
Τα βιβλία φυσικής ξεκινάν από το μηδέν και με επαγωγική πορεία καταλήγουν σε αποδείξεις φαινομένων που έχουν ήδη παρατηρηθεί. Τί σχέση βλέπεις που εγώ δεν βλέπω;
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από abakas7 »

Αυτό που γεφυρώνει το "πιστεύω γιατί το διάβασα" με το "πιστεύω γιατί το έζησα/εμπειρεύτηκα" είναι το πείραμα. Ο καθένας μπορεί να έχει δικαιολογημένα την επιφυλακτική στάση να μην πιστεύει σε ένα φυσικό φαινόμενο όσο και να του το λένε οι άλλοι εφόσον ο ίδιος μένει έξω από το εργαστήριο. Αν όμως πάρει την απόφαση να μπει και να εκτελέσει το πείραμα παίρνει τη βεβαιότητα ως αυτόπτης μάρτυρας.

Αυτό ακριβώς μας προκαλεί η Αγία Γραφή να κάνουμε. Να πειραματιστούμε το Θεό και να γίνουμε αυτόπτες μάρτυρες της επέμβασής Του μέσα στη ζωή μας.

papagalakos έγραψε:Πέραν των διαβεβαιώσεων που δίνει εκκλησία
Edit: Προσωπικά δεν έχω δει από την επίσημη εκκλησία καμία σοβαρή διαβεβαίωση για την ύπαρξη του Θεού. Ο δικός τους θεός είναι το χρήμα· γι' αυτόν το θεό μάλιστα, έχουν επιδείξει πολλά διαπιστευτήρια :D
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
papagalakos

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από papagalakos »

abakas7 έγραψε:Αυτό που γεφυρώνει το "πιστεύω γιατί το διάβασα" με το "πιστεύω γιατί το έζησα/εμπειρεύτηκα" είναι το πείραμα. Ο καθένας μπορεί να έχει δικαιολογημένα την επιφυλακτική στάση να μην πιστεύει σε ένα φυσικό φαινόμενο όσο και να του το λένε οι άλλοι εφόσον ο ίδιος μένει έξω από το εργαστήριο. Αν όμως πάρει την απόφαση να μπει και να εκτελέσει το πείραμα παίρνει τη βεβαιότητα ως αυτόπτης μάρτυρας.

Αυτό ακριβώς μας προκαλεί η Αγία Γραφή να κάνουμε. Να πειραματιστούμε το Θεό και να γίνουμε αυτόπτες μάρτυρες της επέμβασής Του μέσα στη ζωή μας.

Edit: Προσωπικά δεν έχω δει από την επίσημη εκκλησία καμία σοβαρή διαβεβαίωση για την ύπαρξη του Θεού
:lol: Αυτό το "Του" μου άρεσε...
Δηλαδή τί είδους πείραμα μπορείς να κάνεις με τη θρησκεία;
Τί είδους αυταπτή μαρτυρία είχες που σου επιβεβαιώνει οτι με κάποιο τρόπο οδηγείσαι στη λογική ύπαρξη μιάς οντότητας όπως κι αυτή που περιγράφεις;
Λες οτι η εκκλησία δεν δίνει καμιά σοβαρή διαβεβαίωση ύπαρξης. Συμφωνώ. Ναί αλλά αν όχι αυτή τότε ποιά; Μην ξεχνάς οτι αυτή η εκκλησία σου έμαθε την ιδέα του θεού. Δέχεσαι τη διδασκαλία της, χωρίς να πείθεσαι, και ψάχνεις την πειθώ αλλού; Μα κανείς άλλος πέρα από αυτήν δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει για οτιδήποτε, αφού μόνο αυτή είναι που διακυρήσει τον ορθόδοξο χριστιανισμό.
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από abakas7 »

papagalakos έγραψε:Δηλαδή τί είδους πείραμα μπορείς να κάνεις με τη θρησκεία;
Με τη θρησκεία κανένα. Η θρησκείες είναι συστήματα κανόνων που μόνο ως βιτρίνα έχουν το όνομα του Χριστού και αν πας να ψαχτείς για κάτι σου λένε "πίστευε και μη ερεύνα". Ο αληθινός Χριστιανισμός όμως δεν είναι μια εκτέλεση θρησκευτικών καθηκόντων αλλά είναι τρόπος ζωής και περιγράφεται μέσα στην Καινή Διαθήκη όπως τον ζούσαν οι πρώτοι Χριστιανοί.

papagalakos έγραψε:Λες οτι η εκκλησία δεν δίνει καμιά σοβαρή διαβεβαίωση ύπαρξης. Συμφωνώ. Ναί αλλά αν όχι αυτή τότε ποιά; Μην ξεχνάς οτι αυτή η εκκλησία σου έμαθε την ιδέα του θεού. Δέχεσαι τη διδασκαλία της, χωρίς να πείθεσαι, και ψάχνεις την πειθώ αλλού; Μα κανείς άλλος πέρα από αυτήν δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει για οτιδήποτε, αφού μόνο αυτή είναι που διακυρήσει τον ορθόδοξο χριστιανισμό.
Αν όλοι όσοι είναι σήμερα συνειδητοποιημένοι Χριστιανοί περίμεναν από την Ορθόδοξη Εκκλησία να γνωρίσουν το Θεό... κάηκαν! Αν πάρεις κυριολεκτικά τη λέξη "ορθόδοξος" = δοκώ ορθώς, τότε η εκκλησία οπωσδήποτε δεν διδάσκει τον ορθόδοξο χριστιανισμό αλλά ένα κράμα παραδόσεων και ειδωλολατρικών εθίμων.

Εγώ δεν σας λέω να μπείτε σε μία θρησκεία και να πηγαίνετε να εκτελείτε τα θρησκευτικά σας καθήκοντα. Σας λέω απλώς να καλέσετε το Χριστό να έρθει στη ζωή σας.

papagalakos έγραψε:Τί είδους αυτόπτη μαρτυρία είχες που σου επιβεβαιώνει οτι με κάποιο τρόπο οδηγείσαι στη λογική ύπαρξη μιάς οντότητας όπως κι αυτή που περιγράφεις;
Καταρχήν αλλαγή της ζωής μου. Ο Χριστός με γέμισε αγάπη, χαρά και ειρήνη. Εν συνεχεία έχω πολλές εμπειρίες από επεμβάσεις του Θεού σε θέματα μέσα στην προσωπική και οικογενειακή μου ζωή και σε θέματα υγείας. Επίσης στενοί γνωστοί μου που τους είδα να ελευθερώνονται από ναρκωτικά και να θεραπεύονται από καρκίνο μέσα σε μια νύχτα με επίκληση του ονόματος του Χριστού. Επίσης να ξέρετε ότι ο Θεός μιλάει όπως μιλάει ένας στοργικός πατέρας στα παιδιά του.

Φαντάζομαι βέβαια ότι θα σπεύσετε πάλι να μιλήσετε για "αυθυποβολές" και "υπερβάλλοντα ενθουσιασμό". Εγώ όμως σας καλώ και εσείς οι ίδιοι να πειραματιστείτε το Χριστό για να δείτε τα αποτελέσματα. Γιατί δεν είμαι μόνο εγώ και τα κοντινά μου πρόσωπα αλλά και εκατομμύρια άνθρωποι ανά τον κόσμο που βίωσαν την παρουσία και την επέμβαση του Χριστού στη ζωή τους ως πραγματικότητα.
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από lunatic »

Καταρχας ειναι λαθος αυτο που ειπες αβακα.Η φραση δεν σημαινει να πιστευεις χωρις να ερευνας.Σημαινει "Ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..."
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
abakas7
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 4:26 pm
Real Name: Ανέστης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από abakas7 »

lunatic έγραψε:Η φραση δεν σημαινει να πιστευεις χωρις να ερευνας.Σημαινει "Ειτε πιστευεις ειτε οχι να ερευνας..."
Συγγνώμη, ελληνικά δε μιλάμε; :D
"Πίστευε και μη ερεύνα" είναι δύο ρήματα σε προστακτική που α) απαιτούν να πιστεύεις β) απαγορεύουν να ερευνάς.

Εσύ πού τη βρήκες αυτή την ερμηνεία; Πρώτη φορά την ακούω...! :shock: :D
"Ο σκεπτικισμός απέναντι στη Βίβλο, δεν πηγάζει από μια προσεκτική αξιολόγηση
των διαθέσιμων στοιχείων αλλά από μια τεράστια αρνητική προδιάθεση απέναντι στο
υπερφυσικό"

Millar Burrows, αρχαιολόγος του Παν/μίου του Yale
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από lunatic »

Πιστευε κ μη==Ειτε πιστευεις ειτε οχι
Κανονικα ειναι "Πιστευε και μη, ερευνα"
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από philip »

Εχετε κολήσει με μια ηλίθια φράση η οποία δεν νομίζω να χρησιμοποιηθηκε και ποτέ στην ορθόδοξη θεολογία..
Ειναι φραση χωρίς καμια ουσία και με διπλο νόημα, εξαρταται που βαζεις το κόμμα.

Κατι σαν τις φρασεις της Πυθείας:

Ήξεις αφήξεις ουκ εν τω πολέμω θνήξεις
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από Falgorn »

thanks philip, την έψαχνα! :e_biggrin:Πέρα από την πλάκα το μόνο λογικό είναι να σημαίνει "πίστευε και μην ερευνάς"... Σαν επίσημη γραμμή παραδοσιακά η εκκλησία ήταν εντονότατα αντίθετη σε οποιαδήποτε προσπάθεια προσέγγισης της θρησκείας μέσω της λογικής. Τελευταία άρχισε να το μαζεύει...
abakas7 έγραψε:Ο αληθινός Χριστιανισμός όμως δεν είναι μια εκτέλεση θρησκευτικών καθηκόντων αλλά είναι τρόπος ζωής και περιγράφεται μέσα στην Καινή Διαθήκη όπως τον ζούσαν οι πρώτοι Χριστιανοί. [...] Καταρχήν αλλαγή της ζωής μου. Ο Χριστός με γέμισε αγάπη, χαρά και ειρήνη.
Αυτό που λες σημαίνει ουσιαστικά πως ο "αληθινός χριστιανισμός" είναι ένα σύστημα ηθικής με κάποιες συγκεκριμένες αξίες. Τι είναι αυτό που κάνει την ύπαρξη μιας θεότητας τόσο αναγκαία? Δε μπορεί να έχει κάποιος αλληλεγγύη, ή ψυχική ισορροπία χωρίς κάποιο θεό?
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από philip »

@abakas:

συμφωνω αρκετα μαζί σου και νομιζω ότι λέμε μερικά ίδια πράγματα:
philip σε αλλο topic έγραψε:[..] Ο Χριστιανισμός δεν είναι θρησκεία που απαντάει στην βιολογική ανάγκη του ανθρώπου να νιώσει ότι τον προστατευει ένα ανωτερο ον και δεν είναι μόνος του και αβοήθητος στο σύμπαν. Αυτό δεν είναι το Ευ-αγγελιο της εκκλησίας[..]
Ο χριστιανισμός δεν είναι λογικά επιχειρήματα γιατί δεν υπάρχουν (όλα θα είναι παράλογα τελικά) δεν βασίζεται στο να πιστεψεις παραμυθάκια και να τα δεχτείς άκριτα. Τότε ναι, ίσως και να είσαι πρόβατο.
Βασίζεται στο βίωμα που προκύπτει μέσα στην μυστηριακή ζωή της εκκλησίας. Εκεί που ο πιστός προσπαθεί να συμετάσχει στη ζωή με ένα άλλο τρόπο ύπαρξης, προσωπικό και όχι ατομικό και να διαπιστώσει αν με αυτό τον τρόπο ύπαρξης, ο θάνατος πατείται όπως έκανε ο Χριστός ή αυτό είναι απλώς μια μπούρδα. Αυτό δεν μπορεί να το πετύχει καμιά ορθολoγιστική σκέψη είναι καθαρά βιωματικό.
Αλλά εχω μια ενσταση όσον αφορά αυτό που λές για την εκκλησία και τη θέση της στο να σου γνωρίσει το Χριστό.
Αλλά ΔΕΝ ΣΤΗΝ ΛΕΩ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΘΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΗΝ ΠΩ ΕΚΕΙ!! Εικόνα


(πείσμωσα!! Εικόνα )
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
zki
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 12:51 pm

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από zki »

Deite to prwto part, diastaurwste ta dedomena pou leei me kamia istorikh phgh ( opws ekana kai gw ) gia na mh lete oti leei mpourdes kai meta syzhtame gia xristo kai ta sxetika. Bebaia auth h tainia sto part 2 kai part 3 to paratrabaei, alla sto prwto part emena me epeise poly asxhma...

http://thepiratebay.org/torrent/4264577 ... icke_docum

h tainia exei free distribution opote mhn peite tpt gia to torrent
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Περί Χριστού

Δημοσίευση από philip »

σιγα πια με αυτη τη ταινία! Ολά αυτά και πολύ περισσότερα παρουσιάζουν και οι Δανέζης - Θεοδοσίου στο βιβλίο τους "Στα ίχνη του ΙΧΘΥΣ" εκδ. Δίαυλος αλλά δεν εμποδίζει σε τίποτα ακόμα και τους ίδιους να καταλήξουν ότι τα περί Χριστού είναι αλήθεια..

Ασε που τα περισσότερα απο αυτα που λεει το zeitgeist ειναι λαθος.
Και επειδή όλοι παραθέτετε πολύ σοβαρες αποδείξεις μέχρι τώρα, ορίστε πάρτε σοβαρή αντιπολίτευση και απο μένα:

.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=JMhkTBbgwwE[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=XXoPvD8Sgcg[/youtube]


Τι να πώ, πάνε όλοι και βρίσκουν κατι ηλίθια site που αποδεικνύουν ότι ο Θεος ειναι φαντασία ή βιντεάκια με 10 ερωτήσεις που πρέπει να απαντούν οι μορφωμενοι χριστιανοί ή ταινίες, μα είναι σοβαρά αυτά που παραθέτετε εδω και στα άλλα τόπικ?
Μήπως να δώσω κι εγώ το τορεντ της ταινίας "Ιησούς ο Ναζωραίος" σαν επιχείρημα για την υπαρξη του?
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”