Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από Qbric »

¨εχω μια οθόνη LG και μια ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Το πρόβλημα είναι το εξής:
Από το boot menu ακόμα τα γράμματα αφήνουν μια σκιά προς τα δεξιά. Σιγουρα κατι δε πάει καλά αλλά δε ξέρω αν είναι πρόβλημα της κάρτας ή της οθόνης όποιος ξέρει ...
(αν καταλαβε τι εγραψα)
Αυτο συμβαίνει σε όλα τα λειτουργικά (Ubuntu,openSUSE,windows XP, windows 7)
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από timos_m »

Ο απλός, χασάπικος τρόπος να πάρεις την απάντησή σου είναι να δοκιμάσεις την οθόνη σου σε άλλο υπολογιστή..
Αλλά υποθέτω πως θα το έχεις ήδη σκεφτεί, ως γνήσιος ΣΕΜΦΕιτης :P

Πάντως, αν και δεν ξέρω πολλά από οθόνες, πιστεύω πως (υποθέτοντας πως η οθόνη σου δεν είναι CRT, αφού δε νομίζω να έβγαζε η LG CRT οθόνες), το πρόβλημα μάλλον οφείλεται στην κάρτα σου. Στις LCD το πολύ να δεις κανένα ψόφιο pixel. Προβλήματα παραμόρφωσης, ή περίεργοι χρωματισμοί παρουσιάζονταν στις CRT με την πάροδο του χρόνου λόγω κακής εστίασης της δέσμης των ηλεκτρονίων :e_ugeek: ..

edit: Μόλις έμαθα πως έβγαζε κι απ' αυτές. Οπότε, αν είναι CRT, πιθανότατα το πρόβλημα έγκειται σε αυτή. Αλλά επειδή ό,τι είπα το είπα χρησιμοποιώντας τις λίγες εμπειρίες μου από οθόνες, και δε σου έδωσα και καμία βέβαιη απάντηση, περίμενε απάντηση από κανέναν άλλον. Εκτός κι αν σου άρεσε ο σίγουρος, βάρβαρος τρόπος που πρότεινα αρχικά για να λύσεις το μυστήριο :P

edit2: Αν τελικά είναι CRT κάνε της ένα degauss. Θα έχει λογικά σχετικό κουμπάκι ή επιλογή στο μενού της.
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από Qbric »

timos_m έγραψε:Οπότε, αν είναι CRT, πιθανότατα το πρόβλημα έγκειται σε αυτή. Αλλά επειδή ό,τι είπα το είπα χρησιμοποιώντας τις λίγες εμπειρίες μου από οθόνες, και δε σου έδωσα και καμία βέβαιη απάντηση, περίμενε απάντηση από κανέναν άλλον. Εκτός κι αν σου άρεσε ο σίγουρος, βάρβαρος τρόπος που πρότεινα αρχικά για να λύσεις το μυστήριο
Εισαι μεγαλος....
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από timos_m »

Qbric έγραψε:Εισαι μεγαλος....
Πρέπει να συμπληρώσω το κενό;
Αν θες δώσε μας ένα κλου για να καταλάβουμε κι εμείς οι "μεγάλοι...."
Ειρωνεύεσαι; Λύθηκε το πρόβλημα; Τι έγινε;
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από Wizard »

Μάλλον απλά δεν το είχε σκεφτεί :D
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Qbric
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 12:46 am

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από Qbric »

Το πρόβλημα λύθηκε (υποθέτω) γιατι κάποιος (λέγε με μανα μου) που καθαρισε ειχε πειραξει κατι καλωδιάκια πίσω στο PC.
Tα βιδωσα καλύτερα και τωρα προς το παρόν δεν υπάρχει προβλημα.

Το "είσαι μεγάλος" δεν ηταν ειρωνικό απλά είχε πλάκα αυτό που έγραψες. Ευχαριστω ετσι και αλλιώς.
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από timos_m »

Χαχα
Οκ!
papagalakos

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από papagalakos »

Μετά την εγκατάσταση παιχνιδιού απ' το internet η οθόνη (όχι μόνο desktop, συνολικά) θυμίζει περισσότερο fisher price παρά windows. Όχι απλά έχουν μεγεθυνθεί εικονίδια και γραμματοσειρές αλλά έχουν πάρει και γενικά μια πιο χοντροκομένη μορφή.
Απεγκατέστησα το πρόγραμμα και έκανα επανεκίνηση αλλά τίποτα. Τώρα κάνω και έλεγχο για ιούς με το avast.
Καμία ιδέα;
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από msl »

Να αλλάξεις το resolution της οθόνης στο κανονικό .. :P (σε Win XP: δεξι κλικ κάπου στο desktop -> Properties -> Settings -> Screen resolution)
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από timos_m »

msl έγραψε:Να αλλάξεις το resolution της οθόνης στο κανονικό .. :P (σε Win XP: δεξι κλικ κάπου στο desktop -> Properties -> Settings -> Screen resolution)
+1
Ίσως χρειάζεται επίσης να επαναφέρεις τη ρύθμιση για το βάθος χρώματος της οθόνης σε μεγαλύτερη τιμή.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πρόβλημα οθόνης ή κάρτας γραφικών?

Δημοσίευση από Hengeo »

Έλεγξε επίσης μήπως έχει ξερυθμιστεί η οθόνη. Όλες οι οθόνες έχουν κουμπιά για τη ρύθμιση μήκους-πλάτους-θέσης κ.λ.π. εικόνας, κάποιες και δυνατότητα επαναφοράς των default ρυθμίσεων.
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”