Βιβλίο, my love...

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Απάντηση

Από που ψωνίζετε βιβλία;

Μεγάλα βιβλιοπωλεία - Αλυσίδες (Ελευθερουδάκης, Παπασωτηρίου, ΙΑΝΟΣ, Fnac κλπ)
14
41%
Συνοικιακά, βιβλιοχαρτοπωλεία κλπ
8
24%
Από το internet!
2
6%
Από τις κυριακάτικες εφημερίδες, με ένα ευρώ επιπλέον...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Από όλα τα παραπάνω
8
24%
Μα, δεν παίρνουμε δωρεάν από το ΕΜΠ όλα τα συγγράμματα που χρειαζόμαστε; Σε τι χρησιμεύουν τα βιβλιοπωλεία;
2
6%
 
Σύνολο ψήφων: 34

Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Βιβλίο, my love...

Δημοσίευση από el_greco »

Μιας και πλησιάζουν οι γιορτές, και οι βιβλιόφιλοι "παραδοσιακά" θα εξορμήσουμε στα βιβλιοπωλεία για τα απαραίτητα χριστουγεννιάτικα ψώνια, σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα σχετικά με τα σεπτά τεμένη του βιβλίου (ή, μερικές φορές, τους σύγχρονους ναούς του καταναλωτισμού), τα βιβλιοπωλεία.

Όποιος αγαπάει το βιβλίο ξέρει ακριβώς το συναίσθημα της ευδαιμονίας και της απληστίας που κυριαρχεί μόλις μπαίνει σε ένα βιβλιοπωλείο και περιστοιχίζεται από εκατοντάδες ή και χιλιάδες βιβλία τα οποία θα μπορούσε να ξεφυλλίζει με τις ώρες, για να αγοράσει εν τέλει ό,τι θέλει περισσότερο, ό,τι αντέχει η τσέπη του (ή και πολλές φορές και βιβλία που δεν αντέχει η τσέπη...)

Ποια είναι τα αγαπημένα σας βιβλιοπωλεία; Προτιμάτε τα τεράστια κεντρικά τύπου Ελευθερουδάκη και Παπασωτηρίου, κάνετε τα βιβλιο-ψώνια σας στη FNAC μαζί με cds, κινητά και υπολογιστές;  Χάνεστε με τις ώρες σε συνοικιακά βιβλιοχαρτοπωλεία και παλαιοβιβλιοπωλεία ψάχνοντας θησαυρούς; Ή μήπως είστε τύπος των amazon, barnesandnoble.com, books.gr, papasotiriou.gr, greekbooks.gr και δε συμμαζεύεται; Μαζεύετε τα βιβλία των Κυριακάτικων εφημερίδων; Όλα τα παραπάνω ίσως;

Προσωπικά είμαι ο ορισμός του bookworm, σε επίπεδα πέρα ακόμα και από την τσέπη μου. Απλά δεν πρέπει να με αφήνει κάποιος να μπω σε ένα βιβλιοπωλείο, γιατί ανεξαρτήτως των οικονομικών μου στάνταρ θα αγοράσω κάτι, ακόμα και αν αυτό συνεπάγεται το ξετίναγμα του προϋπολογισμού μου... αλλά δεν μπορώ να κάνω αλλιώς...

Ο παράδεισος πρέπει να είναι κάτι σαν τον Ελευθερουδάκη!
                 
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

Εγω προτιμω να αγοραζω απο τον Ανεμο (μικρο σχετικα βιβλιοπωλειο στην χαριλαου τρικουπη) με καλες τιμες
επισης κανω τηλεφωνικες παραγγελιες σε ενα γραφειο που δεν ειναι ακριβως βιβλιοπωλειο αλλα δεν ξερω και αν ειναι εκδοτικος οικος...περιεργη φαση...
το καλυτερο ολων ομως ειναι το βιβλιοπωλειο πολιτεια!!!βρισκεις οτι οτι οτι θελεις!!!
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

O_Xamenos έγραψε: επισης κανω τηλεφωνικες παραγγελιες σε ενα γραφειο που δεν ειναι ακριβως βιβλιοπωλειο αλλα δεν ξερω και αν ειναι εκδοτικος οικος...περιεργη φαση...
Μήπως είναι το 2310-521010;; http://www.liako.gr/showprd.jsp?prdId=9 ... catId=0199

Εγώ πάλι γουστάρω πολύ τις βόλτες στο Μοναστηράκι σε παλαιοπωλεία με βιβλία, αλλά και σε μεγάλα καταστήματα Ελευθερουδάκη/Παπασωτηρίου και φυσικά Πολιτεία!
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Αν και αγοράζω συνεχώς βιβλία η συντριπτική πλειοψηφία τους είναι τεχνικά και επιστημονικά με αποτέλεσμα να μην την ψάχνω και πολύ αφού πάντα ξέρω ακριβώς τι θέλω. Συμπέρασμα; Παπασωτηρίου, amazon.com και amazon.co.uk. Όπου βρω τις καλύτερες τιμές, αφού είναι πανάκριβα (ακούς εκεί 150 ευρώ για μια αριθμητική)
Τώρα για λογοτεχνία, 9 στα δέκα βιβλία, θα τα πάρω από την γνωστή έκθεση στην Δ. Αρεοπαγήτου, μακράν το μεγαλύτερο βιβλιοπωλείο της πόλης! :D
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

Μήπως είναι το 2310-521010;; http://www.liako.gr/showprd.jsp?prdId=9 ... catId=0199

Εγώ πάλι γουστάρω πολύ τις βόλτες στο Μοναστηράκι σε παλαιοπωλεία με βιβλία, αλλά και σε μεγάλα καταστήματα Ελευθερουδάκη/Παπασωτηρίου και φυσικά Πολιτεία!
οχι ρε...αληθεια ειναι γνωστοι της μανας μου...παιρνεις τηλ και τους λες το βιβλιο που θες, επικοινωνουν με τον εκδοτικο οικο και σου το φερνουν!!!!
απο τα παλαιοπωλεια εχω αγοραασει αρκετα βιβλια....υπαρχει ενα ομως αλλα...ειχα παρει ενα βιβλιο, το ανοιγω και βρηκα μεσα ενα κατσαριδακι....ηταν τοσο γλυκουλι...τελικα το εφαγα
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Βιβλίο, my love...

Δημοσίευση από o_apolytos »

Τί γεύση είχε;
Άβαταρ μέλους
skywalker
Δημοσιεύσεις: 1432
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 12:03 pm
Real Name: skywalker
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: καμμενη γη
Επικοινωνία:

Re: Βιβλίο, my love...

Δημοσίευση από skywalker »

argise ayti i erwtisi :D
Θελω να φυγουν τα κομματα Εδω και Τωρα απο το ΕΜΠ...
Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”