Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας ΕΜΠ και διπλωματική

Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεται ένας ΣΕΜΦΕ-ίτης για τη διπλωματική του βρίσκονται εδώ!

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
taratatzoum
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 10:33 pm

Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας ΕΜΠ και διπλωματική

Δημοσίευση από taratatzoum »

Καλησπέρα!
είμαι στη φάση του ψάχνω διπλωματική και τα λοιπά...
εκεί που λέει για τους κανόνες διπλωματικής αναφέρεται:

4. Δ.Ε. μπορούν να γίνουν και σε άλλες Σχολές του ΕΜΠ υπό την επίβλεψη μελών ΔΕΠ
των Σχολών αυτών
, καθώς και εκτός ΕΜΠ (Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα, κ.α.) υπό
την επίβλεψη μέλους ΔΕΠ της Σχολής ή κοινή επίβλεψη με μέλος του άλλου φορέα (που
μπορεί να συμμετέχει και στην εξεταστική επιτροπή). Το πρώτο προβλέπεται από τον
ΕΚΛ-ΕΜΠ με αντίστοιχες ρυθμίσεις για την εξεταστική επιτροπή, το δεύτερο υλοποιείται
σε πολλές Σχολές του ΕΜΠ. Τα οφέλη για τους φοιτητές είναι προφανή.


και εδώ είναι το ερώτημα μου αυτόν τον εσωτερικό κανονισμό ΕΜΠ που μπορώ να τον βρω ή τελοσπάντων να βρω τι μπορεί να γίνει αν πάμε σε καθηγητή άλλης σχολής για διπλωματική(πχ ΗΜΜΥ),στη γραμματεία που ρώτησα δεν ήταν και πολυ σαφείς (θα μου πείτε μα καλα αμα στην γραμματεία δεν ξέρουν ποιος ξέρει... αλλα το αφήνω ως ρητορικη ερώτηση)

ευχαριστώ πολυ!

καλη συνέχεια σε όλους με την εξεταστική!!!
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Ο ΕΚΛ του ΕΜΠ είναι λίγο πολύ...κρυφός. Για την ακρίβεια υπάρχουν δύο εκδόσεις, μία συμπυκνωμένη που είναι ελαφρώς ευκολότερο να περιέλθει στην κατοχή σου (δοκίμασε στη διοίκηση ή στο Θωμαϊδειο) και ο μεγάλος, το handbook "How to run NTUA for dummies" το οποίο το έχω δει μόνο μία φορά στο γραφείο του Πρύτανη. Υποθέτω δεν είναι εύκολο να πάρεις ένα αντίτυπο...

Είναι εφικτό να πάρεις διπλωματική σε άλλο καθηγητή του ΕΜΠ, από άλλη σχολή (πχ ΗΜΜΥ, όπως λες). Μάλιστα το ίδιο σκέφτομαι να κάνω κι εγώ. Δε χρειάζεται καμία μεσολάβηση από πλευράς γραμματείας νομίζω, απλώς συνεννοείσαι με τον καθηγητή ο οποίος σε ενδιαφέρει, και μετά τα πράγματα παίρνουν λίγο πολύ το δρόμο τους. Στην εξεταστική σου επιτροπή (τριμελή) θα είναι ο καθηγητής από την άλλη σχολή και 2 καθηγητές ΣΕΜΦΕ. (Όταν λέω "καθηγητές" εννοώ "μέλη ΔΕΠ" εν γένει...)

Ψάξ'το... κατευθείαν εκεί που σε ενδιαφέρει. Τα υπόλοιπα είναι γραφειοκρατικά :)
                 
taratatzoum
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 10:33 pm

Δημοσίευση από taratatzoum »

Ευχαριστώ πολυ!
μετά την εξεταστική θα το ψάξω καλύτερα!
Άβαταρ μέλους
mozi
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 10, 2008 10:03 pm
Real Name: Mozi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας ΕΜΠ και διπλωματική

Δημοσίευση από mozi »

Σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό ΕΜΠ που υπάρχει εδώ, http://www.ntua.gr/esvterikos_kanonismos_leit_emp.pdf,
"Η Επιτροπή αποτελείται από τον επιβλέποντα, το κατά το δυνατό κοινό μέλος και ένα μέλος με συγγενή εξειδίκευση.
Σε περίπτωση εκπόνησης Δ.Ε. στον Τομέα από φοιτητή άλλου Τμήματος το τρίτο μέλος της εξεταστικής επιτροπής
ορίζεται από τον συγγενέστερο Τομέα του άλλου Τμήματος.
" (Σελ. 17.)
Αν το ερμηνεύω σωστά, οι δύο μπορούν να ανήκουν στη σχολή όπου πηγαίνεις για Διπλωματική ενώ ο τρίτος μόνο χρειάζεται να είναι από τη σχολή σου. (Εδώ μιλάει από τη σκοπιά της σχολής όπου παίρνεις τη Δ.Ε.
οπότε το "άλλο Τμήμα" είναι η σχολή σου.) Επομένως, σύμφωνα με αυτό εδώ, μπορείς να βάλεις δύο ΗΜΜΥ, από τον Τομέα που σε ενδιαφέρει (ίσως να επιτρέπεται να είναι και διαφορετικού Τομέα μεταξύ τους αυτοί οι δύο), και έναν ΣΕΜΦΕ, από τον Τομέα Φυσικής, Μαθηματικών ή Μηχανικής, ανάλογα με το ποιος είναι πιο κοντινός, εκτός αν προτιμάς ειδικά κάποιον καθηγητή άλλου Τομέα, οπότε μπορεί να επιτρέπεται παρέκκλιση. Δεν ξέρω αν καθορίζεται ανεξάρτητα από εσένα, έχω ακούσει ότι πρακτικά οι άλλοι δύο καθηγητές επιλέγονται από εσένα και τον επιβλέποντα, ίσως όμως όταν έχουμε διαφορετικές σχολές να καθορίζεται χωρίς να σε ρωτάνε. Γενικά κι εγώ ενδιαφέρομαι για το θέμα, είμαι ΗΜΜΥ αλλά σκοπεύω να πάρω Διπλωματική ΣΕΜΦΕ, οπότε αν μάθετε τί ακριβώς γίνεται πείτε το.
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας ΕΜΠ και διπλωματική

Δημοσίευση από timos_m »

Απ' όσο γνωρίζω, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τον καθηγητή που έχει το θέμα που σε ενδιαφέρει, σε οποιαδήποτε σχολή. Άπαξ και πάρεις θέμα, όταν με το καλό ολοκληρώσεις την εργασία σου, ο επιβλέπων καθηγητής σου θα κάνει τις συνεννοήσεις για τα υπόλοιπα δύο μέλη της επιτροπής. Αυτά έχω καταλάβει από περιπτώσεις γνωστών μου που έχουν πάρει διπλωματικές. Επίσης, εγώ μόλις πήρα διπλωματική στους ηλεκτρολόγους και δε χρειάστηκε ως τώρα να κάνω κάποια διαδικασία.

Μετέφερα το νήμα στο παρόν forum.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διπλωματική Εργασία”