Ημιαγωγοί και Ημιαγώγιμες Δομές

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από pan »

Ανέβασα τα θέματα Ημιαγωγών Φεβρ.09. Απαράδεκτο που η Παπαδημητρίου δεν μοιράζει σημειώσεις , που δεν έχει μπει στον κόπο να διαθέσει γραπτώς την ύλη της είτε ηλεκτρονικά είτε με σύγγραμμα. Οι σημειώσεις που έχει ανεβάσει συνάδελφος είναι καλές , αλλά φέτος παρέδωσε και κβαντικό φαινόμενο Hall ! Έτυχα στο τελευταίο της μάθημα που έλεγε και ξανάλεγε ότι θα ήταν πιθανό θέμα . Έχω κρατήσει σημειώσεις του κβ. φαιν. Hall , θα κοιτάξω να τις αναρτήσω , με κάθε επιφύλλαξη ατελειών,σφαλμάτων ή τυπογραφικών λαθών βέβαια , δυστυχώς! Αν το έχω περάσει το μάθημα , σίγουρα θα τις ανεβάσω , γιατί θα σημαίνει ότι τελικά άξιζαν !!
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από philip »

Συνάδελφε ευχαριστούμε για τα θέματα, να σαι καλά που έκανες τον κόπο.
pan έγραψε:Ανέβασα τα θέματα Ημιαγωγών Φεβρ.09. Απαράδεκτο που η Παπαδημητρίου δεν μοιράζει σημειώσεις , που δεν έχει μπει στον κόπο να διαθέσει γραπτώς την ύλη της είτε ηλεκτρονικά είτε με σύγγραμμα.
ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! Ειναι το τελευταίο μου μάθημα και δεν μπορώ να το περάσω με τίποτα, έχω σκαλώσει. Οι σημειώσεις του/της συναδέλφου ναι μεν είναι καλές όπως λες αλλά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα ένα μάθημα μέσα από σημειώσεις μόνο, πώς γίνεται να μάθεις να λύνεις ασκήσεις από σημειώσεις; Ετσι μαθαίνεται η επιστήμη;
Αυτές οι αυθαιρεσίες καθηγητών ("δεν σας δίνω ούτε ύλη, ούτε συγγραμα, ούτε σημειώσεις, κόψτε το λαιμό σας να μάθετε επιστήμη μέσα από τις διαλέξεις μου" -νοοτροπία που την εχουν και Τσιπολίτης και Βαρελογιάννης) είναι ουσιώδη θέματα για τα οποία θα έπρεπε να παραπονιόμαστε στους καθηγητές! Νισάφι με τέτοιους διδάσκοντες πια, άντε να ξεμπερδευω με τον τελευταίο σκόπελο και να μην τους ξαναδω στη ζωή μου. Άσε που τα βιβλία που λέει η Παπαδημητρίου στο mycourses ότι έχουν την ύλη της δεν υπάρχουν ούτε καν στην βιβλιοθήκη!

Συγγνώμη αν έγινα επιθετικός και απότομος αλλά αυτοί οι τρεις διδάσκοντες θέλουν κρέμασμα:

Τσιπολίτης: :Hangman:
Βαρελογιάννης: :execute:
Παπαδημητρίου: :whip:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από pan »

Συμμερίζομαι την οργή σου , philip , αλλά ο τσιπολίτης στις Ανιχνευτικές δίνει ένα πάκο power point σημειώσεις στην ιστοσελίδα του για διάβασμα . Πρέπει να πιέσουμε κι εμείς πάντως την Παπαδημητρίου . Να δείξουμε τη δυσφορία μας και την απαίτηση γραπτών επίσημων σημειώσεων . Αλλά μάλλον... χρειάζεται βοήθεια γι αυτήν την κοπιαστική δουλειά . Ε, να επιστρατεύσουμε φωτοτυπικά , διαδίκτυο , υπολογιστές , γραφομηχανές , μολύβια , στυλό , τετράδια! Αν δεν έχει τα μέσα βρε αδερφέ!
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από philip »

Χμ εγω τον Τσιπολίτη τον αντιμετώπισα στην ΠΦ +ΣΣ όπου ναι έχει 10 παρουσιάσεις powerpoint στην ιστοσελίδα του και οι οποίες δεν εχουν καμια σχεση με το βιβλίο που δίνει (ο ίδιος μου είχε πει όταν του το έθιξα ότι δίνει αυτό το βιβλίο μόνο και μόνο γιατί είναι αναγκασμένος να δώσει κάποιο ελληνικό) και πήγαινα στην βιβλίοθήκη να βρώ βιβλία που να εξηγούν αυτά που λέει στις διαφάνειες. Δεν ξέρω αν μόνο εγώ δεν μπορώ να βγάλω άκρη έτσι αλλά είμαι πεπεισμένός ότι με διαφάνειες και σημειώσεις δεν μπορείς να μάθεις επιστήμη, χρειάζεται βιβλίο που να εξηγεί αυτά που έχει ο καθηγητής στην ύλη του. Αν στους φοβερούς και λαμπρούς καθηγητές-επιστήμονες μας :evil: δεν τους ταιριάζει κανένα ελληνικό ή δεν υπάρχει ας κάτσουν να φτιάξουν οργανωμένες σημειώσεις υπό μορφή βιβλίου όπως τόσοι έχουν κάνει (πχ Τσουκαλάς, Παπαγιάννης, και πολλοί άλλοι). Και θα τους αγοράσω εγώ γραφομηχανές, μολύβια, τελεφαξ, ντιβάνια, καρέκλες, καναπέδες, ότι θέλουν! :P

Σορρυ αν βγήκα offtopic..
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
delete
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 11:11 pm
Real Name: stef
Facebook ID: 0

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από delete »

philip έγραψε:με διαφάνειες και σημειώσεις δεν μπορείς να μάθεις επιστήμη, χρειάζεται βιβλίο που να εξηγεί αυτά που έχει ο καθηγητής στην ύλη του.
διόρθωση: με διαφάνειες και σημειώσεις δεν μπορείς να μάθεις επιστήμη όταν ο καθηγητής είναι άμπαλος... Βασικά, για να το πούμε όσο πιο σωστά γίνεται: δεν μπορείς να περάσεις το μάθημα όταν ο καθηγητής είναι άμπαλος
I wonder why I wonder why. I wonder why I wonder. I wonder why I wonder why I wonder why I wonder.
Richard Feynman

Wir müssen wissen. Wir werden wissen.
David Hilbert
Άβαταρ μέλους
zzzz
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 2:05 pm

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από zzzz »

Έχει ανακοινωθεί η βαθμολογία του μαθήματος κάπου?
Στο εργαλείο γράφει ότι υπάρχει το 50% του βαθμού έξω από το γραφείο του Ράπτη αλλά σήμερα που πέρασα δεν είδα κάτι...
katerina mosxato
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2008 3:29 am
Real Name: ...
Facebook ID: 0

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από katerina mosxato »

θα τα βρεισ εξω απο το γραφειο της παπαδημητριου στο ισογειο (016 αν δεν κανω λαθος) μαζι με το δικο της 50% που βγηκε μαλλον σημερα!
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από philip »

Επειδή οι διδάσκοντες δεν έχουν αναρτήσει ανακοίνωση, να ενημερώσω ότι είναι διατεθειμένοι να δώσουν χαριστική εξεταση για όποιους χρωστουν κάτω απο 3 μαθήματα. Όποιος λοιπόν πληροί την προϋπόθεση ας πάει στο γρ. του κυρίου Ράπτη με την αντίστοιχη βεβαίωση από την γραμματεία για να δούμε πόσοι μαζευόμαστε. Μέχρι στιγμής από ό,τι μου είπε ο διδάσκων, έχουμε εμφανιστεί 2 άτομα.
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από philip »

pan έγραψε:Ανέβασα τα θέματα Ημιαγωγών Φεβρ.09. Απαράδεκτο που η Παπαδημητρίου δεν μοιράζει σημειώσεις , που δεν έχει μπει στον κόπο να διαθέσει γραπτώς την ύλη της είτε ηλεκτρονικά είτε με σύγγραμμα. Οι σημειώσεις που έχει ανεβάσει συνάδελφος είναι καλές , αλλά φέτος παρέδωσε και κβαντικό φαινόμενο Hall ! Έτυχα στο τελευταίο της μάθημα που έλεγε και ξανάλεγε ότι θα ήταν πιθανό θέμα . Έχω κρατήσει σημειώσεις του κβ. φαιν. Hall , θα κοιτάξω να τις αναρτήσω , με κάθε επιφύλλαξη ατελειών,σφαλμάτων ή τυπογραφικών λαθών βέβαια , δυστυχώς! Αν το έχω περάσει το μάθημα , σίγουρα θα τις ανεβάσω , γιατί θα σημαίνει ότι τελικά άξιζαν !!
Τελικά το πέρασες; :wink:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
Mulholland Vader
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 3:13 pm
Real Name: Γιαννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από Mulholland Vader »

Βοηθεια κανεις για μεθαυριο? Δεν εχω ιδεα πως λυνονται τα θεματα της Παπαδημητριου :(
Ρε παιδια, εσεις οι υπευθυνοι για το "εξοδος" subforum, χαιρω πολυ, μπαρακια, κλαμπακια, θεατρα και ταβερνες ξερω κι εγω, καμια Χημικο Μηχανικο ξαδερφη δεν εχετε να γνωρισουμε?
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από pan »

Το πέρασα το μάθημα σε αυτή την εξεταστική με 7 . Ο Ράπτης κλασσικά , από όλες τις λυμένες ασκήσεις του . Η Παπαδημητρίου φέτος δεν πρόλαβε να κάνει ιδιαίτερες ασκήσεις (δεν πρόλαβε μάλλον;) , επικεντρώθηκε σε θεωρία και τύπους , χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι δεν θα ζητήσει και καμιά εφαρμογή . Οι σημειώσεις που βρίσκονται στο εργαλείο του foroum , μαζί με τις σημειώσεις ειδικά για το κβαντικό φαινόμενο Hall , αρκούν νομίζω . Θεωρητικά ζητήματα με λίγες εφαρμογές . Α!Σημαντικό :Γραφήματα! Καμπύλες! Σχήματα! Ποιοτικά χαρακτηριστικά γραφικών παραστάσεων! Ο,τι κι αν ζητήσει , τύπους;... θεωρία;... επεξήγηση; ...ορισμούς; ... σχεδιάστε και το αντίστοιχο διάγραμμα δίπλα! Γενικά , δώσε της καμπύλη και θα ανταμοιφθείς!
Το διαγώνισμα της κανονικής 08-09 εχει αναρτηθεί για να καταλάβετε τι ζητάει!
Άβαταρ μέλους
BILLYDELUXE
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί Μάιος 22, 2007 9:49 pm

Re: Ημιαγωγοί και ημιαγώγιμες δομές

Δημοσίευση από BILLYDELUXE »

Kserete pou briskete h theoria pou bazei h Papadimitriou??
Giati mou lupei to ena biblio...........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”