Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Χα! Και νόμιζες ότι ανώτατη εκπαίδευση σημαίνει καθισιό! Πάμε για δουλεια, πάμε για δουλειάααα...

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
bozo
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 8:36 am
Real Name: georgia
Τοποθεσία: skoteinos thalamos

Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από bozo »

Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι οι θέσεις Πρακτικής Άσκησης για την IAESTE βρίσκονται έξω από το γραφείο της I.A.E.S.T.E, κτήριο πρυτανείας στο ισόγειο.

Στο παρακάτω αρχείο είναι οι θέσεις για την κατεύθυνση της Φυσικής. Σας ζητώ συγνώμη παιδιά που δεν έχω σε ηλεκτρονική μορφή τη θέση για την κατεύθυνση των Μαθηματικών. Την Τρίτη που θα περάσω από το γραφείο (πιο σύντομα δεν μπορώ) θα την ανεβάσω...

Η διανομή των θέσεων θα γίνει την Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2010, ώρα 11:00, στο γραφείο της IAESTE.


Υ.Γ.: Μεγάλη μου χαρά να απαντήσω κάθε απορίες σας σχετικά με το πρόγραμμα.

Μέλος της
IAESTE GREECE,
LC Athens
Συνημμένα
Iaeste.physics.pdf
Οι θέσεις για την κατεύθυνση της Φυσικής.
(671.61 KiB) Μεταφορτώθηκε 321 φορές
:(  :?  :shock:  :|  :)  :P  :D  :wink:  :yawinkle:
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από O kanenas »

bozo έγραψε:Την Τρίτη που θα περάσω από το γραφείο (πιο σύντομα δεν μπορώ) θα την ανεβάσω...
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
bozo
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 8:36 am
Real Name: georgia
Τοποθεσία: skoteinos thalamos

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από bozo »

Η θέση για την κατεύθυνση των Μαθηματικών, που σας υποσχέθηκα είναι πιο κάτω.
Επίσης, από ότι βλέπω στο πιο πάνω post έγραψα λάθος την ώρα, η ώρα διανομής είναι 11:30. Sorry... :e_wink:
Παιδιά μην αργήσετε. Η διαδικασία θα αρχίσει στην ώρα της. Δεν θα περιμένουμε κανέναν.

Καλά αποτελέσματα σε όλους.
Συνημμένα
Iaeste.math.pdf
θέση για την κατεύθυνση των Μαθηματικών
(594.8 KiB) Μεταφορτώθηκε 237 φορές
:(  :?  :shock:  :|  :)  :P  :D  :wink:  :yawinkle:
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από O kanenas »

Επειδή δεν έχω ιδέα πώς γίνεται η διαδικασία, έπρεπε ήδη να έχω κάνει αίτηση ή μπορώ και τώρα? Αν μπορώ και τώρα, πού την κάνω και πώς?

Απλά, είδα το topic και μου μπήκε η ιδέα, χωρίς να το'χω σκεφτεί νωρίτερα. Δε με χαλάει και μια βόλτα από Γερμανία :D
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
otinanai
Δημοσιεύσεις: 1031
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 9:22 pm
Real Name: χμ..αλεξανδρος
Facebook ID: 0

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από otinanai »

χμ... μπορει να πει καποιος δυο λογια παραπανω για το προγραμμα?? (τι ειναι, σε ποιους απευθυνεται κλπ)
It's only after we've lost everything that we are free to do anything
[imgr 500x180]http://img.buzznet.com/assets/imgx/2/1/ ... 035284.jpg[/imgr]
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από timos_m »

Αν δε σου απαντήσει κάποιος άλλος, μπορείς να δεις εδώ: http://www.ntua.gr/iaeste/gr/WhatIsIAESTE/default.htm
Άβαταρ μέλους
maThemaGician™
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τετ Μαρ 26, 2008 2:16 am
Real Name: Πραγματικό όνομα
Gender: Male
Facebook ID: 3
Τοποθεσία: Είμαι αλλού!

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από maThemaGician™ »

Georgia ti prepei na exoume mazi mas tin kyriaki 28.2.2010 stis 11:30 px. biografiko? To grafeio tis IAESTE pou einai stin prytaneia de thymamai? Kai oson afora tous mathimatikous...de leei poious SYGKEKRIMENOUS mines mas theloune (leei Jan-Dec...dld?). Pws mporoume na to mathoume ayto?

Genika paidia i IAESTE prepei na nai praktiki askisi sto ekswteriko. Ayto exw katalavei!Apeythynetai se foitites nomizw polytexniakous kyriws kai apo to 3o etos k panw (wste na exoun apoktisei kapoies aparaitites gnwseis)...
Εικόνα
Μάθε ΝΗ κι ας τηνε!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από O kanenas »

Άλλη μια απορία:
Στη φόρμα γράφει Previous Training Required [Yes], δηλαδή πρέπει να'χεις κάνει πρώτα πρακτική εδώ?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
bozo
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 8:36 am
Real Name: georgia
Τοποθεσία: skoteinos thalamos

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από bozo »

Σας ενημερώνω ότι το site δυστυχώς έχει να ενημερωθεί αρκετό καιρό, αλλά θα μπορέσετε να καταλάβετε τι είναι η IAESTE. Ας σας πω και εγώ όμως μερικά πράγματα.

Το γραφείο της IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) βρίσκεται στη πρυτανεία, στο ισόγειο. Όπως μπαίνεις στο κτίριο της πρυτανείας, από την κεντρική είσοδο του ισόγειου, δεξιά είναι το γραφείο . Είναι ανοιχτά ώρες γραφείου 8:30 - 2:30.
Το πρόγραμμα απευθύνεται κυρίως σε φοιτητές του πολυτεχνείου.
Η IAESTE δίνει την δυνατότητα στους φοιτητές να κάνουν την πρακτική άσκηση τους στο εξωτερικό και αντίστοιχα να έρθουν ξένοι φοιτητές για πρακτική άσκηση στην Ελλάδα. Όλο αυτό είναι μια συνάρτησή "1-1", δηλαδή όσοι Έλληνες φοιτητές πάνε στο εξωτερικό τόσοι ξένοι φοιτητές θα έρθουν. Συνεπώς, όσες περισσότερες θέσεις βρούμε στην Ελλάδα για πρακτική άσκηση, τόσοι περισσότεροι φοιτητές μας θα πάνε στο εξωτερικό.

Η διαδικασία είναι η εξής:
* Πρώτα κάνετε αίτηση, γύρο στα τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοεμβρίου, όπου με βάσει ενός αλγορίθμου κατατάσσεστε σε σειρά προτεραιότητας. Αυτόν τον αλγόριθμό μπορείτε να το βρείτε στο γραφείο (καλύτερα να μην το πούμε τώρα...).
* Στη συνέχεια, ανακοινώνονται οι θέσεις πρακτικής άσκησης στο εξωτερικό, γύρο στα μέσα Φεβρουαρίου, αυτές που έχω ανεβάσει (για φέτος). Σου δίνετε κάποιο χρονικό διάστημα, ώστε να μελετήσεις τις θέσεις.
* Τέλος, καθορίζουμε μια συγκεκριμένη μέρα για να γίνει οι διανομή των υπαρχουσών θέσεων. Φέτος έχει καθοριστεί Κυριακή 28 Φεβρουαρίου, ώρα 11:30. Με βάση τον αλγόριθμό που αναφέραμε πιο πάνω, οι φοιτητές συναντούν την πρόεδρο της IAESTE, για να πάρουν την θέση που τους ενδιαφέρει. Την συγκεκριμένη μέρα δεν χρειάζεται να έχετε κανένα χαρτί. Απλά να έρθετε.


Αφού γίνουν όλα αυτά, έρχεται η στιγμή όπου θα πάτε στην χώρα που επιλέξατε. Σε κάθε χώρα θα έχουν φροντίσει να σας δώσουν πληροφορίες πως θα πάτε στη δουλεία σας, που θα μείνετε, τι θα δείτε, που θα φάτε κτλ. Σας κανονίζουν εκδρομές , για να δείτε τα αξιοθέατα τους. Αν συναντήσετε κάποιο πρόβλημα θα προσπαθήσουν να σας βοηθήσουν. Κάθε χώρα έχει τα μέλη της που κανονίζουν όλο αυτό το πρόγραμμα.
Έτσι λοιπόν και εδώ στην Ελλάδα, υπάρχουν μέλη (δηλαδή φοιτητές, όπως εγώ) οπού βοηθούν στο καλοκαιρινό πρόγραμμα της IAESTE (όχι μόνο). Υποδέχονται τους ξένους φοιτητές, τους δίνουν πληροφορίες στο που είναι το ξενοδοχείο που μένουν, πως θα πάνε στη δούλευα τους. Να κανονίσει να τους οργανώσει εκδρομές στα ελληνικά νησιά. Προσωπικά, έχω πάει σε πολλά μέρη της Ελλάδας με τους φοιτητές της IAESTE και μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι ήταν από τα καλύτερα ταξίδια μου :) . Εκτός από όλα αυτά, του δίνετε η ευκαιρία να γνωρίσουν και να κάνουν φίλους από όλο τον κόσμο, να βελτιώσουν τα αγγλικά τους, να μάθουν καινούργιες κουλτούρες κτλ.
Προφανώς και είναι αργά για να κάνεις αίτηση στην IAESTE, αλλά μπορείς να βοηθήσεις. Όποιος ενδιαφέρετε ας επικοινωνήσει με εμένα kanli.g@gmail.com ή με το γραφείο iaeste@central.ntua.gr τηλ. 210-7721946-5

Όσο αφορά: Previous Training Required [Yes], εννοεί ότι πρέπει να έχεις εμπειρία, άρα να έχεις κάνει πρακτική άσκηση. :(
Όσο αφορά: Τις ημερομηνίες: πρέπει να πας 8 εβδομάδες, μέσα στην περίοδο Ιανουάριο με Δεκέμβριο. Το καθορίζεις εσύ πότε θα είναι, αρκεί να είναι μέσα στο χρονικό περιθώριο που αναφέραμε Ιανουάριο με Δεκέμβριο.
:(  :?  :shock:  :|  :)  :P  :D  :wink:  :yawinkle:
Άβαταρ μέλους
prochatz
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 11:30 am
Real Name: Πρόδρομος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Anywhere besides SEMFE

Re: Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2010 / Διανομή

Δημοσίευση από prochatz »

Παραθέτω εδώ το post του μέλους el_greco από ένα παλαιότερο topic (Θέσεις Πρακτικής Άσκησης IAESTE 2008-2009 / Διανομή). Επικοινώνησα μαζί του και μου είπε ότι μπορεί να εξυπηρετήσει όποιον έχει απορίες:
Postby el_greco on Wed Feb 04, 2009 1:52 am
Αγαπητοί Συνάδελφοι ( :D )

Στη σελίδα της IAESTE (στην οποία μετά από γραφειοκρατική τρέλα μόλις ξανααποκτήσαμε πρόσβαση οι φοιτητές που είμαστε στη Local Committee της IAESTE της Αθήνας...) αναρτήσαμε φέτος για πρώτη φορά σε pdf τόσο τις θέσεις εργασίας που προσφέρονται, όσο και τις σειρές προτεραιότητας των φοιτητών που έχουν κάνει αίτηση για συμμετοχή στο πρόγραμμα φέτος, καθώς και τον αλγόριθμο κατάταξης των φοιτητών - όσα δηλαδή μέχρι στιγμής υπήρχαν διαθέσιμα μόνο από το γραφείο μας. Περάστε λοιπόν μια βόλτα από το ελληνικό τμήμα του http://www.ntua.gr/iaeste

Η διανομή θα γίνει την Κυριακή, 22 Φεβρουαρίου (έχει ήδη δημοσιευτεί και στις Γενικές Ανακοινώσεις του ΕΜΠ)

Σαν παλιό μέλος (αλλά και πρόεδρος) της τοπικής αλλά και της εθνικής επιτροπής της IAESTE, είμαι στη διάθεσή σας για να απαντήσω σε κάθε ερώτηση σχετικά με το πρόγραμμα...

Με θερμούς συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Νίκος Βέργος
IAESTE GREECE
LC Athens
Την ουρά τη φάγαμε. Το γαϊδούρι έμεινε...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρακτική Άσκηση”