DIY: Καθαρισμός μπουζί

Ό,τι θέλετε από φτιαγμένα διαολοκούτια μέχρι δίκυκλα μπρίκια. Βουμ Βοοουυυμμμμ ...

Συντονιστής: meleneemil

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

DIY: Καθαρισμός μπουζί

Δημοσίευση από lunatic »

Ο καθαρισμός των μπουζί μας ειναι πολυ εύκολη διαδικασία και βοηθάει πολύ τον κινητήρα μας να κανει καλυτερη καυση.
Γενικά στο βίντεο που ακολουθεί παρακάτω φαινεται οτι χρειαζεται να ξερουμε για την διαδικασια του καθαρισμου.
Γι αυτο θα επικεντρωθω στο κομματι μεχρι να φτασουμε να παρουμε το μπουζι στα χερια μας.
Φυσικα θα χρειαστουμε ενα μπουζόκλειδο.
Εγω ειχα ενα μπουζόκλειδο τετοιου (http://www.autopowershop.gr/products/l_ ... 1528-1.jpg) τυπου αλλα εχει ενα μειονεκτημα. Δεν βοηθαει καθολου στο κρατημα κ δεν μπορουμε να ασκησουμε μεγαλη ροπη για να ξεβιδωσουμε ευκολα το μπουζι μας. (Βασικα εγω δεν μπορεσα να το ξεβιδωσω με αυτο.)

Πηρα λοιπον ενα καρυδακι-μπουζοκλειδο κ το εβαλα στην καστανια μου κ ολα κομπλε. Δηλαδη κατι τετοιο (http://www.reppas.gr/store/images/unior/186bi.jpg)

Tips
-Καταρχας οτι τυπο μπουζοκλειδου κ να επιλεξετε, καλο θα ηταν να ειναι μαγνητικο ή να εχει ενα λαστιχακι μεσα για να μπορει να μεινει το μπουζι πανω στο μπουζοκλειδο για να το τραβηξετε εξω. Αν δεν εχει κατι απ τα 2, θα πρεπει αναγκαστικά να το βγάλετε με τσιμπίδα...

-Πριν αγορασετε μπουζοκλειδο σιγουρευτειτε για το μεγεθος των μπουζι σας. Σε αυτοκινητο δεν εχω συναντησει μπουζι διαφορετικο απο 16αρι. Αλλα επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδαρια σιγουρευτειτε ρωτώντας καποιον μαστορα ή διαβαζοντας στο manual (αν το γραφει)


Κ τωρα το βιντεακι [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1-p1xPYCTzQ[/youtube]
Αυτα

ΥΓ: Τωρα για το πως θα φτασετε στα μπουζι σας, αυτο ειναι αλλο θεμα.... Οσο πιο παλιο το αμαξι, τοσο πιο ευκολα.... Στα καινουρια πρεπει να βγαλεις ενα καρο μλκιες πριν φανει ο κινητηρας.... Προφανως αν δεν εχετε ιδεα, μην το επιχειρήσετε καν...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Άβαταρ μέλους
τελειωμένος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 14, 2009 9:27 pm
Real Name: Κώστας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: ονειρεμένη φρουτοπία

Re: DIY: Καθαρισμός μπουζί

Δημοσίευση από τελειωμένος »

Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι παντρεμένος.
Άβαταρ μέλους
armaos
Δημοσιεύσεις: 258
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 8:43 pm
Real Name: Αρμαος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: DIY: Καθαρισμός μπουζί

Δημοσίευση από armaos »

λουνατικ επειδη δεν εχω τπτ μαζι σου, θα το πω. αυτο το τοπικ ειναι χρησιμο.
Ομως για να βοηθησεις κ τους μοντς, δεν το κανεις "συμβουλες για το αυτοκινητο" και να γραφεις διαφορα μεσα, αντι να φτιαχνεις πολλα τοπικ;
μπορει κανεις να μην απανταει αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι αχρηστο.
Άβαταρ μέλους
lunatic
Δημοσιεύσεις: 1095
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 9:45 pm
Real Name: Zoro
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: DIY: Καθαρισμός μπουζί

Δημοσίευση από lunatic »

Νομιζω οτι θα ηταν καλυτερα να δημιουργηθει μια καινουρια ενοτητα που θα μπορει ο καθενας να ποσταρει το δικο του DIY ασχετου θεματος....
Πιστευω θα μαζευτουν αρκετα καλα tutorials που θα βοηθησουν πολλους.

Αλλιως αν δε γινει κατι τετοιο θα μπορουσαμε να το κανουμε αυτο ενα θρεντ με συμβουλες αυτοκινητου...
When do you think people die?
When they are shot through the heart by the bullet of a pistol? No
When they are ravaged by an incurable disease? No
When they drink a soup made from a poisonous mushroom? No
It's when... they are forgotten...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητα και μηχανές”