Lovecraft και ξερό ψωμί...

Πέρα από τα βιβλία της σχολής (Φυσική, Ανάλυση, Madame Figaro, Cosmopolitan, PlayStation κλπ) υπάρχουν και λογοτεχνικά βιβλία! Ναι ρε, αλήθεια είναι!

Συντονιστής: meleneemil

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
wagneriandandy
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Φεβ 02, 2007 1:02 am
Real Name: Lefteris
Gender: Male
Τοποθεσία: Πειραιάς

Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από wagneriandandy »

Ενας απο τους μεγαλυτερους συγγραφεις ιστοριων φανταστικου.
Η μυθολογια Κθουλου(Cthulhu) τα στοιχεια της οποιας εισηγαγε ειναι η ποιο ανατριχιαστικη,η ποιο σκοτεινη,η ποιο αποκοσμη η ποιο η ποιο......
Η αγαπημενη μου παραγραφος απο την ονειρικη αναζητηση της αγνωστης Κανταθ(Στα αγγλικα δυστυχως επειδη η μεταφραση χανει...):

Τhat last amorphous blight of nethermost confusion which blasphemes and bubbles at the centre of all infinity? boundless daemon-sultan Azathoth, whose name no lips dare speak aloud, and who gnaws hungrily in inconceivable, unlighted chambers beyond time amidst the muffled, maddening beating of vile drums and the thin, monotonous whine of accursed flutes; to which detestable pounding and piping dance slowly, awkwardly, and absurdly the gigantic ultimate gods, the blind, voiceless, tenebrous, mindless Other Gods whose soul and messenger is the crawling chaos Nyarlathotep.

Αντε πειτε κι εσεις τπτ..
α!και το μηνυμα στην υπογραφη μου του Lovecraft ειναι..
 All we see and seem is but a cake within a cake... And the cake is a lie!
 
nikolaos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 12:26 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από nikolaos »

Διαβασε/διαβαστε το "δαιμονιο της γραφης" της ειρηνης μαντα :thewave: . το απολυτο μυθιστορημα Cthulhu :Champion:
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από Chris »

Καλό βιβλίο για να αρχίσει κανείς να διαβάζει Λάβκραφτ ποιο πιστεύετε ότι είναι; (λογικά θα είναι κάποια συλλογή μικρών ιστοριών) Δε με ενδιαφέρει να είναι στα Αγγλικά. (αν και πρέπει να έχει πολύ δύσκολη γλώσσα, αλλά αν οι μεταφράσεις δεν αξίζουν τότε θα προτιμήσω το προτότυπο) Μπορώ να αγοράσω και από το ίντερνετ άμα θέλω.
nikolaos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 12:26 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από nikolaos »

αυτο που αναφερω παραπανω. ειναι μυθιστορημα horror για γερο στομαχι που κανει ομως εισαγωγη στη μυθολογια και παραθετει οτι πρεπει να ξερεις για τον συγγραφεα. αν το βρεις σπευσε.
δοκιμασε επισης "σκοτεινες ιστοριες" ενα paperback απο εκδοσεις ωρορα. ειναι συγγρεφεις ολης της παλιοπαρεας. και ο αιολος εχει εκδοσει διαφορα και τις επιστολες του που εχουν ενδιαφερον.
AVE
riemann69
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 3:15 pm
Real Name: Ριμανία

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από riemann69 »

έχει βγει και ένα σχετικό ντοκιμαντερ (νομίζω του 09) που κατά την γνώμη μ ου αξίζει να το τσεκαρεται!fear of the unknown λεγεται.
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από Falgorn »

Βασικά, μπορείς να ξεκινήσεις από τους τρεις τόμους με τα άπαντα του Lovecraft. Αν θέλεις μπορώ να σου τους δανείσω.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από snodrion »

Ρατσιστής του κερατά είναι!!!!!!!!ελεος δεν υπάρχουν τα βιβλία του.Οι μαύροι είναι μόνο δούλοι, οι γυναίκες είναι πάντα κατώτερες και τέτοια όμορφα...
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
Chris
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1064
Εγγραφή: Παρ Μαρ 28, 2008 2:02 pm
Real Name: Χρήστος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από Chris »

snodrion έγραψε:Ρατσιστής του κερατά είναι!!!!!!!!ελεος δεν υπάρχουν τα βιβλία του.Οι μαύροι είναι μόνο δούλοι, οι γυναίκες είναι πάντα κατώτερες και τέτοια όμορφα...
Και λοιπόν; Και ο Ερζέ ήταν ρατσιστής και αυτό φαινόταν στα κομικ του Τεντέν αλλά εγώ ας πούμε που τα διαβάζω από τα 6 μου, κάθε άλλο παρά ρατσιστή με έκαναν. Και άμα προσέξεις σε όλες τις ταινίες του Χίτσκοκ, οι μαύροι όλες τις χαμαλοδουλειές κάνουν (υπηρέτες, καθαριστές κ.λπ.) αλλά και πάλι, οι ταινίες του είναι φοβερές. Από κάθε πράγμα αφήνεις τα άσχημα και παίρνεις τα καλά.
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από Falgorn »

Προσωπικά, θεωρώ το Lovecraft εκπληκτικό στο να σου δώσει μια πολύ καλή εικόνα του πώς διέφερε η λογοτεχνία του υπερφυσικού τότε σε σχέση με σήμερα.
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από snodrion »

Διαβάστε το δεν σας είπα όχι, αλλά είναι σαν την μουσική, καποιους τους προτιμάς για αυτά που λένε και κάνουν και κάποιους τους ακούς γιατί έχουν πολύ καλά τραγουδάκια αλλά δεν τους θαυμάζεις, εγώ τον θαυμάζω για την φαντασία του όχι για αυτά που πιστεύει αλλά παίζει ρόλο στην συνολική μου άποψη γιααυτόν γιατί αν διάβαζα για πρώτη φορά λοβερκραφτ πιστεύω θα μου ήταν χρήσιμο να ξέρω ότι είναι ένας φασιστάκος.
Για μένα μιλώ πάντα, τώρα εσείς καταλαβαίνω ότι δεν καταλαβαίνετε αλλά σας κατανοώ... :lolmen:
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
sempreviva
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 10:21 pm
Real Name: Spongebob
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από sempreviva »

Αααααα...το εκλεψε όμως ο -αγαπητός κατά τ'άλλα- Lovecraft το στιχάκι από Edgar Allan Poe: "All that we see or seem is but a dream within a dream"..! (ο δικός μου αγαπημένος)
Life isn't easy for the Pin Cushion Queen. When she sits alone on her throne, pins push through her spleen.
nikolaos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 23, 2010 12:26 pm
Real Name: nikos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Lovecraft και ξερό ψωμί...

Δημοσίευση από nikolaos »

Αλλα δεν συνιστω μεταφρασεις "κακτος" .ειδκα στον πρωτο τομο ειναι αχαρακτηριστες.
ρατσιστης ναι, αλλα τον κρινουμε συμφωνα με την εποχη του. πολιτικη ορθοτητα δεν υφιστατο τοτε, σωστα;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Λογοτεχνία”