Σύλλογος αποφοίτων

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Σύλλογος αποφοίτων

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Παιδιά, ο σύλλογος αποφοίτων της σχολής μας υπάχρει. Έχει γίνει πολύ σοβαρή δουλειά από κάποιους απόφοιτους οι οποίοι έτρεξαν, έψαξαν, ενημερώθηκαν και πιέζουν προς διάφορες κατευθύνσεις για τα επαγγελματικά δικαιώματα και τις διεκδικήσεις των αποφοίτων.

Είναι μια κίνηση γενναία, αξιόλογη και σίγουρα απαραίτητη! Όποιος απόφοιτος επιθυμεί να ενημερώνεται για τα νέα του συλλόγου, ας επικοινωνήσει στο mail του παρακάτω post.

Η προσπάθεια δεν είναι κομματικοποιημένη -αν φοβάσατε τις ταμπέλες, όπως εγώ- και η αύξηση του δυναμικού του συλλόγου μόνο καλό μπορεί να κάνει!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Remali tis Fokionos Negri την Τρί Ιαν 23, 2007 9:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Manolopoulos M. Bill
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:50 pm

Σύλλογος Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ ΕΜΠ

Δημοσίευση από Manolopoulos M. Bill »

Βασικά γεια σας.

Είμαι ο Μανωλόπουλος Βασίλης, προσωρινός πρόεδρος του Συλλόγου Αποφοίτων ΣΕΜΦΕ.

Για επικοινωνία μαζί μου το σωστό mail είναι: synanastrofes@yahoo.gr

Είμαι στη διάθεσή των αποφοίτων για ότι ζητήματα τους απασχολούν.

Επισυνάπτεται και η ιδρυτική προκήρυξη του Συλλόγου
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Με χαρά σας ενημερώνω ότι άνοιξε ο διαδικτυακός τόπος των αποφοίτων ΣΕΜΦΕ!!

http://aposemfe.ntua.gr/

Από Τρίκαλα, από Καβάλα και από...ΣΕΜΦΕ!
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Καλή αρχή παιδιά :D
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Manolopoulos M. Bill
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 6:50 pm

Δημοσίευση από Manolopoulos M. Bill »

Ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και για το link. Σε λίγες μέρες ανεβάζουμε και blogs για διάλογο. Οπότε θα δέσει το γλυκό. Σύντομα θα παρουσιάσουμε και από κοντά στους προπτυχιακούς φοιτητές τον Σύλλογο Αποφοίτων καθώς επίσης τους σκοπούς του αλλά και την μέχρι τώρα δράση του. Πρέπει να ενημερωθούν οι προπτυχιακοί για το τι κάνουν ανά τον κόσμο οι απόφοιτοί μας. Αυτά όμως μόλις ανοίξει η Σχολή.

Να είστε καλά παιδιά.
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Εξαιρετική κίνηση παιδιά :D  Μπραβο και καλή αρχή.Να μάθουμε κ εμείς επιτέλους τί κάνουμε κ πού μπορούμε να εργασθούμε.Προσωπικά είμαι 3ο ετος Φυσικο Εφαρμογών και ούτε εχω καταλάβει ακομα που μπορουν να χρησιμοποιηθούν τα τόσα μαθήματα που κάνουμε.Μου φαίνονται όλα ένα ποτ πουρί από διάφορες σχολές.Περιμένω ανυπόμονα να μας διαφωτίσετε.
Κ κάτι άλλο.Πείτε μας και για απορροφησιμότητα των αποφοίτων και επαγγελματικά και σε μεταπτυχιακά.Καλή εργασία σε όλους!!
Άβαταρ μέλους
Giannis_G
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2007 2:48 am
Real Name: Γιαπιτζάκης Ιωάννης Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Γερμανία

Sullogos Apofoitwn

Δημοσίευση από Giannis_G »

Επιτέλους.....!!!!
Γίνεται μια αξιόλογη και σοβαρή προσπάθεια για τη διεκδίκηση των επαγγελματικών μας δικαιωμάτων....χωρίς κομματικές και προσωπικές ιδιοτέλειες(τουλάχιστον έτσι φαίνεται)…αλλά μοναδικό όφελος ,το κοινό καλό των φοιτητών της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε…Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα και μπορώ να πω ότι η επιχειρηματολογία που υπάρχει είναι πολύ καλή…Ελπίζω οι κόποι αυτοί να τελεσφορήσουν…
Καλή αρχή!!!(Και έλεγα τόσο καιρό ..’Οι απόφοιτοι αυτής της σχολής δεν ενδιαφέρονται….’ :D )
Άβαταρ μέλους
Giannis_G
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 10, 2007 2:48 am
Real Name: Γιαπιτζάκης Ιωάννης Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Γερμανία

Δημοσίευση από Giannis_G »

Βασικά  συγγνώμη  :( …αλλά έβαλα ως θέμα “Sullogos Apofoitvn”,απλά είμαι λίγο καινούργιος και μπερδεύτηκα…διότι έτσι όπως το έγραψα  δημιουργείται η εντύπωση ότι αυτό το κείμενο το γράφει ο σύλλογος των αποφοίτων…  :D
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Τον τελευταίο καιρό ψαχνόμουν λίγο στο ιντερνετ και παρατήρησα διαφορα πραγματάκια.Εκτός απο τα επαγγελματικά προβλήματα με το ΤΕΕ, ανακάλυψα ότι δν είμαστε ούτε μέλη του οικονομικού επιμελητηρίου, ούτε μέλη της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας.Δηλαδή , αν κάποιος κάνει μεταπτυχιακό σε οικονομικά δν αποκτα δικαιώματα οικονομολογου?????
:shock:  :shock:Εννοω, π.χ. οτι αν καποιος αποφοιτος του Μαθηματικου Εφαρμογων κανει μεταπτυχιακο στην ΑΣΟΕΕ θα μπορεί να δουλεύει ως οικονομολόγος ή για να δουλεύει σε μια εταιρεία , θα χρειάζεται να είναι υφιστάμενος οικονομολογου της ΑΣΟΕΕ??Επίσης εμείς δν έχουμε μάθημα Αρχές Οικονομικής Θεωρίας για να μπουμε στη σχολη.Διαφωτίστε παρακαλώ!!!!
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Εαν κάνεις μεταπτυχιακό παίρνεις αυτόματα τα δικαιώματα που έχουν οι απόφοιτοι αυτού του μεταπτυχιακού. Τι σχέση έχουν οι προπτυχιακές σπουδές? Εαν δηλαδή κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ εσύ και ένας απόφοιτος οικονομικής σχολής θα πάρετε κι οι δύο τα δικαιώματα που απορρέουν από το μεταπτυχιακό αυτό.
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Κατ' αρχάς για να δουλέψεις σε μια εταιρία (τουλάχιστον ιδιωτική) δεν προϋποτίθεται κάποια αναγνώριση. Τρεις κι εξήντα θα παίρνεις εσύ από τη ΣΕΜΦΕ, τρεις κι εξήντα θα παίρνει και ο άλλος από την ΑΣΟΕΕ. Επιπλέον, απ' όσο γνωρίζω απόφοιτοι της σχολής μας έχουν κάνει αίτηση εγγραφής στην Ελληνική Μαθηματική Εταιρία (για όσους δεν γνωρίζουν είναι αντίστοιχη της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών) και έχουν γίνει δεκτοί.

Το οικονομικό επιμελητήριο δεν βλέπω γιατί θα πρέπει να σε αναγνωρίσε, αλλά αν θεωρείς πως υπάρχουν επιχειρήματα είμαι πρόθυμος να το κοιτάξουμε. Απλώς μην μπαίνετε στο τριπάκι "μα κάνουμε οικονομικά μαθηματικά, δεν είμαστε οικονομολόγοι;", "μα κάνουμε και πληροφορική, γιατί δεν μας αναγνωρίζουν ως προγραμματιστές;", "κάνουμε και φιλοσοφία, γιατί δεν θεωρούμαστε φιλόσοφοι;", κ.ο.κ..
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Wizard έγραψε:Εαν κάνεις μεταπτυχιακό παίρνεις αυτόματα τα δικαιώματα που έχουν οι απόφοιτοι αυτού του μεταπτυχιακού. Τι σχέση έχουν οι προπτυχιακές σπουδές? Εαν δηλαδή κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην ΑΣΟΕΕ εσύ και ένας απόφοιτος οικονομικής σχολής θα πάρετε κι οι δύο τα δικαιώματα που απορρέουν από το μεταπτυχιακό αυτό.
Αυτό που λες δεν ισχύει.Με το μεταπτυχιακό δν παίρνεις δικαίωματα.Είναι απλά μια επιπλεον πιστοποιηση γνώσεων.Τα δικαίωματα τα παίρνεις με το βασικό πτυχίο.Το έχω ρωτήσει και στο ΤΕΕ και στο Υπουργείο Παιδείας.
Τώρα αν είσαι γραμμένος στο Οικονομικό Επιμελητήριο μπορείς να ανοίξεις δικό σου γραφείο(οικονομικό,λογιστικό, κ.λ.π.)Αν δεν είσαι, δεν μπορείς.Από ότι ξέρω εμείς δεν είμαστε.Κάποιος απο το σύλλογο αποφοίτων έχει πληροφόρηση πάνω σε αυτο το θεμα??
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Παιδιά, σας παραπέμπω στο παραπάνω link του Συλλόγου των αποφοίτων ώστε να δείτε ποια είναι τα "ανοιχτά" μέτωπα της σχολής. ΤΕΕ, ΑΣΕΠ κλπ κλπ... δεν νομίζω ότι είναι βάσιμο να ζητάμε δικαιώματα οικονομολόγου από το πτυχίο. Όχι τίποτα άλλο δηλαδή, αλλά θα μπει κανας άνθρωπος εδώ και θα μας περάσει για ασόβαρους...!  :shock:  8)  :lol:  :lol:  :lol:  :lol:

Προσέξατε την ανακοίνωση περί ΣΑΠΕ;; Ω, ναι! Είχαμε καλά νέα! Το ΣΑΠΕ είναι γνωμοδοτικό όργανο και όχι δεσμευτικό για τον υπουργό. Παρ'όλ'αυτά όμως . . . :  
"Την Δευτέρα 26/3/2007, το Συμβούλιο Ανώτατης Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (Σ.Α.Π.Ε.), αποφάσισε να εισηγηθεί στην Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων την έγκριση για κατοχύρωση Επαγγελματικών Δικαιωμάτων για τους αποφοίτους της Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. Το πρώτο βήμα έγινε. Το επόμενο είναι να το υπογράψουν οι αρμόδιοι υπουργοί. Μόλις έχουμε το κείμενο που έφυγε από το Σ.Α.Π.Ε. θα το αναρτήσουμε στην σελίδα μας"
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Άβαταρ μέλους
Remali tis Fokionos Negri
Δημοσιεύσεις: 321
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 11:23 pm
Real Name: KX
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: η εξωτική Κυψέλη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Remali tis Fokionos Negri »

Πριν από 2 εβδομάδες περίπου έγιναν εκλογές για το πρώτο επίσημο Δ.Σ του Συλλόγου αποφοίτων ΣΕΜΦΕ. Συγχαρητήρια στα παιδιά που εκλέχθηκαν και καλή δύναμη! Όπως θα διαβάσετε και στο http://aposemfe.ntua.gr/news.php :

Μετά από την Πρώτη Συνεδρίαση των μελών του Διοικητικού Συμβουλίου, το πενταμελές νέο Δ.Σ. του Επιστημονικού Συλλόγου Αποφοίτων Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. του Ε.Μ.Π. συγκροτήθηκε σε σώμα ως εξής:

1. Μανωλόπουλος Βασίλης – Πρόεδρος
2. Κραμπής Γιάννης – Αντιπρόεδρος
3. Ρηγοπούλου Μαρία – Γενικός Γραμματέας
4. Τζάλλας Γιώργος – Ταμίας
5. Στασινόπουλος Νίκος – Μέλος

Μετά από την Πρώτη Συνεδρίαση των μελών της Εξελεγκτικής Επιτροπής, η τριμελής νέα Ε.Ε. του Επιστημονικού Συλλόγου Αποφοίτων Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. του Ε.Μ.Π. συγκροτήθηκε σε σώμα ως εξής:

1. Ανέστου Κωνσταντίνα – Πρόεδρος
2. Νικητάκη Βίκυ – Μέλος
3. Πετράκης Γιώργος – Μέλος
Εικόνα
"Εάν ταίς γλώσσαις τών ανθρώπων λαλώ καί τών αγγέλων, αγάπη δέ μήν έχω, γέγονα χαλκός ηχών ή κύμβαλον αλαλάζον."
Laplace
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 12:39 pm

Δημοσίευση από Laplace »

Συγχαρητήρια και τα λοιπα.Αν δν με απατά η μνήμη μου ο Στασινόπουλος Νίκος που είναι το 5ο μέλος του Δ.Σ. δν είναι ο γνωστός κομματοκύονας συνάδελδος της ΠΚΣ που δημιούργησε ολο αυτό το θέμα κομματικοποίησης και διάσπασης του συλλογου?? Τωρα μπήκε κ στο Δ.Σ.?? Θα τρελαθούμε τώρα!! Αντε, γιατί εγω λιωσει κ στον πυρετο.Ελπίζω να είναι ψευδαίσθηση από το κρύωμα :wink:  Πείτε μου πως είναι έτσι!! Πείτε μου πως δν αρχισαν τα γαρίφαλλα να εισέρχονται στο συλλογο αποφοίτων για να καταστρέψουν ότι ξεκίνησαν? Ευχαριστω.....  :?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”