[Πρωταπριλιά 2012] Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Πες κι εσύ μια χαζομάρα! ΜΠΟΡΕΙΣ!

Συντονιστής: snodrion

Απάντηση

Θέλετε να διαγραφεί το banner για την ACTA;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Μαρ 31, 2012 9:44 pm

Ναι
34
48%
Όχι
37
52%
 
Σύνολο ψήφων: 71

Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

[Πρωταπριλιά 2012] Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από constant »

Λόγω της αυξημένης κίνησης στο forum εξ'αιτίας της συνέλευσης, το επισκέφτηκαν (όπως και άλλες φορές) και κάποιοι καθηγητές της σχολής, οι οποίοι εξέφρασαν τη δυσαρέσκειά τους προς το banner "no to Acta" που βρίσκεται στην κεντρική σελίδα.
Στη δυσαρέσκεια αυτή συμφωνούμε και εγώ και ο kostas213 με τη λογική αιτιολόγηση ότι 1) το φόρουμ μας δεν είναι χώρος για να εκφράζονται τόσο ακραίες απόψεις, πόσο μάλλον πάνω σε θέματα που δεν αφορούν τη σχολή μας και 2) επειδή θεωρούμε ότι τα πνευματικά δικαιώματα είναι λογικό και πρέπει να προστατεύονται και όχι να καταπατώνται.

Ένα πολύ ταιριαστό παράδειγμα θα ήταν αν κάποιος εξωτερικός παράγοντας έπαιρνε όλες τις σημειώσεις φοιτητών που υπάρχουν στο φόρουμ (και οικειοθελώς έχουν δώσει οι φοιτητές) και τα μοίραζε/πουλούσε για δικά του.
Σε μια τέτοια περίπτωση δε θα ήταν απολύτως λογικό να συμφωνήσουμε με την ACTA και τη δράση της για την προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων;

Γι' αυτούς και άλλους πολλούς λόγους πιστεύουμε ότι η ACTA θα έπρεπε να ισχύει και εδώ και θεωρούμε ότι το banner πρέπει να αφαιρεθεί για να αποφευχθούν περαιτέρω επιπλοκές.

Επειδή πολλοί σπουδαστές συμφωνούν καλό είναι να το δηλώσουν για να είμαστε καλυμμένοι.
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από Tsakalos »

Νομιζω ηταν λιγο αστοχο το παραδειγμα σου.. H acta προστατευει αυτους που πουλανε για να βγαζουν περισσοτερα λεφτα ενω οι φοιτητες που ανεβαζουν σημειωσες κλπ εδω, τα δινουν ολα τσαμπα! Τωρα αν καποιος τα παρει και τα πουλησει.. ας ειναι καλα τα κοροιδα που θα δωσουν τα ωραια τους λεφτακια :P

Προσωπικα δε με νοιαζει αν θα υπαρχει ή οχι το σχετικο banner στην κεντρικη σελιδα οποτε αν θελετε να το βγαλετε, απο τον Tsakalo εχετε το ελευθερο 8)
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από constant »

Στην πραγματικότητα, αυτό ακριβώς έχει συμβεί σε σχολές του Πολυτεχνείου (πρόσφατα κιόλας).
Δηλαδή, όλως παραδόξως υπάρχουν κάποιοι που πουλάνε τις ελεύθερες σημειώσεις φοιτητών σαν δικές τους και ακόμα χειρότερα υπάρχουν κάποιοι που τις αγοράζουν!
Από κει και πέρα το θέμα είναι ότι υπάρχει διαφωνία μεταξύ των admins για αυτό το θέμα, οπότε καλό είναι να εκφράσουν και οι χρήστες την άποψή τους!
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από MakisH »

Η προστασία των πνευματικών δικαιωμάτων ισχύει και ήδη, χωρίς την ACTA.
Το μεγάλο πρόβλημα με το υλικό που υπάρχει στην πλειοψηφία των ιστοσελίδων πάσης φύσεως είναι ότι δεν είναι σαφές υπό ποια άδεια διατίθεται και σε ποιον ανήκει. (δεν γνωρίζω τι ισχύει στην περίπτωση που δεν διευκρινίζεται)
Με βάση αυτό, θα πρότεινα να γράφεται στο κάτω μέρος κάθε σελίδας υπό ποια άδεια διατίθεται το υλικό και να μπει και στους όρους χρήσης. Βολική θα ήταν πιθανότατα κάποια άδεια CreativeCommons, η οποία χρησιμοποιείται ευρύτατα για αυτόν τον σκοπό.

Όπως και να έχει, το banner έμεινε εκεί αρκετό καιρό και ελπίζω ότι έχει περάσει το μήνυμά του.
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Άβαταρ μέλους
corfu
Δημοσιεύσεις: 388
Εγγραφή: Τετ Μαρ 04, 2009 2:38 pm
Real Name: corfu
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από corfu »

Δεν θα ηταν καλυτερα να δημιουργηθει ενα ειδος ψηφοφοριας?
Θεωρω οτι είναι κάπως προσωπικό να πει ο καθένας την γνωμη του από το απλα να ψηφισει.
Ουτως η αλλως υπαρχει μια μορφη ελευθεριας και γι αυτο εχουμε κρυφα τα στοιχεια μας.

Επίσης εγω θεωρώ ότι δεν με αφορα αν θα υπαρχει το baner η οχι. Απλα εμενα με ενδιαφερει να ενημερωνόμαστε σχετικα με το θεμα.
Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Άλμπερτ Αϊνστάιν.
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από markelos »

Ρε πάτε καλά που συμφωνείτε με την ACTA; Κάπου το χάσατε μου φαίνεται... Το banner να παραμείνει.-
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

markelos έγραψε:Ρε πάτε καλά που συμφωνείτε με την ACTA; Κάπου το χάσατε μου φαίνεται... Το banner να παραμείνει.-
+1
Άβαταρ μέλους
kostas213
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 1531
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 28, 2006 8:03 pm
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Τοποθεσία: Zürich

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από kostas213 »

Tsakalos έγραψε:Προσωπικα δε με νοιαζει αν θα υπαρχει ή οχι το σχετικο banner στην κεντρικη σελιδα οποτε αν θελετε να το βγαλετε, απο τον Tsakalo εχετε το ελευθερο 8)
MakisH έγραψε:Όπως και να έχει, το banner έμεινε εκεί αρκετό καιρό και ελπίζω ότι έχει περάσει το μήνυμά του.
corfu έγραψε:Επίσης εγω θεωρώ ότι δεν με αφορα αν θα υπαρχει το baner η οχι. Απλα εμενα με ενδιαφερει να ενημερωνόμαστε σχετικα με το θεμα.
Και από ότι φαίνεται ήδη οι πρώτες γνώμες είναι ουδέτερες, οπότε το banner μπορεί να φύγει σιγά σιγά. Φυσικά ενημέρωση θα συνεχίσει να υπάρχει, αλλά προς την αποφυγή περαιτέρω προβλημάτων - όπως πολύ καλά περιέγραψε ο constant - το banner τις επόμενες μέρες θα εξαφανιστεί.
There's no place like ::1
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από chArAls »

Βασικα το θεμα ειναι ποιος θα αποφασισει.Το αν ειναι σωστο ή θεμιτο να υπαρχει ενα τετοιο μπανερ δεν εχει καμια σημασια.(εγω προσωπικα δεν ειμαι εντελως εναντιος στο θεμα ACTA)Αν θελουν να την παρουν την αποφαση μονοι τους οι αδμιν τοτε τα βρισκετε μεταξυ σας.Αμα θελετε να δειτε την αποψη των χρηστων τοτε δεν εχει σημασια ψηφοφορια νουμερα κτλ.Ειναι φανερο πως υπαρχουν και οι δυο αποψεις οποτε καλο ειναι να φυγει.Τωρα για διαλογο υπαρχουν τα τοπικ.(αν και διαφωνω στο οτι δεν αφορα το σεμφε.γρ.Δεν ειναι ακαδημαικο θεμα μεν,αλλα το σεμφε.γρ δεν ειναι ακαδημια :e_biggrin: αλλα site)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από O kanenas »

Το θέμα ACTA δεν έχει λήξει ακόμα. Εξελίξεις υπάρχουν ακόμα και μάλιστα φαίνεται να είναι θετικές. Έχω κάνει κι ένα ενημερωτικό post, μιας και κάποια άτομα θέλουν να ενημερώνονται.

Αν θέλετε την ACTA και θέλετε να θεωρείτε τους εαυτούς σας συνεπείς, πληρώστε για το matlab και το mathematica που ήταν/είναι μέρος των σπουδών σας. Κάντε και μια μήνυση στο ΕΜΠ. :lol:
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από constant »

Δυστυχώς συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο!
Εμείς δεν μπορούμε να τους κάνουμε καμιά μήνυση ενώ αυτή απ' την άλλη έχουν κάθε δικαίωμα να μας κάνουν!

Επίσης, μιας και ανέφερες το matlab/mathematica, αν εφαρμοζόταν η ACTA όπως πρέπει, η ΣΕΜΦΕ θα είχε κανονικές άδειες για το mathematica, όπως και το υπόλοιπο Πολυτεχνείο και όχι σαν τα καραγκιοζιλίκια που γίνονται τώρα. Γιατί αν δοκιμάσετε να μπείτε από pc lab,κτήριο Β στο mathematica λέει ότι δεν έχει άδεια και χρειάζεται register (άκουσον άκουσον!!).

Και σαν ευχάριστη συνέπεια αναγκαζόμαστε να κάνουμε μάθημα στο κτήριο Ε με τη θερμοκρασία να χτυπάει καταστάσεις καύσωνα! (και τα mathematica που υπάρχουν να είναι 2 δεκαετιών!)
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από LocknLoad »

Tsakalos έγραψε:ενω οι φοιτητες που ανεβαζουν σημειωσες κλπ εδω, τα δινουν ολα τσαμπα! Τωρα αν καποιος τα παρει και τα πουλησει.. ας ειναι καλα τα κοροιδα που θα δωσουν τα ωραια τους λεφτακια :P
πχ τα κοροϊδα που αγοραζουν Γκαρουτσους; :e_wink:


Το ACTA ειναι θεμα που μας αφορα σαν site αλλα και σαν σχολη και ανθρωπους. Οφειλουμε να ενημερωσουμε το κοσμο οσο καλυτερα μπορουμε. Το banner μενει. (ναι ειμαι φασιστας φορουμοδικτατορας)
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Ιάσωνας
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Δευ Σεπ 05, 2011 1:04 pm
Real Name: real name
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από Ιάσωνας »

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μου φαίνεται ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο το όλο θέμα και τσάμπα ασχολούμαστε!! :D

Nice try..!
Άβαταρ μέλους
Cyberscout
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2011 11:49 am
Real Name: ΔΓ/ΔΑ
Gender: Male
Τοποθεσία: Milky Way
Επικοινωνία:

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από Cyberscout »

kostas213 έγραψε:Και από ότι φαίνεται ήδη οι πρώτες γνώμες είναι ουδέτερες, οπότε το banner μπορεί να φύγει σιγά σιγά. Φυσικά ενημέρωση θα συνεχίσει να υπάρχει, αλλά προς την αποφυγή περαιτέρω προβλημάτων - όπως πολύ καλά περιέγραψε ο constant - το banner τις επόμενες μέρες θα εξαφανιστεί.
Κάνοντας τα στραβά μάτια σε όλες τις αντίθετες απόψεις, φυσικά και έχεις δίκιο!!!
Ιάσωνας έγραψε:Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μου φαίνεται ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο το όλο θέμα και τσάμπα ασχολούμαστε!! :D

Nice try..!
Α, αφού το λες εσύ, τότε σίγουρα! Το να έχει κάποιος μια γνώμη, όσο ανόητη και αν είναι, δε παύει να είναι γνώμη! Τώρα αν για εσένα κάθε μέρα είναι αστείο, πρόβλημά σου.
Dave
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 2:31 pm
Real Name: *
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κατάργηση Banner "no to ACTA"

Δημοσίευση από Dave »

corfu έγραψε:Δεν θα ηταν καλυτερα να δημιουργηθει ενα ειδος ψηφοφοριας?
Αυτό μου φαίνεται κι εμένα καλύτερο κι ας γίνει ό,τι πει η πλειοψηφία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αστεία”