Ερώτηση χημείας

Γιατί Επιστήμη δεν είναι μόνο τα Μαθηματικά, η Φυσική και η Μηχανική ... είναι και μια θειά μου!

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Ερώτηση χημείας

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Έτυχε να διαβάζω ένα βιβλίο βιολογίας και επειδή είμαι μαθηματικός και το ένα φέρνει το άλλο, κατέληξα να ψάχνω το τρόπο σύνθεσης των πρωτεϊνών από αμινοξέα....

Τέλος πάντων η ερώτηση:

Έχεις ένα N το οποίο είναι συνδεδεμένο με ένα H και ένα C συνεπώς αναζητά ένα ακόμα ηλεκτρόνιο
Εξάλλου
Έχεις ένα C το οποίο είναι συνδεδεμένο με ένα O και ένα C συνεπώς αναζητά επίσης ένα ηλεκτρόνιο

Γιατί ρε γαμώτι αφου ψάχνουν το ίδιο πράγμα, το πρώτο πάει και συνδέεται με -H ενώ το δεύτερο με -OH ;

Ή μήπως δεν έχω καταλάβει καλά και μπορεί να συμβεί με την ίδια πιθανότητα και το αντίθετο.

Απάντηση στο επίπεδο της χημείας βαθμολογείται με 7
Απάντηση στο επίπεδο της κβαντομηχανικής βαθμολογείται με 8
Απάντηση στο επίπεδο της ZFC βαθμολογείται με 9
Απάντηση στο επίπεδο της φιλοσοφίας βαθμολογείται με 10
Quazar
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Οκτ 12, 2011 4:52 pm
Real Name: takis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Ερώτηση χημείας

Δημοσίευση από Quazar »

Δεν εχω ιδεα απο χημεια :P
Αλλα πιστευω πως η φυση εχει την ταση να ψαχνει ενωσεις με οσο το δυνατον λιγοτερη ενεργεια συνθεσης (γρηγοροτερο τροπο).
Συνεπως θα ηταν πιο " ευκολο" για αυτα τα μορια να ενωθουν με τα παραπανω παρα μεταξυ τους.
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Re: Ερώτηση χημείας

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Δεν ρωτάω αν μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους (το N με το C). Aυτό είναι σίγουρο ότι το κάνουν και αυτός είναι ουσιαστικά ο πεπτιδικός δεσμός ο οποίος είναι η βάση της σύνθεσης πρωτεϊνών και άρα "ζωής".)

Αυτό που ρωτάω είναι το αν και το γιατί το N πριν συνδεθεί με το C είναι αποκλειστικά συνδεδεμένο με H (και όχι με OH)

ενώ το C με OH (και όχι με H)

(όταν μετά συνδεθούν το N με το C) αποδεσμεύεται ένα μόριο νερού)
Άβαταρ μέλους
MakisH
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 3:42 pm
Real Name: MakisH
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στους Χημικούς μηχ.
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση χημείας

Δημοσίευση από MakisH »

Υποθέτω αναφέρεσαι στην υδρόλυση του πεπτιδικού δεσμού.
Σκέψου ότι ο άνθρακας του καρβονυλίου (αυτός που συνδέεται με διπλό δεσμό με το οξυγόνο) είναι σχετικά "γυμνός" από ηλεκτρόνια, επειδή του τα τραβάει το οξυγόνο μέσω του διπλού δεσμού. Έτσι, το (πυρηνόφιλο) υδροξύλιο κολλάει πιο εύκολα εκεί. Αν τα θυμάμαι σωστά δηλαδή γιατί δεν τα πάω καλά με τη Χημεία και την έχω λίγο μακρινή...

Κατά τα άλλα, ισχύει γενικώς η αρχή της ελάχιστης ενέργειας, σταθερότερα προϊόντα κτλ. :)
Ζητούνται βιβλία στο Αναγνωστήριο Χημικών Μηχανικών! Στείλτε μου αν θέλετε να δώσετε.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά”