To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Πριν το βάψεις μπλε και το ρίξεις στη θάλασσα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά εδώ;

Συντονιστές: kostas213, markelos

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από snodrion »

http://blog.diasporafoundation.org/
Το Diaspora είναι μια μελλοντική ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο στάδιο δημιουργίας της. Δημιουργείται από φοιτητές του Πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης, με σκοπό να γίνει μία εναλλακτική ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης του Facebook. Σύμφωνα με πληροφορίες, το Diaspora θα επιτρέπει στους χρήστες να δημιουργήσουν τους δικούς τους servers, αποθηκεύοντας σε αυτούς διάφορες πληροφορίες όπως φωτογραφίες, ενημερώσεις κατάστασης (status updates) και άλλα δεδομένα. Η μελλοντική δημιουργία του Diaspora ανακοινώθηκε στις 24 Απριλίου 2010 στην ιστοσελίδα Kickstarter, μια ιστοσελίδα που χρηματοδοτεί διάφορα μελλοντικά projects στο διαδίκτυο. Η ιστοσελίδα, μάλιστα, χρηματοδοτήθηκε από τον ιδρυτή του Facebook Μαρκ Ζάκερμπεργκ.

πηγή:http://el.wikipedia.org

http://en.wikipedia.org/wiki/Diaspora_%28software%29
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από palasso »

Εδώ και 2 χρόνια το παρακολουθώ το Diaspora. Το γεγονός ότι είναι FOSS και decentralized (με την έννοια του ότι υπάρχουν πολλοί servers που δεν ελέγχονται από μία εταιρεία) το κάνει πολύ ενδιαφέρον. Να αναφέρω ότι υπάρχει και αντίστοιχο για το twitter και λέγεται identi.ca. Το identi.ca χρησιμοποιείται αρκετά από open source software developers για να βγάζουν ειδοποιήσεις για τα software που φτιάχνουν. Ωστόσο υπάρχουν κάποια προβλήματα εγγενή με τα κάθε Diaspora & identi.ca.

Αν και υπόσχονται ανοιχτού κώδικα επιλογές που δεν ελέγχονται μόνο από μία εταιρεία, υπάρχει το χαρακτηριστικό ότι από όσο περισσότερους χρήστες χρησιμοποιούνται τόσο πιο χρήσιμα είναι ή ανάποδα από όσο λιγότερους χρήστες χρησιμοποιούνται τόσο πιο άχρηστα είναι (social effect).

Καθώς παίζουνε μπάλα με τα established facebook & twitter ενώ τεχνικά δεν προσφέρουν κάτι ιδιαίτερα καλύτερο από αυτά (το γεγονός ότι είναι open source & decentralized αφήνει αδιάφορο το 99% των χρηστών) κάνει ιδιαίτερα δύσκολο και απίθανο το να κερδίσουν χρήστες. Ακόμα κι αν είχαν να προσφέρουν κάτι ιδιαίτερο θα βρίσκονταν πάλι σε ιδιαίτερα μειονεκτική θέση αφού οι χρήστες είναι ήδη στα fb & twitter τα γνωρίζουν και δεν αλλάζουν εύκολα. Αυτό φαίνεται από το παρελθόν και από το πόσο δύσκολο ήταν να μεταβεί σημαντική μερίδα των χρηστών σε άλλα προγράμματα που δεν είχαν καν το "social effect" να τα εμποδίζει π.χ. Office ---> LibreOffice, IE ---> FF, Chrome

Παρ' όλα αυτά έχουν χρησιμότητα για specialized social networking όπως π.χ. να πάρει ένα site το λογισμικό τους και να φτιάξει μία μικρή εξειδικευμένη κοινότητα με social networking χαρακτηριστικά γύρω από αυτό. Κάτι τέτοιο είναι αρκετά ρεαλιστικό και μακροπρόθεσμα είναι ένας τρόπος για να διεισδύσει σε πολλούς χρήστες και να αποκτήσει κάποιο userbase.

Επίσης δημιουργούνται σταδιακά ορισμένα standards για interoperability μεταξύ διαφορετικών λογισμικών (π.χ. OpenSocial, FOAF κ.α.) και πολλά λογισμικά το ακολουθούν (π.χ. MySpace) ωστόσο σίγουρα το facebook δεν θα τα ακολουθήσει γιατί δεν το συμφέρει να μπορείς να επικοινωνείς με τους fb buddies σου από άλλα λογισμικά...

Τέλος ένα κλασσικό θέμα με το social networking είναι η ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων. Αν και είναι πιο ασφαλές να εμπιστεύεσαι ένα ανοιχτού κώδικα λογισμικό που τρέχει σε ένα server που εσύ ελέγχεις παρ' όλα αυτά αυτό δεν λύνει το κλασσικό πρόβλημα του ότι τα δεδομένα που έχεις τα κάνεις share με τους εκατοντάδες φίλους σου. Αυτό σημαίνει ότι ο υποκλοπέας μπορεί να αποκτήσει αρκετά εύκολη πρόσβαση καθώς δεν έχει σημασία πόσο καλή ασφάλεια έχεις εσύ αλλά πόσο καλή ασφάλεια είναι η χαμηλότερη που έχουν οι εκατοντάδες φίλοι σου που μοιράζονται τα δεδομένα σου.

Πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν ένα Diaspora επικρατούσε. Το να έχει μία εταιρεία τόση εξουσία συγκεντρωμένη είναι πρόβλημα...
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από Tsakalos »

Το διασπορα κ καλα θα αντικαταστησει το φεισμπουκ επειδη εχει ενα "σοβαρο" λογο υπαρξης ετσι?
Ας γελασω κακαριστα! Κακακακακακακα!
Ο "σοβαρος" λογος υπαρξης λοιπον ειναι και το αδυνατο σημειο του!
Θες να μιλας με τα ξαδερφακια σου στην αυστραλια? Βαλτε σκαιπ!
Ο ορος κοινωνικη δικτυωση ειναι μια απλη δικαιολογια για να φτιαξεις φεισμπουκ και εχει την εξης ερμηνεια:
1)Αν εισαι αντρας: Κοινωνικη δικτυωση=βρισκω γκομενακια! κατα προτιμηση σαν το μωρο εδω πιο κατω!
2)Αν εισαι γυναικα: Κοινωνικη δικτυωση=κουτσομπολευω και βλεπω ποια απο τις φιλες μου παχυνε ποια αδυνατισε και ποια βρηκε γκομενο (και στη συνεχεια κατα πασα πιθανοτητα ποσο χαλια ειναι ο γκομενος)
Αν η διασπορα ή οποιοδηποτε αλλο σαιτ δε βοηθα ουτε στο (1) ουτε στο (2) δεν προκειται να εχει καμια απολυτως επιτυχια. Και αυτο δεν το υπογραφω με μολυβι, αλλα με το ιδιο μου το αιμα!!!!

Τωρα μην περιμενετε να απαντησω και στα 2048 (προς το παρον) μελη του φορουμ που θα πεταχτουν κ θα πουν: "Μα τι λες μεγαλε πανεξυπνε Tsakale, εγω το φεισμπουκ το εχω για να βρω τους παλιους μου συμμαθητες κ ποτε δεν κανω φιλους ατομα που δε γνωριζω!"
Αυτα απο τον Tsakalo!

palasso έγραψε:Το γεγονός ότι είναι FOSS και decentralized (με την έννοια του ότι υπάρχουν πολλοί servers που δεν ελέγχονται από μία εταιρεία) το κάνει πολύ ενδιαφέρον.

Αν και υπόσχονται ανοιχτού κώδικα επιλογές που δεν ελέγχονται μόνο από μία εταιρεία, υπάρχει το χαρακτηριστικό ότι από όσο περισσότερους χρήστες χρησιμοποιούνται τόσο πιο χρήσιμα είναι ή ανάποδα από όσο λιγότερους χρήστες χρησιμοποιούνται τόσο πιο άχρηστα είναι (social effect).
Πραγματικα πιστευεις οτι ο μεσος χρηστης θα δωσει σημασια σε αυτα τα χαρακτηριστικα που λες (decentralized open source κλπ) και θα ανοιξει λογαριασμο σε ενα "κοινωνικο δικτυο" για αυτους τους λογους και οχι για τους δικους μου (1) και (2)? Αν ειναι ετσι τοτε πηγαινε πισω στη δευτερη γραμμη του ποστ μου :P
(προς αποφυγη παρεξηγησεων μιλαω για το μεσο χρηστη, τη συντριπτικη πλειοψηφεια δηλαδη και οχι προσωπικα για σενα ή καποιον πιο ψαγμενο)

Εικόνα

:mrgreen:
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από palasso »

Tsakalos έγραψε: Πραγματικα πιστευεις οτι ο μεσος χρηστης θα δωσει σημασια σε αυτα τα χαρακτηριστικα που λες (decentralized open source κλπ) και θα ανοιξει λογαριασμο σε ενα "κοινωνικο δικτυο" για αυτους τους λογους και οχι για τους δικους μου (1) και (2)? Αν ειναι ετσι τοτε πηγαινε πισω στη δευτερη γραμμη του ποστ μου :P
Ρε Τσάκαλε δεν διάβασες το post μου?
Είπα αμέσως παρακάτω πως:
palasso έγραψε:το γεγονός ότι είναι open source & decentralized αφήνει αδιάφορο το 99% των χρηστών
Και οι λόγοι σου (1) και (2) είναι ειδικές περιπτώσεις του social effect που εξήγησα παραπάνω και ήταν ο πρώτος λόγος που εξήγησα πως μεσοπρόθεσμα δεν είναι εφικτό να διαδοθεί το Diaspora ως general purpose social networking software.

Επίσης δες το λίγο πιο γενικά το πράγμα. Το fb έχει μεγάλο μερίδιο της πίτας της διαφήμισης, της συλλογής προσωπικών δεδομένων και της διανομής εφαρμογών και παιχνιδιών με μεγάλο τζίρο (η Zynga είναι δημιούργημα αυτού). Όλα αυτά βάζουν περισσότερες διαστάσεις στο παιχνίδι. Η ισχύς του fb ενοχλεί άλλους παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν τα πράγματα. Δεν είναι μόνο τι θέλουν οι χρήστες ή τι προσφέρει ένα λογισμικό στους χρήστες αλλά και τι λόγους έχουν κάποιοι να στηρίξουν άλλες επιλογές. Π.χ. η EA βρίσκεται σε κόντρα με την Zynga και δεν παίζει να πολυγουστάρει το fb... Και η Google δεν παίζει να πολυγουστάρει το fb που της τρώει διαφήμιση και ανταγωνιστικές πηγές προσωπικών δεδομένων...

Επίσης ένα Diaspora αν και δεν μπορεί να κοντραριστεί με το fb μπορεί να βρει εφαρμογή σε μικρές online κοινότητες. Το διάστημα αυτό δημιουργούνται groupware για επιχειρήσεις και social networks για hobbyists βασισμένα στο concept του social networking...
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από Tsakalos »

palasso έγραψε: Ρε Τσάκαλε δεν διάβασες το post μου?
Είπα αμέσως παρακάτω πως:
palasso έγραψε:το γεγονός ότι είναι open source & decentralized αφήνει αδιάφορο το 99% των χρηστών
Ουπς! καπου θα μου ξεφυγε αυτο :roll: :oops:
palasso έγραψε: Πάντως σίγουρα θα ήταν καλύτερα τα πράγματα αν ένα Diaspora επικρατούσε. Το να έχει μία εταιρεία τόση εξουσία συγκεντρωμένη είναι πρόβλημα...
Σ αυτο συμφωνω! Απο την αλλη βεβαια δε θα ηταν βολικο να ηταν το καθε "κοινωνικο" ατομο γραμμενο σε 4-5 "κοινωνικα" δικτυα!
Τωρα που λες για εξουσια, λες το φεισμπουκ να ηταν πισω απο την "αυτοκτονια" του ιδρυτη του διασπορα?
http://en.wikipedia.org/wiki/Ilya_Zhitomirskiy
οπως ειπε και η μαμα του:
μαμά του Ilya Zhitomirskiy έγραψε:I strongly believe that if Ilya did not start this [Diaspora] project and stayed in school, he would be well and alive today.
Τωρα που τα ειπα αυτα παω να κανω ενα restart το router μου να αλλαξει η ip μου μη με εντοπισουν και με αυτοκτονησουν κ εμενα με κανενα περιεργο τροπο... :toimonster:
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από palasso »

Tsakalos έγραψε:Απο την αλλη βεβαια δε θα ηταν βολικο να ηταν το καθε "κοινωνικο" ατομο γραμμενο σε 4-5 "κοινωνικα" δικτυα!
Συνήθως δεν γίνεται αυτό από τον πολύ κόσμο καθώς προτιμούν να μένουν σε ένα. Φαντάσου να πρέπει να ποστάρεις 5 φορές σε 5 διαφορετικά wall σου το ίδιο youtube song... Υπάρχει όμως το αντίστροφο που είπα και στον πρώτο μου post. Να μπορεί ο ένας να επικοινωνεί με τον άλλο ακόμα κι αν χρησιμοποιούν διαφορετικό social network software.
palasso έγραψε:Επίσης δημιουργούνται σταδιακά ορισμένα standards για interoperability μεταξύ διαφορετικών λογισμικών (π.χ. OpenSocial, FOAF κ.α.) και πολλά λογισμικά το ακολουθούν (π.χ. MySpace) ωστόσο σίγουρα το facebook δεν θα τα ακολουθήσει γιατί δεν το συμφέρει να μπορείς να επικοινωνείς με τους fb buddies σου από άλλα λογισμικά...
Όμως συνήθως πολλές εταιρίες δουλεύουν κόντρα σε αυτά τα standards. Προσπαθούν να ξεχωρίσουν τροποποιόντας ελαφρώς το προϊόν προκειμένου να μην προσφέρουν ακριβώς το ίδιο προϊόν καθώς τότε είναι σκληρός ο ανταγωνισμός για αυτές. Οι μικρότερες που δεν μπορούν να επηρεάσουν μόνες τους την αγορά ή να προσφέρουν "διαφορετικό" προϊόν, καταλήγουν να προσφέρουν αυτό το ειδικό "compatibility mode" ως το πλεονέκτημα τους για να χρησιμοποιήσεις το προϊόν τους.
Tsakalos έγραψε: λες το φεισμπουκ να ηταν πισω απο την "αυτοκτονια" του ιδρυτη του διασπορα?
Μπα δεν το νομίζω... Δεν ξέρω τίποτα για την υπόθεση αλλά δεν θεωρώ πως το fb ένιωσε να απειλείται από το diaspora. Είμαι σίγουρος πως έχει πολύ περισσότερους λόγους να απειληθεί από το Google+ και ακόμα περισσότερους λόγους είχε να απειληθεί από το MySpace πριν χρόνια όταν δεν ήταν τόσο ισχυρό. Ο καθείς μπορεί να φτιάχνει διάφορα συνομοσιολογικά σενάρια αλλά δεν παίζεται το όλο παιχνίδι από το αν ίδρυσε κάποτε κάποιος ένα diaspora. Κι αυτό διότι θα μπορούσε να γίνει το ίδιο πράγμα από άλλους πολλές φορές ακόμα στο μέλλον. Μάλιστα υπάρχουν παρόμοια open source projects. Όπως είπα πριν το identi.ca (που μπορεί να έχει και χαρακτηριστικά fb με plugins και όχι μόνο twitter) ή το FreedomBox είναι ένα άλλο. Φυσικά το πιο fb-like είναι το diaspora στους στόχους...
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από snodrion »

Δεν το έχω ψάξει πολύ αλλά μάρεσε πολύ η ιδέα όταν την πρωτοάκουσα. Το θέμε τις μαζικότητας των social networks έχει να κάνει πολύ με την δύναμη του ενός να λέει ότι εγώ έχω κάτι καλύετερο από αυτό που υπάρχει και δεν το έχεις εσύ, με αυτόν τον τρόπο το βλέπει ανταγωνιστηκά και φτιάχνει και αυτός. Όπως έχει με το hi5 και μετά με το facebook. Δηλαδή θέλω να πω ότι τα ποσοστά που χρεισιμοποιούνε την μία ή την άλλη υπηρεσία μπορούν εύκολα να αλλάξουν, με μια προηπόθεση. Ότι το καινούργιο έχει κάτι καινούργιο να δώσει οπότε να έχει αξία να ασχοληθεί μαζί του κάποιος.
Οι σελίδες κοινωνικής δικτίωσης(ΣΚΔ) απαπτύχθηκαν την εποχή που γινόταν η μετάβαση από το Web 1.0 στο Web 2.0 όπου ο χρήστης αντί να επισκέπτεται απλά τις σελίδες μπορεί πλέον να προκαλέσει αλλαγή στον τρόπο προσφοράς των υπηρεσίων που παρέχονται από μια σελίδα, αυτό αύξησε την πολυπλοκότητα με αποτέλεσμα να υπάρχει ανάγκη για πόρους που θα μπορούν να υποστηρίξουν τις υπηρεσίες αυτές.
Πολλές ΣΚΔ φτιάχνονται αλλά οι πιο πολλές από αυτές χάνονται αλλά πιστεύω ότι αυτές που μένουν και που γίνονται δημοφιλής εξαρτόνται από την δραστηριότητα των χρηστών και το αντίκτυπο που έχει πάνω στις υπηρεσίες(πχ η ανάγκη για να παίζει κάποιος games έκανε το facebook να δημιουργήσει χιλιάδες games τα οποία λίγο πολύ είναι άχρηστα!) στην σελίδα αυτή και δευτερον η κοινωνική πίεση που υπάρχει από τους γύρω. Και ένας τρίτος λόγος είναι ότι ο καθένας έχει την ανάγκη της second life δλδ μιας εικονικής ζωής στην οποία θα μπορεί να συμπερηφέρεται με διαφορετικό τρόπο από ότι στην πραγματική του ζωή.
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από Katsarola »

Ο,τι ειπε ο tsakalos, social media=stalking και χαζευογκομενακεησον
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από antony07 »

Tsakalos έγραψε: Εικόνα
Από το γνωστό γκρουπ "κ@ριολες του fb" είναι η "κυρία"? :P


Katsarola έγραψε:Ο,τι ειπε ο tsakalos, social media=stalking και χαζευογκομενακεησον
Καλά είσαι!
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από papagalakos II »

Δεν έχει σημασία τι θα πεις αλλά ο τρόπος που θα το πεις. Κι αυτό γιατί αυτός που σ' ακούει δεν τον ενδιαφέρει τι θα ακούσει αλλά πως θα το ακούσει. Όλα είναι θέμα marketing.

Αν δημιουργηθεί ένα ρεύμα και γίνει μόδα η απαξίωση του facebook, όπως έχει ξεκινήσει άλλωστε, τότε αρκεί απλώς να γίνει μόδα το Diaspora. Η ποιοτική αλλαγή νομίζω γίνεται όταν ξεπεραστεί ένας αριθμός μελών που το χρησιμοποιούν.

Από 'κεί και πέρα είναι στο χέρι του Diaspora πως θα προωθήσει τον εαυτό του ώστε να πιάσει.
Όπως συμβαίνει με όλα.
palasso
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 04, 2010 3:55 pm
Real Name: Vassilis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: To facebook όπως θα έπρεπε να είναι...

Δημοσίευση από palasso »

palasso έγραψε:Επίσης ένα Diaspora αν και δεν μπορεί να κοντραριστεί με το fb μπορεί να βρει εφαρμογή σε μικρές online κοινότητες. Το διάστημα αυτό δημιουργούνται groupware για επιχειρήσεις και social networks για hobbyists βασισμένα στο concept του social networking...
Ενδεικτικά πάνω σε αυτό που είπα να ένα σχετικό άρθρο που προσγειώθηκε στα Web Feeds μου..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές - Εφαρμογές - Internet”