Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από semfetamine »

MakisH έγραψε:Κρίμα...
Από παϊδάκια τι παίζει; :P

Πέρα από την πλάκα, νομίζω κι εγώ πως είναι κάπως τραβηγμένα τα σενάρια περί εμπορίου οργάνων, αν και όχι απίθανα. Πάντως δεν θα ένιωθα ιδιαίτερα άνετα να το διατυμπανίζω. Για τις αλλεργίες είμαι σαφέστατα υπέρ να γράφονται! Ειδικά όσοι έχουν βαριές αλλεργίες θα αισθανθούν λίγη περισσότερη ασφάλεια πιστεύω.
Προφανώς δεν τα πιστεύουμε ρε αυτά!! Τι είμαστε μικρά παιδιά? Ποιός είναι τόσο ηλίθιος για να θέλει το συκώτι ενός Έλληνα φοιτητή? :lol: τέλος τα off :e_wink:
ARBEIT MACHT FREI
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από chArAls »

semfetamine έγραψε:Προφανώς δεν τα πιστεύουμε ρε αυτά!! Τι είμαστε μικρά παιδιά? Ποιός είναι τόσο ηλίθιος για να θέλει το συκώτι ενός Έλληνα φοιτητή? :lol: τέλος τα off :e_wink:
Ο δρ. Χανιμπαλ Λεκτερ?
Εικόνα
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

charal τον εθνικό οργανισμό τον έβαλα σε περίπτωση που ντε και καλά κάποιος θέλει να το δηλώσει.Αν δεν εμπιστεύεται τους οικείους του.

Ειδάλλως στην συγκεκριμένη περίπτωση με τις ταυτότητες έχουν φτιαχτεί βάσεις δεδομένων του υπεπθ, τις οποιές θα μεταβιβάσουν στον οργανισμό και κάπου στο ενδιάμεσο παρεμβάλλεται και η vodafone. Νομίζω οτι έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες για το εμπόριο που έλεγα.

Και καλό είναι να υπάρχει και καμία υπογραφή. Όχι μόνο ηλεκτρονικά. Θυμηθήτε τι έγινε με τις πανελλήνιες και τα ψεύτικα μηχανογραφικά φέτος.

Και για κείνους που υπερασπίζονται την αναγραφή αλλεργίας. Όταν αιμορραγείς εσωτερικά η εξωτερικά ο γιατρός δεν σκέφτεται τις αλλεργίες, αλλά πως θα σταματήσει την αιμορραγία. Στην περίπτωση που χρειάζεται φάρμακο, χορηγήται και όλα κρίνονται στα πρώτα 15-30 λεπτά. ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ από αλλεργία ακριβώς γιατί παρακολουθείσαι.
Άβαταρ μέλους
antony07
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 4:37 pm
Real Name: Αντώνης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Uncertain (by principle)
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από antony07 »

semfetamine έγραψε:Διαβάζω αρκετά ρε.. δεν είμαι ιδιαίτερα έξυπνος, average φάση :e_geek:
Genius is ninety-nine percent perspiration, and one percent inspiration...
"Ωραία παιδιά κατάχαμα κυλάει
το πιο ωραίο ρόδο απ' το στεφάνι σας
αδράξτε κάθε τι που προσπερνάει
μα αν σε βιτρίνα εμπρός βρεθεί η χάρη σας
ή σε γκισέ, φυλάξτε το τομάρι σας
θυμάστε, Colin de Cayeux τον λέγανε
το άσυλο εμπιστεύτηκε ναι σαν κι εσάς,
σημάδεψε ο μπάτσος και τον ξέκανε
"
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από semfetamine »

rontrigez έγραψε:...
τις οποιές θα μεταβιβάσουν στον οργανισμό και κάπου στο ενδιάμεσο παρεμβάλλεται και η vodafone. Νομίζω οτι έτσι αυξάνονται οι πιθανότητες για το εμπόριο που έλεγα.
...
Off Topic
AAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAAAAAAAAAAAAAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA
ΟI ΚΑΠΙΤΑΛΙΣTEΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΛΕΨOYN ΚΑΙ ΤΑ ΝΕΦΡΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
γι'αυτό είναι τσαμπέ φέτος, θα τα βγάλουν από αλλού..
Πόσο κολλημένος πια? Ανταλλάσσω σπλήνα με συγγράματα στους πρωτοετείς!!
πέθανα στο γέλιο, ευχαριστώ, το χρειαζόμουν
ARBEIT MACHT FREI
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από rontrigez »

Off Topic
Αν είμαι εγώ κολλημένος, τότε όλοι εσείς που στηρίζετε ένα σάπιο σύστημα σχέσεων παραγωγής με πάνω από 500 χρόνια ιστορία, τι είστε; Πεθαμένοι, και δεν σας το έχουν πει ακόμα; χεχεχε
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Η αναγραφή των αλλεργιών χρειάζεται για να μην γίνουν επιπλοκές και ο νέος οργανισμός αποβάλλει το όργανο.
So simple.

Για την ιστορία, υπήρχε μια μαύρη εποχή που λέγεται μεσαίωνας, όπου γιατροί που η κοινή γνώμη θεωρούσε μάγους "βεβήλωναν" νεκροταφεία, έκλεβαν νεκρούς και έκαναν μαθήματα ανατομίας.
Αυτό όχι απλώς δεν το θέλανε οι οικογένειες, όχι απλώς τους καταδίκαζε η κοινωνία, αλλά αν τους έπιαναν τους καίγανε.
Σήμερα αυτούς τους ανθρώπους τους καταδικάζουμε ή τους εκτιμούμε και τους ευχαριστούμε;

Αυτό επειδή ακούστηκε κάπου ότι "μα, μου, και οι άπιστοι δεν μπορούν να μιλάνε" και κάτι τέτοια.
Οι άπιστοι δεν θα μπορούσαν να μιλάνε αν υπήρχε θεός.
Οι πιστοί δεν θα μπορούσαν να μιλάνε αν δεν υπήρχε θεός.
Και επειδή έχουμε 2012 και μιλάμε για επιστήμες [εν προκειμένης ιατρική] που [ευτυχώς] δεν βασίζεται σε θεούς, δαίμονες και ματζούνια μάλλον οι άπιστοι θα έπρεπε να έχουν περισσότερο λόγο.
Αν υποθέσουμε βέβαια ότι κάποιος έπρεπε να έχει περισσότερο λόγο. Δεν το έθεσα εγώ το ζήτημα.

Αυτά.

Α, και Υ.Γ.
Εγώ που έχω αλλεργία στους φασίστες και τους ηλίθιους να το γράψω;
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Α, ναι, σόρυ. Και άλλα δύο.

Υ.Γ. 2
Τα σενάρια περί εμπορίας οργάνων είναι επιπέδου ότι είμαστε όλοι πειραματόζωα του depon και των φαρμακοβιομηχανιών, ότι μας ψεκάζουν κ.λπ.
Παιδιά πολύ πιο απλά είναι τα πράγματα, ηλίθιοι άνθρωποι ψηφίζουν πολλά χρόνια ανθρώπους που τους κλέβουν. Τώρα όλα αυτά τα συνωμοσιολογικά...

Υ.Γ. 3
Επίσης επειδή ειπώθηκε κάπου, ότι άμα η καρδιά κάνει ακόμα "ντούκου-ντούκου" δεν αφήνουμε τον κατά τα άλλα κλινικά νεκρό να πεθάνει γιατί μας αρέσει ο ρυθμός της καρδιάς.
Οκ, το λέω λίγο χυδαία, ούτε εμένα θα μου ήταν εύκολο. Δεν θέλω καν να το σκέφτομαι. Αλλού θέλω να καταλήξω.
Πως η καρδιά κάνει εντύπωση απλώς γιατί ακούγεται. Κάποιος με την ίδια λογική μπορεί να πει "μην τον θάβεται, το νεφρό του ζει ακόμα". Παιδιά αν πεθάνει ο εγκέφαλος πεθαίνει ο άνθρωπος. Όλα τα υπόλοιπα όργανα μετά έχουν τεχνικά την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από msl »

rontrigez έγραψε:Και για κείνους που υπερασπίζονται την αναγραφή αλλεργίας. Όταν αιμορραγείς εσωτερικά η εξωτερικά ο γιατρός δεν σκέφτεται τις αλλεργίες, αλλά πως θα σταματήσει την αιμορραγία. Στην περίπτωση που χρειάζεται φάρμακο, χορηγήται και όλα κρίνονται στα πρώτα 15-30 λεπτά. ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ από αλλεργία ακριβώς γιατί παρακολουθείσαι.
Μμμναι .. Την περίπτωση να χορηγήσει μια άλλη οικογένεια φαρμάκων στην οποία κάποιος δε θα είναι αλλεργικός, δε μας περνάει από το μυαλό. Θέλουμε να ζούμε με το ρίσκο στη ζωή μας. Τι άλλη επιπλοκή μπορούμε να προκαλέσουνε οι ίδιοι στον ασθενή μας; ..

Αλλεργία ξέρουμε πως δεν είναι απλά τα φτερνισματάκια και άντε να τρέξει και λίγο η μυτούλα, ε; ..
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
Άβαταρ μέλους
paraPanos
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 10, 2011 2:53 pm
Real Name: Πάνος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: όπου λάχει

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από paraPanos »

Δε θα κάνω κανένα σχόλιο στην όλη συζήτηση, γιατί θεωρώ πως μιλάτε για ένα θέμα που έχει να κάνει αποκλειστικά και μόνο με νομική και ιατρική (άντε και λίγη φιλοσοφία ίσως) και κανείς μας δε σκαμπάζει γρι απ' όλ' αυτά...
Θα πρότεινα λοιπόν να αφήσετε τους φοιτητές της νομικής και της ιατρικής να παίξουν μ' αυτό (γιατί όταν ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του έτσι, χωρίς επιχειρήματα, εγώ το αποκαλώ παιχνίδι) που είναι και πιο κοντά στο αντικείμενό τους.. Δε μπορεί οι ΣΕΜΦίτες να ανακάλυψαν την τρύπα στο συγκεκριμένο θέμα και να δώσουν λύση, ενώ υπάρχει ολόκληρο δικαστικό σώμα να τρέξει γι' αυτό (σύν ιατρικοί συλλογοι συν συνταγματολόγοι συν χίλια δυο άλλα)..


Και τώρα να γράψω αυτό για το οποίο ξεκίνησα το post
rontrigez έγραψε: Και για κείνους που υπερασπίζονται την αναγραφή αλλεργίας. Όταν αιμορραγείς εσωτερικά η εξωτερικά ο γιατρός δεν σκέφτεται τις αλλεργίες, αλλά πως θα σταματήσει την αιμορραγία. Στην περίπτωση που χρειάζεται φάρμακο, χορηγήται και όλα κρίνονται στα πρώτα 15-30 λεπτά. ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ από αλλεργία ακριβώς γιατί παρακολουθείσαι.
Δε διασαφηνίζεται σ' αυτά που γράφω πιο πάνω, αλλά καλό είναι να μην εκφέρουμε καν άποψη (αν δεν προϋπάρχει γνώση) για συγκεκριμένα θέματα. Τέτοια θέματα είναι οι επιστήμες και εν προκειμένω η ιατρική και η νομική και εσύ έχεις άποψη και για τις δύο ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ. Για την ώρα θα επικεντωθώ στο ιατρικό κομμάτι στο οποίο προφανέστατα έχεις μαύρα μεσάνυχτα, γι' αυτό μην πετάς ότι σου φαίνεται λογικό μόνο και μόνο για να καλύψεις την άγνοιά σου σε προηγούμενο post.
Ούτε και γω είμαι ειδικός στο θέμα, οπότε δε θα το παίξω ειδικός, απλώς επειδή πιτσιρικάς ήμουν αρκετά αλλεργικός σε διάφορα πράγματα, έτυχε να κάνω θεραπεία και έτσι να μάθω πολλά από συζητήσεις με τη γιατρό μου.
Να σε ενημερώσω για αρχή, πως από τη στιγμή που κάποιος πάθει αναφυλακτικό σοκ (αλλεργικό σοκ) δεν έχει πολύ ώρα στη διάθεσή του για να δράσει. Οι κίνδυνοι είναι πάρα πολλοί (ασφυξία, καταπόνηση και δυσλειτουργία οργάνων και αρκετοί άλλοι) και μπορεί να οδηγήσουν σε θάνατο!!!
Προφανώς και δε θα το ξέρεις, αλλά εκτός από φάρμακα και αναισθητικά, πάρα πολλοί ασθενείς είναι αλλεργικοί στο latex (υλικό κατασκευής χειρουργικών γαντιών).Το τελευταίο πράγμα που θέλει ο χειρούργος τη στιγμή που σε έχει ανοίξει είναι να πρηστείς, να πάθεις υπόταση (καρδιακή δυσλειτουργία) και να υπολειτουργούν τα νεφρά, το συκώτι και η καρδιά σου λόγω ελλειψης οξυγόνου!!! Ακουγεται λογικό;;; Δεν έχει σημασία αν ακούγεται λογικό ή όχι, είναι ιατρική και έτσι είναι! ΤΕΛΟΣ!
Και επειδή πιο πάνω είναι πολύ συγκεκριμένο το παράδειγμα, θα σου αναφέρω το εξής απλό.. Έστω ότι είσαι αλλεργικός στο σουσάμι (καθόλου σπάνιο by the way) και είσαι στο νοσοκομείο διασωληνομένος και ψιλοναρκωμένος για να μην πονάς. Σε ταϊζει λοιπόν μία όμορφη νοσοκόμα το ψωμάκι σου, φεύγει για να ταϊσει και τους άλλους ασθενείς και γυρίζει μετά από μία ώρα... Ε, είσαι νεκρός εδώ και 45 λεπτά (το πολύ) και δε σε πήρε χαμπάρι κανείς, γιατί (σε αντίθεση με τις ταινίες) όταν παθαίνεις αλλεργικό σοκ, όχι να φωνάξεις, ούτε να πάρεις ανάσα δε μπορείς (με κάποιες εξαιρέσεις)..
Α, να σχολιάσω και κάτι ακόμα στο ποστ σου, ο γιατρός είναι γιατρός, όχι τσοπάνης και τον ενδιαφέρει ανά πάσα στιγμη η κατάσταση του ασθενούς. Δεν είναι πονάει κεφάλι, κοψει κεφάλι! Το θέμα δεν είναι να σου σταματήσει την αιμοραγία και εσύ να πεθαίνεις απ' τον πόνο πχ γτ ο γιατρός δεν ενδιαφέρθηκε να σου χορηγήσει καν αναισθητικό πάνω στη φούρια του.
Λογικά θα μπεις στη διαδικασία να μου απαντήσεις (για να υπερασπιστείς την αγνοιά σου), αλλά πιστεύω πως i prooved my point...


Ελπίζω τώρα να θέλετε την αναγραφή των αλλεργιών σας στο πάσο σας...
Επίσης, καλό είναι να αντιμετωπίζουμε τα πάντα κριτικά και όχι εκ των προτέρων αρνητικα (ή θετικά), μόνο και μόνο επειδη είναι απόφαση αυτής της κακιάς κυβέρνησης (κακιά είναι, δε λέω, αλλά δε μπορεί να κάνει τα πάντα λάθος).. Άλλο το κριτικά και άλλο το αρνητικά.. Για να αντιμετωπίσεις κάτι κριτικά πρέπει να ψάξεις πηγές και από τις δύο πλευρές... Πάντως επιμένω πως σε τέτοια θέματα δεν αρκουν οι πηγές.. Η ημιμάθεια είναι χειρότερη απ' την αμάθεια...


Δε νοιώθω καν άσχημα για το μεγάλο ποστ, γιατί όταν διαβάζω βλακείες δεν αντέχω και δε μπορώ να το καταπιέσω πάντα...

Α, και ακριβώς επειδή δε λέω ανακρίβειες (βλ. rontrigez), όλ' αυτά μπορείτε να τα βρείτε και στο internet με λίγο ψάξιμο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paraPanos την Τετ Σεπ 26, 2012 1:27 am, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από d d doora!! »

Μα ναι, κύρ αστυνόμε το θυμάμαι το τόπικ, λεγόταν
Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα
..
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Off Topic
Αναφερόμαστε σε ένα απ' τα χαρακτηριστικά του πάσο. Τι έπρεπε να συζητάμε, ότι το χρώμα δεν είναι τόσο ωραίο όπως στα παλιά;
Άβαταρ μέλους
chArAls
Δημοσιεύσεις: 474
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2011 12:54 am
Real Name: Χαρης
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Στη γωνια και ερχομαι!

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από chArAls »

@ροντριγκεζ

Και επαναλαμβανω γιατι εμπιστευεσαι τον εθνικο οργανισμο και όχι τον γιατρο βαρδιας, υπο την ευθυνη του οποιου τελικα και θα πεθανεις.

Ξερεις τετοιο διαλογο ειχα πετυχει και σε άλλη χωρα αλλα εκει δεν ηταν το θεμα της συνομοσιολογιας περι εμποριας(ελεος ρε παιδια δλδ), αλλα το εάν ο γιατρος που εχει το παιδακι με την ανεπρκεια και το βλεπει επι χρονια να αργοπεθαινει θα εχει την ιδια θεληση να σε σωσει εσενα ή να μην κανει ο,τι μπορει για να παρει τα οργανα σου και να σωσει 5 αλλους.

Οποτε δυο ερωτησεις:

1)Περιεγραψε μου την ολη δουλεια πως θα γινεται?
2)Αμα το πιστευεις αυτό, που πραγματικα είναι επιπεδου αουσβιτς η κατηγορια σου, γιατι καθεσαι και το κουβεντιαζεις μαζι μας στο ιντερνετ. Μεγαλυτερη φασαρια ειχατε κανει περσυ για το 1,5 ευρω χρεωση για το πασο παρα για αυτό.

Και ποιο σημαντικο. Θυμαμαι σε συνελευση περσυ που ρωτησαν την ΠΚΣ για ναρκωτικα και πεταξε αποψαρα για τα υποκαταστατα.Ας προσεχουμε λιγο όταν ασχολουμαστε με τετοια θεματα και ς μην ειμαστε απολυτοι...

Και για να προσθεσω στα παραδειγματα του πανου. Υπαρχουν διαφορετικα ραμματα και καποια από αυτά προκαλουν αλεργια σε καποιους. Τραγικο είναι να ξερει ο γιατρος που μεσα σε 2 λεπτα πρεπει να σε εχει ανοιξει αμα εισαι αλεργικος σε καποιο? Υπαρχουν επισης αλεργιες σε μορφες αναισθησιας. Και η λιστα συνεχιζεται.Επισης αμα αναγκαστει να σου δωσει κατι ο γιατρος που σου προκαλει αλεργια, γιατι δεν υπαρχει άλλη λυση, να μην ξερει όταν ερθουν οι επιπλοκες ότι προκειται για αλεργικη αντιδραση και όχι για κατι άλλο? Αν η γνωση αλεργιων δεν ηταν σημαντικη και δεν μπορουσε να βοηθησει τους γιατρους, τοτε δεν θα σε ρωτουσαν και ιστορικο. Η χρησιμοτητα αναγραφης τους, σε ένα προσβασιμο για το γιατρο στα επειγοντα εγγραφο, είναι στο ότι η αποκτηση ιστορικου δεν είναι παντα δυνατη.


Σορρυ ειμαι αθρησκος αλλα με εκνευριζει το ιδιο με τον κάθε τραγο παππα και η ολη επιθετικοτητα των «αθεων» προς τους πιστους.Το μονο που ειπε η μσλ είναι να μην κρινει ο αθεος τον χριστιανο/βουδιστη κτλ για τα πιστευω του.Γουστο του και καπελο του να κανει ο,τι θελει.

Και η πιστη δεν αποτρεπει κανεναν από το να είναι καλος επιστημονας. Οι γιατροι δεν νομιζω πως εχουν μεγαλυτερα ποσοστα αθεους από την υπολοιπη κοινωνια. Θα ζητουσες αλλαγη γιατρου επειδη είναι χριστιανος?Επισης και οι περισσοτεροι από τους μεγαλους επιστημονες,φιλοσοφους,λογιους ηταν θρησκευομενοι.Δεν ηταν κατωτεροι. Να σου θυμισω στον πινακα του Ραφαηλ «Η σχολη των Αθηνων» ο πλατωνας εδειχνε ουρανο και ο αριστοτελης τη γη.Καλουτσικοι ηταν και οι δυο... Καμια επιστημη δεν εχει αποδειξει την ανυπαρξια θεου, όπως και κανεις δεν εχει αποδειξει την υπαρξη του.

Και για τα νεκροταφεια και τους νεκρους. Για να παραφρασω τον μεγα Kyle Reese :H διαφορα μας από τα ζωα είναι πως θαβουμε τους νεκρους μας. Μην εισαι τοσο απολυτος σε ηθικα θεματα. Η ηθικη είναι προσωπικο ζητημα του καθενος. Α και εφοσον εχεις ηθικη δεν διαφερεις και τοσο από τον θρησκευομενο.

Κατά τα αλλα συμφωνω γενικα μαζι σου.

Παντως τα καινουρια πασα είναι πιο στυλατα από τα παλια...
Εικόνα
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από papagalakos II »

Τελείως άσχετη κουβέντα αλλά εγκυκλοπαιδικά, επειδή κάποιοι θέλουν να το παίζουν και επιστήμονες εδώ, αυτό που πρέπει να αποδεικνύεις είναι η ύπαρξη, όχι η ανυπαρξία.

Τώρα το "ο τάδε ζωγράφος ήτανε θρήσκος άρα οι θρήσκοι είναι καλά παιδιά" ας μην το σχολιάσω καν...
Όχι ότι είπα πουθενά πως έχω κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα με τους πιστούς. Απλά νομίζω είναι ένα υπαρξιακό πρόβλημα του καθενός και δεν πρέπει να επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο τις επιστήμες που ανεξάρτητα απ' το προσωπικό πιστεύω του κάθε επιστήμονα, ως επιστήμες, δεν αποδέχονται την ύπαρξη του Θεού.

Ή όπως αλλιώς είχε ειπωθεί σε ένα διάλογο μετά τη παρουσίαση της θεωρίας της σχετικότητας:
Φοιτητής: Δεν είδα να αναφέρετε πουθενά το Θεό όμως.
Αϊνστάιν: Δεν μου χρειάστηκε για να κάνω την απόδειξη.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Καινούργιο πάσο-φοιτητική ταυτότητα

Δημοσίευση από Katsarola »

ΘΡΗΣΚΕΥΜΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΓΡΑΦΕΤΑΙ;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”