Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από meleneemil »

Έτσι για να ευθυμήσουμε:
you know who έγραψε:Αύριο μην ξεχάσετε να φέρετε καλκουλέτα, ε? Έτσι? Ε?
:wink:
Logical? maybe. ميلين اميل
Airbus
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 03, 2009 12:38 am
Real Name: Semfitis
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από Airbus »

Off Topic
Για όλα φταίνε οι δικηγόροι,έτσι; Ε;
Άβαταρ μέλους
meleneemil
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 736
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 05, 2009 5:23 pm
Real Name: Aimilios K
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από meleneemil »

Off Topic
Όλοι οι στατιστικοί φυσικοί πηγαίνουν σε οικονομικές θέσεις, ε? Εσάς θέλουν οι εταιρείες, έτσι?
Logical? maybe. ميلين اميل
Άβαταρ μέλους
snodrion
Forum Moderator
Forum Moderator
Δημοσιεύσεις: 556
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 24, 2009 1:09 am
Real Name: Θεός,Παντοδύναμος,Παντοκράτορ
Gender: Male
Facebook ID: 666
Τοποθεσία: paradise...

Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικης

Δημοσίευση από snodrion »

Ξέρεις κάποιος για πόσες εξεταστικές ισχύουν οι βαθμοί των εργαστηρίων? :shock:
Αινάντοια στιν αστηκείν ορθωγραφοία
Άβαταρ μέλους
serenity08
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2009 8:42 pm
Real Name: gigi..!
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από serenity08 »

μέχρι το θάνατο..
Ας παίξουμε! Η γνώση είναι χαρά, δεν είναι επιστράτευση απ'τα σχολεία .


"Oι άνθρωποι παλεύουν και χάνουν τη μάχη, και το πράγμα για το οποίο πάλεψαν έρχεται παρά την ήττα τους..και όταν έρχεται προκύπτει οτι δεν ήταν αυτό που εννοούσαν..και άλλοι ανθρωποι πρέπει να παλέψουν για αυτό που εννοούσαν με ένα άλλο όνομα.."
Άβαταρ μέλους
LocknLoad
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2250
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2007 5:34 pm

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από LocknLoad »

Αν μπορει καποιος/α, ας ανεβασει τα θεματα της κανονικης του 2012 ή της επαναληπτικης του 2011. Ευχαριστω

EDIT --------------------------------------------------------------------------

Τουλαχιστον μπορει κανεις να πει πανω κατω πως ηταν τα θεματα σε σχεση με τα παλιοτερα που εχουμε στο εργαλειο;
Ναι, [you] σε παρακολουθώ!

Εικόνα


@[you]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
par1s
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2011 11:40 am
Real Name: realname it is
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: "Μία χώρα που έχει δει τα πάντα και συνεχίζει να αιφνιδιάζεται"

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από par1s »

Δεν έχω τα θέματα, αλλά θυμάμαι πως εξέταζαν στην ουσία αυτά που ζητούσαν στην εργαστηριακή άσκηση που φτιάχναμε.
Δηλαδή, θυμάμαι ότι ζήτησαν πχ στην 36 κάτι διαγράμματα (τρόποι ταλάντωσης), ή στην 21 πχ ήθελε να υπολογίσεις αυτά που είχες υπολογίσει και στο εργαστήριο (άρα χάρακες, κομπιουτεράκι με arcsin, κλπ φέρε).
Θυμάμαι επίσης πως ήταν πολλά, άρα πρέπει να τα ξέρεις "καλά" για να γράψεις γρήγορα.
Απλώς η 25 δεν ξέρω αν θα εξεταστεί, γιατί φέτος την έκανε ο Πέογλος, και ακούστηκε πως έφυγε από τη ΣΕΜΦΕ, (άρα και δε θα τεθεί σε εξέταση??). Δεν ξέρω( έχω στείλει mail στον Φωκίτη(υπεύθυνος εργαστηρίου), αλλά δεν έχει απαντήσει).
Πάντως επέλεγες από τα 8 τα 6 θέματα (κάτι τέτοιο).
-Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο που ζει. Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του. Γι' αυτό η πρόοδος εξαρτάται από τους παράλογους.
Άβαταρ μέλους
par1s
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2011 11:40 am
Real Name: realname it is
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: "Μία χώρα που έχει δει τα πάντα και συνεχίζει να αιφνιδιάζεται"

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από par1s »

Ο Φωκίτης δεν πρέπει να βγάλει κάποια ανακοίνωση πως θα γίνει κανονικά η εξέταση??
(την άσκηση 25 τελικά να τη διαβάσουμε?αφού έχει φύγει ο Πέογλος από τη σχολή..και το Μάρτιο ήταν η μόνη που δεν εξετάστηκε)
-Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο που ζει. Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του. Γι' αυτό η πρόοδος εξαρτάται από τους παράλογους.
gal13
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:38 pm
Real Name: dimitris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από gal13 »

Ξερεις καποιος εαν οι παλιοτεροι εξεταζονται μονο σε 6 ασκησεις χωρις δυνατοτητα επιλογης οπως γινοταν παλια ή εαν αυτο εχει αλλαξει?
Άβαταρ μέλους
Lelouch
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 1:41 am
Real Name: Lelouch
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από Lelouch »

par1s έγραψε:Απλώς η 25 δεν ξέρω αν θα εξεταστεί, γιατί φέτος την έκανε ο Πέογλος, και ακούστηκε πως έφυγε από τη ΣΕΜΦΕ, (άρα και δε θα τεθεί σε εξέταση??). Δεν ξέρω( έχω στείλει mail στον Φωκίτη(υπεύθυνος εργαστηρίου), αλλά δεν έχει απαντήσει).
Την 25 φέτος την έκανε ο Πέογλος? Δηλαδή συνολικά έκανε τρεις (42,19,25) ? Για το αν έφυγε ισχύει ? Εγώ δυστυχώς τον είχα σε εργαστήρια το εαρινό 2012...
I was dead until the moment I met you. I was a powerless corpse pretending to be alive. Living without power, without the ability to change my course, was akin to a slow death. The world will change. I 'll change it. I destroy the world, create the world.
Άβαταρ μέλους
par1s
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2011 11:40 am
Real Name: realname it is
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: "Μία χώρα που έχει δει τα πάντα και συνεχίζει να αιφνιδιάζεται"

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από par1s »

Ναι, ξέρω ότι έκανε ο Πέογλος την 25..και τη 42 την έκανε ο Κατσούφης νομίζω.

Αν έχουν περάσει οι 4 εξεταστικές(2 χρόνια), μετά πρέπει να επαναλάβουμε τα εργαστήρια?
-Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στον κόσμο που ζει. Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του. Γι' αυτό η πρόοδος εξαρτάται από τους παράλογους.
Άβαταρ μέλους
Lelouch
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Οκτ 05, 2010 1:41 am
Real Name: Lelouch
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από Lelouch »

Νομίζω ότι εφόσον τα παρακολούθησες και ο Μ.Ο. σου ήταν >5 στις εργασίες, μένουν και δεν χρειάζεται να τα επαναλάβεις μετά απο 4 εξεταστικές...
I was dead until the moment I met you. I was a powerless corpse pretending to be alive. Living without power, without the ability to change my course, was akin to a slow death. The world will change. I 'll change it. I destroy the world, create the world.
salvador
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 30, 2008 4:41 am
Real Name: kwstas
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από salvador »

Μη διενεργεια εξέτασης στο Εργ. Συγχρονης Φυσικης την 14-09-2012


Μετα τις αποφάσεις των συλλογων ΕΜΠ για αποχή απο εξετασεις, ανακοινωνεται ότι η εξέταση στο Εργ. Συγχρονης Φυσικης την 14-09-2012 δεν θα διεξαχθεί. Ο προγραμματισμός της θα ανακοινωθεί προσεχώς.



Ο διδασκων Ε. Φωκιτης

--

Εμμανουήλ Φωκίτης
Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής (Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών)
mycourses.ntua.gr
Άβαταρ μέλους
Steve Harris
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί Σεπ 11, 2012 11:00 pm
Real Name: Patrick Asenov
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από Steve Harris »

Το μάθημα "Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής" θα αρχίσει την Τρίτη 9/10/2012 και ώρα 9πμ στο Αμφ. 102 στα ΝΕΑ ΚΤΗΡΙΑ.
“I think it only makes sense to seek out and identify structures of authority, hierarchy, and domination in every aspect of life, and to challenge them; unless a justification for them can be given, they are illegitimate, and should be dismantled, to increase the scope of human freedom.”
― Noam Chomsky

“The English have brought their government down without any guns several times. All it takes is a sex scandal.”
― Lemmy
Άβαταρ μέλους
markelos
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 318
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 8:57 pm
Real Name: Ace
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Grand Line

Re: Εργαστήρια Σύγχρονης Φυσικής

Δημοσίευση από markelos »

Mail από Μανωλάτου

Αύριο το εργαστήριο της Σύγχρονης Φυσικής, θα γίνει στις 10.30 αντί 12 για να πάτε στην συνέλευση μετά. Ειδοποίησε, σε παρακαλώ και όσους άλλους μπορείς από τις Β1 και Β2 ομάδα, να έρθετε στις 10.30 ..... και διαβασμένοι . H B1 ομάδα έχει την άσκηση 21 και η Β2 την άσκηση 30.
Για το τμήμα Β, το Α κανονικά στις 9.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”