"Διάλογος" περί πολιτικής ..

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

τι λες ρε κωστάκη πότε έγινε επανάσταση στην εσσδ και ρίξανε τον σοσιαλισμο;

Βασικώς κανόνας. Να ξέρουμε επακριβώς το θέμα προτου γράψουμε. Δεν σας τα εχουν πει εκει στην ΔΑΠ?

Μάνθε ποιος μίλησε για συνωμοσίες. "Από τα μέσα και από τα πάνω". τα χουμε πει αυτά μην ψάχνεις φαντάσματα.

Συμφωνώ για το θέμα οτι πρέπει να είσαι πιο δύνατος(ή τουλάχιστον να έχει σοβαρές/αρκετές πιθανότητες να κερδίσεις) από τον αντίπαλο για να ξεκινήσεις κάτι μεγάλο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από papagalakos II »

rontrigez έγραψε:Συμφωνώ για το θέμα οτι πρέπει να είσαι πιο δύνατος(ή τουλάχιστον να έχει σοβαρές/αρκετές πιθανότητες να κερδίσεις) από τον αντίπαλο για να ξεκινήσεις κάτι μεγάλο.
Ο Che διαφωνεί μαζί σου.
Φαντάζομαι το έχεις υπόψιν σου απλά έχεις άλλη γνώμη. Δεκτών.
Άβαταρ μέλους
Ελλην
Banned
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2012 5:14 pm
Real Name: Κωστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Ελλην »

Ρε ροντρίγκεζ χαζός είσαι ρε αγόρι μου?Στο χω πει χίλιες φορές ούτε οννεδίτης είμαι ούτε δαπίτης.Μου φαίνεται έχει κουρκουτιάνει ο εγκέφαλος σου από τον πολύ ριζοσπάστη.Α και οι Σοβιετικοί με τον Στάλιν μια χαρά περνούσαν.Εκτός από τον Τρότσκι και κάτι εκατομμυριάκια στη Σιβηρία.
Πατρίδα Τιμή Χρυσή Αυγή
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

Κωστάκη σε ξαναρωτάω, πότε έγινε επανάσταση στην εσσδ για την ανατροπή του σοσιαλισμού;

Παπαγάλε νέα καθήκοντα σε νέες συνθήκες. Διαφωνούμε, τι να κάνουμε;
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Manthos »

rontrigez έγραψε:Συμφωνώ για το θέμα οτι πρέπει να είσαι πιο δύνατος(ή τουλάχιστον να έχει σοβαρές/αρκετές πιθανότητες να κερδίσεις) από τον αντίπαλο για να ξεκινήσεις κάτι μεγάλο.
Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο. Εγώ είπα ότι αν αποτύχεις, τότε εξετάζεις τα αίτια της ανεπάρκειάς σου, όσο το δυνατόν πιο άμεσα. Ωστόσο, όταν περιμένεις εκατό χρόνια για να ασκήσεις κριτική και άλλα τόσα για να ωριμάσουν οι συνθήκες, δε λειτουργείς σκεπτικιστικά ως προς τις δυνατότητές σου αλλά αναβλητικά ως προς τη δράση σου. Ταυτοχρόνως, γίνεσαι όλο και πιο αδύναμος και στιγματίζεις αυτό για το οποίο υποτίθεται πως αγωνίζεσαι(true story).
papagalakos II έγραψε: Ο Che διαφωνεί μαζί σου.
Φαντάζομαι το έχεις υπόψιν σου απλά έχεις άλλη γνώμη. Δεκτών.
Έλα, παραδέξου το. Απλώς ελπίζεις κάποια απ'τις πρωτοετίνες να έχει αφίσα του στο δωμάτιό της.
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

Ναι μάνθε γι αυτό το 1995 υπήρχαν τα πρώτα συμπεράσματα. Μην ξεχνάς οτι οι ελληνες κομμουνιστες βρισκονται και εχουν ιδιαν αποψη για το τι συμβαινει/νε στην Ελλάδα, όχι για το συνέβαινε στην ΕΣΣΔ. Σου θυμίζω οτι η Διεθνής δεν υπάρχει από το 43.

Εδώ μάνθε σε μια σειρά χώρε της ΕΕ δεν υπάρχουν ΚΚ το ΚΚΕ διασπάστηκε και συ μου μιλάς για σβέλτα...

Anyway ρίξε μια ματία στα ντοκουμέντα του 18ου.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από papagalakos II »

rontrigez έγραψε:Παπαγάλε νέα καθήκοντα σε νέες συνθήκες.
Πως μπορείς να το πιστεύεις αυτό, βάσει αυτού να αρνείσαι τα καθήκοντα σε συνθήκες του 1953, αλλά να προτείνεις σαν νέα τα καθήκοντα των συνθηκών του 1917;
rontrigez έγραψε:Διαφωνούμε, τι να κάνουμε;
Δεν είπα να κάνουμε κάτι. Αριστεροί είμαστε, δεν πειράζει να διαφωνούμε. Για την ακρίβεια όλοι οι αριστεροί και ιδιαίτερα οι κομμουνιστές θα έπρεπε να είμαστε περήφανοι για τις διαφωνίες μας και την ικανότητά μας να διαφωνούμε.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι διαφωνούμε. Το πρόβλημα είναι όταν διαφωνούμε και αφορίζεις τον διαφωνών χαρακτηρίζοντάς τον πολλές φορές από πασόκο μέχρι πράκτορα της ασφάλειας.

Βέβαια εν προκειμένης πειράζει γιατί δεν πρόκειται για μια οποιαδήποτε διαφωνία, αφηρημένη, φιλοσοφική και μακρινή. Πρόκειται για τα άμεσα καθήκοντα του σήμερα και την αποποίησή τους εκ μέρους του ΚΚΕ.

Ή όπως λέει και ένα τετράστιχο:

Κι όσοι μας λεν σιγά-σιγά
των μπουρζουάδων η ουρά
Γοργά κι αυτοί βολεύονται
με τους αστούς μπερδεύονται

Manthos έγραψε:Έλα, παραδέξου το. Απλώς ελπίζεις κάποια απ'τις πρωτοετίνες να έχει αφίσα του στο δωμάτιό της.
Γιατί να το ελπίζω αυτό; Το να έχει δικιά μου αφίσα το συζητάμε!
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Malefino »

#O_kommounismos_ftaiei που γεμίσαμε Ρωσίδες στην Ελλαδίτσα μας.
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από rontrigez »

Off Topic
παπαγαλε δεν φταιω εγω που ψηφισες συριζα.ποιος σε ειπε πρακτορα;
Άβαταρ μέλους
Ελλην
Banned
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2012 5:14 pm
Real Name: Κωστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: "Διάλογος" περί πολιτικής ..

Δημοσίευση από Ελλην »

Ροντρίγκεζ διάβασε κανά βιβλίο να δεις τι έκανε ο Στάλιν και αν ήταν αγαπητός στο λαό.Ούτε το δεξί φρύδι του Παπαδόπουλου δεν ήταν.
Πατρίδα Τιμή Χρυσή Αυγή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”