PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Canada

Απόφοιτοι, μεταπτυχιακά, διδακτορικά, επαγγελματική αποκατάσταση, κλπ.

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
Foivos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:06 am
Real Name: Foivos
Gender: Male
Facebook ID: 0

PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Canada

Δημοσίευση από Foivos »

Γεια σας Σεμφίτες,

Είμαι απόφοιτος του 2007 ΣΕΜΦΕ, τελείωσα το διδακτορικό μου στην σχολή μας το 2012 και αυτή τη στιγμή είμαι στο Edmonton, του Καναδά και δουλεύω στο University of Alberta. Ο λόγος που σας γράφω είναι για να σας προτείνω το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο, σε όσους θέλουν να κάνουν μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε Pure Mathematics(Functional Analysis, Algebra)

Στο πανεπιστήμιο, παρότι υπάρχουν αρκετοί αξιόλογοι καθηγητές σε Pure Mathematics, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν πολλοί μεταπτυχιακοί φοιτητές σε αυτό το πεδίο. Οπότε οποιαδήποτε αίτηση προς αυτή την κατεύθυνση,έχει αυξημένες πιθανότητες να γίνει δεκτή. Πέρα από το πρώτο πτυχίο,μοναδικό απαιτούμενο για την αίτηση είναι το TOEFL. Πληροφορίες για το τμήμα των Μαθηματικών και το graduate programme, μπορείτε να βρείτε εδώ: http://www.math.ualberta.ca.

Προσωπικά, θα είμαι σε αυτό το πανεπιστήμιο για τα επόμενα 2 χρόνια και θα ήταν μεγάλη μου χαρά να βοηθήσω. Για οποιαδήποτε πληροφορία, μπορείτε να μου στείλετε εδώ foivos@ualberta.ca
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Ca

Δημοσίευση από constant »

Συγχαρητήρια κ μπράβο που το ανέφερες για να το ξέρουμε κ εμείς οι υπόλοιποι :e_biggrin:
Με την κατάσταση του Πανεπιστημίου, με τους χώρους γενικότερα πώς έχει η κατάσταση;
Υποτροφίες;
Foivos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:06 am
Real Name: Foivos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Ca

Δημοσίευση από Foivos »

Στο πανεπιστήμιο, υπάρχουν αρκετές υποτροφίες που μπορείς να διεκδικήσεις(http://www.mathstats.ualberta.ca/en/Gra ... ships.aspx), πέρα από αυτό, εφόσον γίνεις δεκτός θα έχεις εξασφαλισμένο μισθό(http://www.mathstats.ualberta.ca/en/Gra ... pport.aspx), από Teaching Assistant(Διαλέξεις με ασκήσεις σε μαθήματα, διόρθωση ασκήσεων, καλοκαιρινά μαθήματα) που θα προσφέρεις στο πανεπιστήμιο ο οποίος είναι αρκετός για να βγάλεις τα έξοδα σου εδώ πέρα. Το πανεπιστήμιο έχει ένα από τα μεγαλύτερα campus στον Καναδά και είναι στο κλασσικό στυλ των πανεπιστημίων της Νοτίου Αμερικής. Ο χειμώνας είναι πολύ βαρύς εδώ και στην αρχή είναι δύσκολα για μας τους Έλληνες, αλλά συνηθίζεται...
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Ca

Δημοσίευση από Katsarola »

Foivos έγραψε:Νοτίου Αμερικής

North!=Νοτος :Ρ
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Foivos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2013 8:06 am
Real Name: Foivos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: PhD-MSc in Pure Mathematics at University of Alberta, Ca

Δημοσίευση από Foivos »

:P
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μετά το πτυχίο”