Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Όλες οι πληροφορίες που χρειάζεται ένας ΣΕΜΦΕ-ίτης για τη διπλωματική του βρίσκονται εδώ!

Συντονιστής: antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από pao132003 »

Ένα μυστικό που δε θα σας πει κανείς επίσημα είναι ότι αυτή η αίτηση που κάνετε στη γραμματεία δεν έχει καμιά αξία.
Η αίτηση που έχει νόημα είναι αυτή που κάνετε στη γραμματεία του τομέα, όταν είναι να παρουσιάσετε διπλωματική και στην οποία βάζετε και το τελικό θέμα της εργασίας, καθώς και την τριμελή επιτροπή.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Georgrinder »

Δηλαδή εγώ τώρα αναλαμβάνω κανονικά την εργασία , κάνω την υποτυπώδη δήλωση στην main γραμματεία και όταν με το καλό την παρουσιάσω που στάνταρ θα χω πιο λίγα μαθήματα κάνω την κανονική δήλωση στην γραμματεία του τομέα και όλα κομπλέ.. Τα λέω καλα? :P
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
mtsarduckas
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 08, 2008 9:45 am
Real Name: Μιχάλης
Gender: Male
Facebook ID: 743552839

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από mtsarduckas »

Ακριβώς!
Draco Dormiens Nunquam Tittilandus
Άβαταρ μέλους
Georgrinder
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 3:23 pm
Real Name: Γιακουμης Πορδος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Georgrinder »

Ευχαριστώ όσους απάντησαν!
A set is a Many that allows itself to be thought of as a One.

-Georg Cantor
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Hengeo »

Ορμώμενος από τα παραπάνω να ρωτήσω και εγώ κάτι. Από την στιγμή που θα κάνεις την υποτυπώδη δήλωση στη γραμματεία, υπάρχει κάποιο χρονικό όριο μέχρι πότε μπορείς να παρουσιάσεις;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
Ulm
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 07, 2007 8:56 pm
Real Name: ?
Gender: Female

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Ulm »

Οταν εγω το ειχα ρωτησει στην γραμματεια μου ειχαν πει πως οχι. Γιατί κι εγω την ειχα δηλωσει πριν 2 χρονια.
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν!!!
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Hengeo »

Thanks!
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Kαλησπέρα!!
Να ρωτήσω μερικές απορίες:
1. αν -όντας φοιτητής της ΣΕΜΦΕ- πάρεις διπλωματική σε καθηγητή της ΣΗΜΜΥ, τότε πού δηλώνεις τη διπλωματική (θέμα, καθηγητές τριμελούς επιτροπής κτλ) ? Στη Γραμματεία της ΣΕΜΦΕ ή της ΣΗΜΜΥ ???
Αυτή τη δήλωση τήν κάνεις μία φορά (ανεξαρτήτως του αν παρουσιάσεις μετά από πολύ καιρό...) ??

2.αν είσαι έτοιμος (έχεις τελειώσει τη διπλωματική) το Δεκέμβρη πχ, τότε περιμένεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να παρουσιάσεις τον ερχόμενο Φλεβάρη ?
(Δηλ. είναι αυστηρώς προκαθορισμένες οι ημερομηνίες παράδοσης/παρουσίασης διπλωματικής -του εκάστοτε ακαδημαικού έτους- ή πρακτικώς, οποτεδήποτε είσαι έτοιμος?)
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από el_greco »

Αν και πέρασαν μερικά χρόνια από τότε που εκπόνησα/παρουσίασα τη διπλωματική μου στη ΣΕΜΦΕ, επειδή ήμουν σε αντίστοιχη κατάσταση με σένα, νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω.

Η διπλωματική δηλώνεται στη γραμματεία ΣΕΜΦΕ, και μάλιστα στη δική μου περίπτωση την είχα δηλώσει στη γραμματεία του τομέα φυσικής επειδή ήμουν στο φυσ. εφαρμογών. Στην τριμελή σου να ξέρεις ότι πρέπει τουλάχιστον ΕΝΑΣ καθηγητής να είναι από ΣΕΜΦΕ - εγώ είχα 2 από ΣΗΜΜΥ (τον επιβλέποντά μου και άλλον ένα) και έναν από τον Τομ. Φυσικής της ΣΕΜΦΕ. Η δήλωση γενικά γίνεται μία φορά.

Νομίζω ότι οι ημερομηνίες εξέτασης διπλωματικής εργασίας είναι σταθερές ως προς τις προθεσμίες της γραμματείας. Εγώ είχα τελειώσει Μάρτιο, αλλά εν τέλει παρουσίασα στις 10 Ιουλίου. Παρ'όλα αυτά, αν μπορέσεις να συγκροτήσεις την τριμελή, δε βρίσκω το λόγο ώστε να μην μπορέσεις να παρουσιασεις για να ξεμπερδεύεις - πιθανότατα όμως η γραμματεία θα επιμείνει ώστε στα χαρτιά η ημερομηνία που θα μπει να είναι αυτή της θεσμοθετημένης περιόδου.
                 
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Hengeo »

Να επιβεβαιώσω αυτά που έγραψε ο el_greco, μια και εγώ κάνω σε άλλη σχολή διπλωματική. Εγώ έκανα την αρχική αίτηση στη γραμματεία ΣΕΜΦΕ και θα κάνω και στον τομέα μαθηματικών την επίσημη, καθότι είμαι μαθηματικών εφαρμογών και μου είπαν και εμένα ότι πρέπει τουλάχιστον ο ένας από τους τρεις της τριμελούς επιτροπής να είναι από τη ΣΕΜΦΕ και οι άλλοι δύο προφανώς να έχουν σχέση τα επιστημονικά τους πεδία με τη διπλωματική μου.

Για άλλο δεν είμαι σίγουρος. Την τριμελή ποιος έχει την ευθύνη για να την συγκροτήσει; Ο επιβλέπων; Ο φοιτητής; Και οι δύο; Στη γραμματεία που ρώτησα μου είπαν ο επιβλέπων, ο επιβλέπων μου λέει να διευθετήσω εγώ τα διαδικαστικά, τελικά τι στο :ssss: ισχύει; :banghead:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από el_greco »

Στη δική μου περίπτωση είχα 2 από ΣΗΜΜΥ και έναν από ΣΕΜΦΕ. Την τριμελή ουσιαστικά τη συγκροτεί ο φοιτητής, με τη σύμφωνη γνώμη του καθηγητή. Καλό είναι να είναι και οι 3 σχετικοί με το αντικείμενο, ή τουλάχιστον όχι πολύ μακριά, εκτός αν κάνεις κάτι εντελώς ξεχωριστό. Και σημαντική είναι σίγουρα και η όποια προσωπική σχέση μπορεί να έχεις με τον καθηγητή. Μην ξεχνάτε ότι σε τελική ανάλυση το να ζητάς από έναν καθηγητή να είναι στην επιτροπή σου (είτε αυτό είναι διπλωματική, είτε qualifier, είτε υποστήριξη διδακτορικής διατριβής) είναι και μεγάλη τιμή για τον καθηγητή, γιατί δείχνει ότι ο φοιτητής υπολογίζει τη γνώμη του και την επιστημονική του κατάρτιση...
                 
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Hengeo »

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση! :e_smile:
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
foithths
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιαν 28, 2013 10:08 pm
Real Name: gio
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από foithths »

αδέρφια, θα μπορούσα να παρουσιάσω Νοέμβρη κ να μπω -στα χαρτιά- με τους παρουσιάζοντες του Σεπτέμβρη ??
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από sos »

foithths έγραψε:αδέρφια, θα μπορούσα να παρουσιάσω Νοέμβρη κ να μπω -στα χαρτιά- με τους παρουσιάζοντες του Σεπτέμβρη ??
Νοέμβρη ίσως είναι λίγο δύσκολο, αλλά για Οκτώβρη κάτι μπορεί να γίνει... Αυτό εξαρτάται κυρίως από τον επιβλέποντα καθηγητή. :e_wink:
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Διπλωματική - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από constant »

Ανακοίνωση από τη γραμματεία για τη διπλωματική στο σύνδεσμο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διπλωματική Εργασία”