Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων]

Αφού βαριέσαι τόσο να πας μέχρι την Γραμματεία, μπες εδώ.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, Ryu, constant, φιάλη klein

magicadespell
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Δεκ 08, 2008 2:30 pm
Real Name: magica
Gender: Female
Facebook ID: 0

Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων]

Δημοσίευση από magicadespell »

Διδακτικό & Ερευνητικό Προσωπικό ΕΜΠ 24ωρη Στο ΔΣ του Συλλόγου ΔΕΠ ΕΜΠ της Τρίτης 27.08.2013 αποφασίστηκε ομόφωνα (στη συνεδρίαση ήταν παρόντα 6 μέλη των παρατάξεων ΚΙΜΕΜΠ, ΔΗΠΑΚ και ΠΔ ΕΜΠ), η προκήρυξη 24ωρης απεργίας την Πέμπτη 29/8/2013 ως ένδειξη συμπαράστασης και αλληλεγγύης στον αγώνα των εργαζομένων του ΕΜΠ για τις αναγγελθείσες διαθεσιμότητες-απολύσεις, οι οποίες θα πλήξουν βαρύτατα τις διοικητικές, ερευνητικές και εκπαιδευτικές λειτουργίες του ΕΜΠ.


Πηγή: http://www.apergia.gr/ 2013.08.29

Άρα οι εξετάσεις αυριο αναβάλλονται????
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος antony07 την Τετ Αύγ 28, 2013 7:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: title fixed
Οι μικρές σας πορδές προσκυνούν την εξουσία.Οι μικρές μας ορδές κυνηγούν την ουτοπία..
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από rontrigez »

τσεκούρι και φωτιά στους απεργοσπάστες
Άβαταρ μέλους
Tragedy
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 1:01 pm
Real Name: A
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από Tragedy »

Έχει πέσει πρόταση να περιφρουρηθούν οι πύλες προκειμένου να μείνει κλειστό το πολυτεχνείο.
ειλικρινά αύριο θα κυκλοφορώ με ένα μαδέρι στα χέρια και άμα πετύχω κανέναν να θέλει να γράψει μάθημα να εύχεται να είναι γρηγορότερος από μένα.. :twisted:

thrash ντου και πόλεμος παντού..
Άβαταρ μέλους
Alexandra
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 27, 2011 2:50 pm
Real Name: Alexandra
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από Alexandra »

http://semfe.ntua.gr/docs/AkadimEtos201 ... taseon.pdf

Αύριο, Πέμπτη 29-8-2013, δεν θα πραγματοποιηθούν οι προγραμματισθείσες εξετάσεις μαθημάτων
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από NickNafplio »

rontrigez έγραψε:τσεκούρι και φωτιά στους απεργοσπάστες


Δε λέγεται σπάσιμο απεργίας, ελευθερία του ατόμου λέγετε (στην προκειμενη περιπτωση στην εργασια) και είναι βασικό συστατικό μιας πολιτισμένης και όχι βυθισμένης στο σκοταδισμό κοινωνιας. Όταν βγάλετε από τα κεφάλια σας τις εμετικες αηδίες με τις οποιες σας έχουν γεμίσει τα κόμματα σας, κάντε τον κόπο να την αναζητήσετε σε κάνα λεξικό. Η παρεμπόδιση δημοκρατικών δικαιωμάτων όπως το ατομικό δικαίωμα στην εργασία πρέπει να αρχίσει να αντιμετωπίζεται με βαριές και τσουχτερες ποινές, και ως κακούργημα όταν υποκινείται από πολιτικά συμφέροντα. Φτάνει πια με την ανοχή σε αυτό το φαινόμενο από το κράτος.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
Malefino
Δημοσιεύσεις: 453
Εγγραφή: Τετ Ιαν 28, 2009 6:50 pm
Real Name: Thomas
Gender: Male
Facebook ID: 2147483647

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από Malefino »

NickNafplio έγραψε:
rontrigez έγραψε:τσεκούρι και φωτιά στους απεργοσπάστες


Δε λέγεται σπάσιμο απεργίας, ελευθερία του ατόμου λέγετε (στην προκειμενη περιπτωση στην εργασια) και είναι βασικό συστατικό μιας πολιτισμένης και όχι βυθισμένης στο σκοταδισμό κοινωνιας. Όταν βγάλετε από τα κεφάλια σας τις εμετικες αηδίες με τις οποιες σας έχουν γεμίσει τα κόμματα σας, κάντε τον κόπο να την αναζητήσετε σε κάνα λεξικό. Η παρεμπόδιση δημοκρατικών δικαιωμάτων όπως το ατομικό δικαίωμα στην εργασία πρέπει να αρχίσει να αντιμετωπίζεται με βαριές και τσουχτερες ποινές, και ως κακούργημα όταν υποκινείται από πολιτικά συμφέροντα. Φτάνει πια με την ανοχή σε αυτό το φαινόμενο από το κράτος.
Στα χείλη μας υγρό είναι ακόμα το φιλί
έλα να αγαπηθούμε σε μιά βουνοκορφή.
Αν αγαπάς θα φας πακέτο
κι αν μ'αγαπάς θα φας μπουκέτο.

VoxPopuli: producer, beatmaker and dj
https://soundcloud.com/voxpopuli2
https://voxpopuli2.bandcamp.com

Αναρχοσυνδικαλιστική Πρωτοβουλία Ροσινάντε: ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΔΑ ΧΩΡΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ!
https://rocinante.gr
Άβαταρ μέλους
d d doora!!
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τρί Φεβ 01, 2011 12:40 am
Real Name: Domovoi
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από d d doora!! »

NickNafplio έγραψε:
rontrigez έγραψε:τσεκούρι και φωτιά στους απεργοσπάστες


Δε λέγεται σπάσιμο απεργίας, ελευθερία του ατόμου λέγετε (στην προκειμενη περιπτωση στην εργασια) και είναι βασικό συστατικό μιας πολιτισμένης και όχι βυθισμένης στο σκοταδισμό κοινωνιας. Όταν βγάλετε από τα κεφάλια σας τις εμετικες αηδίες με τις οποιες σας έχουν γεμίσει τα κόμματα σας, κάντε τον κόπο να την αναζητήσετε σε κάνα λεξικό. Η παρεμπόδιση δημοκρατικών δικαιωμάτων όπως το ατομικό δικαίωμα στην εργασία πρέπει να αρχίσει να αντιμετωπίζεται με βαριές και τσουχτερες ποινές, και ως κακούργημα όταν υποκινείται από πολιτικά συμφέροντα. Φτάνει πια με την ανοχή σε αυτό το φαινόμενο από το κράτος.
Ρε, nick-the-nafplio θεέ, τουλάχιστον μη μιλάς για υποκίνηση πολιτικών συμφερώντων...
"Θα αργήσουν πολύ οι καπιταλιστές να μας πουλήσουν το σκοινί που θα τους κρεμάσουμε??..γιατί ως τώρα μας πηδάν με το δονητή που τους φτιάξαμε.."

Αντιφασισμός: πόλεμος ενάντια στο φόβο
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργια καθηγητών αυριο Πέμπτη 29/8

Δημοσίευση από NickNafplio »

d d doora!! έγραψε:
NickNafplio έγραψε:
rontrigez έγραψε:τσεκούρι και φωτιά στους απεργοσπάστες


Δε λέγεται σπάσιμο απεργίας, ελευθερία του ατόμου λέγετε (στην προκειμενη περιπτωση στην εργασια) και είναι βασικό συστατικό μιας πολιτισμένης και όχι βυθισμένης στο σκοταδισμό κοινωνιας. Όταν βγάλετε από τα κεφάλια σας τις εμετικες αηδίες με τις οποιες σας έχουν γεμίσει τα κόμματα σας, κάντε τον κόπο να την αναζητήσετε σε κάνα λεξικό. Η παρεμπόδιση δημοκρατικών δικαιωμάτων όπως το ατομικό δικαίωμα στην εργασία πρέπει να αρχίσει να αντιμετωπίζεται με βαριές και τσουχτερες ποινές, και ως κακούργημα όταν υποκινείται από πολιτικά συμφέροντα. Φτάνει πια με την ανοχή σε αυτό το φαινόμενο από το κράτος.
Ρε, nick-the-nafplio θεέ, τουλάχιστον μη μιλάς για υποκίνηση πολιτικών συμφερώντων...
Ναι σωστά διότι είμαι ο πράκτορας των Αλαφούζου, Διαμαντοπούλου και Αρβανιτοπουλου μέσα στη ΣΕΜΦΕ.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από rontrigez »

Αρχίσαμε τις πίπες. Το ατομικό μου δικαίωμα στην εργασία πως θα το εξασφαλίσω; το δικαίωμα στην υγεία πως θα το εξασφαλίσω; Το κράτος δεν σέβεται το ατομικό δικαίωμα στην εργασία όταν απολύει το ίδιο. Με νόμους ρίχνει του μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, με νόμους πάει και κόβει συντάξεις των οποίων οι εισφορές έχουν ήδη πληρωθεί. Γι αυτά τα εθνικά δικαιώματα δεν σε είδα να το Λαλάς πολύ.

Να σου θυμίσω ότι η απόφαση για απεργία προήλθε από συλλογική διαδικασία. Πάρε το άτομο σου και τράβα να διαμαρτυρηθείς στον ΟΗΕ. Να ζητήσεις και επέμβαση των αμερικανών.

Και μια φιλοσοφική ερώτηση. Αν επιτεθεί κάποιος στην χώρα και χρειασθεί να πολεμήσεις για το σπίτι σου και την οικογένεια σου, θα το κανείς ή θα την κοπανήσεις για να διασφαλίσεις το ατομικό σου δικαίωμα στην ζωή;

Τελικά οι κολαούζοι των αστών είναι πίστα σκυλιά.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από NickNafplio »

rontrigez έγραψε:Αρχίσαμε τις πίπες. Το ατομικό μου δικαίωμα στην εργασία πως θα το εξασφαλίσω; το δικαίωμα στην υγεία πως θα το εξασφαλίσω; Το κράτος δεν σέβεται το ατομικό δικαίωμα στην εργασία όταν απολύει το ίδιο. Με νόμους ρίχνει του μισθούς στον ιδιωτικό τομέα, με νόμους πάει και κόβει συντάξεις των οποίων οι εισφορές έχουν ήδη πληρωθεί. Γι αυτά τα εθνικά δικαιώματα δεν σε είδα να το Λαλάς πολύ.

Να σου θυμίσω ότι η απόφαση για απεργία προήλθε από συλλογική διαδικασία. Πάρε το άτομο σου και τράβα να διαμαρτυρηθείς στον ΟΗΕ. Να ζητήσεις και επέμβαση των αμερικανών.

Και μια φιλοσοφική ερώτηση. Αν επιτεθεί κάποιος στην χώρα και χρειασθεί να πολεμήσεις για το σπίτι σου και την οικογένεια σου, θα το κανείς ή θα την κοπανήσεις για να διασφαλίσεις το ατομικό σου δικαίωμα στην ζωή;

Τελικά οι κολαούζοι των αστών είναι πίστα σκυλιά.
Το κράτος κάνει περικοπές γιατί είναι εντελώς χρεοκοπημένο, χάρις τα συνδικαλιστικά κομματοσκυλα κάθε χρώματος από το 80. Από τότε μια ζωή τα ίδια κάνετε και τότε δεν υπήρχε ούτε κρίση ούτε μνημόνιο, απλά και τα δανεικά που μοίραζε με το Τσουβάλι ο Αντρέας σας ήταν λίγα. Στον ιδιωτικό τομέα, ο εργοδότης έχει την επιχείρηση, άρα αυτός αποφασίζει τι μισθό θα δώσει, ποσο μάλλον όταν μπαίνει μέσα, αν δε σου αρέσει δε δουλεύεις γι αυτόν, ας άνοιγες εσύ επιχείρηση όταν μοιράζονταν δάνεια, να έβλεπες τη γλύκα. Επίσης ένας μεγάλος επιχειρηματίας δε θα κάτσει να ανεχτεί βαριά φορολογία, θα τα μαζέψει για Βουλγαρία. Και όχι, επειδή κάποιοι αποφάσισαν απεργία, όσοι και αν είναι, επειδή νομίζουν πως έτσι θα γεννηθεί χρήμα, εγώ δεν έχω καμιά υποχρέωση να τους ακολουθήσω γιατί έχουμε δημοκρατία με ατομικά δικαιώματα.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
rontrigez
Δημοσιεύσεις: 681
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 3:32 pm

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από rontrigez »

Άσε ρε που είναι χρεωκοπημένο το κράτος λόγω μισθών των εργαζομένων. Τα ρουσφέτια το ΠΑΣΟΚ και νδ που ψήφιζες τα έκαναν. Τις φοροελαφρύνσεις, το σβήσιμο χρεών στο μεγάλο κεφάλαιο τις ξεχνάς; τον πακτωλό χρημάτων που πήραν αυτοί οι κηφήνες μεγάλο επιχειρηματίες από το κράτος από το πακέτο Μάρσαλ μέχρι σήμερα και αυτά τα ξεχνάς; με τον Πάγκαλο να θεμελιώσετε την μαζί τα φάγαμε.

και εδώ ομολογείς ότι η κοινωνία δεν χρειάζεται τους κηφήνες τους επιχειρηματίες καθώς για να υπάρξει προϊόν απαιτεί την δουλειά των εργαζομένων καθώς τα μηχανήματα μόνα τους δεν παράγουν τίποτα. Τις μηχανές τις αγοράζουν με δάνεια και επιδοτήσεις, συνεπώς οι επιχειρηματίες είναι άχρηστοι και κηφήνες στην παραγωγή και απαιτείται να αποσυρθούν ως κοινωνική τάξη.

Νάτα και κομμουνιστής ο πασοκας

Στο τελευταίο ερώτημα δεν μου απαντάς. Μάλλον θα την κανείς με ελαφρά όπως όλοι οι παρτάκηδες. μεθαύριο που θα έρθουν να μου πάρουν το σπίτι θα έρθεις να υπερασπιστείς μαζί μου το ατομικό μου στην στέγη;;
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από papagalakos II »

NickNafplio έγραψε:Δε λέγεται σπάσιμο απεργίας, ελευθερία του ατόμου λέγετε
μ@λ@κία του ατόμου λέγεται.
NickNafplio έγραψε:(στην προκειμενη περιπτωση στην εργασια)
Στην προκειμένη περίπτωση της εργασίας η ελευθερία που έχει κατακτηθεί λέγεται ελευθερία στην απεργία (δικαίωμα).
NickNafplio έγραψε:και είναι βασικό συστατικό μιας πολιτισμένης και όχι βυθισμένης στο σκοταδισμό κοινωνιας.
Ιστορικά οι κοινωνίες οι βυθισμένες στο σκοτάδι ήταν αυτές που έσπαζαν απεργίες και γενικά αντιδρούσαν σε κάθε κίνηση αντίστασης.
NickNafplio έγραψε:Όταν βγάλετε από τα κεφάλια σας τις εμετικες αηδίες με τις οποιες σας έχουν γεμίσει τα κόμματα σας, κάντε τον κόπο να την αναζητήσετε σε κάνα λεξικό.
Είπε ο άνθρωπος που δεν έχει ανοίξει όχι μόνο λεξικό αλλά κανένα βιβλίο πέρα απ' της σχολής του.
NickNafplio έγραψε:Η παρεμπόδιση δημοκρατικών δικαιωμάτων όπως το ατομικό δικαίωμα στην εργασία πρέπει να αρχίσει να αντιμετωπίζεται με βαριές και τσουχτερες ποινές,
Δημοκρατικό δικαίωμα είναι αυτό της απεργίας αλλά που να το καταλάβεις αυτό βασιλοχουντικό σκουλήκι.
Για τις ποινές συμφωνώ. Από 'δώ και πέρα οι απεργίες να περιφρουρούνται με καδρόνια όπως παλιά.
NickNafplio έγραψε:Φτάνει πια με την ανοχή σε αυτό το φαινόμενο από το κράτος.
Και επιτέλους τα αποκαλυπτήρια. Φτάνει πια με ένα κράτος μηδενικής ανοχής; Θες αναβάθμιση; Απόλυτο ολοκληρωτισμό και καταστολή;
Θέλει η μουσίτσα να κρυφτεί κι η χαρά δεν την αφήνει.
NickNafplio έγραψε:Ναι σωστά διότι είμαι ο πράκτορας των Αλαφούζου, Διαμαντοπούλου και Αρβανιτοπουλου μέσα στη ΣΕΜΦΕ.
Ηλίθιος είσαι κατά βάση.
NickNafplio έγραψε:Το κράτος κάνει περικοπές γιατί είναι εντελώς χρεοκοπημένο
Πως ένα χρεοκοπημένο κράτος μπορεί να δίνει 1,000,000 ευρώ για πληροφορίες σχετικά με ληστές τραπεζών;
NickNafplio έγραψε:χάρις τα συνδικαλιστικά κομματοσκυλα κάθε χρώματος από το 80.
Λαγωνικό είσαι. Για τη ρεμούλα έχεις ακούσει τίποτα;
NickNafplio έγραψε:Από τότε μια ζωή τα ίδια κάνετε και τότε δεν υπήρχε ούτε κρίση ούτε μνημόνιο, απλά και τα δανεικά που μοίραζε με το Τσουβάλι ο Αντρέας σας ήταν λίγα.
Σε μια σειρά το απόσταγμα όλης της αντίδρασης.
NickNafplio έγραψε:Στον ιδιωτικό τομέα, ο εργοδότης έχει την επιχείρηση, άρα αυτός αποφασίζει τι μισθό θα δώσει, ποσο μάλλον όταν μπαίνει μέσα,
Εσύ στο μυαλό σου το έχεις ότι οι επιχειρηματίες πεινάνε δηλαδή; Τι κρίμα... Δεν κάνουμε έναν έρανο λέω εγώ;
NickNafplio έγραψε:αν δε σου αρέσει δε δουλεύεις γι αυτόν
Άκα: "Σύρε ψόφα".
NickNafplio έγραψε:ας άνοιγες εσύ επιχείρηση όταν μοιράζονταν δάνεια, να έβλεπες τη γλύκα.
Επειδή μάλλον δεν σε έχουν ενημερώσει για το φορολογικό, οι φοροαπαλλαγές των μεγάλων επιχειρήσεων είναι τα "δάνειά" τους. Μια ιδιάζουσα μορφή δανείου όπου παίρνεις χρήματα αλλά δεν είσαι υποχρεωμένος να τα επιστρέψεις. Βλ. Mall.
NickNafplio έγραψε:Επίσης ένας μεγάλος επιχειρηματίας δε θα κάτσει να ανεχτεί βαριά φορολογία, θα τα μαζέψει για Βουλγαρία.
Άμα είσαι πατριώτης έτσι είναι. Μη κοιτάς κάτι ανθελληνικά καθάρματα που θέλουν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις στην χώρα και μάλιστα αυτές να περάσουν στον λαό. Τσ τσ τσ...
NickNafplio έγραψε:Και όχι, επειδή κάποιοι αποφάσισαν απεργία, όσοι και αν είναι, επειδή νομίζουν πως έτσι θα γεννηθεί χρήμα, εγώ δεν έχω καμιά υποχρέωση να τους ακολουθήσω γιατί έχουμε δημοκρατία με ατομικά δικαιώματα.
Αντιλαμβάνεσαι ότι δημοκρατία σημαίνει πλειοψηφία ε; Δεν κατάλαβες, έχεις απόλυτη υποχρέωση να τους ακολουθήσεις.

Δεν θα κουραστώ να το λέω. Για να σηκώσουμε τα μανίκια και να ξεκινήσουμε κάτι δε χρειάζεται να περιμένουμε να πεισθεί και ο τελευταίος νενέκος.
Άβαταρ μέλους
Skliraios
Δημοσιεύσεις: 743
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 4:00 pm
Real Name: Ιουλιος Μπιτζιμπιτζιδης
Gender: Male
Τοποθεσία: τριτο συννεφο στο βαθος

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από Skliraios »

δουλεια δεν ειχε ο διαολος ετρωγε τα παιδια του
http://www.freewebs.com/hellian00/300%204.gif

ο πληθωρισμός του φαίνεσθαι έχει ρίζες στη έλλειψη του είναι.



Occasio aegre offertur, facile amittitur - Opportunity is offered with difficulty, lost with ease. (Publius Syrus)

http://www.neobux.com/?r=SKLIRAIOS
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από NickNafplio »

Έχεις δίκιο για το δικαίωμα στην απεργία. Θέλετε απεργία; Κάντε την. Φυσικά και ο εργοδότης έχει δικαίωμα να διώξει όποιον δε σέβεται τη σύμβαση εργασίας. Τώρα το αν θα εργαστώ εγώ αφορά μια σύμβαση μεταξύ εμένα και του εργοδότη μου, και Ναι δε σας πέφτει λόγος όσοι και αν είστε. Αν δε μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά τότε αυτά που λες πως έχεις διαβάσει εκτός σχολής είναι για τα σκουπίδια. Διαφορετικά είσαι απλά κόκκινος φασίστας που επικαλείται το νομο της οχλοκρατιας, και μιλάς και για ολοκληρωτισμό τρομάρα σου. Για τα υπόλοιπα προσβλητικά που λες, δε θα κάτσω να απαντήσω σε κάποιον ανεπαγγελτο που μπήκε σε Πανεπιστήμιο για να κάνει τον αντάρτη, και άλλαξε σχολή στη μέση των σπουδών του για να πάει σε μια με μεγαλύτερη επαναστατική (γελάνε και οι πέτρες) δράση. Α και κλείνοντας, οι δικοί μου επιχειρηματίες ήταν και ίσα που έχουν για βασικές ανάγκες, γιατί ο επιχειρηματίας σε αυτή τη χώρα δέχεται το χειρότερο πόλεμο από το διεφθαρμένο και χρεωκοπημένο κράτος, αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτα. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν γερά κονέ με κόμματα.

@Rod το ίδιο λέμε, ήταν οι μισθοί ανθρώπων που μπήκαν με ρουσφέτια και το έριξαν στο συνδικαλισμό. ΔΑΚΕ, πασκε, Πάμε κτλ
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Απεργία καθηγητών αύριο Πέμπτη 29/8 [& Αναβολή Εξετάσεων

Δημοσίευση από papagalakos II »

NickNafplio έγραψε:Έχεις δίκιο για το δικαίωμα στην απεργία. Θέλετε απεργία; Κάντε την. Φυσικά και ο εργοδότης έχει δικαίωμα να διώξει όποιον δε σέβεται τη σύμβαση εργασίας. Τώρα το αν θα εργαστώ εγώ αφορά μια σύμβαση μεταξύ εμένα και του εργοδότη μου
Για συλλογικές συμβάσεις εργασίας έχεις ακουστά; Για εργατικό κίνημα; Στον πραγματικό κόσμο, έξω απ' τους τέσσερις τοίχους της σχολής σου οι άνθρωποι δεν είναι μοναχικοί καβαλάρηδες/πρόβατα επί σφαγή.

Κατά τα άλλα μ' αρέσει η αντίληψη που έχεις για το δικαίωμα. "Μπορείς να απεργήσεις αλλά ο εργοδότης μπορεί να σε απολύσει". ιδιοφυία είσαι. Στο λένε συχνά ε;
NickNafplio έγραψε:Αν δε μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά τότε αυτά που λες πως έχεις διαβάσει εκτός σχολής είναι για τα σκουπίδια.
Ε για να το λες εσύ...
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι πως για εσένα δεν έχει σημασία η δημοκρατία, η ελευθερία, το δικαίωμα ή ό,τι άλλο. Όλα είναι λέξεις που χρησιμοποιείς πότε έτσι πότε αλλιώς για να φτιάξεις στο μυαλό σου πως σωστό, ελευθεριακό και δίκαιο είναι να γίνει αυτό που θες εσύ.
NickNafplio έγραψε:Διαφορετικά είσαι απλά κόκκινος φασίστας
Και όπως κάθε γιάπης με τα τσιτάτα του.
Ξέρεις, φασίστας είναι αυτός που δεν αφήνει τους πολλούς να κάνουν αυτό που θέλουν. Εν προκειμένης λίγοι είστε οι γιάπηδες και οι απεργοσπάστες, οπότε για σκάσε.
NickNafplio έγραψε:που επικαλείται το νομο της οχλοκρατιας, και μιλάς και για ολοκληρωτισμό τρομάρα σου.
Τι ωραία που απαξιώνεις τον λαό αποκαλώντας τον όχλο. Μιλάμε πραγματικά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν είσαι φασίστας. Βασιλικός είσαι. Νόμος οι επιθυμίες σου και οι υπόλοιποι (διαφωνούντες και εργαζόμενοι) ο όχλος. Η πλέμπα. Α ρε γκιλοτίνα που σου χρειάζεται...

Ναι, προτιμώ τον νόμο του "όχλου" όπως τον αποκαλείς από τους νόμους μιας χούφτας εκμεταλλευτών.
NickNafplio έγραψε:Για τα υπόλοιπα προσβλητικά που λες, δε θα κάτσω να απαντήσω σε κάποιον ανεπαγγελτο που μπήκε σε Πανεπιστήμιο για να κάνει τον αντάρτη, και άλλαξε σχολή στη μέση των σπουδών του για να πάει σε μια με μεγαλύτερη επαναστατική (γελάνε και οι πέτρες) δράση.
Γιατί ρε βλήμα, εσύ τι είσαι; Επαγγελματίας; Και που ξέρεις τι κάνω εγώ και αν δουλεύω;

Πρώτα απ' όλα αυτά που λες εσύ είναι προσβλητικά, για τους εργαζόμενους και τη δημοκρατία. Δεν μπήκα στο πανεπιστήμιο για να κάνω τον αντάρτη, αλλά αν η ευαίσθητη βασιλική σιλουέτα σου σκιάζεται και με θεωρεί αντάρτη τότε είμαι περήφανος. Ακόμη και αν είχα μπει με αυτό το σκοπό νομίζω είναι καλύτερος απ' το να μπεις στο πανεπιστήμιο για να γίνεις τσιράκι της εκμετάλλευσης.

Αυτό για την αλλαγή σχολής δεν θα το σχολιάσω. Είσαι απλά γελοίος.
NickNafplio έγραψε:Α και κλείνοντας, οι δικοί μου επιχειρηματίες ήταν και ίσα που έχουν για βασικές ανάγκες, γιατί ο επιχειρηματίας σε αυτή τη χώρα δέχεται το χειρότερο πόλεμο από το διεφθαρμένο και χρεωκοπημένο κράτος, αλλά που να τα ξέρεις εσύ αυτα. Εξαιρούνται μόνο όσοι έχουν γερά κονέ με κόμματα.
Πράγματι εγώ δεν ξέρω απ' αυτά. Οι δικοί μου πολιτικοί κρατούμενοι είναι. Βλέπω όμως εσένα που ξέρεις και τους ομοϊδεάτες σου που επίσης ξέρουν και κυβερνάνε πόσο καλά τα καταφέρνουν.
Α, συγνώμη. Ο δικός σου ομοϊδεάτης είναι εξόριστος.
Ζήτω ο βασιλιάς!

Και ένα ευχάριστο Υ.Γ.
NickNafplio έγραψε:@Rod το ίδιο λέμε, ήταν οι μισθοί ανθρώπων που μπήκαν με ρουσφέτια και το έριξαν στο συνδικαλισμό. ΔΑΚΕ, πασκε, Πάμε κτλ
Οκ. Εφεξής θα δουλεύουν αμισθί και με μία σιδερένια μπάλα στο πόδι.
Άβε Καίσαρ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”