Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από papagalakos II »

semfitopoulo έγραψε:Papagalako, είσαι εντελώς βλαμμένος.
Συμπτωματικά μόλις έκανα ένα test IQ.
semfitopoulo έγραψε:Εσύ, λοιπόν, που είσαι ΣΕΜΦΕ
Δεν είμαι ΣΕΜΦΕ. Ήμουν. Έχω φύγει.
semfitopoulo έγραψε:και διέπεσαι από μαθηματική σκέψη
Αλλά ναι, συνέχισε.
semfitopoulo έγραψε:πώς ισχυρίζεσαι ότι όποιος δεν είναι κουμμούνι σαν κι εσένα είναι οπωσδήποτε φιλομνημονιακός, ακροδεξιός, Χρυσαυγίτης ή ότι ακούει καθεστωτικά μέσα όπως ΜEGA, SKAI ?
Δικαιώνοντας όσα γράφω για ακόμα μία φορά, δεν είπα πως όποιος διαφωνεί μαζί μου είναι όλα αυτά. Πολύς κόσμος διαφωνεί μαζί μου. Για εσένα μιλάω.
semfitopoulo έγραψε:Το ότι οι άνθρωποι στην Κούβα είναι χαμογελαστοί ενδέχεται να προέρχεται από την πολλή κόκα!!!
Είσαι μερικές χώρες πιο νότια αλλά αυτό ας πούμε ότι είναι το μικρότερο απ' τα ατοπήματα σου σε αυτή τη συζήτηση. Μιλάμε όμως τα "επιχειρήματα" σου είναι το ένα καλύτερο απ' το άλλο.

""Είναι χαρούμενοι;! Ε... Ε... Απ' την κόκα θα 'ναι!
semfitopoulo έγραψε:Ή και από το πολύ τσιγάρο..
Αυτά είναι! Δώσε! Κολομβία, Εξάρχεια, Κούβα... Κάψε μας τον εγκέφαλο!
semfitopoulo έγραψε:ξέρεις, αυτό που μυρίζει πολύ έντονα εκεί που πραγματοποιούνται τα αντιφασιστικά συλλαλητήρια....
Η τύπισσα είναι υπέροχη! :weedman:
semfitopoulo έγραψε:Επίσης, πώς δεν εφαρμόστηκε πουθενά ο κομμουνισμός ρε? Η Κούβα / βόρ. Κορέα τί υποτίθεται ότι έχουν????
Δεν ξέρω πάντως αν ήξερες τι είναι ο κομμουνισμός θα ήξερες ότι δεν είναι αυτό που υπάρχει στη Κούβα και τη Βόρεια Κορέα. Πως είναι να μιλάς για κάτι το οποίο δεν γνωρίζεις;
semfitopoulo έγραψε:Η Ρωσία επί Στάλιν /η Ρουμανία επί Τσαουσέσκου ????
Οέο; Εδώ σε θέλω. Παρ' το εργασία για το σπίτι.
semfitopoulo έγραψε:Και ακόμη, πάλι επειδή ο ειρμός σου είναι κουκουρούκου
Τα επιχειρήματα σου με μαγεύουν... :)
semfitopoulo έγραψε:από που κι ως που η κατάρρευση του "καπιταλισμού" (basicly, του άκρατου νεοφιλελευθερισμού) συνεπάγεται ότι ο κομμουνισμός ήταν καλός???
Τώρα σε έχασα τελείως. Που κατέρρευσε ο καπιταλισμός; Καλά, γενικά παντού καταρρέει και παίζει να είσαι η μόνη που δεν το βλέπει αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Ο κομμουνισμός πάντως συνεπάγεται ότι είναι καλός από τον ίδιο του τον ορισμό. Τον έχεις διαβάσει;
semfitopoulo έγραψε:Τώρα, το ότι είσαι ανένταχτος όπως λες, είναι ακόμη χειρότερο.... Πρόσεξε μη διασπαστείς και με τον εαυτό σου στο τέλος!!!
...
semfitopoulo έγραψε:Δηλαδή, αφού είναι κακή η Σκύλλα, θα επιλέξουμε τη Χάρυβδη...
Ξέρεις, η συνεισφορά σου σε αυτή τη συζήτηση είναι ένα συνεχές αμόκ άνευ επιχειρημάτων, από κάποια που όπως φαίνεται δεν έχει ιδέα για τι πράγμα μιλάει και όλη η συζήτηση γίνεται γύρω από ανερμάτιστες, αβάσιμες και σκόρπιες κατηγορίες.

Οι κομμουνιστές δεν είναι υπόλογοι για τίποτα και δεν χρωστάνε εξηγήσεις πουθενά. Αυτός που τρομοκρατεί, φτωχαίνει, ταλαιπωρεί και εξαθλιώνει τον κόσμο είναι ο καπιταλισμός. Εκείνος πρέπει να απολογηθεί και οι υποστηρικτές του για τα εγκλήματά του.

Ως εκ τούτου δεν βλέπω κανένα νόημα στη συνέχισή της κουβέντας μαζί σου. Είμαι από εκείνους που πιστεύουν πως για να αλλάξει ο κόσμο δεν χρειάζεται να πειστούν όλοι αλλά αρκεί μια ομάδα καταπιεσμένων και αποφασισμένων ανθρώπων που αντιλαμβάνονται το δίκιο.

Πιστεύω μετά από αυτό το κωμικό διάλειμμα η συζήτηση μπορεί να επιστρέψει στον ειρμό της. Αν υπάρχει κάτι άλλο να ειπωθεί.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από Katsarola »

ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΑΡΧΟΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΟΑΠΛΥΤΟΥΣ
ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ (ΝΕΟ)ΦΙΛΕΛΕΥΘΟΦΛΩΡΟΥΣ
ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΑΝΘΥΠΟΠΙΘΗΚΟΥΣ ΧΡΟΙΣΑΒΓΥΤΑΙΣ
ΕΘΝΙΚΟΓΑΜΙΣΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΟΛΩΝ


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=d-LBlXUQn48[/youtube]
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από Giorgio P »

@semfitopoulo, πριν ξαναγράψεις για κομμουνισμό, μπες στη σχετική σελίδα της βικιπαίδειας, διάβασε την πρώτη παράγραφο -που περιλαμβάνει έναν λίγο πολύ συμπαθητικό ορισμό μιας κομμουνιστικής κοινωνίας- και πες μας αν η Ρωσία επί Στάλιν είχε ή δεν είχε κομμουνισμό. Επίσης, πες μας τι το τόσο βδελυρό και σατανικό έχει μια τέτοια κοινωνία.
Περί του αν έχει εφαρμοστεί ποτέ, ίσως κάτι κοντινό είχε γίνει για λίγους μήνες σε μερικά χωριά κατά τον ισπανικό εμφύλιο. Δεν το έχω ψάξει.
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
Άβαταρ μέλους
Falgorn
Δημοσιεύσεις: 1233
Εγγραφή: Τετ Οκτ 29, 2008 4:35 pm
Real Name: Hector-Xavier
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Πιο πέρα από το εκεί.
Επικοινωνία:

Re: Το «Κεφάλαιο» του Μάρξ σε 5 λεπτά

Δημοσίευση από Falgorn »

Giorgio P έγραψε:Περί του αν έχει εφαρμοστεί ποτέ, ίσως κάτι κοντινό είχε γίνει για λίγους μήνες σε μερικά χωριά κατά τον ισπανικό εμφύλιο.
Ούτε εκεί. Όταν μιλάμε για κομμουνισμό, μιλάμε και για οργανωμένη παραγωγική διαδικασία σε μεγάλη κλίμακα. Άλλο πράγμα η κοινοκτημοσύνη κι η συλλογική εργασία.
semfitopoulo έγραψε:Επίσης, πώς δεν εφαρμόστηκε πουθενά ο κομμουνισμός ρε?
Θα συμφωνήσω με τον papagalako, δώσε μας κριτήρια με βάση τα οποία ορίζεται το αν ένα καθεστώς καλείται "κομμουνιστικό" ή όχι. Μετά βλέπουμε και αν ισχύουν αυτά που λες. Εκτός αν το κριτήριό σου είναι πως αυτοπροσδιορίζοντια έτσι.
semfitopoulo έγραψε:Η Κούβα / βόρ. Κορέα τί υποτίθεται ότι έχουν????
Ρούμι και βομβαρδισμένες περιοχές αντιστοίχως.
semfitopoulo έγραψε:Η Ρωσία επί Στάλιν /η Ρουμανία επί Τσαουσέσκου ????
Βότκα.
semfitopoulo έγραψε:Όταν περάσεις τα 25, ξαναμιλάμε.
Σε ύψος, μήκος, μάζα, ή ταχύτητα; Τί μονάδες μέτρησης;

Και τώρα που ξεμπέρδεψα με το ξεκατίνιασμα:
semfitopoulo έγραψε:Papagalako, είσαι εντελώς βλαμμένος.
Thesis.
semfitopoulo έγραψε:Εσύ, λοιπόν, που είσαι ΣΕΜΦΕ και διέπεσαι από μαθηματική σκέψη, πώς ισχυρίζεσαι ότι όποιος δεν είναι κουμμούνι σαν κι εσένα είναι οπωσδήποτε φιλομνημονιακός, ακροδεξιός, Χρυσαυγίτης ή ότι ακούει καθεστωτικά μέσα όπως ΜEGA, SKAI ?
Επιχείρημα no 1.
semfitopoulo έγραψε:Το ότι οι άνθρωποι στην Κούβα είναι χαμογελαστοί ενδέχεται να προέρχεται από την πολλή κόκα!!! Ή και από το πολύ τσιγάρο.. ξέρεις, αυτό που μυρίζει πολύ έντονα εκεί που πραγματοποιούνται τα αντιφασιστικά συλλαλητήρια....
Επιχείρημα no 2.
tumblr_m43abmcLog1qm6fxy.gif
tumblr_m43abmcLog1qm6fxy.gif (313.78 KiB) Προβλήθηκε 3078 φορές
Όλοι λένε τ’ ορμητικό ρέμα βίαιο

Μά την κοίτη του ποταμού που το κρατάει

Κανείς δεν τη λέει βίαιη.


Bertolt Brecht


Η προπαγάνδα της ημέρας ಠ_ರೃ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”