Περί ανεξαρτησίας

"Η πολιτική αφορά το παρόν, ενώ μια μαθηματική εξίσωση την αιωνιότητα. "
Albert Einstein

Συντονιστές: antony07, Chris

jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από jakob »

Μοναδικός φορέας ιδεολογίας δεν είναι τα κυρίαρχα Μ.Μ.Ε.
Υπάρχουν και άλλοι που αρέσκονται στην "κατεύθυνση της κοινής γνώμης μέσω της τρομοκράτησης του κόσμου και της διαρκούς και μονότονης επανάληψης συγκεκριμένων θέσεων".
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από papagalakos II »

jakob έγραψε:Μοναδικός φορέας ιδεολογίας δεν είναι τα κυρίαρχα Μ.Μ.Ε.
Δεν είναι ο μοναδικός "φορέας ιδεολογίας". Είναι ο φορέας της κυρίαρχης κυβερνητικής ιδεολογίας. Γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει εδώ μέσα;
jakob έγραψε:Υπάρχουν και άλλοι που αρέσκονται στην "κατεύθυνση της κοινής γνώμης μέσω της τρομοκράτησης του κόσμου και της διαρκούς και μονότονης επανάληψης συγκεκριμένων θέσεων".
Για πες κανέναν.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από jakob »

papagalakos II έγραψε:
jakob έγραψε:Μοναδικός φορέας ιδεολογίας δεν είναι τα κυρίαρχα Μ.Μ.Ε.
Δεν είναι ο μοναδικός "φορέας ιδεολογίας". Είναι ο φορέας της κυρίαρχης κυβερνητικής ιδεολογίας. Γιατί κανείς δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει εδώ μέσα;
jakob έγραψε:Υπάρχουν και άλλοι που αρέσκονται στην "κατεύθυνση της κοινής γνώμης μέσω της τρομοκράτησης του κόσμου και της διαρκούς και μονότονης επανάληψης συγκεκριμένων θέσεων".
Για πες κανέναν.
Ζήτημα είναι να υπάρχει πολιτική δύναμη, που δεν επιβουλεύεται αόρατους εχθρούς ή που δεν επαναλαμβάνει συνεχώς τίς ίδιες θέσεις, μέχρι να "πειστούμε" οτι είναι σωστές.

Ενδεικτικά στους εχθρούς μπορείς να βάλεις: Μετανάστες, Γερμανοί, Αμερικάνοι, Εβραίοι τραπεζίτες, Τοκογλύφοι, Μασώνοι, Εφοπλιστές, Επιχειρήσεις, Δημόσιο, Αριστεροί, Δεξιοί, Κομμουνιστές, Αναρχικοί, Κράτος, Παρακράτος, και η λίστα συνεχίζεται.

Οσο για τις θέσεις, εκεί γίνεται το πραγματικό ρεσιταλ υποκρισίας, αλλά βαριέμαι να αναφέρω παραδείγμα ηλιθίων θέσεων που έχουν περάσει στο συλλογικό υποσυνείδητο. Αλλη φορά.

Δυστυχώς, αλήθεια γίνεται αυτο που πιστεύουν οι περισσότεροι οτι είναι αλήθεια (ακόμα κι αν δεν έχει καμία σχέση με αληθινά γεγονότα.)
Να σημειωθεί πως ο υποκινούμενος αισθάνεται τα ίδια με τον ανεξάρτητο. Γι αυτό και δεν καταλαβαίνει πως δεν είναι ανεξάρτητος.
Άλλωστε αν ο υποκινούμενος μπορούσε να καταλάβει πως τον χρησιμοποιούν τότε δεν θα ήταν υποκινούμενος. Θα ήταν ανεξάρτητος.
*Να μην ξεχάσουμε και το περίφημο κίνημα των "Αγανακτισμένων" , μιας και μιλάμε για ανεξάρτητα κινήματα. Ξαφνικά συνειδητοποίησαν οτι τους διοικούν κλέφτες και ανίκανοι, αφου ψήφισαν ΓΑΠ με 40% λες και ήθελε πολύ μυαλό για το ποιον του, τοτε γύρισαν ενάντια στους λατρεμένους εφέντες.
Εν συνεχεία, κατέβασαν το κάδρο του Αντρέα Παπανδρέου που τους κατέστρεψε και ανέβασαν του Γεωργίου Παπαδόπουλου που άφησε την Ελλάδα χωρίς χρέος και περήφανη.

Τώρα θα σου κάνω κι εγω μια ερώτηση:
Ποιος θες να κυβερνήσει; Συγκεκριμένα. Με τους παρόντες συσχετισμούς δυνάμεων, οχι ΕΑΝ μπορούσες μαγικά να κάνεις 6.000.000.000 ανθρώπων, πλούσιους ή φτωχούς, Ελληνες και Ταιλανδέζους, να συμφωνήσουν μαζί σου. Μια απάντηση με δεδομένο οτι τα αγαθά που χρησιμοποιείς καθε μερα, απο την οδοντόκρεμα μέχρι τον υπολογιστή που γράφεις, κατασκευάζονται σε τρίτες χώρες. Mε δεδομένο το χρέος σου και τι σημαίνει η διαγραφή του.

Ποσο θα κάνει ενα λαπτοπ με δραχμούλα;
Αν πιστεύεις οτι δεν χρειαζόμαστε λαπτοπ και ακριβά αμάξια, αλλά φαγητό και στέγη για όλους, τότε είσαι ωραίος. Αν εφαρμοζόταν αυτή η αρχή θα λύναμε όλα τα προβλήματα του πλανήτη Γη.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από papagalakos II »

Τώρα δεν κατάλαβα που κολλάνε όλα αυτά ή τι σχέση έχουν με αυτά που έγραψα που τα παρέθεσες κιόλας. Ή ποιος άλλος κατευθύνει την κοινή γνώμη με τρομοκρατία και επανάληψη...

Πάντως επειδή πέρασες και ΣΕΜΦΕ και επειδή παραπονιέστε ότι είναι κλειστές οι σχολές και δεν μαθαίνετε τίποτα ας σου μάθω εγώ κάτι.

Αλήθεια δεν είναι ό,τι πιστεύουν οι πολλοί ότι είναι αλήθεια!
jakob έγραψε:Τώρα θα σου κάνω κι εγω μια ερώτηση:
Εσύ όλο ερωτήσεις κάνεις αλλά δεν απαντάς σε τίποτα.
Τέλος πάντων...
jakob έγραψε:Ποιος θες να κυβερνήσει; Συγκεκριμένα.
Ο λαός.

Δεν είναι υπεκφυγή. Δεν είναι κλισέ απάντηση. Δεν είναι η απάντηση του ΚΝίτη. Το εννοώ και είναι συγκεκριμένο.
Εγώ αυτό που θέλω είναι μέσα από μια επανάσταση να οδηγηθούμε στη λαοκρατία όπου θα κυβερνά ο λαός.

Επειδή όπως είπα δεν υπεκφεύγω και επειδή καταλαβαίνω ότι αν δεν πάρεις και κάποιου άλλου είδους απάντηση θα σκάσεις να σου πω.

Αν ψηφίσω στις ερχόμενες εκλογές θα ψηφίσω μάλλον ΣΥΡΙΖΑ ή Αλαβάνο. Περισσότερα για αυτό θα γράψω την προεκλογική περίοδο όπως κάνω κάθε φορά, κάτι που είναι πολύ νωρίς για να κάνω από τώρα και οι συνθήκες πολύ ευμετάβλητες.
Ωστόσο το πιθανότερο δεν θα ψηφίσω καν. Όπως σου είπα δεν θέλω να κυβερνήσει κανένας από αυτούς γιατί σύμφωνα με τη δική μου ανάλυση βασισμένη στο μαρξισμό το πρόβλημα δεν είναι πρόβλημα προσώπων αλλά συστήματος. Όχι ποιος κυβερνάει αλλά ότι κυβερνάει κάποιος.

Η απάντηση μου δεν είναι παραπλανητική. Είναι απλώς επαναστατική. Δεν μπορώ να σου απαντήσω ποιος θέλω να κυβερνήσει από τους υπάρχοντες πολιτικούς σχηματισμούς διότι δεν θέλω κανέναν. Ανήκω σε αυτό το δημοσκοπικό 10% που δεν θέλει κανέναν.
jakob έγραψε:Μια απάντηση με δεδομένο οτι τα αγαθά που χρησιμοποιείς καθε μερα, απο την οδοντόκρεμα μέχρι τον υπολογιστή που γράφεις, κατασκευάζονται σε τρίτες χώρες. Mε δεδομένο το χρέος σου και τι σημαίνει η διαγραφή του.
Όλα μαζί, πάμε! Μια απάντηση με τόσες διαφορετικές παραμέτρους δεν μπορώ να δώσω. Αλλά μπορώ να δώσω ξεχωριστές απαντήσεις.

1) Οδοντόκρεμες μπορούν να κατασκευαστούν στην Ελλάδα. Κατασκευάζονται νομίζω. Εν γένει μπορούν να κατασκευαστούν όλα τα είδη πρώτης ανάγκης.

2) Υπολογιστές επίσης μπορούν να φτιάχνονται αν σκεφτείς ότι πρόσφατα φτιάχτηκε ελληνικό αμάξι. Απλώς το υπουργείο αρνήθηκε τη χρηματοδότηση και πούλησαν το μοντέλο στη Σαουδική Αραβία.

3) Το πρόβλημα της εκμετάλλευσης των τρίτων χωρών δεν λύνεται με οποιαδήποτε κυβέρνηση στην Ελλάδα, ακόμα και με λαϊκή. Λύνεται αν η προαναφερθείσα επανάσταση στην Ελλάδα γίνει σε όλο τον κόσμο.
Αυτό λέγεται διεθνισμός.

4) Αυτό είναι εύκολο. Το χρέος είναι δεδομένο, δεδομένη και η διαγραφή του. Δεν θα είμαστε καν η πρώτη χώρα που το κάνει αυτό. Έχουν προηγηθεί ΗΠΑ, Γερμανία κ.α.
jakob έγραψε:Ποσο θα κάνει ενα λαπτοπ με δραχμούλα;
Τώρα ανοίγεις μια τεράστια κουβέντα και είναι πολύ αργά ώστε να γράψω για αυτό. Επίσης έχουν γράψει σχετικά άλλοι πιο έμπειροι και πιο διαβασμένοι από εμένα. Αν θες μπορείς να παρακολουθήσεις Καζάκη (http://www.youtube.com/watch?v=TgopgI2hgIs).

Μπορώ όμως να αντιπροτείνω το εξής: Πόσο κάνει σήμερα ένα λάπτοπ και πόσο είναι ένας συνηθισμένος μισθός;
Δεν λέω βασικός γιατί αυτός καταργήθηκε. Μάντεψε ποιοι θέλανε ανοιχτές σχολές όταν γίνονταν κινητοποιήσεις ενάντια στην κατάργηση του. Ακριβώς.
jakob έγραψε:Αν πιστεύεις οτι δεν χρειαζόμαστε λαπτοπ και ακριβά αμάξια, αλλά φαγητό και στέγη για όλους, τότε είσαι ωραίος. Αν εφαρμοζόταν αυτή η αρχή θα λύναμε όλα τα προβλήματα του πλανήτη Γη.
Κατά βάση θεωρώ πως τα ακριβά αμάξια και τα γυαλιστερά λάπτοπ καλύπτουν ανάγκες που δεν υπάρχουν πραγματικά. Τις λεγόμενες πλαστές ανάγκες. Δηλαδή χαίρεσαι να τα έχεις αλλά δεν θα πάθαινες τίποτα και να μην τα είχες.
Πάντως αν καταργήσεις την υπερσυσσώρευση στα χέρια λίγων και βάλεις τους ανθρώπους να δουλεύουν ίσες ώρες ξεκινώντας να καλύπτεις τις βασικές ανάγκες όλων και να προχωράς σε ειδικότερες θα κατέληγες όχι μόνο να καλύπτεις τις βασικές ανάγκες όλων αλλά και να παρέχεις αρκετές ανέσεις και μάλιστα σε όλους.

Πιο απλά. Δίκαιο είναι να έχεις αν μπορούν και όλοι οι άλλοι να έχουν. Κι αυτό γιατί όλοι ίσιοι είμαστε και όλοι ίσο δικαίωμα έχουμε να κατέχουμε.

Και σκέψου ότι εγώ και οι περισσότεροι που τα λέμε αυτά δεν είμαστε καν χριστιανοί. Άλλοι είναι...
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από jakob »

papagalakos II έγραψε: Αλήθεια δεν είναι ό,τι πιστεύουν οι πολλοί ότι είναι αλήθεια!
:mrgreen:

papagalakos II έγραψε:Ο λαός.
Στον οποίο λαό, ανήκω εγω, ανήκεις κι εσυ και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για μια σχολή.
Αυτή τη στιγμή κάνει υπομονή ο ενας για τον άλλον, αν υποθέσουμε οτι εγω θέλω ανοιχτή σχολή.
Υπάρχει στο τελος το κράτος, που όλοι ξέρουμε οτι θα μπει διαμεσολαβητής και ετσι περνάμε ζάχαρη.
Εσυ κάνεις αυτό που πιστεύεις κι εγω ξερω οτι θα επιστρέψω στα μαθήματα μου.

Αν όμως δεν υπήρχε το κράτος, κανεις δεν μπορεί να πει τι θα συμβεί σε τέτοιες διαφωνίες.

Ανάλογα στις παραγωγικές διαδικασίες, που υπάρχουν συμφέροντα.
Π.χ. οι συνδιαλλαγές εμπόρων, αγροτών και κάθε επαγγελματία.

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι στην ενδιάμεση περίοδο των αναταραχών δεν θα βγουν με τα όπλα π.χ. οι Χρυσαυγίτες ή άλλοι μαφιόζοι, ναζιστές ή σκέτοι, να επιβληθούν σε μια περιοχή.

Θα μου πεις εσυ κάτι που το λετε ήδη, "θα απαντήσει το κίνημα".
Ενστάσεις:

1) Μπορεί να μην επικρατήσει αυτός που θες. Μπορεί να επικρατήσει το ΚΚΕ :P
2) Οι συγκρούσεις θα έχουν κόστος που είναι δύσκολο να υπολογίσεις τι διαστάσεις θα πάρουν.
3) Δεν είμαστε οι μόνοι στο κόσμο, έχουμε σύνορα και γειτονικές χώρες με αρκετά εθνικιστικές τάσεις.

Μπορώ όμως να αντιπροτείνω το εξής: Πόσο κάνει σήμερα ένα λάπτοπ και πόσο είναι ένας συνηθισμένος μισθός;
Ζούμε στην εποχή με τα γεμάτα ράφια και τα άδεια πορτοφόλια. Αυτό θα οδηγήσει αργά ή γρήγορα στην Επανάσταση.
Πάντως αν καταργήσεις την υπερσυσσώρευση στα χέρια λίγων και βάλεις τους ανθρώπους να δουλεύουν ίσες ώρες ξεκινώντας να καλύπτεις τις βασικές ανάγκες όλων και να προχωράς σε ειδικότερες θα κατέληγες όχι μόνο να καλύπτεις τις βασικές ανάγκες όλων αλλά και να παρέχεις αρκετές ανέσεις και μάλιστα σε όλους.
Ισχύει αυτό, λογικά πρέπει να βγαίνει ετσι οπως το λες. Προσωπικά το δέχομαι.

Ομως το να βαλεις τους ανθρώπους να τα κάνουν ολα αυτά είναι πιο βίαιη μεταβολή απο το μνημόνιο.

Οταν λεω πιο βίαιη, εννοώ πιο γρήγορη ας πούμε, οχι πιο επιβλαβής.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
papagalakos II
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2012 2:37 am
Real Name: Λουμίδης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Περί ανεξαρτησίας

Δημοσίευση από papagalakos II »

jakob έγραψε:Στον οποίο λαό, ανήκω εγω, ανήκεις κι εσυ και δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε για μια σχολή.
Άμα καταλήξαμε ότι οι άνθρωποι δεν μπορούν να συνεννοηθούν τότε ας αφήσουμε τις δημοκρατίες και ας ελπίσουμε ότι ο δικτάτορας που θα μας καπελωθεί θα έχει καλή καρδιά.

Εμείς οι μαρξιστές όμως, αυτοί οι περίεργοι τύποι, πιστεύουμε άκουσον άκουσον ότι οι άνθρωποι αν συζητήσουν μπορούν να συμφωνήσουν. Μάλιστα το βασικό μας σχήμα είναι το γνωστό: θέση - αντίθεση - σύνθεση. Η διαλεκτική. Δηλαδή η πεποίθηση πως η σύγκρουση δύο θέσεων γεννά μια τρίτη ανώτερη απ' τις δύο προηγούμενες.
Αλλά για να μπορέσουμε να συζητήσουμε πρέπει να έχουν όλοι όλα τα δεδομένα. Αν κάποιος αναπαράγει ό,τι άκουσε, ή αν δεν σκέφτηκε όλα τα ενδεχόμενα ή αν δεν ενδιαφέρεται να μπει καν στον κόπο να μάθει τα δεδομένα και έρχεται απλώς για να ψηφίσει αυτό που του έχει καρφωθεί, ε διάλογος δεν μπορεί να γίνει.

Εδώ λοιπόν, εμείς, αγωνιστές και "ανεξάρτητοι" δεν διαφωνούμε στις θέσεις μας, στη λογική μας ή στις προτάσεις μας. Όλα αυτά θα ήταν υπό συζήτηση και θα οδηγούσαν σε συμπεράσματα.
jakob έγραψε:Εσυ κάνεις αυτό που πιστεύεις κι εγω ξερω οτι θα επιστρέψω στα μαθήματα μου.
Ωραία αντίληψη έχετε για τη δημοκρατία, το διάλογο, τις Γενικές Συνελεύσεις και δε συμμαζεύετε. Το γνωρίζω αλλά χαίρομαι επιτέλους που ειπώθηκε σωστά και ανοιχτά.

Να θυμάστε λοιπόν, πως την επόμενη φορά που θα δείτε να φεύγουν αυγά αυτά θα κατευθύνονται σε όσους έχουν αυτή την αντίληψη για τη δημοκρατία. Πως δημοκρατία είναι να λέει ο καθένας αυτιστικά αυτό που θέλει χωρίς να ακούει τον άλλο και χωρίς να έχει να επιχειρηματολογήσει κάτι, περιμένοντας το κράτος ως διαιτητή να έρθει και να επιβάλει αυτό που εντελώς τυχαία ήθελε ο υποστηρικτής της παραπάνω λογικής και αντίληψης.
jakob έγραψε:Αν όμως δεν υπήρχε το κράτος, κανεις δεν μπορεί να πει τι θα συμβεί σε τέτοιες διαφωνίες.
Αν δεν υπήρχε το υπάρχον καπιταλιστικό κράτος που συμφέρει και προστατεύει συγκεκριμένους αυτοί θα τρέχαν και δεν θα φτάναν.
jakob έγραψε:Ανάλογα στις παραγωγικές διαδικασίες, που υπάρχουν συμφέροντα.
Π.χ. οι συνδιαλλαγές εμπόρων, αγροτών και κάθε επαγγελματία.
Απ' την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.
jakob έγραψε:Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί οτι στην ενδιάμεση περίοδο των αναταραχών δεν θα βγουν με τα όπλα π.χ. οι Χρυσαυγίτες ή άλλοι μαφιόζοι, ναζιστές ή σκέτοι, να επιβληθούν σε μια περιοχή.
Στο εγγυώμαι εγώ. Θα βγουν. Αυτοί ονομάζονται αντίδραση και αυτός είναι ο ρόλος τους. Αν φανεί πως μια επαναστατική πολιτική αλλαγή πάει να γίνει να βγουν με τα όπλα. Αυτό λέγεται εμφύλιος.

Και αυτό είναι παρεπιπτόντως και το γεγονός που αποδεικνύει ότι δεν είμαστε εμείς που επιλέγουμε τη χρήση βίας και όπλων αλλά είμαστε εκείνοι που καλούμαστε να αμυνθούμε με αυτά. Βλ. Αλιέντε.
jakob έγραψε:Θα μου πεις εσυ κάτι που το λετε ήδη, "θα απαντήσει το κίνημα".
Ενστάσεις:

1) Μπορεί να μην επικρατήσει αυτός που θες. Μπορεί να επικρατήσει το ΚΚΕ
Είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρεις να δεν θέλεις να μείνεις στο βούρκο για μια αιωνιότητα. Με τέτοια ρίσκα προχώρησε μπροστά η ανθρωπότητα μέσα απ' τις επαναστάσεις.
jakob έγραψε:2) Οι συγκρούσεις θα έχουν κόστος που είναι δύσκολο να υπολογίσεις τι διαστάσεις θα πάρουν.
Αν δεν είχε κόστος θα ήταν εύκολο, θα το κάναν όλοι, θα είχε γίνει ήδη, θα είχαμε κομμουνισμό και δεν θα γράφονταν τραγούδια για επαναστάτες και λαούς.

"Κάθε άνθρωπος είναι τόσο μικρός όσο ο φόβος που αισθάνεται
και τόσο μεγάλος όσο ο εχθρός που επιλέγει"
Εδουάρδο Γκαλεάνο
jakob έγραψε:3) Δεν είμαστε οι μόνοι στο κόσμο, έχουμε σύνορα και γειτονικές χώρες με αρκετά εθνικιστικές τάσεις.
Ανήκω σε εκείνο το όχι χίπικο κομμάτι της αριστεράς που ονομάζεται πατριωτική αριστερά και απαντάει με σαφήνεια. Κλειστά σύνορα για όσους έχουν επεκτατικές βλέψεις. Τσακίζουμε τον φασισμό απ' όπου κι αν προέρχεται.
Να σημειωθεί πως κομμουνισμός δεν είναι κυβέρνηση ή πολίτευμα αλλά οικονομικό σύστημα που για να λειτουργήσει πρέπει να εφαρμοστεί σε όλη τη Γη, ή στο μεγαλύτερο μέρος της. Όπως ο καπιταλισμός αντικατέστησε τη φεουδαρχία.

Το ελληνικό μόνο σύστημα που θα υπήρχε στην περίοδο που αναφέρεσαι ονομάζεται σοσιαλισμός. Στην τελική αν τα πράγματα γίνουν όπως λες ο σοσιαλισμός απαντά στο φασισμό με μια οικεία φράση: Μολών λαβέ.
jakob έγραψε:Ζούμε στην εποχή με τα γεμάτα ράφια και τα άδεια πορτοφόλια. Αυτό θα οδηγήσει αργά ή γρήγορα στην Επανάσταση.
Το ξέρω. Οι περισσότεροι το ξέρουν. Μάλιστα αν έχεις αυτό στο μυαλό σου μπορείς να εξηγήσεις και να ερμηνεύσεις πολλά απ' όσα γίνονται.
jakob έγραψε:Ομως το να βαλεις τους ανθρώπους να τα κάνουν ολα αυτά είναι πιο βίαιη μεταβολή απο το μνημόνιο.
Πιο βίαιη αλλά πιο αποτελεσματική. Αν και για το πιο βίαιη δεν είμαι σίγουρος. 4,000 αυτοκτονίες, θάνατοι από μαγκάλια, κομμένο ρεύμα, 30% και βάλε ανεργία, φασισμός... Όλα αυτά είναι αρκετή βία. Τόση που δεν την ξεπερνάει ούτε μια ολόκληρη επανάσταση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πολιτική”