Θεωρία Συνόλων

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από pao132003 »

Επειδή ψάχνω τον Κολέτσο, πήγα στις 10.45 σήμερα στην αίθουσα Α302, αλλά δεν ήταν κανείς!
Ξέρει κάποιος γιατί;
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Διότι χτες στο μάθημα είπε ότι σήμερα δεν θα γινόταν παράδοση...:P
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Yoda »

Halmos vs Μοσχοβάκης.

Καμία άποψη για τα βιβλία;
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από StEf8eO »

'Οσον αφορά το βιβλίο του Halmos καλύπτει το 90% της ύλης του μαθήματος (δεν περιέχει λίγα πράγματα) και δεν ακολουθεί την ύλη με την σειρά που την κάνει ο Κολέτσος, αλλά είναι καλό ,οι αποδείξεις είναι καλύτερα προσαρμοσμένες στο πνεύμα της θεωρίας συνόλων απ' αυτές που γίνονται στο μάθημα (όπου διαφέρουν) καθώς και η παρουσίαση της ύλης ρέει καλύτερα.Τώρα το βιβλίο του Μοσχοβάκη δε το ξέρω κ δεν μπορώ να εκφέρω άποψη,παρόλα αυτά έχω ακούσει πως είναι κι αυτό καλό (βέβαια καλά λένε και τα βιβλία του Ρασσιά στις αναλύσεις 1,2) οπότε προτιμότερο για σένα θα είναι να πας στη βιβλιοθήκη και να τσεκάρεις τα δύο βιβλία.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος StEf8eO την Σάβ Δεκ 21, 2013 11:29 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από pao132003 »

Στη σελίδα του ο Μοσχοβάκης έχει (νόμιμο) link για το βιβλίο, μπες να δεις http://www.math.ucla.edu/~ynm/books.htm
Θα το χαρακτήριζα πιο επιστημονικό από το βιβλίο του Halmos που είναι ανάγνωσμα του καναπέ, όπως λέει και ο Κολέτσος.
Προσωπικά θα έπαιρνα του Μοσχοβάκη και θα διάβαζα από σημειώσεις Κολέτσου για το μάθημα.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Manthos
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 7:08 pm
Real Name: Manthos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Manthos »

Το βιβλίο του Halmos είναι πολύ καλό για κάποιον που τώρα έρχεται για πρώτη φορά σε επαφή με τη ZFC, καθώς επιχειρεί να αναδείξει τους λόγους που οδήγησαν στην υιοθέτηση του κάθε αξιώματος. Ωστόσο, υπάρχουν δύο πολύ σημαντικές διαφορές με την ύλη:

1) Ο Halmos περιλαμβάνει στα αξιώματα της ZFC την Αρχή του Διαχωρισμού(ΑτΔ) ή Αξίωμα της Εξειδίκευσης(δε θυμάμαι πως το αναφέρει) την οποία ο Κολέτσος αποδεικνύει ως θεώρημα μέσω του Αξιώματος της Αντικατάστασης το οποίο στο βιβλιο του Halmos δεν αναφέρεται καν.
2) Ακριβώς επειδή θεωρεί την ΑτΔ ως αξίωμα, o Halmos, δε χρειάζεται το Αξίωμα του Κενού το οποίο είναι ένα από τα αξιώματα της ZFC στην εκδοχή που παρουσιάζει ο Κολέτσος και το οποίο ο Halmos το αποδεικνύει μέσω του Αξιώματος της Ύπαρξης και της ΑτΔ.

Το βιβλίο του Μοσχοβάκη, αν βασίζεται στις αντίστοιχες σημειώσεις του ίδιου που έχω δει, περιέχει όλα όσα θα δεις τόσο στο βιβλίο του Halmos όσο και στις σημειώσεις του Κολέτσου(οι οποίες, αν θες απλώς να περάσεις το μάθημα, είναι υπεραρκετές και αρκετά καλογραμμένες) αν και έχει σημαντικές διαφορές ως προς τη παρουσίαση. Επίσης, δε ξέρω αν είναι ενδεικτικό αλλά το βιβλίο του Μοσχοβάκη για τη περιγραφική θεωρία συνόλων είναι επιπέδου legendary, βιβλιογραφία στις περισσότερες εργασίες που αφορούν γενικώς τη ΘΣ κτλ.

Τέλος, το βιβλίο του Halmos υπάρχει και στη βιβλιοθήκη και επειδή είναι αρκετά μικρό βγαίνει με δύο ώρες τη μέρα εντός της περιόδου δανεισμού.
Yoda
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 11, 2011 3:14 pm
Real Name: Γιόντα
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Yoda »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.
riemann69
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Παρ Ιουν 20, 2008 3:15 pm
Real Name: Ριμανία

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από riemann69 »

Καλησπέρααα! Παίζει να έχει βγάλει αποτελέσματα από την εαρινή? Έχω κοιτάξει και στους πίνακες αποτελεσμάτων στη σχολή και του έχω στείλει και 2 μαιλ. Μα γιατί το αποφεύγει?? :e_biggrin:
theo
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μαρ 14, 2012 12:16 pm
Real Name: Theodora
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από theo »

κανένα νέο για τα αποτελέσματα του Σεπτεμβρίου;
Άβαταρ μέλους
SOTOS
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2011 9:34 pm
Real Name: Sotιris
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από SOTOS »

kserei kaneis an bghkan apotelesmata?
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από constant »

Σύμφωνα με πληροφορίες, το μάθημα της πέμπτης μεταφέρθηκε στην Τρίτη 12:45-14:30, στα νέα κτήρια, αίθ. 105.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος constant την Παρ Οκτ 31, 2014 7:02 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: Η αλλαγή περάστηκε στο εργαλείο.
Cauchy Dani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 12:11 am
Real Name: Dani

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Cauchy Dani »

Μπορεί κανείς να μας πεί πια κεφάλαια έγιναν απο το βιβλίο του Μοσχοβάκη '' Σημειώσεις στη Συνολοθεωρία"?
orestis.111
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2014 5:09 pm
Real Name: Ορέστης
Gender: Male

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από orestis.111 »

Δεν έκανε από το βιβλίο του Μοσχοβάκη φέτος. Ακολούθησε ένα άλλο βιβλίο της Κάλφα.
Cauchy Dani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 12:11 am
Real Name: Dani

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Cauchy Dani »

Θα μπορούσε κανείς που το παρακολούθησε φέτος να μου στείλει σε pm τις φετινές σημειώσεις σε μορφή pdf?
Cauchy Dani
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 22, 2015 12:11 am
Real Name: Dani

Re: Θεωρία Συνόλων

Δημοσίευση από Cauchy Dani »

Εάν κάποιος έχει το βιβλίο της Κορνηλίας Καλφα Αξιωματική θεωρία Συνόλων και μπορεί να μου το δανείσει ας μου στείλει pm.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”