Εύκολα μαθήματα εαρινού

Συζητήσεις για όσα θα πρέπει να ξέρει ένας σωστός φοιτητής!

Συντονιστές: Ryu, antony07

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Κάπου θα έχει θιχτεί ξανά αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής:

Ψάχνω μάθηματα που μπορώ να πάρω καλό βαθμό, είτε μέσω απαλλακτικής, είτε μέσω εργασιών που συμμετέχουν σημαντικά στη βαθμολογία είτε ακόμα και εργαστηριακών ασκήσεων.

Έχετε κάτι υπόψιν σας; Μαθηματικού και Φυσικού δεκτά. Ευχαριστώ 8)
Aggelos
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:50 am
Real Name: Άγγελος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από Aggelos »

Επίσης κάπου θα έχει θιχτεί, αλλά η ΣΕΜΦΕ αν και δεν σου δίνει κανά πτυχίο με τα απίστευτα επαγγελματικά δικαιώματα, σου δίνει το πραγματικά πολύ σημαντικό πλεονέκτημα να εμπλακείς με αρκετούς τομείς και να ανακαλύψεις τι σε ενδιαφέρει!

Αν το εκμεταλλευτεί αυτό, ίσως μπορέσεις να έχεις πραγματικά παραγωγικές σπουδές. Αν επιλέξεις μαθήματα απλά για να τα περάσεις, το πτυχίο σου (και γενικότερα οι σπουδές σου) ότι Μ.Ο και να έχεις, δε θα έχει ούτε τυπική, ούτε ουσιαστική αξία!

Αρά η συμβουλή μου είναι να ψάξεις τι σε ενδιαφέρει (ακόμα και αν είναι ζόρικο), και όχι τι είναι εύκολο! :e_wink:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Aggelos την Σάβ Απρ 05, 2014 3:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Καλέ μου σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Τον Ιούνιο θα συμπληρώσω τα μαθήματα που θέλω και πρέπει για πτυχίο οπότε θέλω κάποια (λίγα) μαθήματα επιπλεόν για να ανεβάσω τον Μ.Ο. μου εκεί που μου αρέσει ώστε εκτός απο ουσιαστική να έχει και τυπική αξία.
Εντάξει τώρα;
Ήταν σαφής η ερώτηση μου.
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από con »

Φίλε θα ήταν προτιμότερο να κάτσεις άλλο ένα χρόνο και να τελείωσεις με χρήσιμα μαθήματα, πχ χρονοσειρές, τοπολογία, λογική κλπ παρά φέτος και επιπόλαια όπως σκέφτεσαι να κάνεις .. Τα 58 είναι ο ελάχιστος αριθμός εξάλλου, θα μπορούσες να τελειώσεις με 63, 64 ή και 65 μαθήματα .. Δεν σε πήραν τα χρόνια, μικρός είσαι ακόμα :wink: Σκέψου το καλά !
do urden
Δημοσιεύσεις: 172
Εγγραφή: Παρ Ιουν 25, 2010 2:45 am
Real Name: alex
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από do urden »

στην εκθεση η καθηγητρια ποσες φορες σας ειχε πει οτι βγηκατε εκτος θεματος?
την ψυχολογια στο μηχανογραφικο την ειχατε πανω απο τη ΣΕΜΦΕ?
i was told that i could fly when least expected..cloud connected
Άβαταρ μέλους
semfetamine
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Ιαν 23, 2012 11:50 pm
Real Name: Προμηθεύς Πυρφόρος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από semfetamine »

Τελειωνε αμεσως και ασε τα ευκολαδυσκολα κτλ..ειμαι σιγουρος οτι τα σκουπιδακια της σχολης, δικαιο html κτλ τα εχεις ηδη παρει, οποτε δες τι χρειαζεται για να φυγεις και ουστ γιατι θα ξανακλεισει το πολυτεχνειο το καλοκαιρι για μηνες!!
ARBEIT MACHT FREI
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από ESMAP »

Html να πάρεις standard(Ζαμαρία εννοείται).

Θα σου έλεγα και το μάθημα αριθμητικές μέθοδοι στις μερικές διαφορικές εξισώσεις απλά θέλει παρακολούθηση γιατί είναι λίγα παιδιά (τουλάχιστον όταν ήμουν εγώ) και θέλει λίγο διάβασμα. Δεν είναι του τύπου "α τι μπορώ να διαβάσω σε 3 ώρες για να δώσω" αλλά ούτε θα χρειαστείς μέρες. Κανα δυο μέρες με την προϋπόθεση ότι το έχεις παρακολουθήσει.

Ανάλυση πινάκων αν σου έχει πει κανείς ότι είναι εύκολο μην πάρεις γιατί αρχίζει και δυσκολεύει. Εκτός αν είσαι διατεθειμένος να το διαβάσεις. Τότε θα σου πω πάρ' το γιατί είναι πολύ ωραίο μάθημα. Έχει και πρόοδο που μπορεί να σε βοηθήσει.

Αυτά από μένα.

edit:

Αν τα πας καλά με τις μερικές(απλά να σου αρέσουν και να έχεις μία ιδέα) ίσως και οι ΜΔΕ ΙΙ να σου κάνουν. Πάλι με παρακολούθηση. Στην χρονιά μου έδινε και ασκήσεις προς παράδοση και μέτρησαν καμιά μονάδα. Τα θέματα είναι ασκήσεις κυρίως, που είτε θα τις κάνετε στην αίθουσα είτε θα είναι απο αυτές προς παράδοση. Δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου. Απλά προτείνω να το ψάξεις κι αυτό όσο εξωτικό κι αν ακούγεται σαν μάθημα ελεύθερης επιλογής.
Άβαταρ μέλους
Amelie Poulain
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Παρ Σεπ 04, 2009 3:11 pm
Real Name: Kleines Näschen
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από Amelie Poulain »

Τι είρωνεία είναι αυτή ρε παιδία; Πώς του μιλατε έτσι; Ελεος πια σ'αυτη τη σχολή με όλους τους επιστήμονες!

Αρχικά, καλό θα ήταν να ξέραμε τι κατεύθυνση είσαι. Γενικά υπάρχουν τα μαθήματα επιλογής εύκολα, όπως διδακτική των μαθηματικών. Επίσης από το φυσικό η υπολογιστική φυσική 2 προσφέρεται για βαθμό, όπως και html και το θεμα φυσικής που έχει 3ωρες υποχρεωτικές παρακολουθήσεις. Μπορείς επίσης να πάρεις και Ιστορια της φυσικής του 19/20ου αιώνα που έχει σχετικά παρόμοια θέματα κάθε χρόνο.
Εικόνα
con
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Δευ Αύγ 31, 2009 1:18 am
Real Name: Κωνσταντίνος
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από con »

Λοιπόν, Νικόλα για να τελειώνουμε ! Θα σου πω σε pm τι θα πάρεις ... χαχαχαχαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 1:03 am
Real Name: nikolas?
Τοποθεσία: Kameni gi tis meta-ptyxiw xwras

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από nikolas_asteri »

Μαθηματικό είμαι αλλά θα μπορούσα να πάρω και τα 2 μαθήματα που δικαιούμαι απο το Φυσικό αν είναι εύκολα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ESMAP και Amelie :D
Θα μπορούσε να υπάρχει και για άλλους αυτό το thread γιατί σίγουρα ψάχνονται αρκετοί έτσι. 8)
manolo
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Φεβ 16, 2007 1:08 pm

Re: Εύκολα μαθήματα εαρινού

Δημοσίευση από manolo »

Δε μας τα λέτε λίγο πιο φωναχτά να δούμε και εμείς πια είναι τα εύκολα?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ακαδημαϊκά”