Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Αφού βαριέσαι τόσο να πας μέχρι την Γραμματεία, μπες εδώ.

Συντονιστές: AlexandraDC, markelos, Ryu, constant, φιάλη klein

giotass
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 19, 2012 9:52 am
Real Name: giota
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από giotass »

Παιδιά εσείς από εδω και πέρα τι υποθέτετε να συμβεί? υπάρχει πιθανότητα να ανοίξουμε Δευτέρα?
marousiotis
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2008 5:54 pm
Real Name: ---
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από marousiotis »

Άβαταρ μέλους
pif
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 4:32 pm
Real Name: None

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από pif »

Ok, αποφασίσατε και κλείσατε. Εμείς που είμαστε στον στρατό δηλαδή τι θα κάνουμε με τις άδειές μας; Ή κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Θα γίνει εξεταστική ή όχι;;;;;

ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! Όποιος μπαίνει σε αυτήν την συζήτηση δεν μπαίνει για να διαβάσει τις αντιπαραθέσεις σας - συγγνώμη αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Νέα θέλουμε για την εξεταστική και τις ατελείωτες καταλήψεις, για να δούμε τι θα κάνουμε και 'μεις με την ζωή μας επιτέλους.
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dead »

pif έγραψε:Ok, αποφασίσατε και κλείσατε. Εμείς που είμαστε στον στρατό δηλαδή τι θα κάνουμε με τις άδειές μας; Ή κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Θα γίνει εξεταστική ή όχι;;;;;
.
Λίγο σεβασμό σε ανθρώπους που καταστρέφονται ψαρά. Τι θα γίνει θα το μάθεις τις επόμενες μέρες. Τόσο βιαστικοί είναι εκεί οι επιλοχίες?
jimmy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 12:06 pm
Real Name: Chuck

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από jimmy »

pif έγραψε:Ok, αποφασίσατε και κλείσατε. Εμείς που είμαστε στον στρατό δηλαδή τι θα κάνουμε με τις άδειές μας; Ή κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Θα γίνει εξεταστική ή όχι;;;;;

ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! Όποιος μπαίνει σε αυτήν την συζήτηση δεν μπαίνει για να διαβάσει τις αντιπαραθέσεις σας - συγγνώμη αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Νέα θέλουμε για την εξεταστική και τις ατελείωτες καταλήψεις, για να δούμε τι θα κάνουμε και 'μεις με την ζωή μας επιτέλους.


και εγώ διαφωνώ με την κατάληψη, ο τρόπος σου όμως είναι πολύ κακός θα έλεγα. Για να μάθεις λοιπόν σου λέω το εξής.

Ο λόγος που γίνεται η κατάληψη είναι ειδικά για εσένα! Για να λιώσεις και να μην πάρεις άδεια!!!
καθαρούς ουρανούς και καθαρές συνειδήσεις
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από DeXteR »

Στο site των ηλεκτρολόγων έχουν ανεβάσει screenshot από το group των διοικητικών ΕΜΠ sto facebook.
Φαίνεται να έχουν άγνοια για το δημοσίευμα του tovima.gr
Μάλλον κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει
https://shmmy.ntua.gr/forum/viewtopic.p ... 44#p788644
Εικόνα
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dcd »

Υπάρχει κάποιος εδώ που να απειλείται με διαγραφή στις 31 Αυγούστου και να έχει κάποια ενημέρωση για το τι θα γίνει με εμάς?
Προσωπικά όπου και να απευθύνθηκα είτε στο υπουργείο, είτε στο ΕΜΠ δεν γνώριζαν να μου απαντησουν!!!!
Άβαταρ μέλους
pif
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 4:32 pm
Real Name: None

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από pif »

dead έγραψε:
pif έγραψε:Ok, αποφασίσατε και κλείσατε. Εμείς που είμαστε στον στρατό δηλαδή τι θα κάνουμε με τις άδειές μας; Ή κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Θα γίνει εξεταστική ή όχι;;;;;
.
Λίγο σεβασμό σε ανθρώπους που καταστρέφονται ψαρά. Τι θα γίνει θα το μάθεις τις επόμενες μέρες. Τόσο βιαστικοί είναι εκεί οι επιλοχίες?
Σεβασμό όσο θες, έχω άπειρο. Η υπομονή μου όμως έχει αρχίσει και εξαντλείται!!! Παλεύω με δυο μαθήματα πόσο καιρό τώρα και ακούγονται και διαγραφές φοιτητών. Αν δεν καίει εμένα, ποιον καίει!
Και ναι, είναι βιαστικοί. Δεν το 'ξερα, το 'μαθα.
Άβαταρ μέλους
pif
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 4:32 pm
Real Name: None

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από pif »

jimmy έγραψε:
pif έγραψε:Ok, αποφασίσατε και κλείσατε. Εμείς που είμαστε στον στρατό δηλαδή τι θα κάνουμε με τις άδειές μας; Ή κανέναν δεν τον ενδιαφέρει. Θα γίνει εξεταστική ή όχι;;;;;

ΚΑΙ ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! Όποιος μπαίνει σε αυτήν την συζήτηση δεν μπαίνει για να διαβάσει τις αντιπαραθέσεις σας - συγγνώμη αλλά δεν ενδιαφέρουν κανέναν. Νέα θέλουμε για την εξεταστική και τις ατελείωτες καταλήψεις, για να δούμε τι θα κάνουμε και 'μεις με την ζωή μας επιτέλους.


και εγώ διαφωνώ με την κατάληψη, ο τρόπος σου όμως είναι πολύ κακός θα έλεγα. Για να μάθεις λοιπόν σου λέω το εξής.

Ο λόγος που γίνεται η κατάληψη είναι ειδικά για εσένα! Για να λιώσεις και να μην πάρεις άδεια!!!
Τι κακός ρε φίλε, εδώ καιγόμαστε πόσες μέρες και ο καθένας λέει εδώ μέσα το μακρύ του και το κοντό του. Είδα κι ένα άλλο παλικάρι που ρώτησε (και αυτός με στρατό θεματάκι) και τον είχαν όλοι στο γράψιμο. Οπότε, μάλλον ο "κακός" μου τρόπος απέδωσε, πήρα απάντηση (έστω και ειρωνική) !! :e_wink:
Άβαταρ μέλους
pif
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιουν 27, 2014 4:32 pm
Real Name: None

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από pif »

dcd έγραψε:Υπάρχει κάποιος εδώ που να απειλείται με διαγραφή στις 31 Αυγούστου και να έχει κάποια ενημέρωση για το τι θα γίνει με εμάς?
Προσωπικά όπου και να απευθύνθηκα είτε στο υπουργείο, είτε στο ΕΜΠ δεν γνώριζαν να μου απαντησουν!!!!
Κι εγώ απειλούμαι με διαγραφή... Και δεν έχω ιδέα τι θα γίνει... Αν μάθεις κάτι, spread the word please!!! :e_smile:
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dcd »

pif έγραψε:
dcd έγραψε:Υπάρχει κάποιος εδώ που να απειλείται με διαγραφή στις 31 Αυγούστου και να έχει κάποια ενημέρωση για το τι θα γίνει με εμάς?
Προσωπικά όπου και να απευθύνθηκα είτε στο υπουργείο, είτε στο ΕΜΠ δεν γνώριζαν να μου απαντησουν!!!!
Κι εγώ απειλούμαι με διαγραφή... Και δεν έχω ιδέα τι θα γίνει... Αν μάθεις κάτι, spread the word please!!! :e_smile:
To μόνο που έχω μέχρι στιγμής είναι η απάντηση της κυρίας Μοροπούλου :

''Εφόσον ο Οργανισμός εγκριθεί έγκαιρα στο σύνολο του, κατά τις
προβλεπόμενες διαδικασίες, και θεσπιστεί από την Πολιτεία, πιστεύω ότι θα
έχετε την ευκαιρία να ολοκληρώσετε τις σπουδές σας και εμείς θα κάνουμε
ότι μπορούμε για αυτό, όπως και για τον κάθε φοιτητή.
Άλλωστε αυτή είναι η βούληση της Συγκλήτου και έχει εκφραστεί με
συγκεκριμένη απόφαση.''

Η διορία για τους Οργανισμούς λήγει 30 Ιουνίου...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dcd την Παρ Ιουν 27, 2014 10:47 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dead »

dcd έγραψε:Υπάρχει κάποιος εδώ που να απειλείται με διαγραφή στις 31 Αυγούστου και να έχει κάποια ενημέρωση για το τι θα γίνει με εμάς?
Προσωπικά όπου και να απευθύνθηκα είτε στο υπουργείο, είτε στο ΕΜΠ δεν γνώριζαν να μου απαντησουν!!!!
Δεν είναι τίποτα βέβαιο. Διαγραφές πρέπει να προβλέπονται απο τον οργανισμό ο οποίος είναι ακόμα στο σχέδιο και θα υπάρξουν αντιδράσεις όταν πάει να περάσει. Ο Λοβέρδος αυτά που είπε περισσότερο ως απειλή τα είπε για να σπάσει η απεργία. Οπότε όλα είναι ρευστά και εξαρτώνται από το τί θα περιέχει ο οργανισμός αν θα εφαρμοστεί κτλ.
dcd
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 07, 2010 1:44 pm
Real Name: dead can dance
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dcd »

Εάν ήταν απλά απειλή δεν το γνωρίζω και δεν είμαι τόσο σίγουρη.
Η περίπτωση μου είναι πάρα πολύ απλή, χρωστάω 1 μάθημα χειμερινού εξαμήνου και δικαιούμε να το δώσω γιατί η εξέτασή του τον Σεπτέμβριο ακυρώθηκε.
Παρόλα αυτά ούτε η αντιπρύτανης του ΕΜΠ αλλά ούτε και το υπουργείο παιδείας απάντησαν στο ερώτημά μου :
Εάν το ΕΜΠ παραμείνει κλειστό θα διαγραφώ για 1 μάθημα και χωρίς να έχουν διεξαχθεί οι εξεταστικές που περιλαμβάνει ένα ακαδημαικό έτος????
Δεν ζητάω επιπλέον χρόνο για να μην γνωρίζουν την απάντηση....ζητάω να δώσω την εξεταστική που χάθηκε ώστε να θεωρείται ολοκληρωμένο το ακαδημαικό έτος.
jimmy
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Οκτ 15, 2013 12:06 pm
Real Name: Chuck

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από jimmy »

εσείς που φοβάστε τη διαγραφή και ό,τι άλλο να πάτε στο ΕΜΠ, στο υπουργείο και οπου αλλού χρειάζεται συλλογικά να παλέψετε για τα δικαιώματά σας!!!
καθαρούς ουρανούς και καθαρές συνειδήσεις
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Κλείσιμο ΕΜΠ (13-16/6/14)

Δημοσίευση από dead »

dcd έγραψε:Εάν ήταν απλά απειλή δεν το γνωρίζω και δεν είμαι τόσο σίγουρη.
Η περίπτωση μου είναι πάρα πολύ απλή, χρωστάω 1 μάθημα χειμερινού εξαμήνου και δικαιούμε να το δώσω γιατί η εξέτασή του τον Σεπτέμβριο ακυρώθηκε.
Παρόλα αυτά ούτε η αντιπρύτανης του ΕΜΠ αλλά ούτε και το υπουργείο παιδείας απάντησαν στο ερώτημά μου :
Εάν το ΕΜΠ παραμείνει κλειστό θα διαγραφώ για 1 μάθημα και χωρίς να έχουν διεξαχθεί οι εξεταστικές που περιλαμβάνει ένα ακαδημαικό έτος????
Δεν ζητάω επιπλέον χρόνο για να μην γνωρίζουν την απάντηση....ζητάω να δώσω την εξεταστική που χάθηκε ώστε να θεωρείται ολοκληρωμένο το ακαδημαικό έτος.
Στη σελίδα 78 του σχεδίου αναφέρει:

11. Οι μέχρι την δημοσίευση του παρόντος φοιτούντες στο ίδρυμα, οι οποίοι έχουν υπερβεί τον
ελάχιστο αριθμό των αναγκαίων για την απονομή του τίτλου σπουδών εξαμήνων, σύμφωνα με το
ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής, προσαυξημένο κατά τέσσερα εξάμηνα δύνανται να
καταθέσουν αίτηση στον οικείο Κοσμήτορα για την συνέχιση των σπουδών τους για χρόνο ίσο με ελάχιστο αριθμό των αναγκαίων για την απονομή του τίτλου σπουδών εξαμήνων, σύμφωνα με το
ενδεικτικό πρόγραμμα σπουδών της σχολής.

Ακόμα και αν περάσει δηλαδή δεν προβλέπονται άμεσες διαγραφές. Εκτός και αν διαγράψει η κυβέρνηση την παράγραφο αυτή.

http://www.esos.gr/uploads/kcfinder/fil ... os_EMP.pdf
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”