Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Ιδιαίτερα ζητήματα που απασχολούν τη ΣΕΜΦΕ (όπως π.χ., συνδικαλιστικά, επαγγελματικά δικαιώματα, πρόγραμμα σπουδών κτλ.)

Συντονιστές: antony07, Chris

Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

NickNafplio έγραψε:
Drjekil έγραψε:Σε 2 ποστ καταφερα να περιγραψω τον σημερινο ψηφοφορο της νδ :P αντε τυχερε σου βρηκαμε και κομα να ψηφιζεις οταν ξεπερασεις το απολιτικ-κομπλεξικο στυλ σου
Μη μας βρίζεις. Είναι προσβολή να λες σε άνθρωπο με φιλοευρωπαϊκές απόψεις να ψηφίσει οποιοδήποτε από τα κόμματα της νυν βουλής. Οι περισσότεροι ρίχνουν νδ "μη τυχόν και έρθει ο Τσίπρας στα πράγματα". Προσωπικά το ρίχνω Δράση - Δη.Ξαν, και αν είναι να φύγει αυτή η κυβέρνηση ας έρθει και ο Τσίπρας. Αφού 1) έτσι κι αλλιώς αμφιβάλλω αν μπορούν να γίνουν χειρότερα τα πράγματα, 2) το πράγμα πάει εκεί σιγά σιγά θέλουμε δε θέλουμε, 3) εγώ θα ζω στο εξωτερικό από Οκτώβρη οπότε δε θα με πιάσει ότι και να γίνει. Τέλος θέλω πολύ να δω τι θα κάνουν οι αριστερές παρατάξεις στα πανεπιστήμια όταν πρωθυπουργός θα είναι ο Τσίπρας, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και κάτι μου λέει ότι θα ρίξουμε τρελά γέλια.
Δηλαδή ο Τζήμερος που τώρα τελευταία έγινε και μέγας ισλαμοφάγος και οι λοιποί παρανοϊκοί, κρυφοδεξιοί είναι κάτι πολύ διαφορετικό απο νδ, πασοκ κτλ? Αυτοί που είναι πάνω τώρα δηλαδή δεν εφαρμόζουν νεοφιλελεύθερες πολιτικές που επιβάλλονται απο την ΕΕ? Τι το τόσο διαφορετικό θα κάνει η Δράση? Οχι οτι ο Συριζα θα κάνει τίποτα διαφορετικό ακόμα και αυτοδυναμία να βγάλει. Για τις αριστερές παρατάξεις μπές σε μία συνελεύση να δεις τι λένε για τον Συριζα ειδικά το Μας που έχει να τον ανταγωνιστεί και σε κοινοβουλευτικό επίπεδο. Αν και αυτό που λές σε σύνδεση με το οτι δεν θα εισαι εδώ Οκτώβρη και δεν σε πιάνει, είναι σαν το "θέλω να σας δω να ψοφάτε απο την πείνα μόνο και μόνο για να δω μια ρεφορμιστική, αριστερή κυβέρνηση να αποτυγχάνει".
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από NickNafplio »

dead έγραψε:
NickNafplio έγραψε:
Drjekil έγραψε:Σε 2 ποστ καταφερα να περιγραψω τον σημερινο ψηφοφορο της νδ :P αντε τυχερε σου βρηκαμε και κομα να ψηφιζεις οταν ξεπερασεις το απολιτικ-κομπλεξικο στυλ σου
Μη μας βρίζεις. Είναι προσβολή να λες σε άνθρωπο με φιλοευρωπαϊκές απόψεις να ψηφίσει οποιοδήποτε από τα κόμματα της νυν βουλής. Οι περισσότεροι ρίχνουν νδ "μη τυχόν και έρθει ο Τσίπρας στα πράγματα". Προσωπικά το ρίχνω Δράση - Δη.Ξαν, και αν είναι να φύγει αυτή η κυβέρνηση ας έρθει και ο Τσίπρας. Αφού 1) έτσι κι αλλιώς αμφιβάλλω αν μπορούν να γίνουν χειρότερα τα πράγματα, 2) το πράγμα πάει εκεί σιγά σιγά θέλουμε δε θέλουμε, 3) εγώ θα ζω στο εξωτερικό από Οκτώβρη οπότε δε θα με πιάσει ότι και να γίνει. Τέλος θέλω πολύ να δω τι θα κάνουν οι αριστερές παρατάξεις στα πανεπιστήμια όταν πρωθυπουργός θα είναι ο Τσίπρας, θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και κάτι μου λέει ότι θα ρίξουμε τρελά γέλια.
Δηλαδή ο Τζήμερος που τώρα τελευταία έγινε και μέγας ισλαμοφάγος και οι λοιποί παρανοϊκοί, κρυφοδεξιοί είναι κάτι πολύ διαφορετικό απο νδ, πασοκ κτλ? Αυτοί που είναι πάνω τώρα δηλαδή δεν εφαρμόζουν νεοφιλελεύθερες πολιτικές που επιβάλλονται απο την ΕΕ? Τι το τόσο διαφορετικό θα κάνει η Δράση? Οχι οτι ο Συριζα θα κάνει τίποτα διαφορετικό ακόμα και αυτοδυναμία να βγάλει. Για τις αριστερές παρατάξεις μπές σε μία συνελεύση να δεις τι λένε για τον Συριζα ειδικά το Μας που έχει να τον ανταγωνιστεί και σε κοινοβουλευτικό επίπεδο. Αν και αυτό που λές σε σύνδεση με το οτι δεν θα εισαι εδώ Οκτώβρη και δεν σε πιάνει, είναι σαν το "θέλω να σας δω να ψοφάτε απο την πείνα μόνο και μόνο για να δω μια ρεφορμιστική, αριστερή κυβέρνηση να αποτυγχάνει".
Επειδή πιστεύω πως είσαι βαλτός και όχι αφελής, δε θα έπρεπε να απαντήσω, αλλά το κάνω επειδή το φόρουμ το διαβάζει αρκετός κόσμος. Επειδή έχω ρωτήσει διάφορους αριστερούς φίλους, και έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις, δώσε μου τον ορισμό του νεοφιλελεύθερου, να σου πω αν εφαρμόζονται τέτοιες πολιτικές ΕΝΤΟΣ της χώρας. Αν εφαρμόζονται πάντως, σίγουρα δεν επιβάλλονται από ξένους. Ψάξε να μάθεις πως λειτουργούν τα σοβαρά Ευρωπαϊκά κράτη και τι νοοτροπία έχουν οι πολίτες τους, ψάξε βρες ακόμα το μέγεθος των ποσών που έχουν δοθεί στην Ελλάδα μέσα από ΕΣΠΑ, δάνεια κτλ, το τι δυνατότητες έχει η Ελλάδα σε σχέση με άλλα ισχυρά κράτη της δύσης, και το τι σπατάλες γίνονται και πως (δες πχ τις αναλύσεις του Καρακατσούλη), και τότε ίσως καταλάβεις το τι διαφορετικό μπορούν να κάνουν μορφωμένοι και καινοτόμοι άνθρωποι με φιλοευρωπαϊκό προσανατολισμό που όμως δεν ανήκουν στο σαθρό πολιτικό σύστημα (του οποίου μέρος θεωρώ την πλειοψηφία αυτών που δηλώνουν αριστεροί). Φυσικά δε μπορώ να ορκιστώ ότι ο Τζήμερος είναι ένας από αυτούς τους ανθρώπους, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος για πολλούς άλλους που ξέρω από τον εν λόγω χώρο, και αυτό είναι κάτι που αυτή τη στιγμή δε βλέπω σε άλλες πολιτικές κινήσεις.

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στις ΓΣ σας, γιατί και ως φοιτητής δεν πατούσα σε αυτή την παρωδία εάν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, αλλά θυμάμαι τα ΕΑΑΚ να κατεβαίνουν με την Αρεν, που αν δεν κάνω λάθος είναι η φοιτητική παράταξη του Σύριζα. Επίσης ξέρω ότι οι καταλήψεις στο ΕΚΠΑ γίνονταν με τις ευλογίες του Πελεγρίνη, που τώρα θα κατέβει με τον Σύριζα.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
Libo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2008 4:48 pm
Real Name: HATE
Facebook ID: 666

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από Libo »

YOLO
Συνημμένα
dead.jpg
dead.jpg (21.8 KiB) Προβλήθηκε 7638 φορές
I Have No Mouth, and I Must Scream...

Φονιάδες των λαών, Νοικοκυραίοι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

NickNafplio έγραψε:
Επειδή πιστεύω πως είσαι βαλτός και όχι αφελής, δε θα έπρεπε να απαντήσω, αλλά το κάνω επειδή το φόρουμ το διαβάζει αρκετός κόσμος. Επειδή έχω ρωτήσει διάφορους αριστερούς φίλους, και έχω πάρει διαφορετικές απαντήσεις, δώσε μου τον ορισμό του νεοφιλελεύθερου, να σου πω αν εφαρμόζονται τέτοιες πολιτικές ΕΝΤΟΣ της χώρας. Αν εφαρμόζονται πάντως, σίγουρα δεν επιβάλλονται από ξένους. Ψάξε να μάθεις πως λειτουργούν τα σοβαρά Ευρωπαϊκά κράτη και τι νοοτροπία έχουν οι πολίτες τους, ψάξε βρες ακόμα το μέγεθος των ποσών που έχουν δοθεί στην Ελλάδα μέσα από ΕΣΠΑ, δάνεια κτλ, το τι δυνατότητες έχει η Ελλάδα σε σχέση με άλλα ισχυρά κράτη της δύσης, και το τι σπατάλες γίνονται και πως (δες πχ τις αναλύσεις του Καρακατσούλη), και τότε ίσως καταλάβεις το τι διαφορετικό μπορούν να κάνουν μορφωμένοι και καινοτόμοι άνθρωποι με φιλοευρωπαϊκό προσανατολισμό που όμως δεν ανήκουν στο σαθρό πολιτικό σύστημα (του οποίου μέρος θεωρώ την πλειοψηφία αυτών που δηλώνουν αριστεροί). Φυσικά δε μπορώ να ορκιστώ ότι ο Τζήμερος είναι ένας από αυτούς τους ανθρώπους, αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος για πολλούς άλλους που ξέρω από τον εν λόγω χώρο, και αυτό είναι κάτι που αυτή τη στιγμή δε βλέπω σε άλλες πολιτικές κινήσεις.

Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει στις ΓΣ σας, γιατί και ως φοιτητής δεν πατούσα σε αυτή την παρωδία εάν δεν υπήρχε σοβαρός λόγος, αλλά θυμάμαι τα ΕΑΑΚ να κατεβαίνουν με την Αρεν, που αν δεν κάνω λάθος είναι η φοιτητική παράταξη του Σύριζα. Επίσης ξέρω ότι οι καταλήψεις στο ΕΚΠΑ γίνονταν με τις ευλογίες του Πελεγρίνη, που τώρα θα κατέβει με τον Σύριζα.
Ιστορικά υπήρχε το ρεύμα του φιλελευθερισμού το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί πολιτικό κίνημα. Είχε ενδιαφέροντα αιτήματα αν και ποτέ δεν έκανε σοβαρή κριτική στον καπιταλισμό ούτε ήταν και αντίθετο σ'αυτόν άλλωστε. Οι νεοφιλεύθεροι γενικά δεν έχετε τίποτα σοβαρό να δείξετε γιατί πολύ απλά είστε ενα συνοθύλευμα φανατικών αστών οικονομιστών που εγκολπώνει απο θρησκευτικούς φονταμενταλιστές και συνωμοσιολόγους (tea party) μέχρι ναζιστές (Ουκρανία). Ενα πράγμα που έχετε κοινό είναι αυτό: μείωση φόρων (στην πράξη μόνο για τις καπιταλιστικές επιχειρήσεις), ιδιωτικοποιήσεις (που ειδικά στις ΔΕΚΟ εχουν αποτύχει παγκόσμια), λιγότερο κράτος (ιδανικός στόχος να περιοριστεί στην αστυνομία και τον στρατό). Αν θες λοίπον ορισμό ειναι αυτός. Ιδεοληπτικοί και χυδαίοι οικονομιστές με μόνο πραγματικό αίτημα την προώθηση των συμφερόντων του καπιταλιστικού κεφαλαίου. Ναι λοιπόν ο μισθος 420-490 ευρώ (και βγάλε στο μέλλον), η υποφορολόγηση του κεφαλαίου (πχ εφοπλιστές) ΕΦΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ.

Για το κράτος πες μου ένα κράτος που δεν έχει χρέος, διαφθορά και σπατάλη. Το αν αλλού είναι καλύτερα οργανωμένο, λιγότερο σπάταλο δεν λές κατι νέο. Ούτε βάβαια αυτές οι συνθήκες θα βελτιωθούν σε περιβάλλον οικονομικού προτεκτοράτου. Τα ΕΣΠΑ δεν λένε τιποτα απολύτως γιατί πολύ απλά απο αυτά έφαγε και ο ιδιώτικός τομέας. Και μιας και μιλάμε για ιδιωτικό τομέα γιατί δεν αναφέρεις την διαφθορά και την σπατάλη εκεί που είναι ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑ από αυτή του κρατικού. Το ΚΚΕ από τις αρχες του 2000 έλεγε πολύ σωστά οτι η Ελλάδα πλέον πληρώνει περισσότερα στην ΕΕ απ'οσα παίρνει. Οπότε δεν υφίσταται πλέον κάποια ηθική ενοχή απέναντι σ'αυτήν. Παράλληλα το κράτος σ'αυτή τη φάση είναι ο μόνος πάροχος μαζικής περίθαλψης και άμεσων βιοποριστικών μέσων.

Υπάρχουν όντως παραδείγματα κρατών που εφαρμόζουν τέτοιες πολιτικές και δειχνούν μια εικόνα ευημερίας των δεικτών η οποία όμως είναι επίπλαστη γιατί γενικά βασίζεται στη μη πραγματική οικονομία, την εκμετάλλευση του ντόπιου προλεταριάτου και την πραγματική υποδούλωση του προλεταριάτου χωρών του λεγόμενου τρίτου κόσμου. Για τις συνελεύσεις είσαι απλά άσχετος γιατί η ΑΡΕΝ συνήθως ψήφιζε τα πλαίσια της ΕΑΑΚ σε αγωνιστικές περιόδους χωρίς να απαιτεί κάποια αλλαγή σε αυτά. Οπότε η ΑΡΕΝ συμφωνούσε με την ΕΑΑΚ και όχι το αντίθετο. Για τον Πελεγρίνη που λες το οτι συμφωνούσε με τις κινητοποιήσεις δεν σημαίνει οτι συμφωνούσε και σε όλα με το ΜΑΣ η' την ΕΑΑΚ. Οπότε και αυτό ασχετο.

Καριοlibo σάλτα και γραμμήσου.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από NickNafplio »

Σε σχέση με κρατικές και μη σπατάλες λόγω διαφθοράς, πολυνομίας, ανοργανωσιάς και γραφειοκρατίας στο κράτος, δε μιλάμε για μικροδιαφορές σε σχέση με άλλα δυτικά κράτη, αλλά για χαώδη διαφορά. Τα πιο πολλά από όσα μου περιέγραψες (εξαιρώ το "λιγότερο κράτος") είναι μερικά από τα στοιχεία του καπιταλισμού κρατικοδίαιτων μονοπωλίων. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που έχουμε στην Ελλάδα (σε άλλα δυτικά κράτη υπάρχει σε πολύ μικρότερο βαθμό), είναι εντελώς αντι-φιλελεύθερο και είναι το χειρότερο σύστημα που εφαρμόζεται σε όλο τον δυτικό κόσμο. Α, και δεν επιβάλλεται από ξένους αλλά από εγχώριες ελίτ. Η Ελλάδα με τις δυνατότητες που έχει, θα μπορούσε να ήταν μια υπολογίσιμη οικονομική δύναμη στην Ε.Ε, με βιωτικό επίπεδο ανάλογο αυτού της Ελβετίας ή στη χειρότερη της Ιταλίας. Ίσως το της Ιταλίας να μην είναι και τόσο ικανοποιητικό στις μέρες μας, αλλά αυτό είναι το χειρότερο σενάριο και επίσης ακόμα και αυτό το προτιμώ από αυτό που προτείνεις εσύ.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

NickNafplio έγραψε:Σε σχέση με κρατικές και μη σπατάλες λόγω διαφθοράς, πολυνομίας, ανοργανωσιάς και γραφειοκρατίας στο κράτος, δε μιλάμε για μικροδιαφορές σε σχέση με άλλα δυτικά κράτη, αλλά για χαώδη διαφορά. Τα πιο πολλά από όσα μου περιέγραψες (εξαιρώ το "λιγότερο κράτος") είναι μερικά από τα στοιχεία του καπιταλισμού κρατικοδίαιτων μονοπωλίων. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που έχουμε στην Ελλάδα (σε άλλα δυτικά κράτη υπάρχει σε πολύ μικρότερο βαθμό), είναι εντελώς αντι-φιλελεύθερο και είναι το χειρότερο σύστημα που εφαρμόζεται σε όλο τον δυτικό κόσμο. Α, και δεν επιβάλλεται από ξένους αλλά από εγχώριες ελίτ. Η Ελλάδα με τις δυνατότητες που έχει, θα μπορούσε να ήταν μια υπολογίσιμη οικονομική δύναμη στην Ε.Ε, με βιωτικό επίπεδο ανάλογο αυτού της Ελβετίας ή στη χειρότερη της Ιταλίας. Ίσως το της Ιταλίας να μην είναι και τόσο ικανοποιητικό στις μέρες μας, αλλά αυτό είναι το χειρότερο σενάριο και επίσης ακόμα και αυτό το προτιμώ από αυτό που προτείνεις εσύ.
Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα διαφθοράς και αποτυχίας στον ιδιωτικό τομέα χωρίς καμία απολύτως ανάμειξη του κράτους. Οι βρετανικοί σιδηρόδρομοι, η ύδρευση στη Γαλλία και τη Λατινική Αμερική, η ηλεκτροδότηση στις ΗΠΑ, οι πετρελαϊκές εταιρίες ακόμα και η χρηματοπιστωτική κρίση του 2008 (βλέπε μόνιμο αιτημα νεοφιλελέδων για απορρύθμιση) που πολύ άνετα μετατράπηκε σε χρέος και καταστροφή των λαών. Ακόμα και αυτό που λέτε για ανταγώνισμο διαψεύστηκε. Μπορεί πιθανά να λειτουργεί σε κάποια ασήμαντα καταναλωτικά προϊόντα αλλά γενικά στην οικονομία δεν υφίσταται. Οι νεοφιλελέδες τα βλέπετε αυτά αλλά δεν θέλετε να τα δεχτείτε και τα ρίχνετε όλα στην παρουσία κράτους γενικά και αόριστα. Αυτός είναι ο καπιταλισμός και δεν μεταρρυθμίζεται ούτε κευνσιανά ούτε κατα φρήντμαν. Ο Φρήντμαν άλλωστε έχει υπάρξει οικονομικός σύμβουλος ή εμπνεστής στις πιο αιμοσταγείς χούντες της Λατινικής Αμερικής, της Ινδονησίας και αλλού. Για τους μισθούς μπορεί να λέτε οτι το σύστημα σας εξασφαλίζει ευημερία αλλά δεν λέτε οτι αφορά συνήθως μισθούς ενός μικρού μέρους του τριτογενή τομέα. Τα εργοστάσια και την παραγωγή την έχετε στείλει σε εξαθλιωμένες χώρες με μισθούς 60 ευρώ το μήνα. Οπότε λέτε οτι θα μειωθεί η ανεργία αλλά δεν λέτε με τις μισθούς θα γίνει αυτό. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι ΕΟΖ του Τζήμερου. Το πώς και για ποιούς λειτουργεί το κάθε κράτος θα το ορίσουν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι και όχι τα καπιταλιστικά συμφέροντα. 'Αλλωστε η Siemens λάδωνε παγκόσμια και όχι μόνο στην Ελλάδα. Για τις δυνατότητες της Ελλάδας που λές ακούγεται σαν το ότι θα γίνουμε σαουδάραβες με τα πετρέλαια και τα ορυκτά. Αν δεν αναπτύξεις βιομηχανία και όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επάρκεια σε αγροτικά προϊόντα ξέχνα το. Τα μειωμένα έσοδα του τουρισμού αυτό δείχνουν. Ακόμα και στη Γερμανία όμως ενα 20-30% του εργατικού δυναμικού αμοίβεται με 600 ευρώ. Ετσι επιτυγχάνεται η λεγόμενη ανάπτυξη στον καπιταλισμό.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από NickNafplio »

Η διαφθορά στον ιδιωτικό τομέα ελέγχεται σε μεγάλο βαθμό όταν υπάρχει σωστός έλεγχος από μια δημόσια ανεξάρτητη αρχή. Το να πέσουν τα βάρη της χρεωκοπίας του '08 στα κράτη δεν ήταν φιλελεύθερο μέτρο, και έγινε για να αποφευχθεί μια πλήρης κατάρρευση καθώς υπήρχε από κάτω ένα άλλο βαθύτερο πρόβλημα: ο μη διαχωρισμός των τραπεζών. Εδώ μάλλον χρειάζεται κάποιου είδους παρεμβατισμός σε προγενέστερο στάδιο, και αυτό αποτελεί θέση της Δη.Ξα πχ.

Το "Για τις δυνατότητες της Ελλάδας που λές ακούγεται σαν το ότι θα γίνουμε σαουδάραβες με τα πετρέλαια και τα ορυκτά" είναι μηδενισμός. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός δυνατό σημείο μιας χώρας όπως η Ελλάδα. Υπάρχουν καινοτόμοι και έξυπνοι άνθρωποι που μπορούν να αναπτύξουν πολλούς νέους τομείς, περιβάλλον που να τους κρατάει εδώ και να τους αξιοποιεί όμως δεν υπάρχει.

Φίλος που έχει πάει στη Γερμανία μου έχει πει ότι χρειαζόταν τα μισά για να ζήσει από όσα χρειάζεται εδώ. Ίσως δε θα πρέπει να κρίνουμε από 1 άτομο (αν και προσωπικά το πιστεύω, αφού εκεί δεν πληρώνουν τόσο ακριβό ρεύμα πχ για να τρώνε διάφορα παράσιτα του δημοσίου), αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα τότε και τα 500 μια χαρά μισθός είναι. Αν θεωρείς καλύτερο το βιωτικό επίπεδο της Κούβας, πάω πάσο.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

NickNafplio έγραψε:Η διαφθορά στον ιδιωτικό τομέα ελέγχεται σε μεγάλο βαθμό όταν υπάρχει σωστός έλεγχος από μια δημόσια ανεξάρτητη αρχή. Το να πέσουν τα βάρη της χρεωκοπίας του '08 στα κράτη δεν ήταν φιλελεύθερο μέτρο, και έγινε για να αποφευχθεί μια πλήρης κατάρρευση καθώς υπήρχε από κάτω ένα άλλο βαθύτερο πρόβλημα: ο μη διαχωρισμός των τραπεζών. Εδώ μάλλον χρειάζεται κάποιου είδους παρεμβατισμός σε προγενέστερο στάδιο, και αυτό αποτελεί θέση της Δη.Ξα πχ.

Το "Για τις δυνατότητες της Ελλάδας που λές ακούγεται σαν το ότι θα γίνουμε σαουδάραβες με τα πετρέλαια και τα ορυκτά" είναι μηδενισμός. Δεν είναι μόνο ο τουρισμός δυνατό σημείο μιας χώρας όπως η Ελλάδα. Υπάρχουν καινοτόμοι και έξυπνοι άνθρωποι που μπορούν να αναπτύξουν πολλούς νέους τομείς, περιβάλλον που να τους κρατάει εδώ και να τους αξιοποιεί όμως δεν υπάρχει.

Φίλος που έχει πάει στη Γερμανία μου έχει πει ότι χρειαζόταν τα μισά για να ζήσει από όσα χρειάζεται εδώ. Ίσως δε θα πρέπει να κρίνουμε από 1 άτομο (αν και προσωπικά το πιστεύω, αφού εκεί δεν πληρώνουν τόσο ακριβό ρεύμα πχ για να τρώνε διάφορα παράσιτα του δημοσίου), αλλά αν είναι έτσι τα πράγματα τότε και τα 500 μια χαρά μισθός είναι. Αν θεωρείς καλύτερο το βιωτικό επίπεδο της Κούβας, πάω πάσο.
Αυτό είναι μια αντίφαση του ιδεολογήματος σας. Οι πιο "σκληροί" λέγανε οτι δεν χρειάζεται κανένας απολύτως έλεγχος ακόμα και σε περιπτώσεις απάτης γιατί η αγορά έχει μηχανισμούς αυτορύθμισης. Τα αποτελέσματα τα είδαμε. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν ακόμα τέτοιες περιπτώσεις. Όλοι λένε οτι χρειάζεται κρατικός έλεγχος, διατησία κτλ. Απο τη μία δεν θέλουμε το κράτος πατέρα απο την άλλη το θέλουμε γιατί δεν εμπιστευόμαστε το ίδιο μας το δημιούργημα. Στην πράξη υπήρχανε άτομα που ψελίζανε οτι αυτό δεν συνάδει με τον νεοφιλ. αλλά γρήγορα το βουλώσανε γιατί είπαμε πάνω απ'όλα το (δικό μας) συμφέρον και ωραία τα παχιά λόγια και οι υποσχέσεις για πλουτισμό αλλά όταν τα πράγματα δυσκολέψουν τα παίρνουμε τα κρατικά λεφτά που τόσο μισούμε. Πρακτική πρόταση είχανε τα κομμουνιστικά κοματα που προτείνανε κοινωνικοποίση των τραπεζών με εργατικό έλεγχο.

Αυτό το καινοτόμοι άνθρωποι είναι σαν να λές ένας ήρωας θα μας σώσει. Είναι μια καλή φανφάρα της κουλτούρας των startup όπου νέοι άνθρωποι με γνώσεις και μαζέυονται σε τρεντυ καφέ με wifi και όλο κάτι αόριστο κάνουν και χαλάνε και το χρόνο τους και χρήματα δεν βγάζουν και καταλήγουν απλήρωτοι στην τάδε επιχείρηση, περιοδικό κτλ. ως δόκιμοι με voucher, 5μηνα κτλ. Πόσες εφαρμογές να βγούν επιτέλους για τα iphone? Ο πλούτος παράγεται απο την ανθρώπινη εργασία είτε στο εργοστάσιο είτε στο χωράφι είτε στο εργαστήριο είτε στο βιβλίο. Καινοτομία πχ είναι μια νέα τεχνολογία. Το εργαστήριο που θα την παράγει, η ομάδα που θα την συλλάβει και θα την αναπτύξει χρηματοδοτούνται κυρίως απο κρατικά λεφτά. Τα κέρδη βέβαια όπως ειχε πει και ο Τσομσκυ τα παίρνουν ιδιωτικές εταιρίες.

Στη Γερμανία και έτσι να είναι κατα πάσα πιθανότητα θα μιλάει για απλή επιβίωση. Για την Κουβα (να μην ξεχνιόμαστε είναι υπο καθεστώς εμπάργκο) μπορεί τα αμάξια τους να είναι του 50' και να μην μπορούνε να τρέξουνε σαν ζόμπι να πάρουν το νέο iphone, το επίπεδο διαβίωσης είναι πολύ καλύτερο απο τις καπιταλιστικές Ινδία, Κίνα, νοτιοανατολική Ασία, χώρες Αφρικής, λατινικής Αμερικής κτλ. 'Οπως και να το δεις είναι επίτευγμα για μία χώρα που τόσο καταπολεμίεται. Στην τελική σε κοινωνική και περιβαλλοντική καταστροφή δεν μας οδηγεί η Κούβα αλλά ο καπιταλισμός που θεωρείται πλέον κάτι σαν ιερό δόγμα.
Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από NickNafplio »

Η πρώτη παράγραφος δεν απαντάει σε αυτό που έγραψα. Η δεύτερη είναι γεμάτη αοριστολογίες και ατεκμηρίωτους αφορισμούς, ενώ λαμβάνει ως δεδομένα τα στοιχεία του κρατικοδίαιτου καπιταλισμού (Ελληνικό σύστημα διάφορο του καπιταλισμού δυτικού τύπου, όπως είπε και ο δικός σας ο Κατρούγκαλος) που όλοι οι λογικοί άνθρωποι καταδικάζουμε. Ουσία 0, αλλά μη νομίζεις ότι περίμενα και τίποτα καλύτερο.

Οι χώρες που λες εσύ είναι άλλη ιστορία. Εγώ συγκρίνω διάφορα δικά μου δυτικά πρότυπα, στα οποία φαίνεται ότι δεν ξέρεις και πολλά για το πως ζει ο κόσμος, με το καλύτερο που έχεις να παρουσιάσεις εσύ, στα πλαίσια του ρεαλιστικά εφικτού για μια χώρα όπως η Ελλάδα.
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

NickNafplio έγραψε:Η πρώτη παράγραφος δεν απαντάει σε αυτό που έγραψα. Η δεύτερη είναι γεμάτη αοριστολογίες και ατεκμηρίωτους αφορισμούς, ενώ λαμβάνει ως δεδομένα τα στοιχεία του κρατικοδίαιτου καπιταλισμού (Ελληνικό σύστημα διάφορο του καπιταλισμού δυτικού τύπου, όπως είπε και ο δικός σας ο Κατρούγκαλος) που όλοι οι λογικοί άνθρωποι καταδικάζουμε. Ουσία 0, αλλά μη νομίζεις ότι περίμενα και τίποτα καλύτερο.

Οι χώρες που λες εσύ είναι άλλη ιστορία. Εγώ συγκρίνω διάφορα δικά μου δυτικά πρότυπα, στα οποία φαίνεται ότι δεν ξέρεις και πολλά για το πως ζει ο κόσμος, με το καλύτερο που έχεις να παρουσιάσεις εσύ, στα πλαίσια του ρεαλιστικά εφικτού για μια χώρα όπως η Ελλάδα.
Χαχαχαχα εντάξει Νικολιο ασ'το, στην πρώτη παράγραφο δεν ρώτησες τίποτα και όταν σου γράφω οτι είστε τελείως ανακόλουθοι και αναξιόπιστοι άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε. Δεν εχεις καταλάβει ακόμα οτι παγκόσμια ο καπιταλισμός κρατικοδίαιτος είναι, ειδικά τώρα εν μέσω κρίσης. Οι χώρες που γράφω τί? Αποτελούνε την πλειοψηφία του πλανήτη και ζει στη φτώχεια σε συνθήκες καπιταλισμού. Εκτός και αν εννοείς οτι εφόσον δεν ειναι δυτικοί εχουμε κάθε δικαίωμα να τους πιούμε το αίμα. Μάλιστα ο δυτικός πολιτισμένος κόσμος κάποτε είχε αποικίες σε αυτές τις χώρες. Και ειναι και μαυριδεροί. Αίσχος. Η Βαλτική, η Ουκρανία, η Κροατία, η Πορτογαλία, τα Βαλκάνια δεν είναι στον λεγόμενο δυτικό χώρο? Τωρα τελευταία και η Γαλλία δεν τα πάει και πολύ καλά. 'Εξω και αυτή? Οι ΗΠΑ με τα 30 εκατομμύρια κάτω απο τα όρια της φτώχειας? Σαν πολύ λίγοι δεν μένουνε? Κάτι συγκεκριμένο πάνω σε αυτά εκτός από τις παπαριές που λές?

Για τα startup άντε να είναι και ομάδες προγραμματιστών που μια έχουνε δουλειά την άλλη όχι. Ειλικρινά εχεις βγεί έξω απο το σπίτι σου? Εξω απο κανα ΟΑΕΔ έχεις περάσει ποτε? Ξέρεις αυτή είναι η πραγματική ζωή οχι με τον μπαμπά και τη μαμά. Τράβα να κάνεις την καριέρα σου και ασε μας εδω εμάς τους υπανάπτυκτους να σε θαυμάζουμε. Αϊντε τσίμπλα.
Άβαταρ μέλους
Libo
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Τετ Σεπ 24, 2008 4:48 pm
Real Name: HATE
Facebook ID: 666

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από Libo »

dead έγραψε:Καριοlibo σάλτα και γραμμήσου.
Εικόνα
I Have No Mouth, and I Must Scream...

Φονιάδες των λαών, Νοικοκυραίοι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
dead
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2013 5:21 pm
Real Name: Kollontai

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από dead »

Βρε πετάχτηκε και η τσαπού. Χαριτωμένη η μαλακιούλα σου.
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από Katsarola »

dead έγραψε:τσαπού

lol
Αχ καλέ, μπριζολάκια.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Γενική Συνέλευση του ΦΣ ΣΕΜΦΕ Πέμπτη 11/9/2014

Δημοσίευση από constant »

Ας περιοριστούμε λίγο στους χαρακτηρισμούς.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ειδικά Θέματα”