Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Χα! Και νόμιζες ότι ανώτατη εκπαίδευση σημαίνει καθισιό! Πάμε για δουλεια, πάμε για δουλειάααα...

Συντονιστής: antony07

Άβαταρ μέλους
Tzanampets
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 2:28 am
Real Name: Call me 'mate'
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Τι γίνεται με τα εντάλματα πληρωμής της πρακτικής;

Δημοσίευση από Tzanampets »

Πήραμε επίσης τηλέφωνο στο Τμήμα Χρηματικού και Ταμείου και από ότι καταλάβαμε παιδιά καλύτερα να πάρετε ένα τηλέφωνο πριν πάτε να πάρετε τις επιταγές γιατί παίζει να πάτε τσάμπα. Δεν έχουν βγει για όλους τα λεφτά ακόμα. Για μερικούς ναι, για άλλους όχι.
Elen síla lúmenn' omentielvo.

Εικόνα

For those about to troll... we salute you!
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από o_apolytos »

Παιδιά, μήπως ξέρει κανείς εάν προλαβαίνω να υποβάλω αίτηση για πρακτική άσκηση;
Έμμηνος ρήση φιλοσοφηθείσα - πούπουλα λευκά και μαύρη... άσφαλτρος (Βωδελαίρ).-
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από timos_m »

Έχω την εντύπωση πως φέτος δε θα γίνει πρακτική. Κάτι τέτοιο πήρε τ' αυτί μου. Αλλά για έγκυρη και έγκαιρη πληροφόρηση, είναι γνωστό το πού πρέπει να απευθυνθείς: στη γραμματεία :lol:
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Re: Πρακτική άσκηση

Δημοσίευση από O kanenas »

Είχα ρωτήσει την γραμματεία και μου'χαν πει ότι γι'αυτήν την ακαδημαϊκή σεζόν δεν θα γίνουν πρακτικές. Μου είπαν ότι παίζει να ανακοινωθούν θέσεις τον Σεπτέμβρη, διαφορετικά θα βγουν το επόμενο εαρινό εξάμηνο.
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από ESMAP »

Στην πρακτική που γίνεται στο εξωτερικό τα λεφτά τα παίρνουμε νωρίτερα ή ισχύουν τα ίδια με την πρακτική εντός Ελλάδας; Επίσης κάτι πιο τρελό: μας βάζουν τα εισιτήρια ή κάτι τέτοιο; :roll:
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Tsakalos »

Μου ηρθε ενα γραμμα απο τον ειδικο λογαριασμο αξιοποιησης κονδυλιων του ΕΜΠ.
Γραφει τα εξης:
"Βεβαιωση αποδοχων περιοδου απο 1-1-13 εως 31-12-13....
Αποζιμιωση πρακτικης ασκησης φοιτητων... ποσο αποζιμιωσης 340ε"
Ελαβε κανεις τιποτα παρομοιο?
Τι σημαινει αυτο? Μου δινουν λεφτα? Στο λογαριασμο μου στην τραπεζα παντως δεν εβαλαν τιποτα.
Εχω ηδη λαβει μια επιταγη 400ε απο το πολυτεχνειο πριν κανα χρονο.
Παιρνω τηλ σε ολα τα διαθεσιμα τηλεφωνα της εν λογω υπηρεσιας και δεν απαντουν σε κανενα!
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
jouliaRS
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τρί Σεπ 21, 2010 3:52 pm
Real Name: joulia
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από jouliaRS »

δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτό ( ωστοσο ξερω οτι 340 ειναι τα χρήματα απο το ΕΣΠΑ). αλλα ηθελα να σε ρωτησω, επειδη λες ότι πήρες επιταγη απο το ΕΜΠ πριν κανα χρόνο...πότε εκανες πρακτικη?
μιας και το κονδύλι αυτό που λες είναι της περιόδου του '13. πως γινεται αυτο, αν εκανες πρακτικη παλαιότερα? (και για να ξερω κ εγω μετα απο ποοοοοσο καιρο παιζει να παρω τα χρηματα)
*Υπάρχουν δύο τρόποι για να λάμπεις: είτε να αντανακλάς το φως είτε να το δημιουργείς...
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από Tsakalos »

Πρακτικη εκανα το Σεπτεμβρη του 2012! Την επιταγη των 400ε την πηρα μερικους μηνες αργοτερα. Το γραμμα που λεω πιο πανω μου ηρθε πριν μια βδομαδα και ειναι πολυ ασαφες! Δε γραφει ουτε "ελα να παρεις τα λεφτα σου" ουτε "σου βαλαμε λεφτα στην τραπεζα" ουτε τιποτα! Παιρνω τηλ σε ολους τους αριθμους του "λογαριασμου αξιοποιησης κονδυλιων του ΕΜΠ" και δεν απαντανε σε κανενα! Λεω να παω απο κοντα την Τριτη μηπως βγαλω ακρη!
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
mare
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Σεπ 10, 2010 9:57 am
Real Name: mare
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από mare »

καλησπέρα! η βεβαίωση αποδοχών είναι για φορολογική χρήση, βεβαιώνει το πολυτεχνείο ότι σου έδωσε το συγκεκριμένο ποσό για να το καταχωρήσεις ως εισόδημα στη φορολογική σου δήλωση! τώρα αν δε το εισέπραξες, πρέπει να μιλήσεις με υπεύθυνο από το ΕΜΠ...
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από sos »

Τα 400€ δίνονται με επιταγή από το ΕΜΠ 4-5 μήνες μετά την πρακτική και μετά από 1-2 μήνες ακόμα μπαίνουν και τα 340€ του ΕΣΠΑ στον τραπεζικό λογαριασμό που δίνουμε όταν υπογράφουμε τη σύμβαση. Αυτό το χαρτί έρχεται μετά από αρκετό καιρό, ως απόδειξη. Οπότε, αν δεις το λογαριασμό σου, θα πρέπει να υπάρχει μια κατάθεση 340€.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
paradise_lost
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 28, 2008 5:16 pm
Real Name: I can't write my real name here...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από paradise_lost »

Καλησπέρα! Μου ήρθε κ μένα αυτό το χαρτί και πέταξα από τη χαρά μου γιατί νόμιζα ότι επιτέλους πληρώθηκα από το ΕΜΠ, αλλά πού τέτοια τύχη.. Έχω το εξής πρόβλημα.. Τελείωσα την πρακτική μου το Δεκέμβριο του 2012 και είχε διάρκεια δύο μηνών. Το καλοκαίρι του '13 μπήκαν στο λογαριασμό μου τα χρήματα του ΕΣΠΑ. Από το ΕΜΠ τίποτα!! Ακόμη τα περιμένω και όταν ρώτησα στην Οικονομική Υπηρεσία μου είπαν ότι δεν είναι δική τους δουλειά.. Η γραμματέας στην Οικονομική Υπηρεσία μου είπε ότι μάλλον το δίμηνο αντιστοιχεί στα 340 ευρώ από το ΕΜΠ αλλά εγώ είμαι σίγουρη ότι όταν είχα δηλώσει την πρακτική μου, αναφερόταν ότι θα πληρωθούμε κ από το ΕΣΠΑ. Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ή έχει ιδέα για το τί θα μπορούσα να κάνω;; Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)
Άβαταρ μέλους
sos
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2008 6:03 pm
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από sos »

Τα λεφτά του ΕΜΠ, τα παίρνουμε με επιταγή από την Οικονομική Υπηρεσία. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη ειδοποίηση ότι έχει εκδοθεί η επιταγή, για να πάμε να την πάρουμε. Απλά πρέπει κάθε τόσο να πηγαίνεις και να ρωτάς αν έχει εκδοθεί. Ωστόσο, η δικιά σου κανονικά θα πρέπει να κοντεύει 1 χρόνο που έχει εκδοθεί. Οπότε, πήγαινε ξαναρώτα.
Αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
semfitopoulo
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Σεπ 25, 2012 10:33 pm
Real Name: omg
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Πρακτική άσκηση - Γενικές πληροφορίες

Δημοσίευση από semfitopoulo »

Γνωρίζουμε αν γίνεται να κάνεις πρακτική στο εξωτερικό έχοντας κάνει στο εσωτερικό ήδη ?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Πρακτική Άσκηση”