Μηχανογραφικό - επιλογή

Όχι δεν λέμε τον καιρό εδώ. Απλά αναλύουμε τους βαθυστόχαστους προβληματισμούς γύρω από διάφορα θέματα της καθημερινότητας. Με λίγα λόγια: ό,τι να 'ναι!

Συντονιστής: AlexandraDC

nikioan
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 9:20 pm
Real Name: Niki

Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από nikioan »

Γεια σε όλους-όλες.

Είμαι μαθητής Γ’ Λυκείου και μόλις ολοκλήρωσα τις πανελλήνιες.
Έχω γράψει αρκετά καλά και το πιθανότερο είναι να πιάσω τις μονάδες που χρειάζονται για την εισαγωγή μου στην ΣΕΜΦΕ ή στο μαθηματικό ΕΚΠΑ.

Όπως καταλαβαίνετε βρίσκομαι στο σημείο που πρέπει να αποφασίσω τι να δηλώσω ως πρώτη επιλογή.

Όμως είμαι μπερδεμένος και δυστυχώς , όσους κι αν ρώτησα , δεν μπόρεσα να ξεδιαλύνω το τοπίο.

Έχω ήδη μελετήσει και τα 2 προγράμματα σπουδών κι έχω διαβάσει όλα τα σχετικά παλιότερα posts του forum Π.χ.
https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=5948
https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=3546
https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=15&t=1005
https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=2559
https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=14&t=5764

Έτσι παίρνω το θάρρος να ρωτήσω στο φόρουμ γιατί οι βασικές μου απορίες δεν έχουν λυθεί.

Ερώτηση 1 : Τι γίνεται με την καραμέλα «Θεωρητικά Μαθηματικά» ?
Είμαι λάτρης των μαθηματικών (πολύ εξωσχολικό διάβασμα , μαθηματικοί διαγωνισμοί , κλπ) και στόχος μου είναι να ασχοληθώ με τα θεωρητικά.
Που βρίσκεται η ΣΕΜΦΕ σε σχέση με το μαθηματικό ? Από το πρόγραμμα σπουδών δεν διακρίνω κάποια σχετική ροή.
Η αλήθεια είναι ότι μόλις αναφέρω στους καθηγητές μου ότι θέλω να ασχοληθώ
–περισσότερο- με τα θεωρητικά με στρέφουν αποκλειστικά στο ΕΚΠΑ….


Ερώτηση 2 σχετική με την επαγγελματική αποκατάσταση :
Σύμφωνα με τις τελευταίες αλλαγές του υπουργείου , το 5ετές πτυχίο ισοδυναμεί με master. Μπορεί αυτό να αποτελέσει ένα συγκριτικό πλεονέκτημα έναντι του ΕΚΠΑ ?
Ή το να τελειώσεις το μαθηματικό + έξτρα master (στον ίδιο χρόνο πάνω-κάτω) είναι ισχυρότερο χαρτί στην αγορά εργασίας ?
Όσον αφορά την ένταξη της σχολής στο ΤΕΕ (διάβασα πρόσφατο Post), δεν ξέρω αν θα γίνει ποτέ , αλλά αν αυτό συμβεί κάποτε πως μπορεί να μας βοηθήσει επαγγελματικά ?

Σας παρακαλώ λοιπόν να με βοηθήσετε κατατοπίζοντάς με στις παραπάνω ερωτήσεις ή καταθέτοντας οποιοδήποτε άλλο επιχείρημα που θα με κατευθύνει στην επιλογή μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
nikioan
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 9:20 pm
Real Name: Niki

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από nikioan »

Στο post https://semfe.gr/forum/viewtopic.php?f=7&t=2559 ,
γίνεται αναφορά σε ένα blog http://www.atopo.gr/?p=251 το οποίο δεν υπάρχει πια.

Υπάρχει το κείμενο κάπου αλλού ?
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από constant »

Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα να έχεις στις εξετάσεις!
Η γενική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι η εξής: Σ' αρέσουν τα μαθηματικά μόνο? Ή και η πληροφορική και η φυσική?
Αν μόνο το 1ο και όχι το 2ο, είναι προφανές ότι δεν πρέπει να διαλέξεις ΣΕΜΦΕ αλλά να πας στο μαθηματικό. Και το δικό τους τμήμα εκεί είναι πάρα πολύ καλό!
Αν απ' την άλλη διαλέξεις ΣΕΜΦΕ, για να απαντήσω στην πρώτη ερώτηση, δε θα έχεις πρόβλημα να βρεις θεωρητικά μαθηματικά. Υπάρχουν πολλά μαθήματα θεωρητικών μαθηματικών και η κατεύθυνση της ανάλυσης (που διαλέγεις μετά το 2ο έτος) είναι γεμάτη από ενδιαφέροντα θεωρητικά μαθήματα.

Το 5ετές πτυχίο, ειδικά μετά από την αναγνώριση και στην Ελλάδα, σίγουρα αποτελεί πλεονέκτημα. Μπορείς μετά απ' το πτυχίο να πας απ' ευθείας για διδακτορικό, χωρίς να χρειαστεί να ολοκληρώσεις το μεταπτυχιακό σου.
Αλλά δεν είναι ένα απλό μπόνους, το κερδίζεις με το αίμα σου :P Στη ΣΕΜΦΕ χρειάζεσαι περισσότερα μαθήματα για πτυχίο απ' ότι στο μαθηματικό και είναι κ ένας χρόνος περισσότερος. Αυτά πρέπει να τα ζυγίσεις.

Για το site, δε νομίζω να υπάρχει αλλού, έχει κλείσει το blog. Ψήφους ανάμεσα στις δύο σχολές είχε, όχι κάτι ιδιαίτερο.. :P

Ότι άλλο χρειαστείς ρώτα ελεύθερα!! :)
ge99020
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 12:23 am
Real Name: Panagiotis A.
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NY

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από ge99020 »

Φίλε νικιοαν,

Καλα αποτελέσματα να εχεις!

Απο κει και πέρα:
>θεωρητικά μαθηματικά
>αγορά εργασίας
Διάλεξε 1!

Αν θες να ασχοληθείς με θεωρητικά μαθηματικά, στην ελλάδα, δεν σε ενδιαφέρει η αγορά εργασίας;)
Το σύνολο θέσεων έχει μέτρο 0!
Απο καί και πέρα , πιστευω οτι η σχολή μας είναι αισθητά καλύτερη επιλογή για όλα τα μαθηματικά εκτός απο τοπολογία και αλγεβροειδή.
Καλή επιλογή να έχεις :)
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από pao132003 »

Να πας στη ΣΕΜΦΕ και να έχεις κατά νου να ασχοληθείς με κάτι πρακτικό. Τα εφαρμοσμένα είναι που θα σου βρουν δουλειά/διδακτορικό/λεφτά. Με τα θεωρητικά θα τα βρεις πολύ σκούρα μετά.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από Asxeth »

Στη ΣΕΜΦΕ εκπαιδευόμαστε σε ένα τεράστιο εύρος θετικών επιστημών, μαθηματικά-φυσική-πληροφορική, τόσο θεωρητικά αλλά και πρακτικά. Θεωρώ ότι αυτό μας δίνει περισσότερα εφόδια και επαγγελματικές ευκαιρίες από το Μαθηματικό. Είναι μια δύσκολη σχολή και θα κουραστείς για το πτυχίο. Αξίζει όμως τον κόπο. Όταν ήμουν στη θέση σου όλοι οι καθηγητές μου μου έλεγαν να διαλέξω μαθηματικό ή φυσικό, χαίρομαι πολύ που δεν τους άκουσα! Το Πολυτεχνείο έχει πολύ καλές παροχές βιβλιοθήκη-οργάνωση, πληρώνει περισσότερα στην πρακτική και γενικά ανοίγει πόρτες...

Το Μαθηματικό είναι μια καλή σχολή και μια διαφορά είναι ότι εκεί κάνουν πιο πολλά μαθήματα σχετικά με μετεωρολογία. Επίσης όποιος θέλει να ασχοληθεί με αστρονομία προτιμά το ΕΚΠΑ για μεταπτυχιακό.

Ελπίζω να βοήθησα και εύχομαι καλά αποτελέσματα στις πανελλήνιες!! :)
Drjekil
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Παρ Οκτ 11, 2013 4:26 pm
Real Name: Hyde

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από Drjekil »

http://youtu.be/oPtiXU4ELVc

Αυτο το βιντεο ανεβηκε σημερα στο γκρουπ του δευτερου ετους στο facebook. Δεν κανει συγκριση με το μαθηματικο αλλα σου δινει μια ιδεα (ισως υπερβολικα ωραιοποιημενη αλλα ενταξει :e_wink: ). Καλη επιτυχια στους βαθμους σου που απο οτι ξερω βγαινουν αυριο!!
ge99020
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2006 12:23 am
Real Name: Panagiotis A.
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: NY

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από ge99020 »

διαφορετικές εξισώσεις? @0.40 :-)
Giorgio P
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2011 9:43 pm
Real Name: Γιώργος (I think you got that by yourself...)
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από Giorgio P »

Ε, όλο τις ίδιες εξισώσεις θα λύνουμε; Βαριόμαστε...

Μορ ιμπόρταντλι, από πότε η σεμφε κάνει γνωσιακή επιστήμη (@~0:35);
Così preziosa come il vino
così gratis come la tristezza
con la tua nuvola di dubbi e di bellezza...
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από jakob »

Τι έχει παιχτεί με το marketing της σχολής τελευταία; Μεγάλη αναβάθμιση ...
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
DeXteR
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 16, 2006 11:26 pm

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από DeXteR »

jakob έγραψε:Τι έχει παιχτεί με το marketing της σχολής τελευταία; Μεγάλη αναβάθμιση ...
Πλέον έχουμε και twitter :e_surprised:

https://twitter.com/semfeemp

Να στέλνετε τις απορίες/ερωτήσεις προς την γραμματεία μόνο με tweet :lol:
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από jakob »

DeXteR έγραψε:
jakob έγραψε:Τι έχει παιχτεί με το marketing της σχολής τελευταία; Μεγάλη αναβάθμιση ...
Πλέον έχουμε και twitter :e_surprised:

https://twitter.com/semfeemp

Να στέλνετε τις απορίες/ερωτήσεις προς την γραμματεία μόνο με tweet :lol:

Νομίζω καλό είναι ότι ασχολούνται! Για να διατηρηθεί και η σχολή με τόσο ανταγωνισμό χρειάζεται..
Πάντως η γραμματεία καλύτερα να έκανε ένα σύστημα με ηλεκτρονικές αιτήσεις για βεβαιώσεις κτλ. ώστε να περνάς και να τα παίρνεις μετά.
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
nikioan
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 9:20 pm
Real Name: Niki

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από nikioan »

constant έγραψε:Καλησπέρα και καλά αποτελέσματα να έχεις στις εξετάσεις!
Η γενική ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι η εξής: Σ' αρέσουν τα μαθηματικά μόνο? Ή και η πληροφορική και η φυσική?
Αν μόνο το 1ο και όχι το 2ο, είναι προφανές ότι δεν πρέπει να διαλέξεις ΣΕΜΦΕ αλλά να πας στο μαθηματικό. Και το δικό τους τμήμα εκεί είναι πάρα πολύ καλό!
Αν απ' την άλλη διαλέξεις ΣΕΜΦΕ, για να απαντήσω στην πρώτη ερώτηση, δε θα έχεις πρόβλημα να βρεις θεωρητικά μαθηματικά. Υπάρχουν πολλά μαθήματα θεωρητικών μαθηματικών και η κατεύθυνση της ανάλυσης (που διαλέγεις μετά το 2ο έτος) είναι γεμάτη από ενδιαφέροντα θεωρητικά μαθήματα.
Με ενδιαφέρει πολύ και η φυσική χωρίς να σημαίνει οτι θέλω να γίνω φυσικός.
Απλά μου αρέσουν πολύ τα μαθήματα.
Με την πληροφορική δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα.



Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.
Οι βαθμοί βγήκαν χτες και βρίσκομαι με 18000 και κάτι, οπότε σίγουρα είμαι μέσα.

Μήπως μπορεί κάποιος -εάν είναι εύκολο- να σημειώσει εδώ τα θεωρητικά μαθηματικά που θα έχω σε κάθε έτος ?

Πραγματικά διαβάζοντας το πρόγραμμα σπουδών της σχολής, δεν μπορώ να διακρίνω ποια είναι "θεωρητικά" και ποια ανήκουν στα "εφαρμοσμένα".

Ευχαριστώ και πάλι ,
καλή αντάμωση.
jakob
Portal Moderator
Portal Moderator
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Σεπ 18, 2013 3:06 pm
Real Name: jakob
Gender: Male

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από jakob »

Καλύτερα να πας μαθηματικό.. Από αρκετές απόψεις. Μην το σκέφτεσαι, δεν θα απογοητευτείς..
'Οταν τα καφενεία είναι ανοιχτά, μην κάνετε την σχολή καφενείο.
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανογραφικό - επιλογή

Δημοσίευση από constant »

Ρε jakob, επιχειρηματολόγησε ρε ανθρωπε, ποιες είναι οι πολλές απόψεις? :P
Θα χρειάζεται και ματνικές ικανότητες για να μπει στο πανεπιστήμιο?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί ανέμων και υδάτων”