ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ !!!!!!

Τομέας Μαθηματικών

Συντονιστής: Nomad

Απάντηση
Antonia
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2015 6:22 pm
Real Name: Antonia
Gender: Female

ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ !!!!!!

Δημοσίευση από Antonia »

Γεια σας , ήθελα να σας ρωτήσω πιο από τα 2 master πιστεύετε ότι θα με βοηθήσει να κάνω phd εξωτερικό σε τομέα finance , Μαθηματική Προτυποποίηση σε Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία ή Εφαρμοσμένες Μαθηματικές Επιστήμες

Προσωπικά σκέφτομαι ότι θα δουν το όνομα Μαθηματική Προτυποποίηση σε Σύγχρονες Τεχνολογίες και την Οικονομία και δεν θα θα καταλάβουν τι ακριβώς ειναι ενώ έχει μια πολύ κατεύθυνση Χρηματοοικονομική μηχανική (financial engineering) που έχει πολύ κάλα μαθήματα , μήπως δεν θα το δουν σαν τμήμα (financial engineering) αλλά θα δουν το όνομα του master «Mathematical Modeling in Modern Technologies and the Economics»

Από την άλλη νομίζω το όνομα Εφαρμοσμένες Μαθηματικές Επιστήμες = «Applied Mathematical Sciences» θα τους είναι πιο γνωστό σαν όνομα και με την σωστή επιλογή μαθημάτων ουσιαστικά μαθαίνεις χρηματοοικονομικά και σε αυτό απο μια πιο μαθηματική σκοπιά (στατιστικής)

Ποιο πιο πιστεύετε και σαν , όνομα , διασυνδέσεις καθηγητών, και μαθήματα θα μου επέτρεπε να πάω πιο εύκολα σε phd Αμερική στο εξωτερικό στο τομέα finance
THAN-MATH
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Σεπ 07, 2015 12:25 pm
Real Name: THAN
Gender: Male

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ !!!!!!

Δημοσίευση από THAN-MATH »

Καλημέρα. Φυσικά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αλλά απ΄όσο γνωρίζω η Μαθηματική Προτυποποίηση είναι αυτό που θέλεις και με διαφορά μάλιστα!!
Τα μαθήματα των Χρηματοοικονομικών του (αν δεις τον οδηγό σπουδών) είναι στοχευμένα στα οικονομικά (το λέει και το όνομά του).Αντίθετα οι Εφαρμ.Μαθ. Επ. ροή Γ στοχεύουν στην Στατιστική,στις Στοχαστικές Ανελίξεις ,Βελτιστοποίηση κλπ. Προφανώς έχει σχέση με αυτό που θέλεις αλλά απομακρύνεται πολύ από αυτό- είναι πιο γενικό!Δεν στοχεύει στα Χρηματοοικονομικά αυτά καθ΄εαυτά αλλά στις εφαρμογές των Μαθηματικών γενικότερα στις Επιχειρήσεις και τη Στατιστική...
Βέβαια κατα τη γνώμη μου το δεύτερο σου δίνει καλύτερο μαθηματικό υπόβαθρο. Εσύ όμως μπορεί να μην το χρειάζεσαι.Εξαρτάται τι θες λοιπόν...
Τι εννοείς "μήπως δεν θα το δουν σαν τμήμα (financial engineering) αλλά θα δουν το όνομα του master";;
"Από την άλλη νομίζω το όνομα Εφαρμοσμένες Μαθηματικές Επιστήμες = «Applied Mathematical Sciences» θα τους είναι πιο γνωστό σαν όνομα" ;;
Ειλικρινά δε νομίζω να παίζει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση... Στο εξωτερικό (αλλά και στην Ελλάδα) το MSc ή το Phd σου δεν θα κριθούν από το... όνομα! Δεν υπάρχει: "το όνομα τους είναι γνωστό/ δεν τους είναι γνωστό..."
Οι επιτροπές που έχουν στη διάθεσή τους είναι αρκετά ψαγμένες και γενικά γνωρίζουν όλα τα πιθανά και απίθανα ονόματα...Έτσι κι αλλιώς τα ονόματα ποικίλουν από σχολή σε σχολή,χώρα σε χώρα κλπ...Αυτό που θα κάνουν όμως για να καταλάβουν τι MSc έχεις συγκεκριμένα είναι να ελέγξουν τα μαθήματα που έχεις δώσει,την διπλωματική σου εργασία,τους βαθμούς ,ενδεχόμενες συστατικές επιστολές κλπ.
Δεν θα δουν απλά το ...όνομα!
Τώρα αν πέσεις στην περίπτωση να δουν απλά το όνομα, να πουν δεν το γνωρίζουμε και να σε απορρίψουν εεε τι να σου πω...Έπεσες σε πραγματικά άσχετους ανθρώπους... Η πιθανότητα είναι μικρή φυσικά γιατί οι διάφορες επιτροπές αξιολόγησης υποψηφίων γενικά κοιτάνε βιογραφικά,αναλυτικές βαθμολογίες, διπλωματική κλπ. Αυτή είναι η δουλειά τους...
Άβαταρ μέλους
constant
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 1684
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2010 2:16 pm
Real Name: Konstantinos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ !!!!!!

Δημοσίευση από constant »

Συμφωνώ με τον than-math, είναι προφανές ότι το όνομα δεν παίζει ρόλο, αλλά τα μαθήματα που περιλαμβάνει το μεταπτυχιακό σου. Και από άποψη μαθημάτων το πρώτο είναι πιθανότατα καλύτερο γι' αυτό που θες.
Το επόμενο που μπορείς να κάνεις είναι να πας στη σχολή και να ρωτήσεις τους καθηγητές (τους συγκεκριμένους που έχουν μαθήματα στο μεταπτυχιακό) για να σου πουν, το είχε κάνει γνωστός μου πρόσφατα.
Άλλωστε αυτοί έχουν και την πιο πλήρη εικόνα.
Antonia
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 22, 2015 6:22 pm
Real Name: Antonia
Gender: Female

Re: ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ !!!!!!

Δημοσίευση από Antonia »

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εφαρμοσμένες Μαθηματικές Επιστήμες”