Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

jimmykarily
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Απρ 24, 2007 2:28 pm

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από jimmykarily »

Εγώ είμαι μέσα για χαριστική τώρα (Το τελευταίο μου) και ξέρω και άλλον ένα στην ίδια κατάσταση. Πάντως ο Γαζής μου το απέκλεισε όταν τον ρώτησα μετά την εξέταση. Αν βρεθούν και άλλοι ας το ζητήσουμε δεν χάνουμε τίποτα.
Διάβασε για δίπλωμα! -> http://www.ediploma.gr
Billakoc
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 1:20 pm

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από Billakoc »

Μπορούμε να πάμε την παρασκευή στον Γαζή που έχει δηλώσει ώρες για να δει όποιος θέλει τα γραπτά 18:00 - 20:00.Να του μιλήσουμε ότι για κάποιοιους είναι τελευταίο μάθημα και ιδιαίτερα για άτομα απο επαρχία τα πράγματα είναι ζόρικα
jimmykarily
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Απρ 24, 2007 2:28 pm

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από jimmykarily »

Εγώ δεν μπορώ να είμαι Αθήνα Παρασκευή. Θα είναι όμως ο άλλος που έλεγα ότι είναι στην ίδια κατάσταση. Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να είναι εκεί (Δεν ξέρει ακόμα αν έχει κοπεί).
Διάβασε για δίπλωμα! -> http://www.ediploma.gr
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από pan »

Η σφαγή του Γαζή συνεχίζεται ε . Είδα τις βαθμολογίες . 40% των φοιτητών τον πέρασαν . Είναι αξιοσημείωτο ότι με άριστα το 50 έχει βάλει για βάση το 20! όχι το 25! Ακόμα κι έτσι όμως, οι περισσότεροι που πέρασαν, πήραν βαθμό 20 ή 30, εκεί! Τι συμβαίνει τελικά, βάζει τόσο δύσκολα θέματα; Διορθώνει τόσο αυστηρά ή παράλογα;
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από alexk »

Γνωρίζει κάποιος που παρακολουθούσε να μου πει πως βγαινει ο τελικος βαθμός στο μάθημα με βαση τις προυποθεσεις που εχουν τεθει για το μαθημα να το περνας με 20/50 στον Γαζη και 25/50 στον Κοκκορη? Με αυτους του βαθμους παιρνεις 4.5 + βαθμο εργαστηριου οποτε το ελαχιστο 5. Αν ομως εχεις 15/50 στον Γαζη και 40/50 στον κοκκορη + τον βαθμο του εργαστηριου κοβεσαι.Αλλα με τι βαθμο κόβεσαι? Κατα ποσο ειναι δυνατον να αλλαζει καθε χρονο με βαση την ευχαρεια του καθηγητη ο τροπος που περνας το μαθημα?
pan
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2008 2:41 pm
Real Name: panos
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από pan »

Χαριστική εξέταση!!
Τρίτη 23 Νοεμβρίου 2010 . ώρα 15.00-17.00 , αίθουσα Α303 , χρειάζεται και βεβαίωση από τη γραμματεία .
(η ανακοίνωση έχει αναρτηθεί στον πίνακα με τις ανακοινώσεις στην είσοδο του κτηρίου Φυσικής)
Άβαταρ μέλους
vbalos
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 1:41 am
Real Name: Vasilis
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Brussels

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από vbalos »

Πράγματι αυτό για τις 23/11 ισχύει...Όταν το είδα είπα "...δεν μπορεί κάποιον λάκκο θα έχει..." και τελικά είχε , μίλησα χθές με τον κο Κόκκορη ο οποίος με ενημέρωσε πως εφόσον η εξέταση είναι χαριστική και όχι "κανονική" , τα αποτελέσματα δε θα βαθμολογηθούν αλλά θα είναι pass - no pass , δηλ ή 5 ή τίποτε ακόμα και αν γράψεις για 10...και εγώ ρωτώ
1. "γιατί μόνιμα σ'αυτό το μάθημα να αλλάζουν οι κανόνες ??? " ,
2."γιατί μου στερεί το δικαίωμα να διαβάσω και να γράψω έναν καλύτερο βαθμό και να ανεβάσω το μέσο όρο μου , τώρα που μάλιστα είμαι κοντά στο τέλος και γι'αυτό δίνω και χαριστική ???" ,
3. "και τι σημαίνει η εξέταση δεν είναι κανονική αλλά χαριστική , δε μας χαρίζουν κάτι είναι δικαίωμά μας εφόσον πληρούμε τις προϋποθέσεις "...
Τι να πω ρε γαμώτο τουλάχιστον να γράψω 5 να φύγει από πάνω μου γιατί μ'αυτό το μάθημα κυριολεκτικά έχω φτιάξει στομάχι...
Καλή τύχη σε όλους !!!
All that is gold does not glitter not all those who wonder are lost
The old that is strong does not wither deep roots are not reached by the frost
From the ashes a fire shall be woken a light from the shadows shall spring
Renewed shall be blade that was broken the crownless again shall be king.
J.R.T
Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΡΗΓΜΕΝΗ-G.13
Billakoc
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 1:20 pm

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από Billakoc »

Αυτό με pass-no pass πρώτη φορά το ακούω, 5 ή τίποτα.Ωστόσο πάλι καλα που γίνεται χαριστική,έχουμε άλλη μια ευκαιρία.Τώρα στο ερώτημα οτι θα σου χαλάσει το μέσο όρο κατά 0,03 εγώ δεν έχω κανένα παράπονο.
Άβαταρ μέλους
Hengeo
Δημοσιεύσεις: 1478
Εγγραφή: Τρί Φεβ 20, 2007 1:57 pm
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η πιο γλυκιά πατρίδα είναι η καρδιά..

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από Hengeo »

Off Topic
[quote="vbalos"]3. "και τι σημαίνει η εξέταση δεν είναι κανονική αλλά χαριστική , δε μας χαρίζουν κάτι είναι δικαίωμά μας εφόσον πληρούμε τις προϋποθέσεις "...[/quote]

Έχω από καιρό την απορία. Δικαιούμαστε χαριστική επίσημα από το νόμο, ή είναι στην ευχέρεια του κάθε καθηγητή;
Άνθρωπε γνώρισε τον εαυτό σου και θα γνωρίσεις το σύμπαν και τους θεούς - Δελφικό ρητό
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από pao132003 »

το λέει ο οδηγός σπουδών, άρα τη δικαιούμαστε επίσημα.
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από alexk »

Επειδή έχω κουραστεί να διαβάζω το συγκεκριμένο μάθημα και επειδή όσο και να διαβάζεις τα στοιχειωδη ολοι γνωρίζουμε οτι μπορούν να μπουν θέματα τα οποία να μας στείλουν αδιάβαστους παίρνω το θάρρος να προτείνω μια συνάντηση όσοι είναι να δώσουν το μάθημα στη χαριστική σε καμια πρυτανεία για να δούμε όλοι μαζί θέματα κλπ κλπ.
Τί λέτε?
Άβαταρ μέλους
neli
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 04, 2008 1:57 am
Real Name: Fanny
Gender: Female
Facebook ID: 750420449
Τοποθεσία: Athens

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από neli »

pao132003 έγραψε:το λέει ο οδηγός σπουδών, άρα τη δικαιούμαστε επίσημα.
o nomos den provlepei xaristikes eksetaseis k gi'afto to logo k ta ypoloipa panepistimia os epi to pleiston den tis prosferoun stous foitites tous. kata synepeia de dikaioumaste apolytos tipota. oi xaristikes sto emp provlepontai apo esoteriko kanonismo me tin proypothesi oti o didaskon epithymei ti dienergeia tous.
Zwei Dinge sind unendlich: das Universum und die menschliche Dummheit. Aber beim Universum bin ich mir nicht ganz sicher - Albert Einstein
alexk
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: Τρί Ιαν 22, 2008 1:58 pm
Real Name: alex
Gender: Male

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από alexk »

Βγήκαν τα αποτελέσματα της χαριστικής. Επειδή είναι μόνο 3 άτομα που πέρασαν (το ένα είμαι εγώ :e_biggrin: :e_biggrin: ) αν θέλει κάποιος να μου στείλει pm και να του απαντήσω ποιά είναι τα 2 άλλα άτομα. Δεν το γράφω εδώ γιατί κάποιος μπορεί να μη θέλει να δημοσιευτεί φάτσα φόρα...
Billakoc
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 24, 2007 1:20 pm

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-2010)

Δημοσίευση από Billakoc »

Χαριστική και πέρασαν 3/10,μια χαρά
Argis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 12:46 am
Real Name: Argirios Gkonis
Facebook ID: 0

Re: Πυρηνική Φυσική και Στοιχειώδη Σωματίδια (Μέχρι 2009-201

Δημοσίευση από Argis »

Καλησπερα,οπως τελικα τα καταφεραν θα δωθει ενα μαθημα σε δυο μερες.

Να υποθέσω οτι οσοι δινουμε το μεταβατικο θα εξεταστουμε σε διαφορετικα θεματα απ οτι αυτα των καινουργιων μαθηματων ετσι τα οποια φυσιολογικα θα εχουν και διαφορετικη ύλη?

Γενικα ξερει κανεις τιποτα εχει ακουσει κανεις τιποτα για το θεμα?

Οποιος ξερει κατι ας ποσταρει
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”