Βελτιστοποίηση

Συζητήσεις για μαθήματα του 3ου έτους στην κατεύθυνση Μαθηματικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από aeriko »

Και μήπως ξέρεις και αν και πόσο θα μετρήσουν στον τελικό βαθμό...??
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
rainel
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 6:40 pm
Real Name: rainel
Gender: Female
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από rainel »

Παρακολουθω το μαθημα και απ' οσο ξερω οι ασκησεις δεν ειναι προς παραδοση! Ο Χρυσαφινος στο μαθημα ειχε πει οτι υπαρχουν, αλλα δεν ειπε πως ειναι προς παραδοση!!Απεναντιας, οταν τον ειχαν ρωτησει καποιοι φοιτητες -στο μαθημα- ειχε πει δεν εχω δωσει καμια χρονια δεν νομιζω να δωσω φετος!

Αν ειπε κατι αντιθετο ο Χρυσαβεργης δεν το γνωριζω...!
o_apolytos
Δημοσιεύσεις: 962
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2007 3:06 pm
Real Name: Πραγματικό Όνομα

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από o_apolytos »

Συγγνώμη για τη διασπορά ψευδών ειδήσεων! Κι εγώ σήμερα επιβεβαίωσα πως οι ασκήσεις δεν είναι για παράδοση, παρά μόνο για δική μας εξάσκηση!
gradebi
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2009 9:24 am
Real Name: renat
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από gradebi »

έχει μήπως κανείς λύσεις παλαιότερων θεμάτων;
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από pao132003 »

Η ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ 6ΟΥ ΕΞΑΜΗΝΟΥ
«ΒΕΛΤΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ»
ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ
ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 30/6/2010 ΚΑΙ ΩΡΑ 18.00
ΣΤΟ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ 4
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
ran-tan-plan
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 24, 2008 7:38 pm
Real Name: fr
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Patras/Athens

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από ran-tan-plan »

Μολις το ειδα επαθα σοκ!!!απιστευτο!!!εκτος του οτι βγαινει κι απο μια ανακοινωση καθε μερα και αλλαζει τις ημερομηνιες,ειναι απαραδεκτο να μπει το μαθημα σε ενδιαμεση ημερομηνια!!!μα καλα,δεν ξερουν οτι εχουμε κι αλλα μαθηματα???Αδυνατω να το πιστεψω...Αυτο αναιρει καθε λογικη,αφου το προφανες και το λογικο ειναι οταν χανεται η εξεταση ενος μαθηματος,η νεα ημερομηνια να ειναι ΜΕΤΑ το τελος της εξετασης των υπολοιπων μαθηματων...Ειμαι τρια χρονια στη σχολη και οσες φορες θυμαμαι να ακυρωνεται μια εξεταση,αυτη ειναι η διαδικασια που ακολουθειται!!!


Λοιπον,με μερικους συμφοιτητες κανονισαμε να παμε να διαμαρτυρηθουμε αυριο και την Πεμπτη στη γραμματεια(αλλοι μπορουν τη μια μερα κι αλλοι την αλλη).Επισης τηλεφωνικα θα γινουν κι αλλα παραπονα στη γραμματεια.Οσοι διαφωνειτε μ αυτη την απαραδεκτη(λογω παρεμβασης Χρυσαφινου???)αποφαση πραξτε αντιστοιχα...αντε να δουμε....
nicolas
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από kamari »

Εγώ θα έλεγα ότι διαφωνώ...Ειδικά στο εξάμηνό μας που λόγω κατευθύνσεων τελειώνουμε νωρίτερα κάποιοι γιατί να περιμένουμε ως το τέλος?! Ας πούμε,εγώ συγκεκριμένα τελειώνω στις 2,γιατί να περιμένω ως τις 12?! :evil: κι εκτός αυτού...υποτίθεται το δίναμε αύριο...κι υποτίθεται θα έπρεπε να ήσουν προετοιμασμένος...αν είσαι,τί πρόβλημα έχεις να πέσει ενδιάμεσα?! Συμφωνώ ότι θα μας δινόταν η ευκαιρία να προετοιμαστούμε και να γράψουμε καλύτερα,αλλά δλδη έλεος,ας κάνουμε μια φορά και κανά μήνα διακοπές! :? Κι επιτέλους το πρόγραμμα ας φτιαχτεί και λίγο καλύτερα και να είναι πιο ευέλικτο γι'αυτούς που δεν χρωστάνε τόοοσα μαθήματα...ειδικά σε αυτό το εξάμηνο το πρόγραμμα ήταν γτπ για να βοηθήσουμε όσους δίνουν μηχανικές,αναλύσεις κλπ. μην πέσει η πραγματική δίπλα,παραδίπλα κλπ. -.-
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Άβαταρ μέλους
msl
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 17, 2007 2:35 pm
Real Name: Μαρία-Σοφία
Gender: Female
Facebook ID: 735434828
Τοποθεσία: Στα όνειρά μου
Επικοινωνία:

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από msl »

Εγώ ένα έχω να πω .. ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ!!

Αφού θα κόψουμε που θα κόψουμε φλέβα,να ξέρουμε πότε θα την κόψουμε βρε αδελφέ! :P
I'm not a bitch, I just have a low tolerance for bullshit ..

:: Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
::
electroluv
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 06, 2008 12:19 pm
Real Name: ftsssssss
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από electroluv »

ran-tan-plan σοβαρεξου...Το μάθημα θα το έδινες αυριο και υποτίθεται οτι έπρεπε να ησουν προετοιμασμένος...Τι σε πειράζει αμα γράψουμε 30????Ασε τις διαμαρτυρίες και κάτσε διάβασε......Δεν είσαι μόνος στην σχολή....
thrylosg7
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Φεβ 20, 2008 11:16 am
Real Name: asfasdfsdg
Gender: Male

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από thrylosg7 »

Ma anamesa stis duo mhxanikes vrhkan na th valoun??? To oti exoume proetoi8mastei gia to ma8hma den anairei oti mphke se asxhmh mera...dld kapoios pou tis xrwstouse kai eixe apofasisei na tis dwsei 8a prepei na anevei 8:30 na dwsei th 2, na fugei, na 3nar8ei 6 gia veltistopoihsh kai 8:30 to allo prwi mhxanikh 4...
Άβαταρ μέλους
kamari
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 12:29 am
Real Name: Μαριάννα
Gender: Female
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από kamari »

Πάντως,αυτό που παρατήρησα σε αυτήν την εξεταστική είναι ότι εδώ μέρες που δεν είχε μετρό-λεωφορεία κλπ. δεν κάθησαν να αλλάξουν τα μαθήματα,τώρα θα το πάνε μετά?! :roll:
"eadem mutata resurgo"~"αν κι αλλαγμένη,θα ξαναπροβάλλω η ίδια" Jacob I Bernoulli
Hilbertia
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 28, 2010 9:22 pm
Real Name: Hilbertia Hilbertidou
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από Hilbertia »

Όντως είναι άδικο για όσους θα δώσουνε τις μηχανικές... Αλλά μου φαίνεται ότι ποτέ δε θα βολεύει κανέναν. Είτε το βάλουνε κάπου αλλού ένθετο, είτε το βάλουνε στο τέλος (όπως είχε γίνει και είχαν ενστάσεις άλλοι).
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 24, 2009 1:28 pm
Real Name: ...
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από aeriko »

ran-tan-plan έγραψε:
Λοιπον,με μερικους συμφοιτητες κανονισαμε να παμε να διαμαρτυρηθουμε αυριο και την Πεμπτη στη γραμματεια(αλλοι μπορουν τη μια μερα κι αλλοι την αλλη).Επισης τηλεφωνικα θα γινουν κι αλλα παραπονα στη γραμματεια.Οσοι διαφωνειτε μ αυτη την απαραδεκτη(λογω παρεμβασης Χρυσαφινου???)αποφαση πραξτε αντιστοιχα...αντε να δουμε....
Τελικά, το μάθημα θα το δώσουμε στις 30...??
Άβαταρ μέλους
pantazi
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2008 2:25 pm
Real Name: PANTAZI IRO
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από pantazi »

Θα μπορούσε να δώσει κάποιος αναλυτικά τις παραγράφους του βιβλίου που αναφέρεται στο mycourses, από το οποίο πρέπει να διαβάσουμε το 5ο κεφάλαιο; Έχω βρει 2 διαφορετικές εκδόσεις και στο 5ο κεφάλαιο έχουν διαφορετική ύλη;
Σας ευχαριστώ!
electroluv
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 06, 2008 12:19 pm
Real Name: ftsssssss
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Βελτιστοποίηση

Δημοσίευση από electroluv »

pantazi η ύλη είναι:
Χρυσοβέργης
Θεώρημα 2,3 σελ. 197(Με απόδειξη)
Θεώρημα 4 σελ. 198 (Με απόδειξη)
Θεώρημα 7 σελ.200 (Με απόδειξη)
Θεώρημα 8 σελ.202 (Με απόδειξη)
Θεώρημα 10 σελ.204 (Χωρίς απόδειξη αλλά σίγουρα θα βάλει άσκηση)

Θεώρημα 1 σελ.209 (Με απόδειξη)

Χρυσαφίνος
Από σελ.221 εώς 238
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθηματικού Εφαρμογών”