Πολυμερή και Νανοσύνθετα Υλικά

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Πολυμερή και Νανοσύνθετα Υλικά

Δημοσίευση από darth »

Στην προηγούμενη εξεταστική είχε πάρει το μάτι μου κάτι σημειώσεις του μαθήματος με μερικές ασκησεις λυμένες που συνηθίζει να βάζει η Κοντού και κάτι διαγράμματα και ερμηνείες...μήπως ξέρει κανείς τίποτα?Αν έχει κανείς τίποτα,ας μου στείλει ένα pm να κανονίσουμε να βγάλω καμια φωτοτυπία.Και γενικά οποιδήποτε βοήθεια για το μάθημα,ευπρόσδεκτη!
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Δημοσίευση από Entreri »

Κανένα νέο για το παραπάνω ερώτημα?
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

βασικά έχω ρωτήσει πολλούς αν υπάρχουν αυτές οι σημειώσεις αλλά απ'ότι φαίνεται οι περισσότεροι το περάσαν "νύχτα" if u know what i mean... :wink:
θα ψάξω μπας και βρώ τίποτα αλλά δεν το κόβω.νομίζω πάντως ότι βάζει ψιλο τα ίδια,τουλάχιστον μοριακό βάρος(1 απλό και 1 πιο δύσκολο) και μεταπτώσεις πολυμερών απ'ότι έχω καταλάβει.
usnet
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2007 6:42 pm

Δημοσίευση από usnet »

στα θεματα που υπαρχουν στο site υπαρχει ενα θεμα που πεφτει συνεχεια,να περιγραψετε αναλυτικα τισ μεταπτωσεις των πολυμερων.στο βιβλιο οι μεταπτωσεις των πολυμερων ειναι ολοκληρο κεφαλαιο!! τι,20 σελιδες θελει να γραψουμε???
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

βρήκα κάτι σημειώσεις στο internet από τους μεταλλουργούς,βοηθάνε σε ορισμένα σημεία,τα έχουν λίγο πιο περιεκτικά από το "φλύαρο" βιβλίο και έχουν επίσης ορισμένα παραδείγματα ασκήσεων.ελπίζω να βοηθήσουν.

πηγή :
www.metal.ntua.gr/index.pl/notes7d2d28d8_gr
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Τελικά μήπως γνωρίζουμε ακριβώς ποια είναι η ύλη;
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

Neo έγραψε: Με επιφύλαξη γράφω αυτή που είχα σημειωμένη στο βιβλίο μου (δεν θυμάμαι από πότε είναι αλλά μάλλον είναι περσινή)..

Κεφάλαιο 1
Κεφάλαιο 6
Κεφάλαιο 9
Κεφάλαιο 10
Κεφάλαιο 11
Κεφάλαιο 12 (όλα εκτός από 12.5, 12.6)
Κεφάλαιο 13
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

έχω ανεβάσει κι άλλα θέματα,κάποιος moderator ας τα περάσει στο μάθημα.μέχρι τότε μπορείτε να τα βρείτε εδώ
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Ευχαριστούμε darth!

Προκειται για ένα ακόμα μάθημα στο οποίο πέφτουν κάποια στάνταρ θέματα κάθε φορά. Πραγματικά θα ήταν πάρα πολύ καλό αν μπορούσε κάποιος από όλους αυτούς που ξέρουν τη λύση τους να την ανεβάσει εδώ, ειδικά το θέμα με τα 2 εν παραλλήλω στοιχεία Maxwell στα οποία εφαρμόζεται χαλάρωση τάσης, το οποίο πέφτει πάντα  και αν έχεις διαβάσει μόνο από το βιβλίο δεν είναι πολύ εύκολο να το λύσεις. Όπως και το θέμα υπολογισμού του κατ αριθμον και κατά βάρος μέσου μοριακού βάρους πολυμερους που ξέρουμε τις % αναλογίες των συστατικών του.
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

όταν βρω λίγο χρόνο (προέχουν οι ηλεκτρονικές διατάξεις τώρα!) θα ανεβάσω τις λύσεις από διάφορα θέματα που έχει βάλει κατα καιρούς.

και χτες που έδωσα,πάλι τα ίδια έβαλε,τα θέματα όμως τα κράτησε,δεν τα έδινε ούτε στο τέλος.μαλλον θα βαριέται να βάλει άλλα και σου λέει ας τα κρατάω εγώ τουλάχιστον μην τα μάθουν και απ'έξω τα μούλικα!
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

darth έγραψε: και χτες που έδωσα,πάλι τα ίδια έβαλε,τα θέματα όμως τα κράτησε,δεν τα έδινε ούτε στο τέλος.μαλλον θα βαριέται να βάλει άλλα και σου λέει ας τα κρατάω εγώ τουλάχιστον μην τα μάθουν και απ'έξω τα μούλικα!
Ακριβώς έτσι, το δωσα κι εγώ και γι αυτό λέω ότι είναι πολύτιμες οι λύσεις των θεμάτων, έβαλε για μια ακόμα φορά σχεδόν τα ίδια.. Οπότε αν τα καταφερεις και βρεις λιγο χρόνο να ανεβάσεις τις λυσεις μολις τελειώσεις με εξετάσεις θα σε ευγνωμονούμε πολύς κόσμος..  :)
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
Episkeptis
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Απρ 26, 2007 7:58 pm

Δημοσίευση από Episkeptis »

Οπότε αν τα καταφερεις και βρεις λιγο χρόνο να ανεβάσεις τις λυσεις μολις τελειώσεις με εξετάσεις θα σε ευγνωμονούμε πολύς κόσμος..  
Τα ζώα μπορεί να φωνάζουνε και να πλακώνονται στις μπουνιές. Ποτέ όμως δε χρησιμοποιούν τη σπιουνιά, τους μπάτσους, ή άλλα συγγενή ζώα για να λύσουν τις προσωπικές τους διαφορές, πράγμα που συνηθίζεται στην κοινωνία των ανθρώπων,που δεν είναι δυστυχώς ζώα. Η κοινωνία των ανδρών είναι σιχαμερή. Η κοινωνία των γυναικών το ίδιο.Ζήτω η κοινωνία των παιδιών και των ζώων όχι όλων. Αυτών που δεν έχουν αποχτήσει ακόμη ανθρώπινες συνήθειες.  (Ν. Άσιμος)
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Δημοσίευση από Entreri »

Episkeptis έγραψε:
Οπότε αν τα καταφερεις και βρεις λιγο χρόνο να ανεβάσεις τις λυσεις μολις τελειώσεις με εξετάσεις θα σε ευγνωμονούμε πολύς κόσμος..  

+++++ :wink:
Άβαταρ μέλους
darth
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2006 1:35 pm
Real Name: Dimitris

Δημοσίευση από darth »

άργησα λίγο να απαντήσω σε αυτό το θέμα,sorry.
λοιπόν,ανέβασα κάποιες σημειώσεις με λυμένες ασκήσεις, είναι σχεδόν οτι πρέπει να ξέρετε για το μάθημα, και λέω σχεδόν γιατί δεν δίνουν 10 αλλά το περνάτε άνετα με αυτές, εγω έγραψα 7.ουσιαστικά είναι τα θέματα που έχει βάλει κατα καιρούς, λυμένα!πολλές δεν είναι αναλυτικά λυμένες αλλά αν ασχοληθείτε λίγο θα καταλάβετε!
Καλή επιτυχία!

σημειώσεις πολυμερή
Neo
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 2:46 pm
Real Name: Thomas Anderson
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Η μόνη μου πατρίδα είναι ο χρόνος!!!

Δημοσίευση από Neo »

Γιατί δεν τα ανεβάζεις στο site? Το sendmefile αργεί υπερβολικά τώρα τελευταία...

Εναλλακτικά πάντως, έχω βρει ένα φοβερό site για ανεβοκατεβάσματα:

http://www.mihd.net
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”