Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jheremias »

Παίδες έχει κανένας ιδέα που ανακοινώνονται τα αποτελέσματα αυτού του μαθήματος; Στης Νικήτα το γραφείο;
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Jheremias
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:06 am
Real Name: Ένας περίεργος τύπος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: GVA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Jheremias »

Τελικά ανακοινώνονται στο κτ. Υπολογιστή, έξω από το γραφείο του Κουτσούρη!
Η αχαριστία είναι το χειρότερο πράγμα. Μέμνησο τον νόμο της Μάνης....
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Μήπως ξέρει κανείς αν έχει δώσει κανένα φυλλάδιο στο μάθημα εκτός από το βιβλίο και αυτά που έχει σττην ιστοσελίδα;
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Entreri
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2007 7:20 pm

Δημοσίευση από Entreri »

Καλησπέρα.

Τίποτα πιο καινούργια θέματα υπάρχουν;
Γιατί βλέπω μόνο θέμτα από 3 εξεταστικές και μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Όποια βοήθεια καλοδεχούμενη...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από Tsakalos »

Εχει κανεις τιποτα σημειωσεις για το μαθημα? Εννοω για την υλη που ειναι εκτος βιβλιου... καμια ασκηση σχετικα με τηλειατρικη!
Αν μπορουσε καποιος να σκαναρει και να ανεβασει τιποτα τετοιο θα βοηθουσε πολυ κοσμο γιατι απο οτι βλεπω παντα πεφτει θεμα απο τηλειατρικη και απο τις διαφανειες δε βγαζεις ακρη! Ευχαριστω!
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
V-Mark
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:45 pm
Real Name: v-mark
Facebook ID: 0

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από V-Mark »

Kαλησπέρα,
Μήπως ξέρει κανείς αν η ύλη που γράφεται στο Site του μαθήματος είναι σωστή;Aναφέρει τα κεφάλαια 1,2,3 και 6 του βιβλίου και την παρουσίαση με τίτλο 'Εφαρμογές πληροφορικής στις υπηρεσίες Υγείας'.Απλά μού φαίνεται πως άλλες χρο
νιές είχε επιπλέον πράγματα.Επίσης,είναι δυνατόν να μην είναι το φυλλάδιο την τηλειατρικής μέσα;Αν γνωρίζει κανείς πως
περίπου λύνονται οι ασκήσεις των θεμάτων με το Μαγνητικό Συντονισμό θα το εκτιμούσα αν έδινε μια υπόδειξη.... :lol: :mrgreen:
COOL
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Ιουν 08, 2007 3:15 pm

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από COOL »

και εγω το ιδιο θελω να ρωτησω.Στις παλιοτερες εκσεταστικες υπηρχαν θεματα που προφανως τωρα ειναι εκτος υλης.Εχει κανενας των τελευταιων εκσταστικων να μας βοηθησει η τιποτα αλλο?
Άβαταρ μέλους
Tsakalos
Δημοσιεύσεις: 518
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 1:43 am
Real Name: Κώστας
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Άλφα του Κενταύρου
Επικοινωνία:

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από Tsakalos »

Ειναι δυνατο να ειναι εκτος οι υπερηχοι και η υλη να ειναι τοσο μικρη? Δε λειτουργει η ιστοσελιδα του μαθηματος?
Τελευταία προτεραιότητα η σχολή μου!
και να θυμομόστε τον κύριο Dio...
Εικόνα
V-Mark
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:45 pm
Real Name: v-mark
Facebook ID: 0

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από V-Mark »

Δυστυχώς από χθές δε λειτουργεί η ιστοσελίδα,τις προηγούμενες μέρες όμως ως εξεταστέα ύλη έγραφε αυτή τη λιγη :!:
Μου φαίνεται περίεργο γιατί νομίζω ότι μέχρι πέρσυ είχε περισσότερα πράγματα.Και η διάλεξη είναι λίγο κάπως.Ελπίζω να μην είναι λάθος η ύλη στο site γιατί... :mrgreen: Ξέρει κάποιος να λύνει την άσκηση που έβαλε στα προηγούμενα θέματα από μαγνητικό συντονισμό;Eίναι μήπως ένα σχεδιάγραμμα στη σελίδα 147 του βιβλίου ή άσχετο; :oops:
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από timos_m »

Υποθέτω ότι αναφέρεστε στη σελίδα του κου. Κουτσούρη (http://www.biomed.ntua.gr).
Υπάρχει και μία άλλη σελίδα του μαθήματος, της κας. Νικήτα: http://www.biosim.ntua.gr, συγκεκριμένα εδώ: http://www.biosim.ntua.gr/GreekSite/medicim.htm (Το μάθημα το κάνουν και οι δύο.)
Εκεί λέει την ύλη, με την υποσημείωση "Η ύλη αφορά στο μέρος του μαθήματος της κας. Κ. Νικήτα. Σύντομα θα προστεθεί και η ύλη από το μέρος του μαθήματος του κου Κουτσούρη". Η ύλη που αναφέρει εκεί είναι τα κεφάλαια 1,2,3 και 6 του βιβλίου, και οι διαλέξεις 1,2,3 και 5 (τις οποίες έχει στην ίδια σελίδα).
Στη σελίδα αυτή έχει και ένα αρχείο που περιέχει τις ασκήσεις που κάναμε στο μάθημα, λυμένες.

Επειδή εγώ δεν είχα προνοήσει να κοιτάξω στο site του Κουτσούρη πριν πέσει, είμαστε σίγουροι ότι η ύλη που έλεγε εκεί είναι τα κεφάλαια 1,2,3 και 6 του βιβλίου; Την παρουσίαση "Εφαρμογές πληροφορικής στις υπηρεσίες Υγείας" την έχεις V-Mark στο pc σου; Μπορείς να την ανεβάσεις σε παρακαλώ (εσύ ή όποιος άλλος την έχει);
V-Mark
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:45 pm
Real Name: v-mark
Facebook ID: 0

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από V-Mark »

Έχω βρει μία διάλεξη με τίτλο''Εφαρμογές της Πληροφορικής στις υπηρεσίες Υγείας.Μύθος ή ανάγκη;''Πιστεύω(χωρίς να είμαι
απόλυτα σίγουρη )ότι είναι αυτή.Την έχω στο pc αλλά δεν έχω ξανακάνει upload και δεν ξέρω.Αν μου πείτε ίσως τα καταφέρω,αν και τόση ώρα έχω κάνει Add και δε γίνεται τπτ :|
Άβαταρ μέλους
timos_m
Δημοσιεύσεις: 1047
Εγγραφή: Παρ Δεκ 22, 2006 9:11 pm
Real Name: ΤΜ
Gender: Male
Τοποθεσία: Εδώ

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από timos_m »

Στην κεντρική σελίδα, αφού συνδεθείς με το όνομα και τον κωδικό σου, πάτα αριστερά εκεί που με πράσινα γράμματα λέει "Προσφορά υλικού". Έπειτα πάτα "Αναζήτηση...", βρες το αρχείο στον υπολογιστή σου, και πρόσθεσέ το. Πάτησε "Ανέβασέ το!" και περίμενε λιγάκι μέχρι να ανέβει και να σου πει ότι "μεταβιβάστηκε με επιτυχία στο διακομιστή". Αυτό σημαίνει ότι έχει ανέβει και επομένως το βλέπεις στη λίστα από κάτω. Εκεί, δίπλα στο όνομα του αρχείου σου έχει κάτι εικονιδιάκια. Αν κάνεις δεξί κλικ στο πρώτο εικονίδιο και πατήσεις "αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού" μπορείς μετά να κάνεις ένα paste εδώ και να μου δώσεις το link για το αρχείο, πράγμα για το οποίο σε ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :P
Επίσης μπορείς και να πατήσεις στο εικονίδιο με το συνδετηράκι για να το συνδέσεις με το συγκεκριμένο μάθημα και να μπορούμε να το βρίσκουμε στο εργαλείο (μάλλον στις σημειώσεις πρέπει να το βάλεις, όπου έχει και τις υπόλοιπες παρουσιάσεις), αλλά αν σου είναι δύσκολο, μπορείς και να μην το κάνεις και να αφήσεις να το κάνει και κάποιος διαχειριστής.
Αυτά :)
V-Mark
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:45 pm
Real Name: v-mark
Facebook ID: 0

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από V-Mark »

Προσπάθησα,με τον πρώτο τρόπο σαν να κολλάει.Με το δεύτερο λέει ότι είναι θέμα κατασκευάστων αν θα το δεχτούν ή κάτι τέτοιο.Ελπίζω να γίνει. :) Αλλιώς κάπως αλλιώς να γίνει,τι να πω...
COOL
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Παρ Ιουν 08, 2007 3:15 pm

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από COOL »

το μαθημα των απεικονισεων το εχει στους ημμυ.Δεν πιστευω οι ασκησεις ποθ εχει να ειναι μονο γιαυτους και σε εμας να ειναι αλλες
Τελικα το 7 ειναι μεσα?
thanks για την βοηθεια
V-Mark
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2008 4:45 pm
Real Name: v-mark
Facebook ID: 0

Re: Εισαγωγή στην Ιατρική Απεικόνιση

Δημοσίευση από V-Mark »

Δεν το είδα να είναι μέσα αλλά με μεγάλη επιφύλαξη.. :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”