Τα μουλάρια με 2 και 4 ρόδες

Ό,τι θέλετε από φτιαγμένα διαολοκούτια μέχρι δίκυκλα μπρίκια. Βουμ Βοοουυυμμμμ ...

Συντονιστής: meleneemil

Απάντηση
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Τα μουλάρια με 2 και 4 ρόδες

Δημοσίευση από O_Xamenos »

εδω μπορουμε να συζηταμε τα περι ταχυτητας...η αληθεια ειναι πως εμενα δεν με ενθουσιαζει...οκ στην εθνικη η οταν ειναι αδειος ο δρομος θα το πατησω λιγο αραπανω-πδεν παιρνει και πολυ το κορσακι 1200αρι ειναι.
αλλα και παλι δεν με ενθουσιαζει η ταχυτητα...

παρακαλεισθε να μου πειτε τις αποψεις σας περι του θεματοις
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
Soulhunter
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 11:40 am
Real Name: Christos Altiparmakis
Gender: Male
Τοποθεσία: Lyon, FR

Δημοσίευση από Soulhunter »

Ταχύτητα???Χμ...Αρκετές φορές με έχω πιάσει να τρέχω λίγο παραπάνω-ίσως και αρκετά παραπάνω- σε άδειους δρόμους, κατά τις βραδυνές ώρες..Ορισμένες στιγμές πιστεύω ότι είναι απόλαυση, όπως και να έχει θές να τσιμπήσεις λίγο παραπάνω το γκάζι, να ακούσεις τον κινητήρα να ανεβάζει γρήγορα στροφές (και να καίει τη βενζίνη εξίσου γρήγορα), να κολλήσεις λίγο στο κάθισμα με την αδρεναλ΄νη να ανεβαίνει, όμως κατά βάση θεωρώ λάθος την υπερβολική ταχύτητα..Γιατί? Επειδή πολύ απλά, όλοι θα συμφωνήσετε, ότι οι ελληνικοί δρόμοι (ακόμα και γνωστή διαρομή να είναι) αλλάζουν από τη μιά μέρα στην άλλη..Ας πώ για παράδειγμα στη περιοχή μου, τον Χολαργό, πριν μια βδομάδα έβαζαν καινούρια άσφαλτο,χτές το απόγευμα ήταν όλα ok και χτές βράδυ βρέθηκε ο δρόμος σκαμμένος ξανά..Και δεν είναι μόνο αυτό, οι ελληνικοί δρόμοι γενικά είναι σε απαράδεκτη κατάσταση, σπασμένοι, κακοκατασκευασμένοι, παραμελημένοι γενικότερα...Πέρα από αυτό όμως είναι και αυτό που ο sparc έθιξε στο άλλο topic, αυτό περί κυρ Μήτσου και 1000500, ροζ με βούλες αραβικών μουλαριών κάτω από το καπό και του γεγονότος ότι κάτι θα πάει στραβά πάντα...Δηλαδή, πρέπει η ταχύτητα μας να είναι τέτοια ώστε να μπορούμε να αποφύγουμε ένα τέτοιο ενδεχόμενο..Πόσοι από μας εξάλλου δεν έχουμε βρίσει κάποιους που έχουν το κλασικό φτιαγμένο αυτοκίνητο,με την εξάτμιση να ακούγεται από το 1km, όταν μας έκλεισαν ή γούσταραν να σφηνωθούν μπροστά μας και εμείς αναγκαστήκαμε να πλακωθούμε στα φρένα?Να σημειώσω ότι η παρατήρηση αυτή ΔΕΝ αφορά όλους τους οδηγούς με τα εν λόγω αυτοκίνητα αλλά ένα ποσοστό αυτών...Θα κλείσω με κάτι κοινότυπο, ανόητο ίσως, που μου είπαν όταν μάθαινα να οδηγώ: "Το γκάζι είναι το καλύτερο φρένο"....
The most incomprehensible thing about the world is that it is at all comprehensible...
Άβαταρ μέλους
sparc
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:46 am
Real Name: Γιώργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Ε204_κ.Φυσικής!!!

Δημοσίευση από sparc »

Η ταχυτητα είναι γλυκιά. Το ξέρω πολύ καλά και ίσως είμαι ο πιο καμμένος εδω μέσα με το θέμα. Βλέπετε οι γονείς μου, ευτυχώς πολύ υπεύθυνοι αλλά και αυτοί πειραγμένοι με το θέμα! Μου μεταδώσανε το μικρόβιο αλλά και την υπευθυνότητά τους.

Θέμα πρώτο: οι δρόμοι, όχι μόνο το οδόστρωμα είναι κάκιστης ποιότητας, η συντήρηση είναι ακόμη χειρότερη αλλά στην κορυφή όλων είναι οι κακοτεχνίες. Ανάποδη κλίση, απότομα στενέματα, ελείψεις προστατευτικών. Όλα αυτά είναι εγκλήματα πολύ χειρότερα από τον άσχετο αδηγό που σκότωσε δύο ή τρεις ή και 5 σε ένα ατύχημα.

Θέμα δεύτερο: Ο Ελληνάρας οδηγός, κυκλοφορεί πάντα στην μέση του οδοστρώματος νομίζοντας ότι είναι ο θεός και αν καταφερεις να τον περάσεις θα προκαλέσει μέχρι και καραμπόλα για να στην "πει". Δεν βγάζει ποτέ φλας, παρκάρει όπου κάτσει, όπως κάτσει, δεν οδηγει για την πάρτυ του αλλά για μόστρα. Είναι ο χειρότερος και παντελώς ανίκανος όσα πατηλίκια κι αν ξέρει να κάνει.

Θέμα τρίτο: Ο άλλος, ο τρίτοςμ ο φιλάρας που ενώ τρέχεις μόνος σου θα έρθει και θα κάνει χειρόφρενο μέσα στην λεοφώρο αδιαφορώντας για την ύπαρξή σου με την δικαιολογία ότι στις 4 το πρωί ο δρόμος έπρεπε να είναι άδειος! Μου έχει τύχει, ευτυχώς χώρεσα ανάμεσα σε αυτόν και το κράσπεδο, εύτυχως ήμουν με το αμάξι.

Προσωπικά έχω μερικούς απαράβατους κανόνες
Δεν τρέχω ποτέ σε δρόμους που δεν ξέρω τόσο καλά ώστε να πάω με κλειστά μάτια.
Ποτέ δεν λέω ενώ οδηγώ "σιγα μη και..." - "πεταχτει κάποιος" - "στρίψει" - "φρενάρει" οτιδήποτε.
Πάντα περιμένω το χειρότερο.
Πάντα είμαι προετοιμασμένος για το χειρότερο.
Ποτέ δεν καβαλάω μεθυσμένος.
Πάντα παραχωρώ προτεραιότητα στους "γρήγορους", δεν τους θέλω κοντά μου.
Ποτέ δεν κάνω κόντρα με κάποιον που είναι μικρότερος από 25, σε δημόσιους δρόμους.
Ποτέ δεν τρέχω με ξένο αμάξι
Ποτέ δεν τρέχω με άλλους μέσα στο αμάξι/πάνω στην μηχανή

Και για όσους δε με γνωρίζουν οδηγώ FZ6 100hp, 0-100 3,7sec και Ibiza Cupra 1,8t 180hp.
Με την μηχανή συνήθως πάω με 120-130. Τρέξιμο θεωρώ οτιδήποτε πάνω από 160 μέχρι τα 210, το υπόλοιπο (μέχρι 250) είναι για ειδικές περιπτώσεις. Την έχω στήσει άτυπα με ferrari 360 (νομίζω) και με πήρε στην τελική.
Με το αμάξι συνήθως πάω με 110. Ξέρω ότι η Κηφησίας είναι ρυθμισμένη στα 140 (μαρούσι - πύργος Αθηνών, όλα πράσινα με σταθερή στα 140) γι'αυτό και φτάνω σπίτι μου σε 5-10 λεπτά τα βράδια και φρικάρουν όλοι. Θεωρώ ότι τρέχω μετά τα 160, επίσης.
I think therefore I am? Could be! Or is it really someone else who thinks he's me?
Reymond Smullyan - This book needs no title
Στενή είναι η αρετή, δεν μπορώ να αναπνεύσω· μικρός, στενός είναι ο Παράδεισος, δε με χωράει· σαν άνθρωπος μου φαίνεται ο Θεός σας, δεν τον θέλω!
Ν. Καζαντζάκης - Ασκητική
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Εγώ, πάλι, πέρα από τα λίγα που άκουσα στο πρώτο εξάμηνο, δεν ξέρω τι είναι η ταχύτητα. Δεν παρατηρώ ποτέ με πόσο πηγαίνω γιατί οδηγώ πάντα μεθυσμένος. Οδηγώ οτιδήποτε έχει γκάζι και τιμόνι. Γιατί είμαι μεθυσμένος και το θεωρώ μαγκιά.

Ακόμα να έρθει η Τροχαία; Φσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O kanenas »

Κι εμένα μ'αρέσει η ταχύτητα, αλλά επειδή ακόμα δεν έχω δίπλωμα για αυτοκίνητο ή μηχανή, την απολαμβάνω με τα πόδια: τρέχω! :D

Σήμερα μάλιστα είδα όνειρο ότι οδηγούσα τη μηχανή του μπαμπά (500άρα) σε μια κατηφόρα και άφηνα τη μηχανή να παρασυρθεί και απολάμβανα την ταχύτητα (προσέχωντας βέβαια στα στενά, μην εμφανιστεί κάνα ΙΧ και με ξαποστείλει)
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
HeartDoc
Δημοσιεύσεις: 955
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 04, 2006 4:10 am
Real Name: Νίκος Καραστάθης
Gender: Male
Τοποθεσία: Geneva, CH

Δημοσίευση από HeartDoc »

Εγώ πάλι τι να σας πω; Δεν πολυτρέχω..  :?
Δηλαδή σε αντίθεση με τον Χρήστο που ξεχνιέται στο γκάζι και πιάνει 190 στην Αττική Οδό (χαχα!), εγώ πάντα κοιτάω το κοντέρ και πάνω από 150-160 άντε 170 δεν έχω πάει με το Clio (ε, 1400άρι τι να κλάσει; ).

Αλλά μάλλον γιατί δεν με εμπνέει το αμάξι (ποτέ δεν τρελενόμουν για αμάξια). Η πώρωση μου είναι η μηχανή.  :D

Μα κι εκεί χαζομάρες. Τώρα λέω να πάω για το μικρό δίπλωμα και να πάω να καβαλήσω το 125άρι CBR (ε, νέος οδηγός ακόμη  :( ) το οποίο έχει γύρω στα 150kmh τελική (και τελικιάζει γύρω στα 10.000 στοφίδια).
Αλλά ελπίζω πάντα ότι ο χρόνος δεν θα με ξεχάσει κι ότι τα δυο χρόνια που πρέπει να περάσουν για τα απεριόριστα κυβικά θα περάσουν γρήγορα και τότε...


... ΓΙΩΡΓΟΟΟΟΟΟ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΥΥ, ΕΡΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ R1!!  :lol:  :lol:



Yπόμνημα:





Renault Clio:


Εικόνα




Honda CBR 125cc:



Εικόνα



Yamaha R1 (η θεά! -το μοντέλο του 2007 το ψιλοχαλάσανε στη μούρη αλλά παραμένει η λατρεία μου)


Εικόνα



E, και νομίζω το αποθημένο του κάθε κα**ωμένου τρελομηχανάκια είναι αυτή η κούκλα:

Εικόνα
(MVAgusta F4 1000 S/1+1)
The day Microsoft makes something that doesn't suck is the day they start making vacuum cleaners.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητα και μηχανές”