Επιστροφή των arcade games (;)

Αυτό το "Μοριακή Φυσική" τι επιπέδου spell είναι;

Συντονιστής: meleneemil

Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Επιστροφή των arcade games (;)

Δημοσίευση από noir »

Συμφωνα με αρθρο του in.gr η ΕΕ πιεζει για την αρση της απαγορευσης των arcade games στην ελλαδα. Δεν ειναι κανα συνταραχτικο νεο, αλλα νομιζω πως ηταν πιο ομορφη η συναναστροφη με τον κοσμο, η αναμονη να παιξεις, να προσπαθεις να τερματισεις σε μια μερα :P κλπ, σε σχεση με τις υπερσυγχρονες κονσολες και την απομονωση του σπιτιου απο τον εξω κοσμο.

ιν τζι αρ έγραψε: Στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο παραπέμπεται ξανά η Ελλάδα για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια

Βρυξέλλες
Στείλε το άρθρο με emailΤύπωσε το άρθρο
Να προσφύγει κατά της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο αποφάσισε η Κομισιόν, ζητώντας την επιβολή χρηματικού προστίμου για τη μη συμμόρφωση της χώρας με προηγούμενη καταδικαστική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για τα ηλεκτρονικά τυχερά παιχνίδια.

Ειδικότερα, η Επιτροπή εισηγείται την επιβολή ενός κατ' αποκοπή προστίμου ύψους 3,5 εκατ. ευρώ και ενός ημερήσιου προστίμου ύψους 31.798 ευρώ.

Στις 26 Οκτωβρίου 2006 το Eυρωπαϊκό Δικαστήριο έκρινε με απόφασή του ότι ο ελληνικός νόμος 3037/2002 που απαγορεύει την εγκατάσταση και λειτουργία όλων των ηλεκτρικών, ηλεκτρομηχανικών και ηλεκτρονικών παιχνιδιών, συμπεριλαμβανομένων των τεχνικών παιχνιδιών ψυχαγωγίας και όλων των παιχνιδιών για ηλεκτρονικούς υπολογιστές σε κάθε δημόσιο ή ιδιωτικό χώρο εκτός των καζίνων, συνιστά παράβαση εκ μέρους της Eλλάδας της οδηγίας 98/34/EK.

Στις 27 Ιουνίου, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή είχε αποστείλει αιτιολογημένη γνώμη στην Ελλάδα ζητώντας της να εφαρμόσει εντός δύο μηνών την καταδικαστική απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου και να άρει τις απαγορεύσεις στις συσκευές για παίγνια. Με τη σημερινή της απόφαση η Επιτροπή έκρινε ότι η Ελλάδα δεν εφάρμοσε την απόφασή της του Ιουνίου και ως εκ τούτου πρότεινε στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο την επιβολή προστίμου.
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Εχμ... δεν ήταν μόνο για τα arcade games αυτή η γελοία απαγόρευση... αλλά με το νεφελώδες της νομικής διατύπωσης ουσιαστικά είχαν απαγορευτεί ακόμα και τα internet cafe :D (το να παίζεις σε αυτά, at least)
                 
Άβαταρ μέλους
noir
Δημοσιεύσεις: 1311
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: εθελοδουλο πρακτορακι :)
Facebook ID: 0
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από noir »

:shock: αυτο δε το ξερα... ελεος, ακομα και ενα νομο ειναι ανικανοι να διατυπωσουν σωστα ή ακομα και δω περα κρυβονται σκοπιμοτητες;.... :?  :roll:
Εικόνα
Η ελευθερία του ενός είναι προϋπόθεση για την ελευθερία του άλλου!
Κανένας έγκλειστος στις κρατικές φυλακές, κανένας σκλάβος στα αφεντικά!
Αντίσταση - Αυτοοργάνωση - Αλληλεγγύη
Άβαταρ μέλους
O kanenas
Δημοσιεύσεις: 3246
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 05, 2006 3:26 pm
Real Name: Αφροξυλάνθη
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Within search engines that search engines that search
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O kanenas »

Να ρωτήσω κάτι αφελές...

Τώρα αυτά τα λεφτά για το ηλίθιο πρόστιμο θα το πληρώσουν οι φορολογούμενοι, ε?
R.I.P.
Life is so vain, but death equals pain
So let's make one more attempt and live with nothing to gain
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

noir έγραψε::shock: αυτο δε το ξερα... ελεος, ακομα και ενα νομο ειναι ανικανοι να διατυπωσουν σωστα ή ακομα και δω περα κρυβονται σκοπιμοτητες;.... :?  :roll:
Στην νομική δεν έχουν εργαστήριο υπολογιστών... λογικό είναι να μην μπορούν να ξεχωρίσουν υπολογιστή με word από μηχάνημα με φρουτάκια :P
O kanenas έγραψε:Να ρωτήσω κάτι αφελές...

Τώρα αυτά τα λεφτά για το ηλίθιο πρόστιμο θα το πληρώσουν οι φορολογούμενοι, ε?
Ναι. Όλοι. Αλλά με ιδιαίτερη χαρά θα πληρώσουν εκείνοι που θεωρούν πως επειδή τους ψηφίζουμε ανά 4 χρόνια δεν κάνουν λάθη (ή, καλύτερα, μ$%@ίες) και γκρινιάζουν μόνο αν μαζευτούν 10 κάφροι και σπάσουν τις κάμερες του ΕΜΠ. Τα 1000 ευρώ τους χαλάνε, όχι τα εκατομμύρια που πληρώνουμε για τις εμπνευσμένες διατάξεις των νομομαθών διαχειριστών μας.

Έλα να βλέπω αυτοσυνέπεια... δεν θα κράξει κανείς εκείνους που εκλέξαμε (άρα δεν τους αμφισβητούμε), ακολούθησαν (πολιτισμένα και ειρηνικά) κάθε "νόμιμη" και "τυπική" διαδικασία και κατάφεραν όχι μόνο να είναι παράνομοι αλλά και να μας χρεώσουν τόσα λεφτά; :P
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Και να μας στερήσουν τα παιχνίδια από τα μαγαζιά της γειτονιάς την κρίσιμη χρονιά της 3ης Λυκείου! Όταν τα χρειαζόμασταν δηλαδή περισσότερο!!!
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Εγώ πάλι,ποτέ δεν κατάλαβα γιατί απαγορευόταν να παίζουν παιδιά κάτω των 17 αυτά τα παιχνίδια.
Λες και θα τους προκαλούσε μεγάλο κακό.Εθισμό.Θα τα έβγαζε απ΄τον ίσιο δρόμο.Εκκολαπτόμενοι τζογαδόροι.
Θα πήγαιναν απ'το shinobi στα φρουτάκια? :?
Δηλαδή η πορεία θα ήταν:
Shinobi -> Φρουτάκια -> Μπλάκ Τζάκ -> Χρηματιστήριο.
Αλλά αυτό θα ήταν το τέλειο αποτέλεσμα.Εκεί δεν έστρεψαν το λαό άλλωστε καμιά δεκαριά χρόνια πρίν?

Αλλιώς που ήταν το πρόβλημα?Στο οτι τα παιδάκια εθίζονταν στα arcade games και δε μελετούσαν,δεν είχαν κοινωνικές επαφές και γενικότερα απορροφούνταν απο τα ηλεκτρονικά παιχνίδια?
Μα σήμερα είναι χειρότερα τα πράγματα.Όλα έχουν απο μια κονσόλα ή έστω παίζουν παιχνίδια στον υπολογιστή τους.
Εικόνα


Don't worry be happy...
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

θυμαμαι στο μαρμαρι στην ευβοια λειτουργουσε ενα τετοιο μαγαζι (τωρα εκει ειναι το δημαρχειο αν δεν κανω λαθος) οπου επαιρνε πενηνταρικα, οταν ολα τα αλλα επαιρναν 100ρικα...
θυμαμαι ατελιωτες ωρες μπουμπλε μπουμπλε, ενα αλλο παιχνιδι με ιπποτες που παιζοταν και διπλο σε στυλ νταμπλ ντραγκον (απιστευτο... ειχαμε δωσει 2500 δρχ σε πενηνταρικα για να το τερματισουμε) ενα αλλο με κατι πρωτογονους (αυτο το παιζαμε για ζεσταμα) και ενα ποδοσφαιρακι οπου η "κονσολα" ηταν σαν τραπεζι...
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Άβαταρ μέλους
Eric Roberts
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 14, 2007 4:00 pm
Τοποθεσία: Καραϊβική

Δημοσίευση από Eric Roberts »

Το Tehkan World Cup λες.
Όλα αυτά υπάρχουν στο mame.
Και το Snow,το Tetris,το Pacman,το cadillacs and dinosaurs,το Αltered beast...
Tο πιο δύσκολο πάντως ήταν το Shinobi.
Εγώ πάντως πρόλαβα εποχές που ρίχναμε 20ρικα...  8)
Εικόνα


Don't worry be happy...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Eric Roberts έγραψε:Εγώ πάντως πρόλαβα εποχές που ρίχναμε 20ρικα...  8)

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣσσσσσσσσσσσσσσσσττττττττττ! Δεν ρίχναμε εικοσάρικα! Οι σχιμές είχαν ειδικό μαγνήτη που τα τράβαγε! :P

Εγώ πάντως πρόλαβα για πολύ λίγο τα 20αρικα... έζησα κυρίως την εποχή του πενηντάρικου και του κερμάτινου κατοστάρικου (για να μην γκρινιάζετε για το ευρώ :P ) Μπούμπλε-μπούμπλε και τα μυαλά στα κάγκελα!
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Wizard
Forum Administrator
Forum Administrator
Δημοσιεύσεις: 2624
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 8:40 am
Real Name: Μάνος Ικάριος
Gender: Male
Facebook ID: Manos.Ikarios
Τοποθεσία: Παντού!

Δημοσίευση από Wizard »

Εκτός από αυτά τα κλασικά, είχα σκίσει και το ταξί!!!
Είχε κανονικά τιμόνι και πετάλια!
Μου έμεινε τέτοιο απωθημένο που μετά από καιρό το βρήκα και το έσκισα στον υπολογιστή :P
Windows is unprotected sex. Linux is using a condom, the pill, a vasectomy, and the Berlin wall...
Άβαταρ μέλους
pao132003
Δημοσιεύσεις: 1905
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 10:06 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθήνα(ως επί το πλείστον)
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pao132003 »

αυτός ο νόμος ήταν τόσο λάθος διατυπωμένος που μπορούσε να θεωρηθεί παράνομο να παίζεις φιδάκι στο κινητό. (ναι, τότε ήταν της μόδας το φιδάκι!)
No battle is ever won he said. They are not even fought. The field only reveals to man his own folly and despair, and victory is an illusion of philosophers and fools.
-William Faulkner, novelist (1897-1962)

H πιο επαναστατική πράξη σήμερα (2013) είναι να κρατήσεις ένα σχολείο ανοικτό.
-Άγνωστου
Άβαταρ μέλους
surf_tha_curl
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:54 pm
Τοποθεσία: liquid

Δημοσίευση από surf_tha_curl »

Δε χερω τι λετε για ταχι και πρωτογονους,το καλυτερο παιχνιδι ολων των εποχων ειναι το μπλουμπλε-μπλουμπλε..και φετος που πηγα χαλκιδικι να δω τα παππουδια μου ,πηγα σ'ενα καβαντζομενο μαγαζακι που εχει ακομα τετοια και γι'αλλη μια χρονια το εσκισα... :lol:
Άβαταρ μέλους
Katsarola
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 06, 2006 8:23 am
Real Name: Διαγαλαξιακός Υπερδικτάτωρ
Gender: Male
Facebook ID: HNNgnGNGGGNGGGG
Τοποθεσία: Under a Bridge

Δημοσίευση από Katsarola »

Ικετεύω οποιονδήποτε ξέρει πως λέγεται αυτό το παιχνίδι με τους πρωτόγονους να μου το πεί.

Το καλύτερο arcade game πάντως είναι το Metal Slug κι εδώ πατάω πόδι (όχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν άλλα εκπληκτικά παιχνίδια, έτσι; )

Όπως και να 'χει, πιστεύω οτι όλοι οφείλουμε ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και Σ'ΑΓΑΠΩ στο mame.

Υστερόγραφον: O_Xamenos με το Μαρμάρι τι σχέση έχεις;
O_Xamenos
Δημοσιεύσεις: 1269
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 03, 2006 5:36 pm
Real Name: Σαληγκαρι με Ητα που θυμιζει Ηττα
Gender: Male
Facebook ID: 682417817
Τοποθεσία: Πλανητης Γη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από O_Xamenos »

Off Topic
ο παππους μου ηταν απο εκει... απιστευτο μερος αν και περασα μονο δυο απο τα παιδικα μου καλοκαιρια....
Εικόνα
Γαμώ... τα κράτη, γενικώς...
Θέλω να μην φθονουν την ευτυχία μου΄ μη σώσω και γίνω πορθητής΄ μη σώσω κουρσεμένη τη ζωή μου ν' αντικρίσω...
Θα παω στην κολαση γιατι τη νυχτα εκεινη μια γυναικα με περιμενε στο στρωμα της και εγω δεν πηγα

Ώρα για λίγη φαντασία... ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ... Έχουμε φτερά!
ο χαμένος τα παίρνει όλα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρονικά Παιχνίδια”