Στοιχειώδη Σωματίδια II

Συζητήσεις για μαθήματα του 5ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ismael
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2007 2:29 am

Στοιχειώδη Σωματίδια II

Δημοσίευση από ismael »

συνάδελφοι μήπως ξέρει κάποιος αν θα αναβληθεί και η εξέταση για τα στοιχειώδη (24/10)???
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Συγγνώμη για την αργοπορία... Η εξέταση σύμφωνα με ανακοίνωση της Γραμματείας του Τομέα Φυσικής θα γίνει μέσα στον Νοέμβριο μετά από συνεννόηση με τον κ. Ζουπάνο ;)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
Mulholland Vader
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Ιαν 23, 2007 3:13 pm
Real Name: Γιαννης
Gender: Male
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευση από Mulholland Vader »

Ωπ! Τωρα το ειδα αυτο! Χμ. Μηπως να το δωσω, το ειχα αφησει για Ιανουαριο γιατι δεν προλαβαινα... λες?
Επειγον. Εχει κανεις λυμενες ασκησεις και σημειωσεις Ζουπανου? Οταν το ειχα εγω στο 5ο ετος η υλη ηταν μικροτερη και δεν εχω τις τελευταιες σημειωσεις, το τελευταιο κεφαλαιο. :(
Ρε παιδια, εσεις οι υπευθυνοι για το "εξοδος" subforum, χαιρω πολυ, μπαρακια, κλαμπακια, θεατρα και ταβερνες ξερω κι εγω, καμια Χημικο Μηχανικο ξαδερφη δεν εχετε να γνωρισουμε?
Άβαταρ μέλους
pigou
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 10:10 pm
Real Name: Μαρία
Gender: Female
Τοποθεσία: εκτός τόπου και χρόνου

στοιχειωδη

Δημοσίευση από pigou »

τα παιδια της θεωρητικης θα εχουν μαθημα δευτερα 5-7 και τριτη 3-5
οι υπολοιποι της πυρηνικης κανονικα οπως στο προγραμμα
Άβαταρ μέλους
pigou
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Απρ 20, 2007 10:10 pm
Real Name: Μαρία
Gender: Female
Τοποθεσία: εκτός τόπου και χρόνου

Δημοσίευση από pigou »

οι επαναληπτικες εξετασεις θεωρητικης και στοιχειωδων θα γινουν το Σαββατο 24-11 ωρα 12:00
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Δημιούργησα στο Εργαλείο Προγράμματος δύο τμήματα για το συγκεκριμένο μάθημα:

1. Ροή : Μόνο Π.Φ. + Σ.Σ. που είναι τα παιδιά που δεν έχουν παρακολουθήσει Θεωρητική Φυσική στο 8ο εξάμηνο και θα παρακολουθούν το μάθημα στις γνωστές ώρες που έχει ανακοινώσει η γραμματεία

2. Ροή : Υπ. + Θ.Φ. που είναι τα παιδιά που έχουν παρακολουθήσει Θεωρητική Φυσική στο 8ο εξάμηνο (το τμήμα των "προχωρημένων") και θα κάνουν 2 δίωρα την εβδομάδα στις ώρες που ανακοίνωσε ο χρήστης pigou (Δευτέρα 5-7 και Τρίτη 3-5)

Ανανεώστε το εβδομαδιαίο πρόγραμμα διδασκαλίας σας.
                 
Άβαταρ μέλους
xaplas
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 1:06 pm
Real Name: Real Name
Gender: Male
Τοποθεσία: Κάτω από την Ακρόπολη

Δημοσίευση από xaplas »

edit: Θα προσπαθήσω να κρατάω ένα αρχείο up-to-date με τις ασκήσεις που βάζει κατά καιρούς στο μάθημα και δεν υπάρχουν στις σημειώσεις του. Οπότε από εδώ θα μπορείτε να κατεβάσετε όλες τις ασκήσεις μαζεμένες. ;)

Για τις λύσεις τους, όταν φιλοτιμηθούμε να τις λύσουμε και υπάρχει χρόνος θα τις ανεβάσω και αυτές. :)
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από drcypher »

Αύριο το μάθημα μεταφέρθηκε για τις 16:00 λόγω της συνέλευσης.

Να παραθέσω, επίσης, τη διεύθυνση της Βάσης Δεδομένων SPIRES στην οποία μπορεί κανείς να βρει τα reviews που παρέθεσε ο διδάσκων προσφάτως (και τη λίστα των οποίων δεν έχω, οπότε όποιος την έχει κρατήσει καλό είναι να την παραθέσει :oops: )

Επίσης προστέθηκε μια άσκηση την οποία σύντομα ο xaplas θα προσθέσει στο pdf που μπορείτε να βρείτε στην καρτέλα του μαθήματος.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
FreeThinker
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2006 12:09 pm

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από FreeThinker »

Τη Δευτέρα 11/2/2008 το μάθημα των στοιχειδών σωματιδίων ΔΕ θα γίνει επειδή δεν μπορεί ο κύριος Ζουπάνος. Ενδέχεται την Τρίτη το μάθημα να διαρκέσει περισσότερο.
nef
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 30, 2007 6:23 pm
Real Name: nefeli
Gender: Female
Facebook ID: 0

stoixeiodi somatidia

Δημοσίευση από nef »

mipos xerei kaneis i ora einai i exetasi tis deyteras?den leei sto programma:s


topics merged
-pao132003
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από el_greco »

Η εξέταση είναι στις 22/3... 12 το μεσημέρι στις αίθουσες του 3ου ορόφου του κτ. Α
                 
sawtooth
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 11:47 am
Real Name: Επαμεινώνδας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από sawtooth »

Ένα πουλάκι μου είπε ότι πήγε 25 Μάρτη η εξέταση. Ξέρει κανένας αν αληθεύει; Το λέγαμε για αστείο αλλά μας βρήκε. Αν είναι αλήθεια,

Ήμαρτον! Έλεος! 2 μήνες+ εξεταστική! Το έλεγε ο Ψαρράκος στο πρώτο έτος: "Το πολυτεχνείο είναι μια ατέλειωτη εξεταστική". Πράγματι, περισσότερο καιρό είχαμε εξετάσεις παρά μαθήματα...

Έλεος! 25 του Μάρτη; Δεν έμειναν Χριστιανοί και Έλληνες σε αυτή τη σχολή/χώρα;

Ήμαρτον! Τελευταίο μάθημα και μετά κατάμαυρη πέτρα πίσω μου...

Σοβαρά, αν μου έκανε φάρσα το "πουλάκι" φέρει αυτός την ευθύνη της παραπληροφόρησης...
Athena
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 10:07 pm

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από Athena »

Η μεταφορά της εξέτασης από 22/3 σε 25/3 προτάθηκε επειδή μεταφέρθηκαν τα μαθήματα από 18-19/2 λόγω κακοκαιρίας στις 17-18/3.
Sawtooth, συμφωνώ κι εγώ ότι 2 μήνες+ εξεταστική πάει πολύ, αλλά έτσι θα έχουμε περισσότερο χρόνο για διάβασμα...
sawtooth
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 18, 2007 11:47 am
Real Name: Επαμεινώνδας
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από sawtooth »

Δεν σώζεται κανείς με 3 μέρες διάβασμα περισσότερο. Το αρχικό 22/3 προτάθηκε ώστε να είναι στο τέλος, τάχα για διάβασμα κατά τη διάρκεια της εξεταστικής. Όπως και να έχει, κάποιος κανονίζει το πρόγραμμα του με αυτά που έχει και το κάνει ώστε να βγαίνει. Μετά όταν το αλλάζεις δημιουργούνται προβλήματα. Μπορεί κάποιος να έχει κανονίσει και κάτι άλλο. ίσως όχι τόσο σοβαρό, αλλά προγραμματισμένο.

Τέλος πάντων, εγώ διαφωνούσα και με την αρχική μετακίνηση για τις 22/3. Πρέπει να εκφράσω την εντονότατη διαφωνία μου. Εντούτοις, οφείλω να δεκτώ την επιθυμία των πολλών, αν και σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου αν δεν δέχεται ΈΝΑΣ δεν γίνεται αλλαγή, διότι στο κάτω κάτω συμφοιτητές είμαστε.

Προτείνω μετά την εξέταση να πάμε με το Ζουπάνο για ψάρι. :)

Μόνη μου παρηγοριά ότι τελειώνω και φεύγω από την αναβλητικότητα που μας καταδιώκει εδώ μέσα.
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Re: [Φ9ο] Στοιχειώδη σωματίδια

Δημοσίευση από el_greco »

Όχι, διαφωνώ κάθετα. Αφ'ενός είναι αργία, και απαγορεύεται να διεξαχθούν εξετάσεις εκείνη τη μέρα (όπως και μια Κυριακή), αφ'ετέρου έχουμε κάνει το πρόγραμμά μας βάσει αυτού του μαθήματος εδώ και τόσο καιρό. Προσωπικά έχω εισιτήρια για να φύγω από την Αθήνα μετά από 2+ μήνες εξετάσεων, αμέσως μετά την εξέταση των Στοιχειωδών και δεν σηκώνει ούτε αναβολή, ούτε φυσικά να μην εξεταστώ στο τελευταίο μου χειμερινό μάθημα. Για όνομα του Θεού πια, να μην πάμε ποτέ στα σπίτια μας; Ούτε για την αργία της 25ης Μαρτίου;

Αν κάποιοι συνάδελφοι έχουν σοβαρό πρόβλημα, ας μεριμνήσει ο κ. Ζουπάνος να γίνει για αυτούς η εξέταση στις 25/3. Πιστεύω όμως ότι η μεγάλη πλειοψηφία θέλει να μείνει το μάθημα ως έχει για το επόμενο Σάββατο το μεσημέρι.

Ας σεβαστούν όμως ότι κι εμείς έχουμε σοβαρό πρόβλημα με το να ΜΗΝ γίνει η εξέταση την προκαθορισμένη ημερομηνία (που είναι ήδη μια φορά αλλαγμένη...)
                 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”