Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Συζητήσεις για μαθήματα του 4ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
NickNafplio
Δημοσιεύσεις: 705
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 01, 2008 5:50 pm
Real Name: Νικος (mod(p^n)) ...
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Oxford, United Kingdom

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από NickNafplio »

Ξέρει κανένας τι παίζει με αυτό το μάθημα; Αργεί τόσο πολύ κάθε χρόνο στην ανακοίνωση των αποτελεσμάτων; (13/2 το δώσαμε...)
Ο νεοφιλελές της διπλανής πόρτας
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από Asxeth »

Νομίζω έβγαλε αποτελέσματα, δεν ξέρω αν τα έχει αναρτήσει κάπου..
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Παιδιά στην μηχανική συνεχούς δεν είχα χάσει διάλεξη μέχρι την σημερινή κι αυτό επειδή δίναμε μία θεατρική παράσταση σήμερα το μεσημέρι στα πλαίσια του μαθήματος της εισαγωγής της φιλοσοφίας του 3ου εξαμήνου
στο κτίριο διοίκησης.Μπορεί κάποιος να μου πει σήμερα τι είπε;
Άκουσα ότι δεν θα ξανακάνει άλλο μάθημα και ότι είπε και κάποια θέματα ή το ύφος των θεμάτων που θα πέσουν....

Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
spartiatisgx
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 14, 2007 9:07 pm
Τοποθεσία: ilisia,athens

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από spartiatisgx »

Παιδιά καλησπέρα....Ξέρει κανείς αν έχει βγει η Μηχανική Συνεχούς της εξεταστικής που μόλις τελείωσε;
Έχω περάσει καμια 10ρια φορές από το γραφείο του Γεωργιάδη και πάντα απουσιάζει.Τον παίρνω τηλέφωνο αλλά τίποτα.....
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από aris »

άλλη μια εντυπωσιακή παράσταση σήμερα πριν την έναρξη της εξέτασης!!!!!
Denoit
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Φεβ 25, 2013 10:16 pm
Real Name: Dionyshs
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από Denoit »

Παίδες Καλησπέρα . Έχοντας κοπεί δύο φορές από τον Γεωργιάδη σ αυτο το κ***μάθημα , θέλω να το δώσω τώρα πάλι , αλλά έχει μπει ο Γκούσης . Δεν τον ξέρω , δεν έχω ιδέα τι κανει γιατί δν ήταν σ αυτά που παρακολούθησα σ αυτο εξάμηνο.. :e_confused: :e_geek: :oops: Υπάρχει κάποιος που να τον ξέρει και να παρακολουθεί τι κάνει κτλ και αν υπάρχει ελπιδα ????
Τα παλια δεδομένα είναι ότι γράφαμε με ανοιχτά βιβλία και σημειώσεις Γεωργιάδη και πάλι κοβομασταν και δν βγαζαμε ακρη .. :P Aν έχει κάποιος σημειωσεις ασ με Pm τον κερνάω φουλ γεύμα κυλικείο χαχα
TNX! :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος meleneemil την Πέμ Ιαν 15, 2015 10:12 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: pepper@tongue
aris
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 29, 2007 11:14 am

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από aris »

θα μας πει κανείς τι παίζει με αυτό το μάθημα με τον νέο καθηγητή? :P οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη!!
Άβαταρ μέλους
adriano17
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2009 12:39 am
Real Name: Γιάννης
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από adriano17 »

Αν και δεν έμπαινα ώστε να μπορώ να πω αρκετά και ασφαλή πράγματα, έχω ακούσει ότι θα δοθεί με κλειστά βιβλία (με τυπολόγιο μιας σελίδας που φτιάχνει ο καθένας) και θα είναι πολλά θέματα (κοντά στα 8 ) που θα περιλαμβάνουν όλα τα κομμάτια της ύλης.
Από κει και πέρα, όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες, ας κάνει μια ενημέρωση.
dorkofykis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 18, 2015 9:45 pm
Real Name: Βαγγέλης
Gender: Male

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από dorkofykis »

Πήγα και ρώτησα τον κ.Γκούση (νέος καθηγητής του μαθήματος) και μου είπε ότι:
α)Το μάθημα πλέον δεν θα εξετάζεται με ανοιχτά βιβλία
β)Δεν υπάρχει βιβλίο που να αντιπροσωπεύει πλήρως το μάθημά του (τουλάχιστον οχι στα Ελληνικά) και θα φτιάξει ένα ως του χρόνου.
γ)Πρέπει οι παλαιοί φοιτητές (όπως κ εγώ) να βρούμε σημειώσεις φετινές...Αλλιώς όπως μ έδωσε να καταλάβω δεν έχουμε ελπίδα!!Είπε επίσης οτι το παρακολούθησαν πολλοί το μάθημα φέτος και θα έβρισκα εύκολα τις σημειώσεις κάτι το οποίο ΔΕΝ έγινε μιας και οι (40 κοντά) επαφές απο συμφοιτητές που έχω ούτε παρακολούθησαν ποτέ αλλά ούτε ξέρουν κάποιον να το παρακολούθησε.
Θερμή παράκληση, λοιπόν, αν κάποιος το έχει παρακολουθήσει και έχει σημειώσεις ας μας δώσει ένα χέρι βοηθείας!!!
Υ.Γ. Κερνάω και εγώ full γεύμα! :P
StEf8eO
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 12:13 pm
Real Name: _
Gender: Male
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από StEf8eO »

Μήπως ξέρει κανείς αν τελικά χρειάζεται τυπολόγιο και τι αυτό να έχει μέσα ?
Τα πράγματα για τα οποία μπορούμε να μιλάμε λογικά είναι ανάξια συζήτησης, η πραγματική ουσία κρύβεται στα υπόλοιπα...
Άβαταρ μέλους
asdaasda
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Φεβ 19, 2013 6:01 pm
Real Name: I
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από asdaasda »

Φιδια πουλαει αδερφε οι σημειωσεις ειναι ιδιες με αυτες που εχει στο forum των Πολιτικων Μηχανικων.
Μονο που δεν εχει λυμενες τις ασκησεις.
grego313
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2008 5:31 pm
Real Name: gregory
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Xolargos

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από grego313 »

asdaasda έγραψε:Φιδια πουλαει αδερφε οι σημειωσεις ειναι ιδιες με αυτες που εχει στο forum των Πολιτικων Μηχανικων.
Μονο που δεν εχει λυμενες τις ασκησεις.
Ευχαριστούμε για την πληροφορία! Το έχεις παρακολουθησει το μάθημα και το έχεις διαπιστώσει αυτό; Οι σημειώσεις που αναφέρεσαι είναι του Λαζόπουλου;
Asxeth
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2012 2:41 pm
Real Name: -
Gender: Female
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από Asxeth »

Το τυπολόγιο το φτιάχνουμε εμείς και είναι μέχρι 2 σελίδες (μία μπρος πίσω). Γράφουμε τύπους αλλά όχι λυμένες ασκήσεις και το παραδίδουμε μαζί με το γραπτό μας! Μην ξεχάσετε κομπιουτεράκι!
gashyji
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Μαρ 23, 2015 4:40 pm
Real Name: Kostas
Gender: Male

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από gashyji »

παιδες εχουν βρεθει τελικα οι σημειωσεις?που ακριβως βρισκονται οι σημειωσεις που αναφερονται πιο πανω στο σαιτ των πολιτικων μηχανικων??
ESMAP
Δημοσιεύσεις: 241
Εγγραφή: Παρ Μάιος 21, 2010 9:00 pm
Real Name: Dani
Facebook ID: 0

Re: Μηχανική Συνεχούς Μέσου

Δημοσίευση από ESMAP »

Κάποια στιγμή στο πρώτο μάθημα (το μοναδικό που πήγα) είχε πει τις ενότητες τις οποίες θα κάνουμε. Έψαξα λιγάκι και ένα καλό βιβλίο, που προσωπικά από κει θα διαβάσω, είναι το

Continuum Mechanics for Engineers - Mase - pdf.

Νομίζω έχει κάνει μέχρι και το 4ο κεφάλαιο στην ουσία. Να υπογραμμίσω ότι δεν μου έχει πει εκείνος για το βιβλίο οπότε μην κάψω και κάποιον άλλον πέρα από μένα αν αυτά που λέω δεν είναι σωστά. Το αναφέρω απλώς μήπως θέλει κανείς να το ψάξει ή δεν έχει άλλη πηγή να διαβάσει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”