[Φ9ο] Επιλογή Μαθημάτων

Συζητήσεις για μαθήματα του 5ου έτους στην κατεύθυνση Φυσικού Εφαρμογών.

Συντονιστές: markelos, Ryu, meleneemil, Nasia!

Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

[Φ9ο] Επιλογή Μαθημάτων

Δημοσίευση από The Godfather »

Παίδες θα μπορούσατε να μου πείτε ποια από τα ακόλουθα μαθήματα του 9ου εξαμήνου έχουν εργαστήριο; Και αν έχουν πόσα είναι, πόσο μετράνε κ.τ.λ

1) Πυρηνική Τεχνολογία
2) Εφαρμογές των Laser στην Ιατρική και το περιβάλλον
3) Φυσική του Περιβάλλοντος
4) Εισαγωγή στην Ιατρική Φυσική

Ευχαριστώ εκ των προταίρων
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
Elsa
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 7:49 pm
Τοποθεσία: Χώρα του Ποτέ Ποτέ

Δημοσίευση από Elsa »

Εγω θα ηθελα να ρωτησω γενικοτερα για τα μαθηματα επιλογης...Ποια κατα τη γνωμη σας ειναι προτιμοτερο να παρουμε,ποια ειναι πιο ευκολα,πιο βατα...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να μιλάμε για εύκολα μαθήματα στο 9ο εξάμηνο ( :oops: ) αλλά καλό θα ήταν να αναφέρετε ποιες είναι οι ροές σας.

Για την Πυρηνική Τεχνολογία που γνωρίζω (ήταν υποχρεωτικό ροής για μένα), δεν έχει εργαστήριο, το διδάσκει ο Σιμόπουλος (μηχανολόγος) και ασχολείται με την πυρηνική ενέργεια (αρχές, πυρηνικοί αντιδραστήρες, απόδοση, κλπ)

Η Αναγνώριση Προτύπων (Νευρωνικά Δίκτυα) έχει, επίσης, αρκετό ενδιαφέρον για όποιον σκοπεύει να ασχοληθεί με πειραματική φυσική (πυρηνική ή στοιχειώδη), επεξεργασία και ανάλυση πειραματικών δεδομένων, χρειάζεται λίγη εξοικοίωση με κάποιες μαθηματικές μεθόδους (πιθανότητες, μετασχηματισμούς, κλπ) αλλά είναι στο κλασικό στυλ διδασκαλίας και εξέτασης του Αλεξόπουλου (δηλ. όχι εξωφρενικά πράγματα στην εξέταση, ανοιχτά βιβλία, κλπ). Δεν έχει εργαστήριο.

Η Εισαγωγή στις τεχνολογίες διαδικτύου ασχολείται με θέματα Internet (δηλ. πρωτόκολλα όπως TCP, IP, HTTP, FTP, κλπ., πρωτόκολλα δρομολόγησης και λίγη απλή HTML). Δεν έχει εργαστήριο.

Η Υπολογιστική Φυσική ΙΙ είναι στο 9ο εξάμηνο σε C και bash (linux) και ασχολείται κυρίως με προβλήματα προσομοίωσης (random walker, κλπ) ιδιαίτερα στον τομέα της Στατιστικής Φυσικής (διακριτά πλέγματα, αλλαγές φάσης, κλπ). Το μάθημα διεξάγεται και εξετάζεται στο PC Lab.
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

1) Πυρηνική Τεχνολογία
2) Εφαρμογές των Laser στην Ιατρική και το περιβάλλον
3) Φυσική του Περιβάλλοντος
4) Εισαγωγή στην Ιατρική Φυσική
Από τα παραπάνω, εργαστήριο έχει μόνο η φυσική περιβάλλοντος, 2 ασκήσεις εκ των οποίων η μία είναι άθλια από άποψη του τι ζητάει να κάνεις στο σπίτι, μια εντελώς λανθασμένη και πρόχειρη και αντιεπιστημονική εργασία, ενώ η δεύτερη άσκηση είναι κάπως πιο νορμάλ. Πάντως σαν μάθημα είναι σχετικά εύκολο δεδομένου ότι έχει μικρή ύλη (100σελίδες) αν και στις εξετάσεις ρωτάει ό,τι λεπτομέρεια του έρθει..
Δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα να μιλάμε για εύκολα μαθήματα στο 9ο εξάμηνο ( Embarassed )
Εγώ πάλι νομίζω ότι το 9ο εξάμηνο έχει τα πιο εύκολα μαθήματα της σχολής...
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

Εγώ έχω τις ροές Πυρηνικής Φυσικής και Οπτοηλεκτρονικής, άρα έχω υποχρεωτικά τα: Πυρηνική τεχνολογία, Στοιχειώδη Σωματίδια και Εφαρμογές των Laser. Αν πράγματι  οι εφαρμογές των Laser δεν έχουν εργαστήριο τότε πιστεύω ότι στο 8ο εξάμηνο τέλιωσα με τα εργαστήρια 8) . Όσο για τα επιλογής που ανέφερες Elsa τελικά νομίζω ότι εύκολα είναι τα μαθήματα που έχουν συνεννοήσιμο καθηγητή :wink: . Άρα πάω σταθερά για Νευρωνικά Δίκτυα, και για τη Φυσική Περιβάλλοντος δεν νομίζω αφού έχει και εργαστήριο. Από εκεί και πέρα αν η Ιατρική Φυσική δεν έχει εργαστήριο κάτι γίνεται. Μυστήριο είναι η Σχετικότητα με Παπαντωνόπουλο ( δεν τον ξέρω ) και η Ρευστομηχανική (φαίνεται πολύ δύσκολο). Για τα υπόλοιπα δεν νομίζω. Εσείς τι προτείνετε.
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

η Σχετικότητα με Παπαντωνόπουλο

Ωπά!! Ισχύει αυτό;; Αφού την σχετικότητα την είχε ο Κεχαγιάς!
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

Κάτι έπρεπε να αναθέσουν και στον Παπαντωνόπουλο :P
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

drcypher έγραψε:Κάτι έπρεπε να αναθέσουν και στον Παπαντωνόπουλο :P
Ώπα.. κάτι δεν πάει καλά εδώ.. Who is Παπαντωνόπουλος τελικά;
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
philip
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Τρί Δεκ 05, 2006 6:46 pm
Real Name: Φίλιππος
Gender: Male
Facebook ID: 0
Τοποθεσία: Swing bar στο Χαλάνδρι..

Δημοσίευση από philip »

Έκανε την αστροφυσική μέχρι πέρυσι που την πήρε ο Κουτσούμπας (και μην ρωτήσεις ποιος είναι ο Κουτσούμπας  :P ).

Πωω έπαθα ζημιά τώρα, είχα αποφασίσει ότι δεν προλαβαίνω να την δώσω τη Δευτέρα και τώρα που το μαθαίνω αυτό νομίζω ότι θα αναγκαστώ να διαβάζω σχετικότητα 2 μέρες πριν πάω στρατό..!! :shock:
Genius is 20% inspiration and 80% perspiration...
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

philip έγραψε:Έκανε την αστροφυσική μέχρι πέρυσι που την πήρε ο Κουτσούμπας (και μην ρωτήσεις ποιος είναι ο Κουτσούμπας  :P ).

Πωω έπαθα ζημιά τώρα, είχα αποφασίσει ότι δεν προλαβαίνω να την δώσω τη Δευτέρα και τώρα που το μαθαίνω αυτό νομίζω ότι θα αναγκαστώ να διαβάζω σχετικότητα 2 μέρες πριν πάω στρατό..!! :shock:
Χάλια ο Παπαντωνόπουλος δηλαδή; Να μην ασχοληθώ; Τελικά τι προσφέρεται από αυτό το εξάμηνο;
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
zzzz
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2006 2:05 pm

Δημοσίευση από zzzz »

Παπαντωνόπουλος Σχετικότητα?????
Omg.........
Tι καινούργιο πάλι και αυτό!!!

Πάντως για Φυσική του Περιβάλλοντος η ύλη έχω μάθει ότι επικαλύπτεται από τις Εφαρμογές των Lαser στη Βιοιατρική και το Περιβάλλον. Έτσι αν έχει κάποιος το 2ο μάθημα υποχρεωτικό (κατευθυνση οπτοηλεκτρονικής) ξέρει ένα μεγάλο μέρος της ύλης του 1ου.

P.S> Θα συμφωνήσω με τον philip το 9ο έχει τα πιο εύκολα μαθήματα της σχολής....
     (Philip, καλή θητεία!!!)
Άβαταρ μέλους
Elsa
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2007 7:49 pm
Τοποθεσία: Χώρα του Ποτέ Ποτέ

Δημοσίευση από Elsa »

Θεωρια κυματων και εφαρμογες στη σεισμολογια του μαθηματικου ειναι ευκολο και ενδιαφερον(σχετικο αυτο) οσο ακουγεται???
Θεωρία Αριθμών και Κρυπτογραφία???Δικαιο???
Άβαταρ μέλους
drcypher
Portal Administrator
Portal Administrator
Δημοσιεύσεις: 2299
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 7:33 am
Real Name: Κώτσος Φίλ
Gender: Male
Τοποθεσία: Μπροστά στην οθόνη

Δημοσίευση από drcypher »

The Godfather έγραψε:Χάλια ο Παπαντωνόπουλος δηλαδή; Να μην ασχοληθώ; Τελικά τι προσφέρεται από αυτό το εξάμηνο;
Ας μην πούμε χάλια, καθότι δεν τον έχουμε δει (στο συγκεκριμένο μάθημα). Ας πούμε ότι αιωρείται η βάσιμη (?) αμφιβολία για το αν έχει την παραμικρή ιδέα (είτε από συνεχείς ομάδες που είχε παλιά, είτε από αστοφυσική που είχε μέχρι προσφάτως, είτε από τη Γενική Σχετικότητα που πήρε τώρα). Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μην απογοητευτείς πλήρως. Το βιβλίο είναι συμπαθητικό και φυσικά το μάθημα/αντικείμενο από τα πλέον ενδιαφέροντα... Κβαντομηχανική δεν είναι αλλά έχει τη γλύκα του ;)
Από τούδε και στο εξής ως στρογγυλοί αριθμοί ορίζονται τα πολλαπλάσια του 5 και οι δυνάμεις του 2.
Άβαταρ μέλους
The Godfather
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 28, 2007 9:24 pm
Τοποθεσία: Palermo,Sicily

Δημοσίευση από The Godfather »

drcypher έγραψε: Ας μην πούμε χάλια, καθότι δεν τον έχουμε δει (στο συγκεκριμένο μάθημα). Ας πούμε ότι αιωρείται η βάσιμη (?) αμφιβολία για το αν έχει την παραμικρή ιδέα (είτε από συνεχείς ομάδες που είχε παλιά, είτε από αστοφυσική που είχε μέχρι προσφάτως, είτε από τη Γενική Σχετικότητα που πήρε τώρα). Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μην απογοητευτείς πλήρως. Το βιβλίο είναι συμπαθητικό και φυσικά το μάθημα/αντικείμενο από τα πλέον ενδιαφέροντα... Κβαντομηχανική δεν είναι αλλά έχει τη γλύκα του ;)
Όπως και να έχει νομίζω ότι θα το πάρω και βλέπουμε. Η Ρευστομηχανική τι λέει; Είναι όσο δύσκολη όσο φαίνετε;
"Keep your friends close and your enemies closer"

                                  Don Vito Corleone
Άβαταρ μέλους
el_greco
Δημοσιεύσεις: 1275
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 01, 2006 9:30 am
Real Name: Νίκος Βέργος
Gender: Male
Τοποθεσία: Austin, TX
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από el_greco »

Τι να μπλέκεις τώρα με ρευστομηχανική... δεν είναι σίγουρα "μάθημα επιλογής"... αν και έχει ένα υπέροχο δίτομο βιβλίο, είναι μάλλον δύσκολο...
                 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φυσικού Εφαρμογών”